ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2011
ÎNSCRIS: 04.03.08
DEC-2010

Revelion la Benidorm

Manuel and the Music of the Mountains -- Viva Espana

Cu vreo doua ore inainte de sfarsitul lui 2010, ne-am hotarat sa intampinam Anul Nou pe malul marii, la Benidorm. Din Rafelguaraf pana la Benidorm am facut cam o ora jumatate, in conditiile in care acul vitezometrului a atins, uneori (nu prea des, totusi), 150 km/h. Drumul este foarte frumos, trecand prin munti, tuneluri, poduri si viaducte (de pe unele din aceste poduri se faceau salturi de bungeejumping, ziua, bineinteles!!).

Cum a fost Benidorm-ul la cumpana dintre ani?

In primul rand, cerul a fost luminat de incredibile focuri de artificii, care au tinut aproape 10 minute. Jerbe incandescente, in toate formele si culorile au dansat deasupra statiunii si Mediteranei (flori, palmieri, picaturi, cam tot ce a putut nascoci imaginatia unor artificieri).

Statiunea era iluminata a la giorno, multa lume pe strazi, barurile si localurile pline (foarte multi spanioli, nemti, britanici si arabi).

Bineinteles ca pe faleza de langa plaja, romanii erau singurii care sarbatoreau cu sticlele de sampanie si paharele pline... ceilalti ori erau deja beti, ori se duceau sa se imbete, insa fara "dovezi" incriminatoare.

N-am vazut politie, celebra "guardia civil", insa la cate grupuri de petrecareti erau pe strada, probabil ca au aparut in orele urmatoare.

Parcarea a fost, intr-adevar, o mare problema (ca, de altfel, in toata zona Valenciei, din cate am observat): parcarile amenajate erau pline ochi, iar daca lasai masina aiurea, cei de la GRUA de-abia asteptau sa faca niste bani, ridicandu-ti masina fara prea multe discutii (apropo, in Barcelona, pentru 7 ore de "gazduit" masina ridicata, GRUA a cerut-cu chitanta 250 de euro). In cele din urma, am procedat "romaneste", oprindu-ne pe singurul loc liber, cel pentru persoanele cu handicap, cu speranta ca nu ne va astepta nimeni la plecare, sa vada daca intr-adevar ne lipseste vreun picior sau vreo doaga: :))))

Am intampinat noul an pe plaja, cu sampania curgand in pahare, cu mana scaldata de valurile Mediteranei, pe care o iubesc din tot sufletul, sperand la zile senine, liniste si sanatate. Dupa ce limbile ceasului au depasit miezul noptii, am plecat sa cautam putina animatie, atrasi fiind de muzica care se auzea din centrul statiunii.

In centru, intr-o piateta, a fost organizat un concert, in cadrul caruia s-a cantat si s-a dansat, atat pe melodii spaniole, cat si internationale (o doamna de vreo 60 de ani imbratisase un stalp cu mult drag, oferind un inedit dans la bara privitorilor: :))))

In spatele scenei era amenajat un patinoar (unde o ora, cu patine inchiriate, costa 5 euro; obligatoriu se cumpara si o pereche de manusi din material textil, inca 1 euro), care mi-a oferit senzatii la fel de tari ca si gheata pe care am cazut cu multa gratie.

In statiune, din lipsa brazilor traditionali, erau impodobiti maslinii, pe care luminitele albastre ale instalatiilor ii faceau de nerecunoscut.

Una peste alta, o locatie plina de viata si lumina, cu zgarie nori pe malul marii, cu nisip fin lucind slab in lumina lunii, scaldat de valurile Mediteranei, unde cuvantul "criza" nu exista si pentru cateva ore am avut iluzia unei vieti lipsite de orice fel de griji... Oricum, viva l'Espana!!!

Trimis de Kyandra in 10.01.11 21:25:25
Validat / Publicat: 10.01.11 21:52:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lumini pe faleza Benidorm-ului

webmaster13 [10.01.11 23:20:44] »

asta spune si melodia atasata... Viva Espania!

magdalena [11.01.11 12:38:39] »

Mai e ceva de adaugat??? ...

Bravo!

magdalena