International Hotel [Băile Felix]

DIN arad
înscris/ă în 18.08.08
JAN-2011

Teapa de 4*

Avand cateva zile libere dupa Revelion, ne-am gandit sa le petrecem intr-un loc unde sa gasim o piscina calda si un centru SPA. Ne-am hotarat la Felix, fiind mai aproape, sa nu pierdem timpul pe drum.

Si asa am pornit la drum, pe ruta Arad-Oradea unde era sa ne rupem masina in doua. Drum groaznic, care de 20 de ani se tot repara, dar tot mai rau e.

Ei, dar intr-n final, dupa o cursa nebuneasca cu 70-80 km/h am ajuns la Felix, unde trebuie sa gasim cazare, daca n-am facut-o pe net!

Am dat peste multe pensiuni, unele frumoase, altele mai putin, dar in proportie de 90% inchise. Ce sa mai spun despre vechile hoteluri, care erau parasite, pareau dezafectate, nu stiu daca vara mai functioneaza.

Asa ca am ajuns la hotelul International, cica de 4 *. unde camera pe noapte plus taxa de statiune este de 285 lei. Asta este, ma gandeam ca poate isi merita banii, vazand lobby-ul cara arata bine.

Ei, dar cand am ajuns in camera, am crezut ca sunt din nou studenta si am ajuns in camin! O camera mica, cu 2 paturi twin, un dulap din melamina, parca era mobila de bucatarie de acum 20 ani, televizor cu tub si ecran mic, din pat nu se putea citi, mocheta obosita, care nu cred ca a fost vreodata curatata mai mult decat cu aspiratorul. Perdele galbene de murdarie, miros statut, amestecat cu praf si tutun,

Dar in scimb am avut seif, papuci si halate.

Baia micuta, cu ceva sapunele, sampon si uscator de par.

Nici n-am apucat sa deschidem fermoarul gentii, ca a si venit femeia de serviciu sa ne intrebe daca vrem sa ne duca gunoiul. Astea da servicii, cu toate ca a doua zi nu a mai trecut pe acolo.

Credeti-ma ca nu sunt o fitoasa, am stat si in hoteluri de 2 *, dar aici stiind ca am platit consistent pt. 4 * am fost dezamagita total.

Ei, dar neavand alta solutie, am zis sa mergem sa facem o baie.

Piscina interioara este mica, are duze de jacuzzi, dar fiind foarte aglomerata, bineinteles ca nu prea am avut acces la aceste "mimunatii". Dar in schimb am avut parte de sarituri ale copiilor, colace, stopituri si strigate. , asa ca dupa 15 min, am zis sa iesim la piscina exterioara. Aici, alta surpriza, nu exista tunel care sa faca legatura intre hotel si piscina, asa ca la -10 grade in costum de baie, hai afara. , intr-o piscina de 70 cm, cu duze care funtionau 10 min si 30 min stateau, si din care curgea apa rece.

Dar sa nu fiu carcotasa> baza de tratament este frumoasa, curata si bine dotata. Dar noi n-am mers pt tratament... am facut un masaj de 40 min care a costat 40 lei. si cam atat.

Restaurantul frumos, dar trist, nici un pic de muzica, mananci si daca nu vrei sa te uiti la altii in farfurii, pleci repede pentru ca atmosfera e de cantina. Preturile normale, ca in orice restaurant, mancare relativ buna.

Micul dejun slabut pentru 4*, 2 feluri de salam, nu sunca, ceva branzeturi, oua ochiuri, mamaliga, salata de cartofi cu maioneza (dimineata), cafea, ceai, lapte, margarina nu unt, gem si cam atat. Ah, am uitatsa spun, era si coada.

Nu fructe, nu un suc natural, nici macar Prigat, ci Fanta.

In rest, statiunea complet paralizata, nu ai nici o posibilitate de distractie acuma iarna.

Acum stau ca ardeleanu si "cuget" oare de ce nu m-am dus la un SPA la unguri, sau chiar in Austria, caci preturile nu erau cu mult mai mari? Probabil, ca sunt naiva si inca mai sper ca si la noi se vor imbunatati conditiile! Oare cand?

Sa auzim de bine!!!

Impresii încărcate de anca_l in 10.01.2011 18:20:11

Validat / Publicat: 10.01.11 20:34:35

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (anca_l); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13250 PMA (din 15 voturi) nota2

- Alina Morar
[10.01.11 21:25:00]

Da' chiar, de ce nu ati mers in alta parte?

[10.01.11 21:38:40]

De prosti! N-am mai fost de ani de zile la Felix, si am crezut ca s-au mai schimbat lucrurile si pe la noi. Dar m-am inselat. Iar decizia de a iesi undeva a fost una spontana, dimineata ni s-a facut dor de-o baie calda, si chiar n-am mai avut timp sa caut o cazare prin alte parti. Iar la Felix eram sigura ca vom gasi ceva, si am gasit...

- creivean
[10.01.11 21:45:06]

Cand mai pleci asa, la drum, la Oradea, Baile Felix, Baile 1 Mai, nu uita ca ai colegi de sait oradeni. De exemplu pe mine. Poti sa-mi dai PM next time.

In alta ordine de idei, raman la recomandarea mea pentru aceasta zona, Hotelul Perla 1 Mai (am ajutat pe cineva sa se cazeze acolo zilele trecute, si la receptie pretul este 195 lei RON/noapte/dubla/mic dejun buffet inclus/acces la piscina cu apa termala, acoperita si descoperita/halat de baie/sauna/jacuzi,, restaurant foarte bun pentru celelalte mese).

Adresa lui este aici, iar pe sait are 11 review-uri (click aici), cu un grad satisfactie GENERAL: 90.20%

[10.01.11 22:04:15]

Mersi Creivean, esti dragut, dar chiar a fost o hotarare de moment, ne-am decis la ora 9 sa iesim undeva si la 10 eram deja pe drum. Acum ca am vazut hotelul recomandat de tine, ma zgarii pe ochi. Si macar ca citesc sie-ul asta cu regularitate, dar uite ca tot mai gresesc. Ei, asta a fost invatatura de minte pentru mine.

Am avut o experienta noua despre cum poate primi un hotel numarul de stele!

Crede-ma ca am fost la pensiuni de 3* cu camere net superioare acestui hotel!

- bessondm
[11.01.11 11:54:28]

@anca_l, conditiile la noi se vor imbunatati cand... nepotii nostri vor deveni bunici :)) Si la conditii includ si drumuri/autostrazi, amabilitate, bunsimt etc. etc.

- DIXIE
[11.01.11 14:43:39]

Cu toate ca de 15 ani nu ne mai facem concediile in tara era sa luam aceeasi teapa ca voi. Daca nu gaseam un last minute in Egipt eram pentru 1 saptamana la International Felix, dupa ce am vazut cateva impresii pe AFA. Aceste lucruri ne hotaresc ca si in urmatorii 15 ani sa ne petrecem concediile tot afara[sunt prea scurte ca sa le stricam]

[11.01.11 15:38:10]

Bine faceti, nici noi nu prea am mai fost prin tara demult, dar vorba lui bessondm, noi nu cred ca vom mai apuca un turism decent la noi in tara.

Nu stiu ce faceati o saptamana la International, cred ca trageati o plictiseala sora cu moartea, noi dupa 2 zile am fost satui, pe cand atunci cand merg afara, imi vine sa plang la sfarsitul sejurului!

Cei care comenteaza negativ un hotel de 4* in Turcia, Egipt sau Bulgaria, le recomand cu tarie Hotel International!!!

Nu pot sa ma pronunt asupra eficacitatii bazei de tratament, pt. ca la acea ora nu erau persoane venite pt. asa ceva. Poate acolo se mai scoteau.

- creivean
[11.01.11 18:26:08]

@DIXIE

Ţi-am citit şi apreciat review-ul la care faci vorbire. Sincer, mă bucur că ai avut o vacanţă frumoasă, dar... niciodată să nu spui niciodată.

Cred că, găseşti şi pe la noi destule destinaţii excepţionale şi spaţii de cazare peste medie. Trebuie doar să cauţi. Pe AmFostAcolo de exemplu :))))

Eu sunt gata să mai dau şanse acelui turism românesc făcut de manageri pricepuţi/dedicaţi/cu respect faţă de clienţi. Şi, te/vă asigur că nu sunt puţini.

@anca_l

Crede-ma ca am fost la pensiuni de 3* cu camere net superioare acestui hotel!
Acest hotel are marea problemă a mărimii camerelor, pe care renovarea generală ce a suferit-o nu a putut-o rezolva. Nu s-au făcut recompartimentări :))) Regret să văd că şi serviciile sunt sub standard...

Iarna, Băile Felix şi Băile 1 Mai sunt strict pentru odihnă/relaxare/recuperare. De aceea, sunt pline la ora asta de pensionari din... Germania şi sportivi în cantonament.

Însă, ai ce face şi mai multe zile. Peştera Urşilor, toate obiectivele din Oradea descrise de mine, @presario si @danoradea, Stâna de Vale, Padişul, toate astea-s accesibile dacă-ţi doreşti o vacanţă activă în zonă. Dar, pentru asta nu stai la Internaţional.

Părerea mea...

- Bubu74
[14.01.11 11:07:07]

eu stiam ca este o iesire din piscina interioara in cea exterioara, intram vara sa ma mai racoresc pe acolo. Poate acum nu era apa in acea piscina interioara

- assis
[24.01.11 13:05:39]

Multumesc ptr informatii. Am fost acum cativa ani in urma, cu mancare la fel de proasta si speram sa se fi schimbat ceva. Oare conducerea acestui hotel o fi avut vre-un concediu in afara sa vada ce inseamna 4*, ce inseamna bufetul suedez?

Macar la unguri ca-i au in costa. Vroiam sincer sa rezerv in februarie dar nu ma risc si mai fac cativa km peste granita si ma duc sa las banii la Hajduszoboso, ca am fost acum doi ani si le-am dat 10 in toate.

- rosu*
[24.01.11 13:29:39]

frumos review, am o intrebare in baia din camera a-ti avut dus sau vana? s-au ambele?

- turcu_dan
[24.10.11 09:32:08]

salutare... stie cineva cate grade are apa din piscina ext iarna? se poate face baie in decembrie sau e destul de rece apa? exista tunel pana la piscina?

pagină generată in 0.0928208827972 sec