ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 05.01.11
DEC-2010

Zermatt un loc absolut minunat

Am fost acolo in luna decembrie 2010. Calatoria pana in Elvetia a fost ok, cu exceptia intrarii in tara. Acolo am fost tratati evident cu suspciune, vamesul vroia sa stie ce facem la Zermatt, s-a uitat inclusiv in bagaje, unde a gasit schiuri, clapari precum si un route plan. Senzatia de a fi roman...

Accesibilitatea catre Zermatt este mica, nu sunt indicatoare, trb sa mergi pe varianta ta, sa banuiesti cam pe unde sa o iei.

In decembrie totul este de vis, parca esti intr-un orasel al piticilor, totul pare de basm.

Noi am stat la Hemizeus, un hotel situat in partea de sus a orasului, aproape de partie, dar departe de centru. Aveam cam 5 minute pana la telecabina. Cardul de ski este foarte scump 70 franci pe zi, e drept ca ai acces oriunde, poti sa ajungi inclusiv in Italia in Cervinia.

Deviza este: cum clipesti, cum platesti.

Am avut parte de zile senine si bune de ski si poze la greu. La castelul de gheta pretul este 7 franci /persoana, se ajunge cu cabina usor.

Deasupra de castelul de gheata este accesul la 3883 m, cel mai inalt munte din Europa unde se ajunge cu liftul. Aerul e tare de iti taie respiratia, dar senzatia merita.

Trimis de morozica in 05.01.11 23:15:01
Validat / Publicat: 06.01.11 09:12:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 4287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (morozica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul de gheata de la Matterhorn Glacier Paradise

irma_ro* [06.01.11 09:36:01] »

poza 1 este superba

balasa violeta [06.01.11 10:42:54] »

La multi ani!

Interesant! Imi place sa citesc... ca de ajuns, nu prea cred, varsta, greutatea... de aceea mi-ar fi placut sa citesc mai mult.

morozica [06.01.11 12:58:50] »

La multi ani!

La Zermatt poti sa ajungi cu un tren electric gen sageata alabastra, dar cu alta fata, care face cam 20 minute din Tash. Distanta dintre cele 2 localitati este de 10 km dsr nu o poti strabate cu masina personala, doar daca ai un permis special eliberat de autoritati si doar pana la intrarea in Zermatt unde ramane obligatoriu in garaje.

Oricum nici nu ai putea sa circuli prin oras cu vreo masina pt ca strazile sunt late cam de 2-3 m cele mai largi. Abia daca se strecoara taxiurile locale care arata ca niste masinute pt pitici. Mergeand intr-o zi cu taxiul, am trecut oe la garaj sa isi incarce omul acumulatorii, deci am vazut si alimentarea lui.

In Zermatt curge un rau numit Zermatt care se intalneste la vale cu un altul numit Tash care impreuna de varsa in Ron.

Paradoxal in Elvetia in special In Valais unde este si Zermatt se cultiva vita de vie pe stanca direct, iar soiul de vin obtinut este foarte bun si este mandria locala.

Ceea ce nu am vazut in Elvetia este Dna Vaca care nu numai ca nu e mov dar nici picior de ea nu am intalnit.

In schimb am vazut oi bicolore alb/ negru si un fel de vite care aratau ca marime ceva intre un caine si un ponei si aveau blana ca un catel pudel.

morozica [06.01.11 13:02:24] »

[@irma_ro:] Cu siguranta.

Pare a fi o gaura mov in abisul unei pesteri.

Realitatea este ca aceea este o crevasa, adica un fel de fisura in gheata.

Nicu [06.01.11 15:57:21] »

Comportamentul fata de noi românii!

Acum doi ani căutam cazare și la un moment dat am găsit un hotel--Toate bune și frumoase, numai zîmbete și amabilități pînă in momentul cînd am prezentat pașaportul bineînțeles românesc și brusc am devenit o persoana dubioasă și oarecum periculoasă.

Pînă la urmă am primit cameră dar nu mai eram ăla de la început-eram altul aveam deja ștampila pusa eram dubios.

Întrebare retorica -de ce?

Totul e scump spre foarte scump în Elveția dar o vizită acolo merita.

Un singur exemplu de preț-un magnet vedere de lipit pe frigider care la noi costă aprox 4 lei, acolo costă 10 franci.

Cu toate neplăcerile... ștampilei... anul trecut am fost din nou.

Cine merge odată in Elveția mai vrea incă o dată.

O țara de vis!

Alina Morar [06.01.11 16:50:43] »

Si eu am fost... si mai vreau!

Noi nu am avut nici o problema. 3 zile am tot umblat prin Elvetia si nu a avut nimeni treaba cu noi. Mai degraba s-au uitat mai ciudat la noi, in Italia.

Desi e foarte scump in Elvetia, mai vreau sa ajung. Eu am fost vara si sa stii ca am vazut si vacute.

florintoma [06.01.11 20:11:04] »

Ce magneti romanesti ai gasit? ! Eu am vazut numai kitschuri = pseudomagneti/ arta, care nu meritau niciun cent.

Alina Morar, balasa violeta, florintoma, irma_ro*, morozica, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zermatt: