ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2011
ÎNSCRIS: 18.02.08
JUN-2010

Pentru dumneavoastra, doamnelor

Stavento - Poso akoma

Oricit de mult am incerca atunci cind plecam in concediu sa ne folosim bugetul, care uneori nu este foarte mare pentru a vizita cit mai multe locuri despre care am citit sau am auzit vorbindu-se la superlativ sau uneori doar pentru a ne satisface o placere marunta trebuie sa recunoastem ca, mai ales noi doamnele nu putem sa nu cadem in pacatul cumparaturilor, fie ele suveniruri marunte care ne reamintesc de frumoasele zile de vacanta pina la lucruri mai insemnate.

Pentru mine si cred ca si pentru multe dintre dumneavoastra shoppingul este o activitatea care ma relaxeaza chiar daca de multe ori nu cumpar mare lucru ci doar imi clatesc ochii cum se spune si fac o comparatie cu preturile de la noi.

Asa cum am spus si in review-urile precedente Grecia este o tara mai scumpa vis a vis de Romania la majoritatea produselor.

In primul rind am vrut sa cumpar ulei de masline de la mama lui si am gasit cutia de 5 kg de ulei extravirgin "partheno" in greaca cu 14-15 euro. Fructele mi s-au parut destul de scumpe, cele mai ieftine erau portocalele sub 1 euro, restul ciresele, piersicile 3-4 euro si nici macar nu erau gustoase.

Atit in Pefkohori cit si in Hanioti erau citeva supermarketuri nu foarte mari de unde am cumparat maruntisuri. Aici am descoperit ca o apa minerala romaneasca care la noi nu costa mai mult de 2.5-3 lei, nu cred ca am voie sa-i spun numele costa 2.5 euro. Grecii sint cofetari inascuti si au o mare diversitate de produse de cofetarie incepind cu prajituri si terminind cu ciocolate de casa la preturi intre 15-20 euro kg.

La haine nu mai vorbim, niste preturi... o bluza de dama de vara, foarte vaporoasa cam 50 euro. Preturi mai acceptabile la haine erau in bazarul din Neos Marmaras dar nu mi s-au parut a fi de o calitate deosebita.

In schimb, cum foarte multe cred ca stiti articolele de piele si blana in Grecia sint ieftine. Desi patria lor e Paralia sa stiti ca nici aici nu mi s-au parut preturile mari si bineinteles negociabile. O blana de nurca de la 500 de euro a lasat-o la 275 de euro. Mult... putin?

Nu am plecat din Grecia fara a-mi cumpara o sacosa de condimente incepind cu piper de toate culorile, coriandru, ierburi aromatice pentru diferite tipuri de carne si pentru brinzeturi si terminind cu condimente pentru celebrul "tzatziki"

Cele care aveti ca pasiune articolele de design interior sa stiti ca aveti ce vedea... a un adevarat rai, incepind cu aranjamente florale, pe care sincer nu le agreez dar acestea m-au dat pe spate... ziceai ca sint naturale, cu articole de portelan gen oliviere, platouri sau fructiere al caror motiv era bineinteles crenguta de maslin si terminind cu niste sculpturi din ceara, adevarate bijuterii.

In speranta ca rindurile mele va vor folosi cindva... Poate o sa va spuna mai mult decit v-am scris eu... pozele.

Trimis de lalita21 in 05.01.11 19:07:11
Validat / Publicat: 05.01.11 20:15:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: halkidiki, pefkohori

VIZUALIZĂRI: 8792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalita21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 eroii Greciei sint prezenti chiar si in magazine..
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2014 PMA (din 16 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[05.01.11 20:16:42]

Programul site-ului AmFostAcolo.ro NU a selectat acest articol pentru concurs. Daca doriti sa concurati, va incurajam ca pe viitor sa scrieti oferind mai multe detalii turistice.

Succes!

[05.01.11 20:17:53]

multumesc... am inteles

costin1968
[05.01.11 20:27:40]

Mie mi-a placut!

creivean
[05.01.11 20:28:47]

Şi mie, de-aia l-am şi votat.

[05.01.11 20:33:17]

multumesc... stiam ca acest rw nu are informatii turistice dar tinind cont ca "am fot acolo" pot sa ajut cu niste informatii pe altii interesati de acest aspect... eu am innebunit cautind informatii despre preturile din Turcia... asa ca am preferat... sa le servesc pe tava altora.

santana*
[05.01.11 20:51:14]

Frate... când aud de şoping îmi vine să mă sinucid. La bazaru' acela aveau şi frânghie...? ca de săpun nu ducem lipsă. Vot de la mine!

[05.01.11 21:13:33]

Aveau de toate... sa stii ca asa zice si sotul meu dar sa nu care cumva sa faceti gestul... cu cine am mai merge in concediu?

santana*
[05.01.11 21:23:21]

@ Baciu Lavinia

Imi place ca ai simtul umorului. Oricare alta doamna in locul tau ar fi maturat cu mine pe jos. Felicitari!

[06.01.11 13:28:30]

Poso Kani = cat costa din pacate nu stiu ce spun cei din melodia atasata!

[06.01.11 13:34:34]

multumesc, @webmaster13... nici eu nu inteleg dar melodia este la fel de relaxanta ca si shopingul... pentru mine...

costin1968, lalita21, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Pefkohori: