ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 03.01.11
JAN-2005

Cape Town, un oras plin de surprize placute

Daca tot am fost acuzat de administrator ca sunt zgarcit in amanunte, am sa va relatez cat mai pe larg, aventura din Cape Town.

Dupa cum am mai spus, lucrez in domeniu petrolier, avand sansa sa imbin utilul cu placutul.

Dupa plecare din Singapore, inainte de Craciunul anului 2004 si traversarea Oceanului Indian cu vaporul nostru, transformat in platforma petroliera, in circa trei saptamani, timp in care am trecut aproape si am admirat Insulele Mauritius si Madagascarul, la mijlocul lui Ianuarie 2005, am ajuns in apropiere de Cape Tawn, unde urma sa schimbam tura. La ora 08:00, elicopterul ce aducea pe colegii nostri si proviziile comandate din timp, a sosit si s-a asezat lin pe Heliportul vasului, dupa ce colegii nostri au coborat si marfa descarcata, am urcat noi cei care urma sa plecam.

Aproape de tarm, am putut vedea ceva ca o umbra in apa, iar insotitorul de bord ne-a spus ca este o balena.

Dupa derularea formalitatilor, care au durat circa jumatate de ora, am fost dusi la hotel. St. George Hotel, situat in centrul orasului, loc ideal de plecare in recunoastere. Deja la 09:30, eram cazati, ne-am asezat putin lucrurile si am iesit in oras. Sa nu uit un amanunt, s-a nimerit intr-o zi de sambata, iar cand am intrebat unde putem sa ne cumparam si noi cate ceva, am primit cruda informatie ca sambata, mai toate magazinele sunt inchise, insa daca vom merge la Water Front sau Victoria Warf, un loc de agrement, special pentru week-end. Ne-am urcat in primul microbuz ce mergea la destinatia dorita, iar can am ajuns, am descoperit un loc minunat plin de oameni veseli si pusi pe distractie. Locatia este de fapt un mic port de ambarcatiuni mici, toate proprietate personala a cetatenilor orasului si nu numai. In jurul portului, o multime de baruri, restaurante, magazine, chiar si un Mall cu Super Market. Am luat la pas toata aceasta locatie, bucurandu-ne de ce ne vedeau ochii. Lumea era vesela si pestrita, laolalta albi si negri, fara ca cineva sa se uite chioras sau sa faca scandal. Am servit pranzul linistiti, gustand pe indelete din laudatul vin Sud African, care cu sinceritate, i-si merita renumele. Mai mult d-atat, ne-am facut provizii si pentru seara ce urma s-o petrecem la hotel. Am luat parte la spctacole (aveau o scena special amenajata pentru asfel de evenimente), prezentari de moda, concursuri pentru copii, etc. Preturile au fost acceptabile, mai ales ca noi toti patru colegi care am fost, nu suntem prea pretentiosi si ne place sa ne bucuram la maxim de lucruri simple, in limitele decentei. Spre seara, ne-am intors la hotel, am servit cina in camera dupa care ne-am dedat la o mica orgie bahica, planuita de la plecarea din Singapore (pe vas nu se permitea consumul de alcool). Nu am depasit masura, desigur, mai ales ca mai aveam o zi-n care puteam explora orasul. Asadar, dimineata, dupa micul dejun, am pornit aevea pe strazi, iar la un moment dat, unul din noi a propus sa cautam un loc de unde sa putem cumpara obiecte de arta africana. Am fost ghidati spre o mica piata unde intr-adevar am gasit ceea ce doream. A fost o nebunie intreaga, am negociat cu comerciantii africani la sange, mai ales ca eu fusesem in Nigeria cu cativa ani in urma si aveam destule obiecte de arta africana asa ca, nu prea eram dispus sa iau dubluri sau alte piese noi, la pretul urias cerut de ei. Asta in ideea ca mai toti comerciantii, cand au vazut ca suntem europeni, au umflat preturile binisor. Pana la urma, dupa negocieri "dure", a plecat fiecare cu ceva frumos in bagaj.

Am plecat apoi in micul port de agrement, unde fusesem cu o zi inainte, sa servim pranzul si sa mai facem cateva cumparaturi. Ne-am intors la hotel bucurosi pentru aceasta zi minunata pretrecuta-n Cape Tawn, ne-am facut bagajele, iar spre seara am plecat la Aeroport de unde am zburat spre casa.

Trimis de G.Lisman in 05.01.11 03:09:27
Validat / Publicat: 05.01.11 09:02:15

VIZUALIZĂRI: 5204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (G.Lisman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Elicopterul cu provizii si colegii care nr schimbau tura.

enegrea [06.03.11 15:40:26] »

Am fost si eu in Cape-Town, dar foarte scurt timp, in octombrie 2004. Am vizitat cateva ore orasul, frumos, in special datorita muntelui care e foarte aproape.

grecudoina [26.11.11 19:20:40] »

intradevar e sumar descris si orasul si imprejurimile, pe care am inteles ca nu ati avut timp sa-l vedeti, eu am facut Revelionul la trecerea in anul 2009, cand timp de 18 zile am facut un circuit prin Africa de Sud, in Cape Town am fost cazati 3 zile dar in fiecare zi plecam de dimineata pana seara cu un microbuz, fie tur oras, Muntele Table, Capul Bunei Sperante, Rezervatia de pinguini, ferme de vinuri sau de struti, am sa complectez acest review, scriind altul, care o sa va placa si d-voastra, dar maine ca acum e prea tarziu

webmasterX [04.03.17 23:54:06] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Cape Town» (nou-creată, între timp, pe sait)

enegrea, grecudoina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cape Town: