ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2011
ÎNSCRIS: 15.06.08
DEC-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 si 15 ani

Un Craciun reusit

Dupa o pauza de peste doi ani am hotarit sa reincep sa-mi scriu impresiile din concedii, tinind cont ca am urmarit site-ul si m-am orientat dupa impresiile postate, dar sincer dupa ce am vazut lupta pentru premii, cu orice pret, am stat putin pe ganduri (in 2009 am primit un frumos tricou, pentru care multumesc mult).

Am ales sa petrecem, pentru prima oara, Craciunul departe de parinti si am ales sa mergem la Hotelul Mistral Resort Moieciu ***.

Sincer, eram cu inima indoita, mai ales ca ne-am hotarat in ultima clipa si nu am mai prins decat ultimele doua camere duble, la parter. Dar dupa ce am citit cele doua impresii am zis, hai sa mergem.

Asa ca in dimineata ajunului Craciunului, am purces la drum, si dupa doar 4 ore am ajuns in Moeciu de Sus.

Prima impresie a fost foarte placuta, hotel frumos (pe exterior), locatie excelenta, primire cu zambetul pe buze si o cazare extrem de rapida.

Camerele duble se impart in doua categorii: standard si de lux (mai exista si duplexuri si apartamente). Dublele de lux au vederea spre munte iar cele standard spre comuna. Noi am stat in cele de lux, dar fiind la parter aveau pret de standard.

Pentru Craciun, pachetul de servicii a fost de tip pensiune completa (si aici am avut unele suspiciuni, dar dupa prima cina s-au risipit… in munti).

CAZARE

Camerele nu sunt foarte mari, dar sunt aranjate cu gust, curatenia se face zilnic, prosoapele sunt de un alb impecabil. Terasa (balconul) este mare, dar nu are masuta si scaune (o sa spuneti ca sunt carcotas, ca era iarna …).

Au fost si doua mici probleme: doar doua umerase in dulap si doua becuri arse.

Baia este destul de mica, dar nu inghesuita, cu cabina de dus, dotata cu feon si dozatoare de sapun lichid la chiuveta si dus.

Temperatura in camere a fost perfecta (~21-22°C).

RESTAURANT

Doua cuvinte: CU GUST.

Si la propriu si la figurat. O locatie arajanta cu gust, cu loc mare de dans, nimic improvizat, toate par la locul lor.

Despre mancare nu pot sa spun decat ca au o bucatarie excelenta. Tot ce s-a servit a fost foarte bun, gustos si proaspat, dar cam prea mult. Bine, nu ne-a fortat nimeni sa mancam, dar nu ne-am putut abtine sa nu gustam din delicioasele sarmale cu mamaliguta, deliciosul caltabos, lebarul de casa, fripturile si toate bunatatile servite de un ospatar atent la cerintele noastre. Un alt detaliu interesant, pe fiecare masa gaseai, frumos legat cu o fundita, un 'papirus' cu ceea ce vei fi servit la acea masa.

Programul a cuprins tot ce trebuia pentru un Craciun frumos: a venit Mosul pentru cei mici (si nu numai!), doua formatii de dansuri populare (din zona Bran, foarte bune), DJ si muzica live (formatia Acustic, chiar buna!)

DISTRACTIE IN HOTEL

Pentru petrecerea timpului liber in hotel, erau disponibile la receptie (fara plata) carti de joc, remi si table, iar pentru 10 lei/ora se putea inchiria masa de ping-pong si pentru 20 lei/ora am inchiriat una dincele 3 mese de biliard.

Dupa ora 21:00 se putea merge in frumosul clubul Heaven, situat la subsolul hotelul.

La etajul 4 se afla Sky bar-ul, dar din pacate nu este folosit, fiind incuiat, dar daca ceri cheia de la receptie, poti merge sa admiri muntii Bucegi. Pacat ca nu este dotat barul cu barman si bauturile aferente. Puteai sa le iei de la parter si sa mergi acolo, dar …

Sauna si piscina inca nu sunt deschise.

In ultima seara (26.12) a fost organizat si un frumos foc de tabara.

Un lucru foarte bun este ca poti platii la plecare, pe baza numarului de camera, toata consumatia suplimentara de la bar, restaurant, jocuri si minibar, doar semnezi notele de plata si la plecare platesti la receptie. Si un lucru de remarcat pentru Romania, suma ceruta la final a coincis cu cea calculata de noi.

In final am ramas foarte placut impresionati de acest loc, si cu siguranta vom reveni.

Pe drumul de intoarece nu a mai fost liber, dar dupa asa Craciun, nu mai conta …

Trimis de sforicel in 04.01.11 22:46:06
Validat / Publicat: 05.01.11 08:59:05

VIZUALIZĂRI: 2492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sforicel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in pe aleea spre hotel peste raul Bangaleasa. Se poate observa locatia excelenta.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

cosminp [05.01.11 09:19:13] »

din descriere si poze pare o locatie care merita.

pretul platit a fost pentru 2 camere?

masa ati avut doar de Craciun?

alinutzza140* [05.01.11 09:50:50] »

Super poze si totul arata foarte bine. Cred ca a fost un Craciun pe care si l-ar dori oricine.

webmaster20* [05.01.11 10:11:52] »

@sforicel, bine ai revenit si multumim pentru review. Te mai asteptam si cu alte impresii de vacanta.

roth [05.01.11 11:12:37] »

Multe detalii bine exprimate, numai bun de plecat la drum cu el in loc de ghid, si ce e f important e ca a-ti avut un Craciun frumos, dupa cate plangeri sunt postate, un rw pozitiv si incarcat de optimism. Pe linga atatea lucruri frumoase ce mai conta lipsa mesei si a scaunelor de pe terasa sau 2 becuri arse?

sforicel [05.01.11 13:18:48] »

@cosminp

Da, pretul platit a fost pentru 2 camere duble (fara reducere pentru copii).

Mesele incluse au fost:

24.12 - cina (cu program folcloric si artistic si cu...

Mos Craciun)

25.12 - mic dejun (bun), dejun (cu program), cina (cu program)

26.12 - mic dejun, dejun, cina (cu muzica live si o tombola, cu pret separat (15 lei biletul), premiul cel mare fiind un weekend cu mic dejun, pentru 2 persoane, in hotel)

27.12 - mic dejun

Cu exceptia cinei din 24.12 si a micului dejun, fiecare masa a avut si tuica/afinata si vin (375 ml/ persoana) incluse.

Pretul mai include si consumatia suplimentara de 242 lei, achitata la final.

Eu spun ca a fost acceptabil.

@roth

"ce mai conta lipsa mesei si a scaunelor de pe terasa sau 2 becuri arse? "

Sunt eu mai carcotas.

kmy [05.01.11 17:12:50] »

Dupa atatea plangeri postate pana acum de debutantii AFA, am avut in sfarsit bucuria de a citi un review bine structurat si cu o multime de informatii şi lucruri demne de notat la ,,trebuie să ajung şi eu acolo". Felicitări pentru alegerea făcută şi mulţumiri că ne-ati împărtăşit si noua despre cat de bine v-ati distrat.

ninaa [07.01.11 11:57:28] »

Felicitari! Voi chiar v-ati distrat acolo! O locatie de retinut, arata bine pentru 3 stele.

cosminp [07.01.11 13:01:04] »

@sforicel, multumesc pentru raspuns. sunt de parere ca pretul a fost bun, adica 1300 lei/camera/sejur fara costuri suplimentare, inclusiv masa.

multumim pentru informatii.

alinutzza140*, cosminp, kmy, roth, sforicel