ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2011
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 04.01.11
JUN-2009

Un sejur de neuitat!

Un sejur pe care nu il voi uita.

La receptie ne-au cazat foarte repede la etajul 5. Camera era destul de draguta. Aveam vedere spre amphiteatru.

Mancarea era foarte buna. Dimineata aveam aproximativ 17-18 feluri de masline. Aveai cafea la filtru, lapte si ceai. La pranz si seara era un chelner care iti lua comanda pentru bautura. Intre orele 13-16 era un resturant deschis langa piscina cu fast-food.

Aveau 3 piscine. Una langa amphiteatru, una langa hotel (cea mai mare) si alta langa restaurant.

Plaja era superba, apa fara pietre, deki puteai sa intri linistit in ea. Era o plaja foarte mare, deki nu trebuia sa te scoli devreme ca sa apuki un sezlong, iar nisipul foarte fin.

Echipa de animatie isi fakea treaba, erau foarte multe jocuri (darts, tir cu arcu, tir cu arma pneumatica etc). Era foarte frumos si la Mini Club.

Seara la amphiteatru erau spectacole cu diferite teme in fiecare seara. Era si seara de bingo. Dupa ce se termina spectacolul ne dadeau kate un cocktail. Erau si pentru copiii.

A fost un sejur extraordinar si m-as mai intoarce acolo.

Trimis de chrys in 04.01.11 20:34:56
Validat / Publicat: 04.01.11 21:55:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.01.11 00:29:35]

@chrys - bun venit printre noi!

Ne bucurăm că Aifostacolo, dar poţi să ne dai mai multe detalii, cazare, servicii etc. La 5* cred că ai ce să ne povesteşti. Dacă ai detalii, le poţi insera ca şi ecou, apoi rezolvăm noi să apară în review.

Succes!

cosminp
    [05.01.11 08:47:08]

@chris, doresc si eu mai multe detalii despre cum a fost acolo.

si tre rog sa incerci scrierea cu "c" in loc de "k". este mai usor de citit si este corect.

[05.01.11 09:43:32]

Cam ce temperaturi au fost in iunie (apa si aer) ? Am vazut ca preturile sunt acceptabile in aceasta luna. Incerc sa aflu cat mai multe si sper sa nu pierd early bookingul la acest hotel (20%). Multumesc!!!

[05.01.11 10:34:35]

@cosminap: o analiza a temperaturilor medii pe luna IUNIE in Kusadasi poti consulta facand click aici.

Luna iunie este mai mult decat ok pentru o vacanta la mare in Turcia (mai ales pentru familiile cu copii). Chiar si luna mai este okey, as indrazni sa afirm.

[05.01.11 11:41:24]

Multumesc! Oricum facusem "click aici" de cateva ori, dar voiam si o parere personala, nu numai o statistica! Ne pregatim pentru prima vacanta turceasca, deci citesc tot ce se poate citi!!!

[05.01.11 11:47:00]

daca foloseste: eu personal merg in Turcia DOAR in iunie si septembrie. Si merg de cativa ani buni.

Alegere inspirata si vacanta placuta.

PS: Poti apela, pentru consultanta sau servicii complete, si la serviciile agentiei noastre, a site-ului / a comunitatii - ma poti contacta pentru detalii.

[05.01.11 12:49:36]

Sa inteleg ca ati fost cazati in corpul principal? Ati avut camera sau apartament? Niste poze ai?

[05.01.11 17:42:42]

cred ca la inceputul lunii iunie este cea mai buna perioada de mers in Turcia raport pret calitate excelent

lalita21
    [06.01.11 08:54:18]

buna... am fost de 2 ori in Kusadasi la sfirsitul lui iunie si pot spune ca a fost o vreme superba, apa foarte calda cam cum este la noi in iulie-august. Si pentru excursii optionale este mai bine in iunie fiindca nu este foarte cald, ca sa folosesc o exprimare a unui ghid la Efes... daca erati in iulie... pina acum schimbati 3 tricouri. Oricum, am foarte multe de spus despre Turcia si saptamina viitoare o sa incerc sa postez impresiile... acum doar imi fac ordine in ginduri. Sa ai parte de un concediu de vis.

[06.01.11 12:06:52]

Multumesc! Astept review-ul tau pentru ca sunt in faza de "sugativa" a informatiilor despre Kusadasi. Vrau sa stiu si de bune si de rele!!!

lalita21
    [06.01.11 12:13:15]

Buna... sa nu te grabesti in alegerea hotelului si mai ales a agentiei... eu anul trecut am luat teapa... am ramas cu ochii in soare cu 2 zile inainte de plecare. Daca pot sa te ajut cu altceva ma poti gasi pe privat... oricind cu mare placere. Iti garantez ca vei avea un sejur de neuitat daca stii ceea ce vrei fiindca Turcia e o tara pentru toate buzunarele.

alerim
    [30.01.11 20:23:21]

În Turcia, la acest hotel e posibil să merg pentru prima oară în acest an, din 24 septembrie. Mă interesează dacă sunteți amabili să-mi spuneți dacă la plajă (nu piscină), șezlongurile au saltea și sunt gratuite, sau nu? Dar prosoape?

În cameră, aerul condițiuonat merge într-adevăr cum am citit doar 2 ore/zi? Se plătește, precum minibarul și seiful, sau sunt incluse în preț? Care sunt băuturile alcoolice și nealcolice care nu se plătesc? La ce distanță este Marele Bazar din Kusadasi de hotel, cu ce se poate ajunge și cât costă?

Vă mulțumesc.

[31.01.11 17:26:27]

La plaja sezlongurile sunt gratis si au saltea. Nisipul este foarte fin iar intrarea in mare foarte lina gen mamaia. Prosoapele se iau in schimbului unui card pe care-l primesti de la receptie si le poti schimba cand vrei- gratis. seiful se plateste 2 euro pe zi. Minibarul este umplut o data pe sejur din cate imi amintesc si e gratis. bazarul este cam la 9 km si noi am fost cu masina personala dar stiu ca e si un minibus regulat. Preturile sunt negociabile, noi am luat geci de piele la pret f. bun dupa o negociere la sange si multi din bazar vorbesc romaneste. Iti recomand magazinul Benny care are sucursale si in Romania si unde te primeste o romanca din Timisoara.

[31.01.11 17:44:17]

@alerim, si eu am fost la acest hotel. Iti pot spune ca pe plaja sezlongurile sunt gratuite si au saltea. Prosoape se pot ridica zilnic, pentru piscina in schimbul unui card pe care-l primesti de la receptie cand te cazezi. Se iau dimineata si se predau obligatoriu seara (parca pana la ora 18.00). Nu le poti pastra doua zile.

Pe plaja sunt doar sezlongurile, nu este nici un bar, etc, insa plaja este in continuarea aleii de langa terasa.

Aerul conditionat este "la liber", adica il pornesti si il inchizi cand vrei tu. Singura problema este ca atunci cand pornesti aparatul, sa te asiguri ca nu este deschis balconul sau fereastra, in acest caz aparatul nu porneste.

Impreuna cu cheia camerei vei primi un card pentru curent. Deci daca nu esti in camera nu este curent prin urmare aerul conditionat nu functioneaza.

Minibarul din camera nu se plateste iar pentru seiful din camera se platesc 2 E/zi.

Bauturi sunt cateva, dar nu pot sa-ti dau informatii fiindca noi nu am consumat decat sucuri (de la dozator), bere (tot la dozator), ceva vin si un fel de coctail (gin? cu suc la alegere).

Kusadasi este cam la 10-20 km de Efes, insa nu stiu cu ce poti ajunge fiindca noi am fost cu masina.

Este si o excursie optionala pentru shopping in Soke, cu 16 E / pers. la bazar, la o fabrica de piele si bijuterii din Selcuk, dar noi nu am fost si nu stiu daca merita.

Sper ca informatiile mele ti-au fost de folos, mai multe poti citi in impresiile mele de pe acest site.

[31.01.11 17:50:53]

fabrica de piele din Selcuk are preturi destul de mari si nu se merita.

[31.01.11 17:53:36]

Probabil, am auzit si eu niste discutii, dar eu personal nu stiu sa spun nimic.

[31.01.11 17:57:50]

Am fost in excursiel la Efes si ghidul ne-a oprit la aceasta fabrica. Dupa o prezentare de moda somptuoasa ca sa ne ia ochii am intrat in magazinul fabricii unde vinde si un roman.

Am avut noroc ca inainte am fost prin bazar si am luat pulsul preturilor ca aici erau cu cel putin 50%mai mari.

aaaaa, alerim, biancuta, cosminap, cosminp, lalita21
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: