ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 & 12 ani

O zi la Kavala - Drumul de la Bansko la Kavala

Sanja Illic & Balkanika - Korana

O zi la Kavala (Grecia) - de la Bansko la Kavala

Am ajuns in Bansko pe data de 29 dec. 2010 in jurul orei 15.30. Ne-am cazat, apoi spre seara ne-am plimbat prin oras. Apoi, odata ajunsi inapoi in camera, am inceput sa ne gandim, ce vom face maine, caci cele 4 nopti trec repede si vroiam sa vedem cat mai multe. Stiam de la @ionescunic ca pana la Kavala sunt 157 km, si ca se trece pe la alt punct de frontiera, decat Kulata, cel cunoscut de multi dintre noi, mergand inainte spre Gotse Delchev. Multumesc pe aceasta cale inca odata, Nicu pentru toate sfaturile date, care mi-au prins f. f. bine... Ne-am uitat pe harta, ne-am documentat si a doua zi dimineata, in data de 30 decembrie 2010 am pornit spre Grecia. Drumul pana acolo a fost superb, o buna parte am mers prin munti, aveam in stanga multa vreme raul Mesta, apoi soseaua a inceput sa coboare, apoi iar am urcat. Muntii Pirin se vedeau departe, in dreapta soselei, erau acoperiti cu zapada. Am sa va arat cateva poze si de pe traseu, sa vedeti ce frumos a fost. Am trecut prin mai multe localitati: Dobriniste, Mesta, Gotse Delchev, Koprivlen, Sadovo, ca in final sa trecem in Grecia pe la punctul de frontiera Ilinden. Numai noi eram, liniste, peisaje de vis, munti cu zapada, am trecut repede in Grecia si simteam atata fericire in suflet, brusc, caci ma reintalneam, iar, pentru a treia oara anul acesta 2010 cu marea Egee si Grecia. Imediat am gasit la radio muzica greceasca, am oprit prin munti, am reintalnit bisericutele acelea la margine de drum langa care am facut poze.

Drumurile prin Grecia le stiti, multi dintre voi, erau drepte, curate, uscate, o adevarata placere aveam stiind ca ne apropiem de Kavala. Am trecut prin orasul grecesc Drama, casele grecesti multe aveau flori naturale la balcoane, nu ne venea sa credem, si langa flori erau si ornamente de Craciun, Mosi Craciuni si multe ghirlande, dar fara zapada parca nu eram obisnuita sa le admir. Cum am iesit din Bulgaria, din munti, nu a mai fost zapada deloc, erau afara 4 grade, am mers inainte si intr-un final am zarit marea. Nu mai puteam de bucurie. Am ajuns la periferia orasului Kavala, eram undeva sus de tot, era o biserica rosie in spatele nostru, care se vede de departe, sus... De acolo trebuia mult sa coboram in oras. De aici de sus panorama orasului era fantastica, in dreapta era marea, in stanga orasul, era si un vapor care abia pornise din port. Ce filme am facut aici, o frumusete... Am stat locului clipe bune, nu ne venea sa plecam de aici, dar dorinta de a vedea orasul de aproape a fost mai mare. Am coborat in serpentine, si am tinut cat am putut dreapta sa ajundem la tarmul marii. Am trecut pe langa o piata de legume, era f. aglomerat aici, am mers in continuare, ne-am invartit in zona cam 30 minute si tot nu am gasit un loc de parcare, nicaieri, era atat de aglomerat orasul, multe masini, claxoane, motociclisti, toti se grabeau nu stiu unde, nu am avut decat sa mergem mai departe pana in port, unde am parcat aproape de vaporul cel mare care transporta masini si turisti pe insula Thassos.

Pentru cei care nu stiu, Kavala este un oras grecesc, port la marea Egee, de aici se ia vaporul din port si se ajunge pe cunoscuta si marea si frumoasa insula Thassos. Am mers mult pe jos pana la un vapor imens, si am surprins in poze un tir care dadea cu spatele sa urce in vapor... apoi l-au urmat alte masini, si s-au dus inauntru departe, caci de-abia le mai vedeam, atat de mare era vaporul... Am intrat si in cladirea unde se iau bilete pentru Thassos, am fotografiat aici un brad frumos ornat doar cu globuri argintii, iar sus, in varf avea un frumos ingeras, tot argintiu. Era acolo o moderna sala de asteptare, ca pe aeroport... turisti asteptau sa se imbarce... De aici am luat-o spre centru, in dreapta, tot pe langa mare. Marea mea frumoasa, cu mirosul ei inconfundabil, eram atat de aproape de ea, 2 metri ne desparteau, si nu puteam sa o ating caci eram sus pe dig si nu se putea cobora la mare, poate in alt loc, mai departe de noi. Afara era asa frumos, sus pe cer era un soare puternic, parca era vara, m-am intalnit cu palmierii si cycasii pe care ii ador de multa vreme, si am facut poze, filme, am vazut iarba verde si... portocali cu portocale in ei, erau plini de portocale coapte, mari, care asteptau sa le admiri. Priviti si voi ce frumos a fost acolo, va trimit la toti, prin poze, o raza calda de soare in aceste zile geroase de iarna! Am gasit un magazin cu suveniruri, unde am luat cate ceva pentru cei de departe, care asteptau vesti de la noi. Ne-am plimbat mai departe, tot pe langa mare, si am vazut langa barcile pescaresti o superba stea de mare, vie, nu imi venea sa cred, a fost prima stea de mare pe care am vazut-o in viata mea in apa. Am vazut si pestisori, destul de maricei, si arici de mare si un altfel de arici, rosii-portocalii, nu stiu de fapt ce sunt, dar stateau lipiti ca si aricii... Am ajuns in dreptul portocalilor, pe care ii fotografiasem initial din masina, erau aievea, langa noi. Sus pe deal, aproape de port, se zarea o frumoasa cetate veche, la care nu am ajuns, poate cu alta ocazie.

A fost o zi de neuitat la Kavala, am pornit la drum pe la 14.15 caci ne pregatisem iar 4 ore de intoarcere la Bansko, cu tot cu opriri. Am ajuns iar la orasul Drama, aici, inainte de a intra in oras, am zarit un supermarket LIDL, unde am facut cumparaturi. Am pornit mai departe la drum, am ajuns seara la Bansko, stiu ca era inainte de ora 18, dar era noapte afara. Am ajuns in camera noastra calda si am visat frumos la insorita mare Egee.

Trimis de adryana in 04.01.11 11:11:30
Validat / Publicat: 04.01.11 14:38:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 8227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 loa iesire din Bansko, spre Gotse Delchev (in spatele nostru)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.01.11 17:27:50]

Foarte frumoase pozele tale, la noi nu a fost asa de frumos, a fost innorat rau, dar fiind 24 decembrie era o forfota nebuna prin oras.

[04.01.11 19:41:13]

Am atasat aceasta melodie, se poate schimba la cerere!

[04.01.11 19:57:25]

superba melodie, multumesc web

Ellada_sagapo
[07.01.11 11:11:28]

Mi-ai amintit de calatoriile in Grecia. De cum intram cu masina in Grecia, eram acasa! Muzica greceasca la radio, souvlaki din nou!

[07.01.11 11:51:01]

as ruga pe web daca nu se va supara, sa puna ceva grecesc, totusi, si ce il voi ruga este una din preferatele mele melodii grecesti... multumesc mult... si anticipat... Nikos Vertis- Oneiro Alithino, stiu ca va merge direct la sufletul vostru, cu siguranta.

[12.02.11 15:32:23]

in luna iunie, fiindca drumul spre Kavala ne-a placut f. mult, il vom face din nou, invers, plecand de pe insula Thassos si urmand drumul: Kavala, Drama, Ilinden, Gotse Delchev, oprire la Bansko, Sofia, Bucuresti.

teona
[19.02.11 08:26:01]

Felicitari! Imaginile din Kavala sunt super, parca vara este mai aproape acolo. Mi-a placut si cum ai descris drumul cu o multime de amanunte. Din pacate in vara lui 2009 cand am fost in Thassos, cu toate ca ne doream ca la intoarcere sa vizitam Kavala nu am facut-o si am ramas cu un mare regret. Asa ca ma bucur de impresiile voaste si poate anul acesta voi avea ocazia sa-mi sting dorul mai ales ca nu m-am saturat de acea zona, chiar daca e bine sa vezi ceva nou.

[19.02.11 11:57:11]

@teona, si ceilalti care nu ati vazut inca orasul Kavala, am incercat sa exprim in cuvinte cat am putut eu de frumos tot ce am vazut acolo, dar sa vedeti la fata locului, prin ochii fiecaruia dintre voi, este o mare diferenta. Am vazut marea iarna, dar am si simtit mirosul ei, deosebit si inconfundabil, marea ne-a mangaiat din cand in cand cu vantul care sufla din larg, si atunci am simtit imediat acea legatura dintre noi, stia, binenteles, ca noi suntem acolo.

adryana, Ellada_sagapo, teona
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kavala și împrejurimile: