ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2011
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    MAY-2009
    2 AD. + 1 COPII

Relaxare, peisaje frumoase, localuri ispititoare

Am hotarat sa scriu despre Insula Printului sau Buyuk Ada, deoarece consider ca in cazul unui concediu pe cont propriu la Istanbul, o zi, poate fi dedicata vizitarii acestei insule.

Pe insula aflata in Marea Marmara, se poate ajunge cu vaporul de linie, care pleaca de pe cheul din zona Kabatas, la cap de linie al tramvaiului ce trece prin centru.

Dupa aprox. 1.30h, timp in care vaporul mai opreste pe 2 insule, ajungem in portul Insulei Printului.

In caz ca doriti sa faceti si plaja trebuie sa luati una din barcutele aflate in port. Ele va vor duce in golfulete, in care intrarea pe plaja, se face numai dinspre mare.

Altfel patiti ca noi, care cautand o plaja accesibila, am dat ocol insulei.

Am ramas cu plimbarea, fapt pe care nu l-am regretat deloc, deoarece aici se afla vilele de vacanta ale baskanilor din Istanbul.

Ne-am plimbat cam 4 ore admirand aceste vile, gradinile aferente si golfulete vazute de sus.

In caz ca doriti, se poate face aceasta plimbare cu trasura, negociind cu vizitiul cam la 30-40 lire turcesti.

La capatul plimbarii, la pas, sau cu trasura, veti gasi pe faleza portului, o multime de restaurante, unde puteti consuma peste, fructe de mare, homari, toate proaspete si la preturi foarte accesibile.

Sunt si cateva cofetarii cu o inghetata excelenta.

Vaporul pleaca de pe insula cam la fiecare ora, intorcandu-va in Istanbul, relaxati, incantati de ce ati vazut pe insula, si cu amintirea unei mese servite pe malul Marii Marmara.

Trimis de marius gaudi* in 03.01.11 17:32:51
    Validat / Publicat: 03.01.11 19:12:47
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 8788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pe nava de linie care face legatura cu Insula Printului.

kmy
    [03.01.11 19:37:00]

Imi face placere sa citesc despre o locatie in care eu am fost acum 9 ani.

Insula avea un farmec aparte pentru ca nu circula absolut nici un autovehicul pe acolo. M-am plimbat cu o trasura trasa de cei mai mari şi frumosi cai pe care i-am vazut vreo data.

Spune-mi te rog, acum circulă masini pe acea insulă?

Mai sunt acei pomisori pe marginea drumurilor in care legai o panglica alba si-ti puneai o dorinta?

Sa stiti ca mie mi s-a implinit dorinta!

Da, este cea mai minunata insula si merita daca ajungi la Istambul să mergi şi acolo!

michaela_1961
    [03.01.11 21:02:07]

Frumoase impresii! La multi ani si cat mai multe escapade in 2011!

marius gaudi*AUTOR REVIEW
    [03.01.11 21:38:45]

Mutumesc pentru aprecieri, am vazut cateva masini, foarte putine, cat despre panglici, cred ca am fost insensibili, nu am vazut asa ceva.

hanibalbogdan
    [04.01.11 09:47:06]

Foarte interesant.

Merg in Instambul de cativa ani buni dar acolo nu am ajuns cu siguranta anul asta n u mai ratez.

monik y
    [11.08.11 22:11:16]

ffffffffffffffffff frumos, natural, mirific si spiritual!!!

monik y
    [11.08.11 22:21:11]

tot drumul e plin de ''dorinte'', spre biserica nu se circula cu masina sau trasura! pentru cei care nu au fost va spun ca merita vazut, iar pentru cei care au mai fost, va inteleg de ce nu uitati acele locuri si visati sa mai ajungeti macar odata acolo! va pup pe toti

Anele
    [08.11.11 15:03:49]

Neconvingator!!!

carmen_22_09
    [01.12.12 22:01:24]

Cu siguranta ca ne-ar trebui vreo doua saptamani sa putem spune ca am vizitat Istanbul-ul... oricum ramane una din metropolele unicat!

Vot maxim!

Anele, carmen_22_09, hanibalbogdan, kmy, marius gaudi*, michaela_1961, monik y
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Insulele prinților - Buyukada, Heybeliada etc:

• pagină generată în 0.059144020080566 sec