ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2011

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Pensiunea Andreea - Muntele Baisorii

Aceasta pensiune asa cum este prezentata pe site-ul personal (click aici) este o mare minciuna. La 4 margarete nu are mini frigider in camere, nu are uscator de par la baie, usile si geamurile nu se inchid ermetic (perdeaua de la geam se ridica cand bate vantul afara) - desi pensiunea este terminata in 2009.

Am petrecut revelionul 2010-2011 aici cu pensiune completa.

In timpul vacantei am avut parte de o groaza de situatii jenante cu chelnerii si chiar cu patroana, numita Nicula Dana. Am gasit fire de par in mancare, unt mucegait la micul dejun, salamul se servea la micul dejun desi era taiat de 3 zile - pur si simplu era uscat.

Surpriza afost chiar in seara de revelion cand pe langa turistii cazati in pensiune au mai fost prezenti vreo 30 persoane externe - astfel ca turistii au stat inghesuiti ca in autobuz. Meniul pt turisti era alcatuit din produse de cea mai proasta calitate, iar pt neamurile respectivei se servea cu totul altceva.

Atentie ca aceasta pensiune se lauda ca are 4 margarete, dar acestea nu apar nicaieri, nici pe sigla de la drum - este si normal pt ca de fapt ea are 2 margarete.

Tot pe site se lauda ca au sala de fitness si sauna, insa acestea nu exista deloc. Au doar o masa de biliard care este atata de veche incat oricum lovesti bila intra intr-o gaura din cauza inclinatiilor.

Nu recomand deloc aceasta locatie, mai ales celor cu copii mici - daca tineti la sanatatea lor evitati aceasta locatie.

Trimis de MrCod in 02.01.11 19:28:00
Validat / Publicat: 02.01.11 20:24:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂIȘOARA [CJ]. A mai fost în/la: cel putin 20 locatii diferite din Romania

VIZUALIZĂRI: 4848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MrCod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lampa deasupra patului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

dragos17
    [02.01.11 22:55:23]

Salut, chiar asa de rau a fost acolo? Daca ai poze vrem sa vedem si noi ) Pe site arata cu totul altfel...

Bafta.

alinutzza140*
    [03.01.11 12:54:25]

Pe site arata bine pensiunea. Dar nu poti sa apreciezi doar dupa asta. Urat de tot cand dai un car de bani si iti strica marii patroni cheful.

p4atrx
    [05.01.11 16:48:46]

Si eu am fost acolo si nu e cum spuneti dumneavoastra.

Luand in considerare ca e deschisa doar de un an si normal ca nu are camerele foarte dotate ,nu trebuie sa ziceti ca nu are 4 margarete din aceasta cauza (cititi normative prima data)

Sauna este la subsol (nu functiona din cauza unor probleme tehnice ) chiar langa barul de noapte si langa sala de ping pong. Au masa biliard, darts , masa ping pong deci ai cu ce sa-ti ocupi timpul.

In ceea ce priveste mancarea noua ne-a placut foarte mult, iar armosfera e foarte placuta, intima.

Inteleg ca nu e ca si un hotel de 4 stele din Bucuresti. Totusi, sunteti in varful muntelui, activitati ar trebui sa va gasiti afara, nu inauntru. Le bagati bete in roate fara motiv.

alinutzza140*
    [05.01.11 18:33:59]

Nu stiu de ce dar mi se pare cusut cu ata alba ecoul. Cred ca este domnul proprietar.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [05.01.11 18:38:34]

Cred ca mult mai util ar fi sa citim si impresiile scrise de p4atrx, poate se mai nuanteaza imaginea despre aceasta pensiune. Te bagi?

[06.01.11 11:02:06]

Mai revin cu niste completari:

- nu au cablu TV; se prinde doar TVR 1 la o antena care nu exista... i-am spus de 6 ori sa imi repare televizorul eu crezand ca au o problema la cablul Tv, insa ei nu il au deloc; stiau de asta de la inceput insa au mers pe principiul "hai sa intindem rabdarea clientului". O sa va intrebati de ce trebuie TV la munte: pt ca avand un copil mic stai mai mult timp in camera decat in mod normal... mai ales cand sunt -10gr afara.

- cea mai comica faza este ca nu au tomberon nici macar in curte pt aruncat gunoiul. De curatat gunoiul in camera nici nu vine vorba.

- Prospoape la fel - ar trebuie schimbate la 3 zile - chiar daca stai 4 zile datoria lor este sa le schimbe, insa acesta este un lucru SF pt ei.

- dusul de la baie curge peste tot pe sub cada.

- cand vinzi un produs cu masa inclusa nu e posibil sa dai doar un fel de ciorba. Daca o persoana nu mamanca "ciorba de burta" atunci ce faci?

Cele spuse aici sunt exact asa cum stau in realitate. Este mai onest sa spui de la inceput ceea ce poti oferi decat sa aplici regula "romanasului smecher": vind 4 stele si ofer 2 stele.

Am calatorit peste tot in Romania si in multe locatii din E'uropa insa ceea ce m-a frapat cel mai tare aici a fost NESIMTIREA.

sforicel
    [15.01.11 17:17:44]

@ MrCod

Daca ai avea si cateva poze ar fi excelent.

[15.01.11 19:01:37]

Mai adaug niste informatii:

- meniul de Revelion a costat 1400 RON pt 4 nopti de persoana (nu este nici un secret - asa apare si pe site-ul lor)

- Meniul de dimineata continea: crenvusti (cei mai ieftini posibili), salam ieftin prin de grasimi (aproape necomestibil), niste unt (il gasiti in supermarket la cel mai ieftin produs - este cel romanesc cu pachet alb semitransparent), branza si telemea, pliculete ceai si cafea (sau apa de culoarea cafeleli), niste gem la vrac si niste cereale simple de porumb (costa 2 ron punga), lapte fiert.

Pranzul: un fel si numai unul de ciorba, felul 2 - friptura de porc (pui nu s-a dat decat 1 zi) cu garnitura - cartofi, desert - placinta sau gogosi simple.

Cina: mini antreu (3 felii de carnati, 1 felie de sunca, 1 felie de telemea si multa ceapa d eparca suntem vegetarieni toti); felul 2 (tochitura, branza cu smantana, gulas).

Ciorba de pui continea gat sau aripi - rusinos.

Meniu fix si foarte limitat.

yo_stelistu24
    [16.01.11 13:09:20]

As dori sa o iau punctual:

1. felul in care ati pozat plafoniera si aplica este clar tendentios. noua chiar ne-au placut si avnd o cabana la Campulung in constructie ne-am uitat la model. sau poate ati pozat detaliu ca sa furati conceptul. pe scurt erau niste corpuri de iluminat din lemn masiv (eu nu am vazut modelul in comert)... cred ca au fost concepute de designer ca sa se integreze in ambient-totul fiind din lemn masiv.

2. mancare a fost ok-nu stiu ce firma de unt ne-au dat, dar cati dintre noi mananca unt import acasa-untul romanesc ce are? ! ? ! personal noi ne-am saturat-poate "mr cod" mananca mai mult-cred ca trebuia sa le spuna si probabil primea supliment.

3. eu nu am mai avut baterii la camera (in statiune nu am avut de unde sa cumpar) si de aceea l-as ruga pe "mr cod" sa puna el poze din noaptea de revelion-revelion care noua ne-a placut. sala, muzica, artificiile au fost super. in plus a fost un domn care s-a jucat cu copii-au facut figurine din baloane plus altele- si parintii au putut sa stea la masa linistiti.

cel mai rau mi-a parut ca nu s-a putut schia, dar am inteles ca in luna februarie si martie este acolo zapada din plin, asa ca probabil in vacanta copiilor o sa revenim.

[16.01.11 14:03:58]

Conditiile de cazare strict sunt destul de ok, dar nu sunt de 4 stele (margarete).

Felul de a oferi serviciile si masa au fost marea problema, plus cateva chestii prezentate ca si "special" - gen sauna - care de fapt nu exista.

Eu mi-am spus parerea, insa cine vrea sa mearga in acel loc este liber sa o faca. Eu doar o pun la clasa "nu mai trebuie revenit a doua oara".

christos*
    [19.01.11 16:30:59]

nu inteleg de ce MrCod cand a ajuns la pensiune si a vazut ca era asa de jalnic de ce nu a plecat? la adresa acestei pensiuni numai reprosuri a avut. Eu nu puteam sta undeva daca nu imi place

[19.01.11 16:42:47]

Pt ca platisem cu 2 luni inainte o groaza si cand ajungi intr-un loc in ajun de Anul Nou nu iti schimbi planul pe loc. [***]

christos*
    [19.01.11 20:28:13]

nu cred ca ati platit tot doar un avans.

[19.01.11 21:41:57]

vezi pe site-ul lor conditiile de plata pt craciun/an nou si mai discutam dupa.

presupun ca esti proprietarul daca tot o tii pe o idee fixa fara a sti despre (sau prefaci ca nu stii) ce este vorba... sau poate un fan infocat al acestei locatii.

sforicel
    [21.01.11 13:44:02]

Recunosc, sunt total confuz.

Ati vazut review-ul scris de @dariana? O fii acelasi revelion?

E diametral opus? !

ovashin
    [25.06.11 16:16:12]

Sunt perfect de accord cu ce a spus MrCod si il cred 100%. Momentan sunt cazat in aceasta pensiune si cel mai deranjant este nesimtzirea administratoarei/patroanei. Aspecte negative:

1. Am platit avans pt 2 camere 2 zile, jumatate din pret - ok. Cand am ajuns au refizat sa ne dea cheile de la camera pana nu platim integral! Aveam banii in masina, nu era problema. Mi s-a laudat respectiva ca are master in turism, cand i-am spus ca legea tirismului ii interzice lucrul acesta, fara acordul clientului poate cere banii inainte pe maxim 1 zi.

2. Raportil calitate pret foarte prost. 120 ron camera

3. Apa la chiuveta, de abea curgea

4. Saltelele sunt cu arcuri si sunt extrem de incomode. Da, am dormit de multe ori in cort, si in inconfort, dar am platit aici pt. conditii.

5. Televizorul de abea mergea pe tvr1.

6. Cateva feluri de mancare

Parti bune:

1. Priveliste f frumoasa

2. Curte frumoasa

3. Mancare gustoasa

Daca detestati nesimtirea si catalogarea automata in impostori dupa ce platiti avans, nu va recomand aceasta pensiune.

Ovidiu

pensiuneandreea
    [28.06.11 13:04:47]

Bună ziua,

Am vazut ecoul d-nului B*.O* şi vreau sa îi răspund punctual:

1. dânsul a solicitat rezervare pentru 2 nopţi şi era firesc sa achite. A invocat legea turismului-eu ataşez link-ul aici şi îl rog să îmi indice articolul şi litera - click aici

2. saltele au arcuri, dar nu ştiu de ce este aceasta o problemă. Majoritatea saltelelor sunt cu arcuri. Nu sunt chiar nişte saltele ieftine, având în vedere că au costat de la 400lei (cea de 90*100) în sus. http://www.saltele-online.ro/saltea-superortopedica-deepconfort.html

3. Referitor la apă, domnul nu ne-a spus absolut nimic atunci când era oaspetele nostru. Trebuia să ne sesizeze şi se rezolv (se mărea presiunea pe instalaţie).

Oricum nu a fost o problemă generală.

4. Restaurantul le-a oferit o gamă destul de variată de produse:

micul dejun cu omlete. ochiuri, oua fierte, cremvuşti, telemea, şuncă, unt, gem, miere

- ciorbe: supă pui cu găluşte, ciorbă ţărănească, ciorbă de burtă, ciorbă de legume, ciorbă de fasole verde si ciorba de pui a la grec.

- felul II: gulaş la ceaun, sarmale, friptură de pui şi de porc la tavă, toată gama de minuturi: grill de pui, ceafa, păstrăv, pulpe dezosate, mici etc, paste cu brânză, sos, etc. , mamaligă cu brânză şi smântâna, şniţele, caşcaval pane etc.

- garnituri şi salate diverse

- clatite cu dulceaţă, ciocolată, brânză dulce sau îngheţată, papanaşi şi îngeţată diverse sortimente

Dânsul specifică că mâncarea a fost gustoasă lucrul care ne bucură.

Noi îi mulţumim domnului pentru opinii şi ne cerem scuze daca i-am cauzat neplăceri.

Pentru noi este important să ascultăm părerea tuturor oaspeţilor noştri - atât pro cât şi contra, deoarece numai în felul acesta putem să devenim mai buni.

Cu stimă,

Paşcalău Irina

[28.06.11 13:30:24]

@pensiuneaandreea: salutam, ca de fiecare data, dreptul la replica - personal sunt ferm convins ca e necesar sa auzim si parerea 'partii de dincolo de pult' pentru o opinie mai in cunostiinta de cauza.

Publicarea numelui complet al clientului dvs nu este insa tolerabila - cel putin nu fara acceptul sau explicit. Numele a fost editat si rog sa aveti in vedere acest lucru pe viitor.

pensiuneandreea
    [28.06.11 13:41:05]

Vă rog să mă scuzaţi, dar nu mi-am dat seama. Îmi cer şi dumnealui scuze.

cris_sd
    [25.07.11 15:47:20]

Ieri m-am intors din Baisoara. Am fost cazata, din pacate, la pensiunea Andreea. Am citit review'urile inainte sa plec si sincer le-am considerat rautacioase, dar acum nu mai sunt de aceeasi parere.

Pensiunea arata foarte ok dar atitudinea proprietarei nu e prea placuta, plus ca pensiunea nu e dotata cu tot ceea scrie pe site'ul lor: sauna e inchisa vara (cica vara nu e nevoie de sauna), sala de fitness are 2 aparate si o masa de ping pong, jacuzzi e inexistent.

Din prima zi am avut surprize, am fost serviti cu paine mucegaita veche de cateva zile. De aceea am preferat sa mancam la alte pensiuni cat am stat acolo.

In a 2-a zi pe la 3 dupamasa proprietarea ne-a cerut banii de cazare cu pretextul ca pleaca la Cluj in jumatate de ora, cu toate ca noi mai aveam de stat inca o zi. Evident ca nu a plecat niciunde in ziua aia.

Nu recomand aceasta pensiune. Cred ca sunt si alte pensiuni mai ok in statiune. Eu daca voi mai merge in Baisoara voi alege sigur alta pensiune.

[25.07.11 15:58:37]

@cris_sd: te asteptam cu un reveiw propriu, cu notele proprii. Cu cat mai multe pareri, cu atat o medie mai reprezentativa a hotelului

alinct*
    [21.01.12 15:49:24]

Am participat la un team building in perioada 16-20 ianuarie 2012. Vreau sa mentionez ca ni s-au oferit toate conditiile de care aveam nevoie pentru a ne desfasura activitatea. Personalul calificat, profesionist, a fost la dispozitia noastra pe toata perioada sederii, indiferent de ora. Ma adresez pe aceasta cale persoanelor care se ocupa de bunastarea fizica, psihologica si financiara a personalului sa-i recompenseze suplimentar pentru activitatea lor, deoarece fac o treaba de nota 10! Recomand aceasta pensiune tuturor persoanelor care doresc un concediu sau o vacanta linistita! Mancare buna, cazare excelenta si, spre surprinderea mea, servicii de cea mai buna calitate din partea angajatilor pensiunii. Cu siguranta o sa revin in viitor! Va multumim, pentru tot!

[21.01.12 20:34:10]

@alinct: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

alinct*, alinutzza140*, christos*, cris_sd, dragos17, MrCod, ovashin, p4atrx, pensiuneandreea, sforicel, yo_stelistu24
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Andreea [Muntele Băişorii]: