ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2010
    ÎNSCRIS: 31.12.10
    AUG-2010
    single

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Trecand prin Ungaria singur!

Deoarece acumulasem o varsta apreciabila (33) si nu prea iesisem deloc din minunata noastra patrie, am hotarat vara tocmai trecuta, ca e momentul sa fac o calatorie, in lumea larga, pana unde m-or duce cele patru roti ale "iepei sure" (asa poreclita mea masina dacia 1,5 dci).

Zis si facut. Asa ca m-am imbarcat intr-o zi calduroasa de august, cu arme si bagaje, aranjand frumos tot carabalacul in port-bagajul spatios, ambalat in saci mari de nailon negru, de parca duceam un mort cu mine!

Si cum nu aveam cu cine merge (tocmai ma intalnisem intamplator cu fosta mea prietena, cu care dealtfel nu mai vorbem deleoc!) am purces la drum singur, hotrarat sa fac o excvursie plina de aventuri, ca de obicei!

Am hotarat sa trec granita pe la valea lui mihai, si dupa o noapte dormita la o pensiune din mica localitate de frontiera, la un pret foarte scazut (cca, 40 lei) am purces sa penetrez granita ungara, fugind cu loganul pe o sosea frumoasa ce inainta printr-un lan imens de cereale si floarea -soarelui!

Am intrat in Republica Ungara, si nu am putut sa nu observ o putin mai buna gospodarire rurala, si niste case ceva mai ingrijite ca la noi!

Ajung in Debrezen, oras cu o piata foarte frumoasa, apoi merg pe autostrada a1 inspre budapesta!

Mentionez ca nu am avut gps, doar niste harti rutiere!

Ajuns pe la amiaza in budapesta trag la un camping pt rulote, ca sa inoptez acolo, si sa dorm in masina, pretul e de 6000 ft per noapte.

mai tarziu ies in oras, da fac traseul pe jos cca 10-15 km, pana la dunare, deoarece nu aveam curajul sa iau tranvaiul sau metroul lor, ca sa nu ma ratacesc!

Mare diferenta nu am vazut fata de noi, si ei au boschetari, betivi, tigani berechet, am vazut si gropi in asfalt, si cladiri neingrijite!

Oamenii destul de amabili, si cu un aer umil de estici, clar am vazut masini pe sosea mai rable ca la noi!

Totusi am vazut dunarea, si vestitele lor poduri, care sunt admirabile, cladirea parlamentului in stil gothic, si arhitectura budapestei sunt minunate, si se vede ca-si dau silinta, sa restaureze ce mai pot!

Dimineata ies sa continui drumul spre austria, dar vreau sa vizitez cimirirul mare Kerepezi temeto, dupa multa straduiala, avand o harta, am dat de el,

Sunt impresionat de marimea lui si de aleile mari, precum si de modul in care e intretinut, mereu usnt echipe de lucratori care il curata!

In centru troneaza mausoleul inchinat eroului lor national Lajos Kosuth, liderul revolutiei de la 1848 din Transilvania, si care s-a cam ciocnit cu Eroul nostru Avram Iancu!

Spre deosebire de umila cruce a lui Iancu de la Tebea, Kossuth are un monumental mausoleu, o poera de grandioasa arta a carei frumusete sobra, tombala, transcede epocile, timpurile dar si orgoliile nationale!

A fost o lectie pentru mine, despre cum stiu ungurii sa-si respecte eroii!!!

Cinste lor!

Iesind din strada cu pricina, dau eu sa ma invart sa ies in strada principala incalcand o linie continua, imediat o masina a jandarmeriei ungare ma urmareste si imi face semn sa trag la dreapta!

Doi csandorsag se coboara si incearca sa-mi zica intr=o engleza stalcita rau de tot de ce ma fac vinovat, si ca amenda e de 500 euro!

Ma intreaba tot felul, unde merg, ce profesie am, etc... eu ma plang, si le zic ca toata suma mea e de 500 euro, si ca fiind strain, ma ratacisem si nu mai stiam strazile!

Dupa multe parlamentari, (nu pot sa nu observ ca unul din ei e cam tigan, la propriu!), imi zice ca ei vor rupe hartia, dar sa le las cat vreu eu!

La care eu zic ca e ilegal sal e dau spaga, atunci in 3 secunde s-au urcat in masina si dusi au fost!

asa am scapat de corupta politie din budapesta!

De aici drum intins pana la viena... dar despre viena in alta postare!

Trimis de radu din cluj* in 31.12.10 17:20:47
    • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 3344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu din cluj*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pe malul stang al dunarii albastre !!!

sandu.53
    [31.12.10 18:04:14]

mi-a placut aventura ta prin Budapesta, cu bune si rele si sunt acum curios ce o sa ne povestesti despre Viena!

[31.12.10 18:35:25]

"fac traseul pe jos cca 10-15 km, pana la dunare, deoarece nu aveam curajul sa iau tranvaiul sau metroul lor, ca sa nu ma ratacesc!"

ai curaj sa pleci si sa traversezi mai multe tari dar nu ai curaj sa iei metroul in Budapesta ca sa nu te ratacesti??? si pt asta mergi 15 km pe jos??? exista atatea centre info in oras iar in fiecare statie de metrou sunt harti cu toate traseele (statiile)...

iti doresc un An Nou mai bun si calatorii cat mai multe!!!

sev7
    [31.12.10 18:46:22]

Radu... fi mai curajos... doar ai intre 30-40 ani!!!

[31.12.10 18:57:13]

sa stiti ca a calatori singur nu e chiar floare la ureche, si daca nu ati facut experienta asta, eu vi-o recomand!

mergand asa ajungi la un moment-dat la o mica-mare oboseala si la un grad de stress relativ cu distanta, asa ca ajungi sa nu vrei sa-ti complici viata gratuit!

pt mine, fire sportiva, cei 15 km, pe o dupa-amiaza calduta de vara au fost bine-veniti dupa sedentarismul cronic de la volan, plus de asta, numai asa la pas, poti sesiza amanuntele cele mai absconse ale unui oras!

oricum la intoarcere, fiind noapte am luat un taxi!

[31.12.10 19:10:12]

pe mine m-a mirat faptul ca ti-a fost FRICA sa iei metroul ca sa nu te ratacesti mai mult decat... marsul in forta, de numai 15 km, pana la Dunare... daca luai orice mijloc de transport economiseai banii pe care i-ai dat la taxi si castigai timp sa vezi mai multe obiective de pe malul drept sau stang al Dunarii...

pepsi70ro
    [31.12.10 19:24:49]

@radu din cluj

Bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo! Te asteptam si cu alte impresii.

La multi ani!

[31.12.10 20:31:16]

desigur ca, avand un avans de timp, puteam vizita mai multe, insa, voi lua in considerare sfatul tau, in vara anului ce vine acuma, cand voi trece iarasi prin budapesta!

mersi de urari, un an nou bun si pt tine!!!

corinne
    [31.12.10 20:32:24]

La multi ani si cat mai multe vacante si impresii!

[31.12.10 20:33:54]

mersi de cuvintele de intampinare frumoase!

cu adevarat e o comunitate, ale carei postari, le-am citit pe unele cu nesat, si sper sa adaugam fiecare un colt de lume in vizune proporie, pentru a intregi un puzzle dealtfel cu infinite aranjari!!!

[31.12.10 20:37:38]

iti doresc un An Nou care sa iti aduca multa sanatate, momente calde alaturi de cei dragi si succes!!! La multi ani si la cat mai multe calatorii!!!

magdalena
    [01.01.11 14:05:11]

Cam ciudat sa o iei singur la trap, dar uneori iti vine daca nu vrea sa te insoteasca nimeni acolo unde ti-ai propus...

Si eu am preferat mersul pe jos in Budapesta si am facut si eu in doua zile peste 20 de km cred, daca nu mai mult, poate cineva sa faca un calcul din impresiile postate vizavi de cat am mers... , dar asta pentru ca imi place sa merg pe jos si mi se pare mai putin complicat sa ma chinui sa ajung de la un obiectiv la altul cu mijloacele de transport, pe drum sigur nu scap nici-unul de care sa imi para rau mai apoi!

In P07 e dealul Gellert si statuia episcopului ce ii poarta numele, iar podul de "dincolo" de care ai vazut statuia este podul Elisabeta.

Ai reusit sa vezi cateva obiective pe care eu le-am ratat...

[01.01.11 18:54:40]

daca in budapesta am facut incalzirea, crede-ma ca in viena (urmatoarea ecala) am mers pe jos de m-au luat dracii, plus ca m-am ratacit de trei ori!!! dar asta intr-o viitoare postare!

mersi de precizarile facute cu denominatia, plus de asta am mai vazut cred si podul cu lanturi si parlamentul!

magdalena
    [01.01.11 19:00:06]

Noi am facut invers: incalzirea in Viena! Si ne-a prins foarte bine!

Important e sa ai rabdare si capacitatea de a face efort...

[01.01.11 19:30:39]

Mutat la rubrica "Excursii Budapesta" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[02.01.11 13:09:15]

@radu din cluj

@creivean din Oradea , îţi spune că ai ratat o mare parte din ceea ce înseamnă Budapesta turistică. Ca şi mine de altfel. De aceea şi eu iau foarte în serios în calcul o nouă vizită anul asta-n vara tot la Budapesta.

Eu am văzut Budapesta, de pe Dunăre. Am făcut o minunată croazieră (poţi citi detaliile dacă dai click aici). Am văzut şi Grădina Zoologică (detalii aici), Parcul de Distracţii - Vidampark (detalii aici) şi cel mai mare Acvariu din partea asta a lumii (detalii aici).

Drept îi că eu am fost cu familia şi am căutat destinaţiile specifice pentru copii.

Tocmai pentru asta vreau să mai merg la vară. Să fac o croazieră pe timpul nopţii, cu cina romantică, să văd Gellert-ul şi tot ce se mai poate în Buda + Palatul Parlamentului, pe care anul asta l-am văzut doar de pe Dunăre.

Oricum, una peste alta, ai dat dovadă de un excelent spirit de aventură, luând-o aşa de unul singur la biciuit "iapa sura".

Abia aştept să ne povesteşti aventurile din Vienna, alt oraş de care-s îndrăgostit.

[02.01.11 13:20:36]

cred ca o vacanta nu e reusita daca nu are si ceva trepidant, iar in privinta iepei sure (un logan gri, diesel), nu exista placere mai mare decat o zi de vara si o sosea, iar in fata necunoscutul fara limita!!!

tot respectul pt familisti, insa eu iti urez sa faci si o excursie pe cont propriu, pt inedit macar!

[02.01.11 13:29:20]

iti urez sa faci si o excursie pe cont propriu, pt inedit macar

Şti şi tu, cum zice românu' thanks no thanks. Îmi place să fiu şi tată şi soţ.

Dacă aş lua la cravaşat Solenza din dotare, aşa ca tine, aş ajunge să dorm în ea...

[02.01.11 13:34:52]

pai asta e partea cea mai fermecatoare, si mai provocatoare, sa dormi in masina, si sa stii sa gasesti un loc bun pt asta in functie de mediul in care esti (mai periculos sau mai sigur!)

[02.01.11 13:35:57]

Radu dragă, aş ajunge să dorm în ea, după ce mă întorc ))

[02.01.11 13:37:10]

mersi de pozele noi, cine le-a pus!

[02.01.11 13:44:51]

Odata cu mutarea de catre Admin, a review-ului la Excursii Budapesta, vezi si pozele urcate de alti useri (la acea rubrica), in condiţiile in care tu ai urcat doar 8.

In cazul de fata vezi fotografiile urcate de @Alina53, la review-ul sau Budapesta - inca n-ati indragit-o? , pe care-l gasesti daca dai click aici

corinne, magdalena, ms65, radu din cluj*, sandu.53, sev7
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: