ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
DEC-2010

O pensiune exceptionala cu oameni de exceptie

A venit și Crăciunul, cum să îl sărbătorim, mai activ adica undeva la munte sau pasiv cu familia sau cu alte rude dragi nouă.

Am ales partea activă, dar de zăpadă nu am avut parte decît în ziua cînd am plecat spre acasă și m-am bucurat de ea numai pe șoșea.

Am căutat zile întregi oferte la diferite pensiuni în diferite zone turistice, cele mai apropiate oferte de bugetul pe care m-i l-am propus au fost cele din zona Bran – Moieciu.

Iar după zilele petrecute aici chiar pot să spun că am făcut o alegere inspirată.

Pachetul a constat în trei nopți cazare cu demipensiune.

Am contactat telefonic administratora pensiuni care ne-a comunicat că mai are două camere libere.

Am achitat circa 40% din valoarea pachetului turistic și am asteptat să vină ziua în care voi încărcat bagajele și după aceea cheia se va răsuci în contact și pe aici ți-e drumul.

După achitarea avansului am primit pe mail meniul care va fi servit în acele zile, cu observația ca el poate fi modificat de comun acord dacă unele probleme medicale ar cere acest lucru.

Pensiunea este situată în localitatea Predeluț pe strada Izvorului nr. 6.

Din păcate se înserase afară iar pe strada principală nu există indicator, dar cu un telefon am rezolvat problema și am descoperit pensiunea.

Am ajuns în parcarea pensiuni care este destul de încăpătoare în comparație cu numărul de camere existente.

Gazda ne aștepta în pragul pensiuni, după ce am schimbat cîteva fraze de bun venit, ne-a fost prezentată camera și tot odată am fost invitați în restaurant pentru a servi cina, noi fiind ultima familie care sosise în pensiune.

Camera este impresionat de mare (în comparație cu ce am mai găsit la acest număr de stele și preț), mobilierul este nou și perfect funcționabil, ușa de la cameră se deschide cu ajutorul unei chei iar iluminatul este activat cu ajutorul unei cartele care este prinsă de cheie.

Camera este dotată cu televizor și receiver satelit, un șifonier încăpător, două noptiere și un pat foarte moale și destul de mare.

Toate camerele din pensiune au balcoane care pot fi numite chiar terase ele fiind foarte spațioase.

Bai este modernă curată, destul de încăpătoare, totul strălucește în jur, mai are în dotare feon, săpunele, gel de duș și un set de 4 prosoape albe ca neaua.

Încălzirea în camere se face cu un calorifer care este foarte bine dimensionat, acesta vînd un robinet termostatat de unde fiecare putea ajusta temperatura în cameră după preferințe.

Restaurantul este foarte încăpător, aici pot petrece circa 50 de persoane în condiții foarte bune.

Totul în interior este rustic și este decorat cu bun simț în spiritul sărbătorilor de iarnă.

În restaurant un colt era rezervat celor care vor să joace sah, table, carți, fotbal de masă iar pe o latura se află un tv lcd cu diagonală mare legat la un receiver tvr.

Restaurantul dispune de o terasă generoasă care este continuată de o curte plină de verdeată și un balansoar din lemn.

Tot în incinta restaurantului se află și un bar unde se poate servi produse alcoolice dar și nealcoolice.

Meniul oferit în toate aceste zile a constat în produse tradiționale românești preparate aici la pensiune. Toate produsele au fost de o calitate și savoare excepțională.

Același lucru îl pot spune și despre licorile oferite în meniu adică vinul și palinca, servite la dejun dar și la cină, acestea au fost naturale și de calitate.

Gazdele, cei doi soți de fiecare dată cînd se servea cîte un fel de mîncare era printre turiști pentru a întreba dacă cele servite sunt gustoase sau dacă mai poate fi de folos în vreun fel.

În permanență gazdele erau prezente printre turiști pentru ca totul să fie în regulă, dar o prezență discretă care nu deranja absolut deloc.

La terminarea sejurului încă un lucru m-a frapat, ne-a fost eliberat factură fiscală cu întreaga sumă pe care am platit-o, fără a cere acest lucru.

Alegerea acestei pensiuni a fost inspirată, iar cele patru zile (3 nopți) petrecute aici au fost minunate din toate punctele de vedere și cu siguranță voi trece pragul acestei pensiuni și cu alte ocazii.

Vă recomand cu încredere această pensiune dacă doriți să petreceți un sejur liniștit asezonat (vorba lui Dinescu) cu produse culinare de casă și de cea mai bună calitate.

Trimis de dannek in 30.12.10 12:06:26

VIZUALIZĂRI: 3169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strada pe care se afla pensiunea

ascent [30.12.10 12:53:26] »

Felicitari pentru descoperirea acestei pensiuni si pentru descriere! Din pacate, "sacul" meu cu voturi pentru tine s-a golit, asa ca nu-ti pot adresa decat felicitari!

creivean [30.12.10 14:37:51] »

Dupa ce am citit atatea review-uri despre sarbatorile ratate prin alte parti, ma bucur nespus ca voi ati gasit o locatie deosebita si ca v-ati simtit bine.

La Multi, Multi Ani!!!

sandu.53 [30.12.10 18:03:41] »

descrierea ta este insotita si de fotografii si intr-adevar pensiunea chiar merita apecierile tale si eventual vizita noastra!

amota [30.12.10 18:57:31] »

Ati avut o foarte buna idee si imi pare bine ca ati petrecut Craciunul intr-un mod placut. Sa aveti noroc in anul nou si multe, multe realizari.

La multi ani!!!

alinutzza140* [30.12.10 19:15:58] »

Super arata totul. Pensiunea chiar merita apreciata. Felicitari si un an nou cat mai bun. La multi ani!!

magdalena [30.12.10 20:03:01] »

Din descrierea facuta gasesc de bun augur petrecerea unui Craciun aici, insa cum de aceste sfinte sarbatori noi avem o varianta ma gandesc ca merge si de un Revelion. In sensul acesta ai idee de preturi?

commandorsteel* [30.12.10 21:08:23] »

frumoasa descrierea si pozele. felicitari ptr alegerea inspirata si:

La multi ani!

un vot si de la mine

laurentiucapac [30.12.10 21:15:35] »

Sanatate, Bucurie

An Nou Fercit, mai bun, sa fiti Sanatosi si fericiti, sa ne vedem cu bine la anul.

La Muti Ani

dannek [30.12.10 22:33:41] »

@magdalena

de revelion este deja ocupata pensiunea

Preturile sunt acestea

Cazare+Demipensiune+Masa Festiva

Pachet: 3 nopti

PRET: 990 LEI/persoana

Cazare+Demipensiune+Masa Festiva

Pachet: 5 nopti

PRET: 1500 LEI/persoana

liviadavidescu [31.12.10 13:01:22] »

@dannek, felicitari pentru review... ma bucur sa constat ca standardele de cazare si masa sunt unele ridicate la Bran... ma gandesc ca Mosul v-a adus o vacanta frumoasa...

magdalena [31.12.10 13:36:20] »

Pe mine ma omoara preturile astea de 1000-1500 de lei de persoana pentru un sejur de revelion in Romania! Nu stiu cand voi ajunge sa fac un revelion in Romania in aceste conditii, pe cuvant...

dannek [31.12.10 14:48:13] »

@magdalena

Ai dreptate de revelion preturile sunt foarte mari, dar sa te uiti prin alte zone ale tari sunt si mai mari.

Sincer nu stiu ce ofera in plus decit in zilele de Craciun dar profita de faptul ca este revelionul.

Alternativa sa spunem ar fi petrecerea revelionului in strainatate Bulgaria, Ungaria, Austria ceva aproape ca drumul sa nu fie obositor.

Dar ce am inteles de la persoane care au facut revelionul cel putin prin Austria la un restaurant, acolo petrecerea tine putin dupa ora 1 noaptea, nu ca pe la noi pina dimineata.

Cred ca inchirierea unei vile, alaturi de un grup de prieteni este ce-a mai avantajoasa optiune si sa fie ceva zapada.

Am omis sa specific in impresie ca pensiunea are si internet wireles cel putin la etajul 1 un de am locuit eu merge foarte bine.

RalucaF [14.02.11 11:03:52] »

Salut. mi-ai dat mail prin site dar din pacate tu nu ai activata optiunea sa iti raspund. mailul meu este ralucafantana@gmail.com. astept intrebarile tale.

alinutzza140*, amota, ascent, commandorsteel*, dannek, laurentiucapac, liviadavidescu, magdalena, RalucaF, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Marmot Residence [Predeluț]: