ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2007

Hotel Ibis din Paris

Les Cafe Des Trois Colombes

Ura! Sarmalele sunt gata si vinul rosu e pe masa!

Chiar si celelalte cumparaturi mici si multe le-am facut, dupa ce-am calcat pe bataturi si calcaie aproape o jumatate din Targu Mures, stand pe la cozi interminabile prin supermarketuri, care in aceasta perioada seamana mai degraba cu niste imense cutii de sardele.

Acum am primt “liber” de la Dana, care face “salata de boeuf” in bucatarie, asa ca eu… “atza la computer! ” ca sa mai pot adauga 1-2 review-uri care-mi fac placere si-mi aduc aminte de clipele placute ale vacantei. Iata cateva “info” trimise in graba, despre hotelul Ibis-Paris (mai precis Hotel Ibis Levallois Perret, adresa... strada Trebois, nr. 24,92300, Paris, tel. 0033147574399) si cateva informatii despre alte trei hoteluri (Anjou, Champerret, Chevalier), situate tot pe strada Louis Rouquier, hoteluri care “aproape ca-si dau coate”, sunt foarte aproape unul de celalalt. Sunt pe aceeasi strada cu “Hotel du Globe”, despre care am mai scris.

Detaliile sunt necesare unui “user” din Deva care va pleaca in curand la Paris si care are nevoie de o rezervare la “madame Nadine” (vezi review-ul “Hotel du Globe”).

La Hotel Residence Champerret, se gasesc de inchiriat atat camere duble, cat si garsoniere pentru o zi, pentru o saptamana sau “pe viata”. Pretul incepe de la 69 de euro pentru “dubla”, pretul garsonierei “se negociaza” in functie de perioada sejurului. La Hotel Chevalier si Anjou, camera dubla costa de la 69, respectiv de la 55 de euro in sus.

Revin mai intai cu un scurt rezumat al modalitatii in care ajungeti la aceste 5 hoteluri, dupa ce veti fi ajuns in prealabil din aeroportul Beauvais, la Porte Maillot, de unde, cel mai bine e sa luati metroul M1, pe harta metroului parizian el e trasat cu o linie galbena (urmati harta metrourilor din foto P02), veti parcurge deci traseul (M1) Porte Maillot-Argentine-Charles de Gaulle-Etoille, apoi schimbati linia galbena cu cea albastra (M2) si apoi cu cea verde (M3), luati deci metroul (M2) parcurgeti statiile Charles de Gaulle-Ternes-Courcelles-Monceau-Villiers, apoi la Villiers schimbati iar metroul, urmarind linia verde (M3) si mai parcurgeti statiile Villiers-Malsherbes-Wagram-Perreire-Porte de Champerret-Louise Michel.

Eventual, puteti “printa” foto P02 de pe site.

Deci de la statia de metrou Porte Maillot pana la statia de metrou Louise Michel, schimbati metroul de 2 ori, pe liniile M1, M2, M3 (in aceasta ordine) si ajungeti in 20 de minute. Cu taxiul e mai scump, dar ajungeti in 5 minute, Porte Maillot nu e departe de Hotel Ibis sau Hotel du Globe.

Cartierul “tinta” se numeste “Champerret-Levallois Perret”.

Odata ajunsi la destinatie, de-a lungul strazii Louis Rouquier, (am mai vazut bulevarde in Paris cu mai multe hoteluri dar strazi cu 5 hoteluri “in cascada”, inca nu!), gasiti insirate ca margelele pe ata, urmatoarele hoteluri…Hotel du Globe, Hotel Cheavallier, Hotel Anjou (preturi de le 45 de euro dubla), Hotel de Champerret (tel. 0033147577570) si in capatul strazii, e-o straduta pe dreapta, rue Dubois, unde, la nr. 24, se afla Hotel Ibis. Cand telefonati din Paris la vreun hotel local, cu o cartela France Telecom (pret 4 sau 8 Euro, aveti 20 sau 50 de impulsuri, le gasiti la orice “Tabac”), folositi acelasi numar de telefon dar eliminati “033”, deci va ramane un numar format din 10 cifre ce incepe cu “01” iar daca dati un apel pe un telefon mobil din Franta, numarul va incepe intotdeauna cu “06” si e format tot din 10 cifre.

De la primul hotel ce-ti iese in cale pe strada Rouquier, Hotel du Globe, care are preturile cele mai accesibile (40-55 euro), fiind un hotel “moyen confort”, veti intalni o pleiada de hoteluri de 2 si 3 stele, cu preturi incepand de la 45 de euro (Hotel Anjou) si 69 euro (Hotel Champerret si Chevalier), camere libere se gasesc mereu, dar un telefon prealabil sau rezervarea, sunt totusi de dorit... Ultimul si cel mai de lux e Hotel Ibis, hotel de 3 stele, cu preturi intre 99-135 euro camera dubla, dar daca faci parte din “Clubul Ibis, ai o reducere de pret. In Hotel Ibis am avut si noi nevoie de o rezervare prealabila, care se plateste. In interiorul hotelului e mult lux, ai ascensor, bufet, sala de receptie eleganta cu o multime de pliante informative si reviste gratuite despre Paris, ai o sala de mese pentru mic dejun de tip suedez neinclus in pret (mic dejun=7,5 euro), ai posibilitate de pat suplimentar ce costa 10 euro, ai si loc pentru paza animalului de companie, mancarea la bufet e multa si buna, hotelul dispune si de o curte interioara unde poti servi o cafea sau o ciocolata calda de la un automat ce-l gasesti in holul receptiei, camerele de hotel sunt spatioase, ai “self-bar” in camera, ai o “plasma” cat peretele cu 30 de canale TV, 2 paturi largi, spatiu si lumina multa, baia e curata, iar in camera noastra am avut o surpriza! , un tablou cu… “Casa Poporului din Bucuresti! ”

Intre Hotel Ibis si Hotel du Globe, nu e mai mult de 500 de metri distanta, cartierul Champerret e “sic’, are 2 ABC-uri cu alimente ieftine, doua restaurante chinezesti, un Mc Donald, cam scump, o spalatorie de haine (Laverie), un magazin “Sephora” cu cosmeticale, doua pizzerii, cateva buticuri cu produse diverse (vestimentatie, incaltaminte, artizanat, pictura, anticariat, brutarie), o agentie turistica si una imobiliara, cateva telefoane publice, 5-6 mici restaurante, cafenele sau baruri, doua guri de metrou, iar in week-end, se organizeaza pe strazi chiar si un talcioc si o piata de zi (un fel de “Piata Matache” frantuzeasca), unde gasesti inclusiv peste si fructe de mare proaspete. O sa va surprinda faptul ca exista chiar si palmieri prin cartier (cred c-au imprumutat francezii ideea de la ministrul nostru, dl. Agaton).

De cate ori ajung in capitala Frantei, eu raman fidel acestui cartier in care gasesti de toate, de la hoteluri si produse ieftine pana la cele din categoria marelui lux.

Va doresc un sejur placut!

Dorgo

Trimis de dorgo in 30.12.10 10:47:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Normandia, Bretania, Gironde, Provence

VIZUALIZĂRI: 3000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Inainte de-a porni spre hotelul Ibis din Champerret, opriti-va la cafenea oarecare, in care, se pare ca Jo Dassin a compus melodia "Le cafe des 3 colombes"...

sandu.53
[30.12.10 13:34:44]

sunt sigur ca toate informatiile furnizate de tine in review-urile scrise despre Paris imi vor folosii in toamna viitoare cand sper sa vad si eu acest oras minunat! felicitari!

dorgoAUTOR REVIEW
[30.12.10 14:45:11]

@web... daca poti, te rog pune melodia "Le cafe des trois Colombes" cu Joe Dassin, mersi anticipat!

[01.01.11 12:29:09]

Am adaugat clipul audio solicitat. Auditie placuta.

[02.01.11 10:26:17]

Mutat la rubrica "Ibis Levallois Perret" (nou-creata pe site)

[02.01.11 11:59:39]

Am adaugat pagina web a hotelului si coordonatele GPS, rezultand urmatoarea pozitie click aici. Doctore, daca poti, verifica acuratetea acestor date si te rog sa ne comunici daca sunt ok. Daca nu, se poate modifica.

dorgoAUTOR REVIEW
[08.01.11 06:50:42]

@ web... bingo!... mersi mult pt. ajutor, acolo e intr-adevar hotelul Ibis (Levallois-Perret) pe care l-am descris si daca privim harta Parisului, nu e departe de zona "Porte Maillor-Palatul Congreselor", acolo unde ne "lasa" autocarul ce vine de la aeroportul Beauvais, aeroport pentru zboruri ceva mai ieftine, ("de criza", sau "low-coast"... cu companii ca Wizzair, Blueair, Skyeurope, Ryanair, etc), iar pt zboruri mai scumpe cu compania "Air France" sau "Tarom" se folosesc aeroporturile Orly sau Roissy, situate la periferia orasului Paris.

dorgo, sandu.53