ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2010
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    OCT-2010

Restaurantul Casa Arcasului, strajerul Cetatii Neamtului

Salut prieteni,

Vreau sa va impartasesc impresiile despre un restaurant dragut si cochet in care am fost acum catva timp la o adunare cu cativa prieteni. Era o ocazie deosebita pentru mine si sotul meu asa ca am mai invitat inca doua familii sa ni se alature.

Poate o sa radeti de titlul review-ului, o sa spuneti ca e prea pompos dar mie mi s-a parut dragut mai ales ca acest restaurant este situat exact langa drumul pe care urci la Cetatea Neamtului.

Este un restaurant foarte cunoscut si apreciat in zona, mai ales ca din cate am auzit ar fi construit de prin '74. Interesant este faptul ca desi a fost renovat de multe ori, in arhitectura lui nu s-a schimbat nimic. Este acelasi dintotdeauna.

Restaurantul are formatie proprie care te incanta cu melodii frumoase in timp ce servesti preparatele gustoase. Restaurantul dispune de sala mai mare in care se poate fuma, cat si loc pentru nefumatori, dar mai mic. Pe langa restaurantul foarte frumos mai ehista si motelul cu camere duble si triple si cu sala de conferinte, dar care momentan am inteles ca va intra sau a intrat deja in renovare. Se construieste mult in zona Casa Arcasului, am vazut o terasa superba, care astepta linistita sa vina vara sa fie plina de clienti.

Dupa cum spune si titlul si am mai mentionat mai sus se ajunge foarte usor la Cetate, iar pe aleea pe care urci spre Cetate am vazut de multe ori comercianti cu produse facute in casa: majun, miere, serbet, dulceturietc.

La restaurant se servesc mai mult preparate traditionale care nu sunt scumpe deloc, iar portiile sunt destul de mari. Eu am servit pui cu smantana si ciuperci si cu mamaliguta, sotul mici cu cartofi si ciorba de burta, iar ceilalti tochitura moldoveneasca si ceafa la gratar cu cartofi. Pe langa asta s-a luat si desert, bineinteles papanasi cu dulceata. Nu este importanta ce am mancat, doar voiam sa subliniez ca fiecare a servit ceva, plus bauturi iar factura a fost in jur de 150ron, ceea ce mie nu mi s-a parut scump deloc.

Personalul restaurantului este calificat si foarte bine pregatit, iar comanda nu a durat mai mult de 15 minute pana sa fie servita.

In acest restaurant se organizeaza petreceri si nunti foarte reusite din cate am auzit. Totul este curat si bine ingrijit si chiar am fosta incantata de restaurant, care cred ca este clasificat la 3 stele pe care le merita din plin.

Eu si prietenii mei ne-am simtit excelent aici si sigur vom reveni de fiecare data cu placere. O sa atasez poze sa vedeti si voi ca locul merita apreciere.

Pentru mai multe informatii click aici

Trimis de alinutzza140* in 29.12.10 17:17:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 7154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Terasa despre care va spuneam in rew.

sandu.53
    [29.12.10 20:01:16]

Am amintiri foarte frumoase din orasul Tg. Neamt pentru ca am stat de cateva ori exact la motel cu acest nume, e drept cu ani in urma! Atunci am luat si masa la resturantul pe care-l apreciezi si imi amintesc ca am fost multumit de serviciile oferite! felicitari pt. review!

[29.12.10 20:57:25]

Iti multumesc pentru apreciere sima bucur ca si tu ai fost multumit de serviciile lor.

amota
    [29.12.10 22:32:26]

Mi-ai adus aminte de o perioada din copilarie, cand mergeam foarte des la Tg. Neamt. Mai exista Hanul Ancutei si renumitele "Poale in brau"? Felicitari si SB!

[30.12.10 12:25:31]

Sigur ca da amota exista si astazi si este foarte apreciat in zona. Mancarea este buna dar preturile sunt piperate pentru buzunarul meu. Am fost de cateva ori, dar nu imi pot permite tot timpul. Multumesc pentru vot. La multi ani.

magdalena
    [31.12.10 13:18:01]

Eu m-am ferit mereu de acest restaurant, preferand "La cetate", despre care am scris aici: click aici, dar uite ca data viitoare o sa il incerc!

[31.12.10 15:53:21]

Incearca si o sa vezi ca nu e rau. Mie mi-a placut. Un an nou fericit!

ilc83ro
    [20.02.11 10:14:04]

E inchis acum; se fac lucrari in interior si o sa dureze cel putin juma de an!

da am stat tot in zona dar in localitatea Tarpesti, la un italian! culmea destinului, sa ajung in mijlocul Moldovei si sa dau de un italian care cik vrea sa faca un han acolo cu mancare traditionala si vegetariana basca! are planuri mari, camping, bungalows, etc. cik in vara ii da drumul! oricum locul e frumos si oamenii sunt ospitalieri! chiar k apartin neamului Creanga! jos palaria! sa stai intr-o zona k aceea si sa fii inconjurat de o lume primitoare, chiar k ti se ridica libidoul

Am fost acum 2 saptamani sa mananc in zona si era in plina operatiune de spargeri si modificari! vor sa faca sala mai mare pt nunti!

frumusata
    [03.08.12 10:11:47]

Am mancat la terasa in drum spre cetate in iulie 2012 si sincer va sfatuiesc daca puteti sa evitati. Arata bine si este frumos ca peisaj si asta e tot ce pot spune pozitiv.

Ne-am asezat si am asteptat. Nu a venit nimeni si ne-am indreptat catre un grup de 3 chelneri dintre care 2 vorbeau si unul stergea tacamuri. Ni s-a spus sa asteptam ca va veni cel care se ocupa de masa noastra si ei si-au continuat mai departe discutia. Intr-un tarziu a venit alt ospatar ne-a adus meniurile, oferta de mancare foarte slaba si preturi nu tocmai ieftine. Am ales o ciorba de burta si una radauteana si peste la felul 2. Ciorbele... ambele apa chioara si atat, pastravul... ok, doar crema de usturoi era buna. Alta asteptare dupa nota... si in pauze studiam fata de masa patata de mesenii anteriori.

[03.08.12 10:18:56]

@frumusata, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o evaluare mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos).

alinutzza140*, amota, frumusata, magdalena, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Târgu Neamţ? :