ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2010
ÎNSCRIS: 07.08.09
JAN-2010

Am fost in Paradis!

SARAGOSSA BAND - Zabadak

rezervarea s-a facut din Anglia inca din luna august prin agentia Hayes& Jarvis.

Am cerut numai transport si cazare fiindca ni s-a parut scumpa varianta all inclusiv am vrut sa fim mai liberi. De fapt nu am facut economii astfel deloc, degeaba am rezolvat micul dejun si eventual inca o masa din cumparaturile facute in Food Market, preturile sunt astronomice!!! O data pe zi am luat o masa calda, am vizitat toate restaurantele faimoase din Rodnay Bay, dar a meritat!

Sa nu vorbim despre coctailurile facute din vestitul rum caraibean (numai la Santa Lucia se fabrica 25 de feluri), fructe proaspete, gheta pisata si cirese confiate cu aroma de maraschino sau altceva...

Avand in vedere, ca m-am inscris la 2 excursii de jumatate de zi (total 160 USD), si am trait bine, pe langa suma amintita in lire sterline, am mai cheltuit eu si fiica mea inca 1600$, dar a meritat! Am facut baie, snorkelling, am vazut balene, am fost in padure tropicala cu trenuletul la inaltimea coronamentului pomilor, am vazut colibri, ama fost in capitala, Castries, am fost pe Pidgeon Island, care are o istorie aparte... loc de refugiu pentru pirati si ganizoana pt. engleji, bunkere americane parasite... pe insula inca se vad urmarile huricanaului Tomas, chiar si in padure sunt multi copaci daramati, pe sosele poduri rupte, drumuri stricate... oamenii sunt cei mai prietenosi din lume, nu exagerez, cand spun asta!

Si amabilitatea lor se molipseste, toti se saluta si zic ceva dragut, inclusiv si turistii intre ei. La hotel in fiecare luni seara este un coctail de primire si de intilnire cu conducerea hotelului, noi am fost la 2. Oamenii, mai ales tinerii sunt foare frumosi, inalti si zvelti! Femeile totusi imbatrinesc mai repede si se cam ingrasa... am fost si in portul Bay Marina, unde au sosit deja primele yahturi care au paprticipat la concursul anual al yahturilor care porneste din insulele Canare si ajunge exact la Santa Lucia, acest concurs, ARC, a fost organizat anul acesta pentru a 25-a oara.

Tot aici am vazut copia vasului de pirati pe care a fost facut filmul: "Piratii din Caraibe". Am avut parte de zile insorite, dar si de ploi, cand scurte, cand mai lungi, dar apa si aerul sunt asa de calde, ca de fapt te bucuri, ca in anumite zile nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza arsurilor solare! Ultima zi a fost un show adevarat, valuri asa de mari inca nu am vazut! Au intrat chiar si in holul hotelului, dar inainte sa devina aceate valuri prea periculoase, totusi am facut o ultima baie. Dupa ce m-a aruncat afara fara mila, cu parul plin de nisip, am luat ramas bun de la marea mea preferata.

Un singur lucru a ramas nebifat, de fapt am aflat mai tarziu, ca este un nou sport acvatic, asa numitul 'snuba", ceva intre snorkelling si scuba diving, azta m-as fi interesat, fiindca nu trebuie sa ai echipament greu, numai masca si pipa, oxigenul primesti dintr-un rezervor de sus. In ziua cand am fost la Pidgeon Island, a ploat f. tare, am intrat in masina cu costumul de baie si un prosop deasupra, si nu se putea vedea nimic!

Servicii ireprosabile la hotel, oameni draguti peste tot, caldura cu care te primesc, este o terapie sufleteasca! incepi sa nu te enervezi de nimic, de fapt nici nu ai pentru ce, aici nu te deranjeaza daca un localnic claxoneaza ca sa-si salute prietenul... acasa e altceva, nu-i asa? de fapt pleci ca sa te deconectezi si sa cunosti oameni si culturi noi, sa le respecti obiceiurile! Daca nu esti deschis la asa ceva, daca esti totdeauna neuemtumit, ramai acasa!

Va recomand cea mai prietenoasa insula din Caraibe, unde tot timpul auzi urarea: "bine ai venit in Paradis! "

Trimis de kati in 29.12.10 16:47:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 la 17.30 apune soarele

marian 1973 [29.12.10 19:32:40] »

Excelente poze! Ceva informatii in plus despre resort nu ar strica.

webmaster13 [29.12.10 21:19:26] »

Ce chin sa citesti asa ceva si apoi sa privesti spre florile de gheata de pe geamul ferestrelor!

Sper ca muzica postata sa mai incalzeasca aceste zile de iarna!

geosler [29.12.10 22:07:10] »

Am fost in Paradis! ,

Pozele confirma acest lucru, cred ca a fost o vacanta pe cinste care a meritat din punct de vedere financiar.

Felicitari!

kati [30.12.10 12:44:00] »

multumesc lui webmaster 13 pentru muzica postata! pentru marian 1973: am sa mai scriu despre resort mai amanuntit zilele urmatoare si voi mai descarca poze! Multumesc pt. apreciere! Kati

kati [30.12.10 12:46:29] »

as vrea sa subliniez ca pretul de 900£ cuprinde cazarea si transportul cu British Airways, deci cam 4.500 Ron de persoana

kati [31.12.10 15:36:06] »

mai multe informatii despre hotel gasiti aici

categorille de camera sunt: Papillon, Garden view, Poolview, Seafacing si Beachfront. Noi am fost la Papillon, se pare ca sunt cele mai ieftine, dar dotarile sunt cam aceleasi, cu mici diferente. Pe poza cred ca arata tocmai o camera tip Papillon... Atentie: tot resortul este nefumator!

Am citit un review, un turist nemultumit scrie ca a platit all inclusiv, dar a mai platit sute de dolari pe langa, ca sa aiba toate facilitatile promise. Va recomand varianta: numai camera!

As vrea sa corectez titlul pozei cu vasul de pirat: numele este Unicorn, nu Capricorn! Scuze, am fost obosita si nu am verificat acest lucru!

Kati

webmaster25 [31.12.10 15:40:52] »

Rezolvat titlul pozei

geosler, kati, marian 1973