ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2009

Pensiunea Maria - un "colt de rai"

Dragi prieteni, nu v-am povestit despre o pensiune frumoasa, situata in localitatea Sambata de Sus, mai precis in Complexul turistic Sambata de Sus.

Anul trecut, in drumul nostru spre Apuseni, am cautat un loc de popas, aceasta pentru ca din Baragan si pana in Apuseni trebuia sa parcurgem un lung drum. Am mers din loc in loc, cautand cazare, in unele locuri nu am gasit, in altele nu ne-a placut. Nu as vrea sa insist acum asupra motivelor…in principal, curatenia lasa de dorit.

Am trecut de Brasov, de Fagaras, ne uitam si pe stanga … si pe dreapta …, cautam o pensiune care sa ne atraga, sa aiba acel “ceva” caruia sa nu ne putem opune … dar nu gaseam… Am ajuns in localitatea Sambata de Jos, obositi, fusesem deja in cateva locuri, dar nu gasisem ceva care sa ne atraga … Si mai presus de orice, ne era foame… Am oprit undeva pe sosea, am intrebat pe cineva si … atunci ni s-au deschis “Portile raiului”… Nu, nu zambiti… erau cu adevarat acele porti si va voi explica de ce…

O babuta care sedea pe un scaunel ne-a indreptat spre Sambata de Sus si ne-a spus ca acolo sunt multe pensiuni si ca vom gasi cazare cu siguranta. Am cotit spre stanga, era o sosea asfaltata, am parcurs circa 15 km pana cand am vazut un indicator “Spre complexul turistic Sambata de Sus”…iar de aici am fost incantati cu adevarat … Soseaua pe care mergeam, un drum proaspat asfaltat, se apropia de Muntii Fagarasului, pe masura ce ne apropiam de acei munti, peisajul devenea din ce in ce mai frumos, noi veniti de prin arsita cea mare a Baraganului aveam impresia ca mergem spre portile raiului, spre munti, spre racoare, spre … aer …

Am ajuns in Sambata de Sus, apoi pe o alee spre dreapta am vazut o pensiune care ne-a placut, am ajuns la Pensiunea Maria. Am gasit doua camere libere, frumoase, modern mobilate, curate, cu balcon, la etajul 1 al pensiunii. L-am cunoscut acolo pe administrator, care ne-a facut sa ne simtim ca acasa.

Pensiunea dispune de un living generos la parter, cu mese, fotolii, canapele, bar, dvd player, lcd, o bucatarie compusa din doua sali, dotata cu aragaz profesional, 3 combine frigorifice, doua sau trei cafetiere, cuptor cu microunde, suficienta vesela, oale, tigai, tot ceea ce ai nevoie pentru a-ti pregati singur masa. In curte un foisor, cu gratar, chiuveta, spatiu de servit masa, inclusiv un tv.

Curtea – mare, multe flori, un bazin cu pastravi. In spatele pensiunii un alt corp de cladire la care se lucra, pentru extinderea capacitatii de cazare.

Ne-am simtit excelent, a doua zi am plecat mai departe spre Arieseni, dar la intoarcere am poposit din nou la Pensiunea Maria, unde am gasit aceeasi atmosfera placuta, familiala si multa liniste. Ca sa va conving cat de mult ne-a placut acolo, as putea sa adaug ca peste vreo doua-trei saptamani am poposit la Pensiunea Maria pentru a treia oara, de aceasta data ramanand acolo mai multe zile.

Am facut plimbari prin statiune, inclusiv spre pastravarie, de unde am cumparat pastravi uriasi cu 15 lei/kg.

Trimis de ascent in 27.12.10 00:11:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 2561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sambata de Sus - o parte din curtea Pensiunii Maria

dorgo
[27.12.10 07:03:05]

Am trecut si eu pe-acolo, demult, cu ocazia unui turneu de volei (prin anii '75) in "Orasul Victoria" la Cupa chimistului inclusa in marea miscare sportiva de masa, numita "Daciada", pensiunea aceasta (Maria) nu cred ca exista, erau doar niste cabane pe-acolo, una sau doua terase unde puteai servi un Fructo sau Cico, napolitane, "Eugenia", prajituri, un bufet cu ceva de-ale gurii si manastirea Sambata, ramasa neschimbata, vad, si azi... ceea ce e interesant e faptul ca de acolo, de la Sambata, plecau multi drumeti, incacrcati su corturi, hanorace, saci de dormit, rucsacuri si bocanci de munte, care aveau sa strabata cateva trasee salbatice (marcate) ce urca pe crestele Fragarasilor... trasee destul de dificile...

Daca va tin picioarele si aveti echipametul necesar, Sambata de Sus e o adevarata "poarta de intrare" pentru numeroase drumetii, in muntii Fagagaras... dar, de cand a aparut Transfagarasanul, aceste poteci marcate prin munti, au cam cazut in desuetitudine...

dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maria: