ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2010
DIN: Botoşani
ÎNSCRIS: 13.09.10
AUG-2010

Belgrad

Desi reviewri scrise depre Belgrad sunt destule si chiar foarte detaliate am hoatarat sa scriu si eu unul mic, dar sper interesant.

Am pornit de la ideea ca am foast acolo si eu si asta imi da dreptul sa scriu. Unii scriu despre ce au vazut, eu vreau sa scriu despre ce am simtit cat am foat acolo.

Marturisesc inca de la inceput ca vizita mea in Belgrad a durat jumatate de ora, pe timp de noapte. Cam atat ne-a luat sa tranzitam orasul.

Era in jurul orei 12 noaptea cand am trecut Dunarea pentru a intra in oras. Am fost din prima clipa fermecata, poate e de vina si sensibilitatea mea pentru orasele mari, ma topesc dupa ele.

Sa vorbesc despre latimea Dunarii in acel punct, despre cat de mare era podul, despre cat de multe luminite avea, ar fi interesant, insa acesta a fost doar inceputul; lucrurile care m-au impresionat cu adevarat au aparut putin mai tarziu.

Partea din oras pe care am vazut-o pare noua, cuceritoare, te face sa uiti ca a fost teritoriu comunist si te face sa ii doresti in continuare “Dezvoltare si mai rapida! ”. Invaluita in acest aer modern am vazut un pod in constructie ce am aflat ca e sponsorizat de chinezi, strazi curate si cochete, un hotel gigant in departare si, nu in ultimul rand bulevardul ambasadelor. Bulevardul acesta m-a impresionat foarte mult si cu cat vedeam mai mult din el, cu atat imi doream mai mult sa ma plimb agale intr-o zi pe acolo.

Al doilea lucru care m-a impresionat si m-a facut sa vreau sa revin au fost cladirile bombardate. Erau mai multe, nu doar una, si lipseau diferite parti din ele, parca ar fi fost “sculptate” in asa fel incat sa lipseasca din fiecare o parte sau un etaj diferit. Nu cred ca in alt loc din lume, sau macar unul pe aproape, cladirile bombardate au fost lasate asa, sa serveasca drept muzeu si pentru acest lucru cred ca ar trebui vizitat Belgradul: sa vedem o relitate foarte diferita de a noatra care ne face sa simtim un fior rece-rece pe sirea spinarii.

Da, am fost acolo, am invatat ceva si am simtit nevoia sa impart experienta. Sper sa ma fi facut inteleasa si sa aiba rezonanta recomandarea mea de a vizita orasul.

PS. Nu am facut poze.

Trimis de joanne in 25.12.10 21:31:48

VIZUALIZĂRI: 2904 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joanne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 7 voturi)

dorgo
[26.12.10 05:57:17]

@joanne

N-ai facut poze pt ca n-aveai cu ce sau pentru ca nu era voie? Ceee ce nu cred. Care era atmosfera intr-un oras bombardat de noi toti? Acele gauri de bombe din blocuri sunt lasate in mod intentionat ca sa arate Europei ca n-a avut dreptate? Singurii care i-au ajutat pe sarbi au fost contrabandistii nostri de benzina... dar s-au ajutat in primul rand pe ei. Ce mai fac generalii Radici, Mladici caci Karadjici parca nu mai e pe lume de ceva vreme... ? Tot ii mai ascunde poporul sarb pe cei ce l-au adus in starea actuala? Daca nu existau satelitii americani geostationari (adica cei ce stau deasupra acelei zone tot timpul si-o spioneaza) si care pot fotografia totul pana la 10 metri sub pamant, nu se descopera "ossuarul" (groapa comuna) de la Srebenita unde au fost trmisi pe lumea cealalta cateva mii de bosnieci, printre care multi copii (copii trimisi la scoala de mamicile lor) si femei, doar pentru ca s-au nascut musulmani. Sarbii inca n-au fost primiti in UE, mai trebuie sa-si puna la punct problemele legate de respectarea drepturilor omului. E pacat! pt ca 99% dintre ei, sunt oameni harnici ce-au trait intr-o tara bogata dar s-au lasat condusi de o minoritara clica militara intoleranra (1%), care si-au distrus tara. Nivelul lor de trai a scazut. Acum, se pare ca-si revin. Poate ne spui mai multe despre acest "coridor auto" mai facil spre Italia (Trieste), ce trece prin sau pe langa Belgrad, dar ocolit de multi turisti...

petrus95
[26.12.10 11:47:56]

mandria lor fara limite i-a adus in situatia asta. am avut ocazia sa vorbesc cu multi sarbi aici la arad si cu rudele lor din serbia si nu isi blameaza fostii conducatori. i-au bombardat dar au primit bombele cu fruntea sus. situatia lor economica e mai buna decat a noastra, cu toate acestea. noi suntem in genunchi...

dorgo, petrus95
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: