ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2010
ÎNSCRIS: 08.09.08
DEC-2010

Magia Craciunului la Viena

Leichtes Blut;

Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru creştini: este sărbătoarea Naşterii Domnului, timp al bucuriilor, al păcii şi al liniştii sufleteşti. Este o perioadă în care primim şi dăruim multă iubire şi căldură sufletească. Acest lucru se remarcă şi în entuziasmul cu care se fac pregătirile pentru această sărbătoare.

De vreo trei ani incoace mi-am facut un obicei de a merge la Viena pentru a simţi mai bine şi mai aproape atmosfera şi pregatirile pentru Crăciun.

Capitala Austriei este cu totul magica incepînd cu luna Decembrie, cand este impodobita cu braduţi şi luminite. Forfota este maxima pe strazile comerciale, în pieţele de Crăciun unde sunt amenajate nenumărate căsuţe de lemn, parcă desprinse din poveştile cu zîne şi feţi frumoşi, umplute cu tot felul de decoraţii şi globuleţe frumos pictate.

Prima destinaţie a mea cand am ajuns la Viena a fost în Piaţa de Crăciun de la Palatul Schoenbrunn. Aici erau căsuţe de lemn aranjate în faţa palatului în care gaseai cam tot ce-ţi doreai pentru un dar minunat de Crăciun. Un stand cu decoraţii de craciun mi-a atras si atenţia, dar şi toate simţurile olfactive. Erau decoraţii din diferite mirodenii atat de aromate că te ameţeau. Globuleţe din scorţişoara, cuişoare şi altele cărora nu le cunosc numele erau etalate şi legate cu fundiţe roşii.

Alte căsuţe erau cu globuleţe de sticlă pictate manual, dar cu nişte preţuri ce plecau de la 10 euro, unele erau şi la 300 euro. Oferta era foarte diversificată de la decoraţiuni din lemn, sticlă, hîrtie, porţelan. Cutiile muzicale cu tot felul de brăduţi care se roteau şi alte minuni îţi încîntau privirea şi auzul.

O căsuţă adăpostea produse apicole şi multe obiecte confecţionate din ceară. Brăduţii din ceară arătau superb.

Figurinele din turtă dulce de diferite culori umpleau o altă căsuţă.

După atîta plimbat daca ţi se făcea foame găseai tot felul de preparate culinare de la jambon afumat pînă la mici gustărele, iar setea ţi-o potolei cu vin fiert cu scorţişoară, zahar, rom, brandy, vodka si suc de lamaie sau ceai din plante şi fructe, în căni cu imaginea palatului, pe care le achiziţionai cu 5 euro. Castanele prajite, carnatii facuti la gratar si alunele caramelizate sunt alte produse pe care le găseai la tîrg in cadrul acestei sarbatori.

Un alt mare loc unde se desfăşoară piaţa de Crăciun este la Primăria oraşului. Aici primaria era feeric luminată, am ajuns pe la ora 21. În arborii înalţi erau tot felul de figurine, inimioare, cutii de cadouri şi alte corpuri frumos luminate. Un trenuleţ te plimba in jurul unei mari şi colorate căsuţe la uşa căreia stătea Moş Crăciun. Alături te puteai plimba cu poneii.

Era foarte aglomerat, căsuţele erau mai multe, dar parcă nu aveau produse la fel de frumoase ca la Palatul Schoenbrunn. Aici am văzut cam multe chinezisme, mai multă mîncare şi căsuţe în care găseai bauturi calde, fîntîni de ciocolată şi multe altele.

În interiorul primăriei erau organizate ateliere pentru copii care erau învăţaţi să meşterească decoraţiunile pentru bradul de Crăciun.

În aceste zile magice de dinaintea Crăciunului mă simt din nou copil, las toate relele ferecate undeva departe şi imi doresc să mi se strecoare în jur doar linişte şi căldură sufletească.

Vă doresc şi voua ca în acest magic Crăciun o ploaie de stele să vă aducă lumină în inimi şi să facă să vă strălucescă viaţa.

De Crăciun visele să devină realitate.

Trimis de kmy in 16.12.10 20:44:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 6706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piata de Craciun de la Palatul SCHONBRUNN - Minunatiile din scortisoara si alte mirodenii

magdalena
[16.12.10 20:47:42]

Tu si @georgiana nu ati facut decat sa ma starniti cu magia sarbatorilor la Viena, tinand cont ca unul din visele mele e sa imi petrec sarbatorile de iarna aici!

kmyAUTOR REVIEW
[16.12.10 20:51:51]

Si cand o să vedeţi si fotografiile sigur plecaţi la Viena!

ileanaxperta*
[16.12.10 20:53:20]

Of! ma innebuniti cu aceste impresii din cel mai frumos loc unde mi-am petrecut si eu cu familia cel mai magic Craciun. Citind atatea randuri, imi amintesc de atmosfera de adevarata sarbatoare, de farmecul inconfundabil al Vienei imbracata de iarna... o feerie... si mirosul de castane coapte, de vin fiert sau de mere coapte in armonie cu damful puternic al scortisoarei... mmmm... ma indeamna la o adevarata visare. Iti multumesc pt. aceste stari unice pe care Craciunul ni le daruieste fiecaruia.

Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!!!

georgiana
[16.12.10 21:02:58]

Multumim de urare! Sarbatori fericite si tie!

Despre atelierele din cladirea primariei, unde copii confectionau diverse articole, nu stiam. Citisem pe internet ca se poate vizita curtea primariei, in zilele cat tine Tragul de Craciun si ma miram de ce doar copii aveau acces acolo, iar parintii ii asteptau pe usi. Si dupa ce m-am intors acasa, am vazut aici, pe site alte fotografii in care acolo copii, in alti ani, participau si la altfel de concursuri, spre exemplu, la concurs de cofetarie-patiserie.

Poate mai erau atatea lucruri interesante, dar daca nu ai timp suficient, nu ai de unde sa le stii pe toate.

Bine ca v-ati simtit bine si ca ati simtit emotia sarbatorilor de iarna!

[16.12.10 21:06:55]

sper sa placa muzica postata, se canta la Viena in preajma Sarbatorilor de Iarna!

hlli
[16.12.10 21:56:26]

Vai cita lume a ajuns in perioada asta la Viena!!! Bravo voua!!!

Multumiri pentru frumoasele urari, asemeni si tie si celor dragi tie, iti doresc!!!

Alina Morar
[16.12.10 22:07:34]

La cate impresii am citit, in ultima perioada, despre Targul de Craciun de la Viena, m-ati convins. La anul ma voi duce SIGUR, SPER.

[16.12.10 23:20:15]

Mutat la rubrica "Viena, de-a lungul si de-a latul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

dannek
[16.12.10 23:45:05]

Kmy & georgiana norocosilor

Pe cind si la noi un asa tirg de Craciun, la noi gasim tirguri pe orice alte domenii in afara de Craciun.

Intr-un an am prins la Salonic un tirg de Craciun cred ca era prin luna septembrie.

Impresionat diferenta dintre cele doua este ca atunci la Salonic era foarte cald.

Tirgul era organizat intr-un complex expozitional gen Romexpo, numit HELEXPO care avea un turn de televiziune si telefonie mobila O. T. E, tot in incinta expozitiei se afla si sala polivalenta Alexandreio Melathron

biancuta
[17.12.10 00:30:30]

Interesant, poate reusesc sa ajung si eu intr-o zi aici de Craciun! Frumoase poze! Un vot cu SB!

dorgo
[17.12.10 05:53:03]

@ kmy

vad ca la Viena, nici in acest an, nu se face economie la curent electric de sarbatori...

sandu.53
[17.12.10 09:04:06]

ce atmosfera frumoasa este acum de Craciun la Viena! se vede acest lucru si din fotografii! felicitari pt. review!

catalinalupu
[17.12.10 12:34:46]

@kmi si georgiana... ferice voua fericitelor! Ma bucur pentru voi!

luciaoradea
[17.12.10 19:07:23]

Hmmm... si eu am vizitat targul de Craciun de la Viena dar din pacate nu imi aduc aminte de stelutele cu vanilie si scortisoara... Arata grozav in poza... Tare as mai vrea una! Felicitari pt review, minunate poze!

georgiana
[17.12.10 19:20:36]

@luciaoradea,

Nu ai cum sa cuprinzi tot ce este acolo cu privirea! Este mare si foarte aglomerat!

Eu m-am si pierdut de sot de vreo doua ori (si nu stiu daca... regreta !

Poza nr 20 e cea mai tare,parca-i ireala,dar fi fotograful are meritul lui.

kmyAUTOR REVIEW
[18.12.10 21:01:13]

Va multumesc tuturor pentru aprecierea vostra si m-am bucurat foarte mult ca am putut sa va aduc putin din magia pregatirilor pentru Craciun. Important este sa fii acolo, sa simti cum se impletesc toate aromele. Savoarea vinului fiert si mirosul de scortisoara si vanilie te imbie sa iei cel putin o cana.

De cand am fost prima data la Viena de Craciun, acum nu pot sa concep sa treaca un an si eu sa nu fiu acolo.

In 2007 am fost la un hotel de 3 stele cu sacosa de carnati si slanina afumata dupa noi. Acel hotel (SUITE HOTEL WIEN MESSE), era dotat cu chicineta cu cuptor cu microunde si cana de fiert apa. La cuptor incalzeam carnatii si in cana ne fierbem vin rosu cu scortisoara. Nu pot sa va spun ce mirosuri era in camera noastra. De cate ori revenem in acel hotel eram intampinati cu zambetul pe buze. Cred ca in urma noastra se susotea: ,,astia-s aia cu carnatii! " Dar daca ne-au facut si card de fidelitate nu cred ca a fost vre-un deranj. De cel putin de doua ori pe an am revenit in hotelul acela. Cu toate ca anul asta am schimbat cu Hotelul Ananas tot la Suitehotel Wienn Messe ne vom caza pe viitor.

romanitzaa
[19.12.10 00:11:02]

In 2007 am fost la Viena in preajma sarbatorilor de Craciun... magnific!

Am vazut si atelierele din primarie si firesc ca am mancat ciorba in paine, carnati si am baut vin.

creivean
[19.12.10 20:39:37]

Cu toate ca am fost de 3 ori la Vienna şi am stat destul acolo, nu am fost niciodată iarna. Ar cam fi cazul...

[05.11.12 10:07:46]

Mutat în rubrica "Pietele de Sarbatori (Craciun, Paste)" (nou-creată pe site)

Alina Morar, biancuta, catalinalupu, dannek, dorgo, georgiana, hlli, ileanaxperta*, kmy, luciaoradea, magdalena, romanitzaa, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște):