ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
OCT-2010

Israel – una dintre tarile cele mai vechi si totodata, cele mai noi

Odata trecuti granita in Israel, din Eilat pana in Tel-Aviv aveam de parcurs vreo 4 – 4 si ½. In drum, am vazut statuia sotiei lui Lot care atunci cand Dumnezeu a poruncit ca Sodoma sa arda in flacari, impreuna cu sotul ei si copii au parasit cetatea. Pentru ca i-a parut rau de casa pe care o parasise si de societatea in care-i placea sa traiasca asa plina de vicii cum era, sotia lui Lot si-a intors capul s-o mai priveasca pentru ultima oara. Dumnezeu atunci a pedepsit-o si a transformat-o intr-un stalp de sare. Ea va ramane, dupa cum spune legenda, “un simbol al tragediei inimii impartite”.

Am trecut apoi pe langa o fabrica aflata pe malul marii unde se prelucrau muntii de sare care sclipeau de la distanta, luminati precum ziua.

La Marea Moarta, unde am facut un popas de 1 h ca sa servim masa ce ne-au dat-o in contul cinei de la hotel la care nu mai ajungeam, am profitat de ocazie ca sa ne “bagam” picioarele in mare. Dupa praful care il aveam pe noi cu ocazia strabaterii defileului de la Petra, racorirea a fost binevenita. Am admirat hotelurile luxoase de 4* si 5* (hotel Daniel care arata demential si unde se organizeaza Revelioane de vis la care petreci pana dimineata).

Ajunsi in Tel Aviv am fost cazati la Armon Yam Hotel de 3*, un hotel elegant, aflat pe malul Marii Mediterane cu o priveliste ce-ti taia rasuflarea. Pacat ca am ajuns tarziu de tot in noapte si nu ne-am putut bucura de camerele confortabile si de cafenelele si cluburile luxoase aflate in jurul hotelului.

Dimineata, la micul dejun, destul de bogat ne-am intalnit cu un grup din Arad, numeros ce ne-au luat sub aripa lor ocrotitoare tot timpul cat am stat in Israel. Ghidul israelian, plecat din Romania de la varsta de 3 ani era un tip romantic, mai romantic chiar si decat mine si in fiecare dimineata, dupa rugaciune, ne punea melodia “I follow the sun” a inegalabililor The Beatles.

Tel-Aviv, in ebraica - Colina primaverii- mai este numit si orasul “fara pauza, zi si noapte”. Dupa un scurt tur am pornit spre Haifa, oprindu-ne pe malul Marii Mediterane ca sa admiram Apeductul din Cezareea, apeduct roman construit de Irod.

Haifa este cel de-al treilea oras ca marime al Israelului si capitala din partea de nord. Urcand pe Muntele Carmel, am vizitat manastirea Stella Maris, biserica catolica carmelita. In interior se afla altarul Sf. Ilie si statuia Fecioarei Maria. Muntele Carmel care inseamnă grădina sau via Domnului isi merita cu prisosinta numele pentru ca, spre deosebire de restul Israelului, ramane verde în tot cursul anului.

Trecand strada am ajuns la gradinile Bahai. De la intrare aveai o magnifica vedere asupra marii parcurgand cu privirea peste Domul aurit al templului.

Acolo am vazut sau mai bine zis am numarat 19 terase construite in cascada, cu arbusti, flori colorate si plante exotice de care se ingrijeau 100 gradinari. In oras, cateva strazi erau blocate pentru ca PRO TV-ul International sarbatorea 10 ani de existenta.

Am parasit cu regret orasul Haifa si ne-am indreptat spre Tiberias, de-a lungul Marii Galileii sau a Tiberiadei sau Kinneret in limba ebraica, cel mai mare lac cu apa proaspata.

Pretutindeni erau firisoare prin care, dupa un program bine stabilit prin calculator, irigau atat cat trebuie si cand trebuie.

In Tiberias ne astepta un alt superb hotel si o camera ce privea la mare de-as fi stat toata noaptea sa ascult valurile si sa vad luminitele vapoarelor (lucru ce am si facut intr-o seara pe terasa mare a hotelului) …Hotelul se numeste KING SOLOMON si il recomand cu toata caldura tuturor celor care vor ajunge acolo. Apa ce ne-o ofereau la masa ne-a cam facut probleme in prima zi si am preferat sa ne cumparam imbuteliata care, hmmm parerea mea e ca era cam la fel. Cred ca autosugestia a jucat un rol major.

Biserica de pe Tabor, Muntele Schimbarii la fata a Mantuitorului nostru Iisus Christos, este o biserica greco-ortodoxa unde sunt maicute romance si preoti greci. De cealalta parte a Muntelui Sfant era biserica catolica. Printre arbustii si florile colorate ce inconjurau biserica se zareau ruinele unei vechi fortarete din timpurile antice. Una din variante este, ca datorita faptului ca locul ar fi ramas pustiu, Mantuitorul l-a ales pentru odihna si rugaciune, in momentul Schimbarii la Fata.

Inauntrul bisericii, langa icoana, pelerinii care se rugasera, revenisera in chip de multumire si pusesera fiecare cate o poza ca o dovada vie a faptului ca rugaciunea le fusese indeplinita.

In toate bisericile si manastirile, femeile puteau intra in pantaloni ¾ sau lungi, cu capul mai mult sau mai putin acoperit dar nu cu umerii goi iar barbatii nu aveau voie cu pantaloni scurti.

La Capernaum, unul din orasele preferate ale lui Iisus a avut loc Minunata Pescuire chiar pe malul Tiberiadei si tot acolo se afla Biserica celor 12 apostoli, Sinagoga Alba si ruinele casei lui Simon Petru.

Inainte de plimbarea cu barca, am mancat la restaurantul de pe malul marii faimosul si uriasul peste al lui Petru dupa care, aproape de asfintit am plecat in croaziera pe Marea Galileii si in mijlocul lacului, ne-au oprit, am inchis ochii timp de 5 minute si am ascultat zgomotul apei. E o senzatie cum rar ti-e dat s-o ai iar ghidul nostru ne-a oferit-o pe deplin.

V-am povestit mai pe scurt deoarece am vazut ca toate acestea au mai fost descrise si nu vreau sa ma repet, poate cu unele lucruri.

In tara lui Israel, totul te copleseste, florile minunate de pe Muntele Tabor si de peste tot, poteca pelerinilor intre Biserica ortodoxa Sf. Arhanghel Gavriil si Biserica catolica a Bunevestiri din Nazareth, barca cu care ieseau in larg Petre, Andrei, Iosif, Ion si nu in ultimul rand locul amenajat special pentru binecuvantarea tuturor crestinilor, Yardenit.

Barbati si femei s-au imbracat in camasi speciale, cumparate la preturi intre 5 si 15 USD si au intrat in apa sfanta a Iordanului, fiecare cu gandurile si rugaciunile lui. La iesire ne asteptau DVD-uri filmate in timpul botezului si care costau 18 USD.

„Adu-ti aminte de Facatorul tau în zilele tineretii tale”…, bucura-te, multumeste-I pentru fiecare clipa traita si urmeaza-I pasii spre orasul sfant...

Am rugamintea sa fie postat un cantec folcloric evreiesc ce isi are originea in Bucovina?

http://www.youtube.com/watch? v=BFtv5qe5o3c&feature=related

Trimis de artemisa24 in 16.12.10 00:00:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 4344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotel Daniel de 5* aflat la Marea Moarta

roth [16.12.10 00:34:31] »

Frumos spus, si eu visez sa ajung sa vad Israelul care alaturi de Maroc stau ca prioritati pe o lista " in afara Europei" Cred ca undeva in vreo 2 ani sa sa pot spune AFA.

Bravo si un vot pt tine.

webmaster13 [16.12.10 07:01:29] »

Am atasat acest video clip la solicitarea autoarei acestor impresii!

ninaa [16.12.10 14:39:37] »

@artemisa24 felicitari pt sejur si pt review.

Cladirea din P12 este numita - racheta - iar florile ce te-au incantat si mie mi-au ramas in suflet se numesc Bougainvillea sau flori de hartie. Erau atat de frumoase, in toate culorile si cresteau pe toate gardurile. Am scris si eu despre Haifa si Israel chiar daca amintirile mele sunt mai vechi.

georgiana [16.12.10 16:15:10] »

Dupa imaginile din fotografii, sunt convinsa ca ai fost cu adevarat fericita. Ma bucur mult pentru tine.

ileanaxperta* [16.12.10 21:00:54] »

Israel este o destinatie foarte frumoasa, interesanta dar si incitanta. Imi doresc sa pot face acolo o excursie; sunt f. multe locuri de vizitat si este o lume cu totul aparte. Mi-a placut ce ai descris aici, util si foarte placut la citit. Poza 10 imi place in mod special, pt. ca de acolo, de sus, se deschide, cred eu, o superba panorama asupra orasului, nu? ! Felicitari! Numai bine tuturor!

dorgo [16.12.10 22:08:43] »

Dupa ce-au curs lacuri intregi de lacrimi si sudoare, iata c-a mai aparut o oaza de frumusete si modernism langa Marea Moarta, numita Israel...

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [16.12.10 22:21:24] »

Am citit si am apreciat review-ul tau, ninaa. Stiam ca acea cladire, de birouri, cred nu? se numeste "racheta" dar mie denumirea care i-am dat-o mi-a venit in minte in timp ce o priveam de sus, de pe colina. Florile erau minunate si peste tot, am facut nenumarate poze cu ele, din diverse unghiuri dar acolo nu stii ce sa faci mai intai sa privesti, sa fotografiezi, sa-ti notezi, sa-ti... si, intr-adevar denumirea lor mi-a scapat. multumesc pentru aducerea aminte.

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [16.12.10 22:25:36] »

Georgiana, nu ai cum sa nu fii fericita, oricat ai fi de coplesit de grijile de acasa, insusi faptul ca te afli pe pamantul sfant iti da o stare de implinire sufleteasca si eu nu pot decat sa multumesc ca am ajuns a doua oara acolo...

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [16.12.10 22:31:25] »

Israelul este un popor care lupta si acum pentru independenta teritoriala iar eu ii iubesc pentru asta pentru ca i-am vazut, am incercat sa-i inteleg si in oarecare masura cred eu, am reusit. fiecare are partea lui de adevar si Siria, si Iordania dar...

pepsi70ro [17.12.10 07:42:04] »

Superbe locuri ai vizitat, pline de o foarte mare incarcatura sufleteasca. Mi-am amintit cu placere de aceste locuri citind impresiile tale detaliate.

Ai reusit sa te "botezi" in Iordan?

Felicitari pentru vacanta reusita!

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [17.12.10 10:29:51] »

Da, m-am "botezat" si acum si anul trecut, doar - doar...

multumesc pentru schimbarea melodiei

haiduc CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [28.01.11 13:04:52] »

artemisa24

Se simte din frumosul review ca ai avut o vizita placuta si plina de satisfactie si inca la a doua vizita.

Ma scuzi de o mica corectare, Kineret e lac cu apa dulce nu proaspata, ca la noi ploua tare rar asa ca nu prea avem apa proaspata. : -))

Si sunt de acord cu tine ca fiecare are partea lui de adevar, dar nu inteleg de ce nu se pot aranja fara bombe.

Cu Iordania lucrurile sau aranjat pentru ca rasposatul Rege HUSSEIN a fost un om adevarat si pacat ca la prins boala aia afurisita. Acum incep sa se adune nori rai la vecini nostri din nord. : - ( (

La a treia vizita pot sa te invit la o microintalnire?

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [28.01.11 13:19:35] »

de acord cu intalnirea si multumesc frumos pt. corectare. poate nu am fost eu atenta, erau asa de multe detalii...

artemisa24, dorgo, doru_mag, georgiana, haiduc, ileanaxperta*, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: