ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2010
ÎNSCRIS: 08.09.08
DEC-2010

Austria Trend Hotel Ananas

AUSTRIA TREND HOTEL ANANAS

Rezervarea am facut-o pe Booking.com cu o saptamana inainte. Am gasit o oferta care era pentru toate tipurile de camera doar 302 euro pentru trei nopti cu mic dejun inclus. Am rezervat cum era si normal cea mai buna camera – dubla executive, cu pat matrimonial, televizor plat si camera proaspat modernizata, adica parchet si baie ultramoderna. Am intrat si pe saitul hotelului si am observat ca in aceeasi perioada, adica 09 -12 12 2010 pretul pentru aceeasi camera era 560 euro. De aici a inceput teama mea, pentru ca nu am vrut sa mi se intample acelasi lucru ca la hotel Ibis – Paris.

Cum am mai patit-o si la Paris, mi-era teama ca o sa ajung la hotel si o sa mi se spuna ca ,,imi pare rau dar au fost niste probleme cu banca si rezervarea dv. nu e tocmai OK. Trebuie sa platiti tariful care este astazi afisat la receptie. Nu eram dispusi de loc sa platim aceasta diferenta de bani.

Am plecat din Bucuresti cu GPS-ul pornit si dupa cateva peripetii am ajuns la destinatie.

Hotelul este situat chiar langa statia de metrou U4 – Pilgramgasse.

Noaptea, cand am ajuns nu avea nici o firma luminata si l-am vazut mai greu. Receptia este foarte mare si impunatoare. In timp ce domnisoara de la receptie imi verifica rezervarea, am observat ca ii pierea treptat zambetul de pe fata si se cam incrunta, dar am respirat usurati cand am vazut ca nu este nici o problema cu cazarea. Prin cap imi treceau tot felul de ganduri si ma intrebam unde gasim noi cazare intr-o perioada ca asta la Viena?

Ei, dar cand am intrat in camera mi-am dat seama ca nu era deloc dubla executiv rezervata de mine pe Booking.com. In loc de parchet era o mocheta veche si patata, nu tu papuci, nu tu halat de baie. Televizorul plat era un color foarte mic, cred ca de prin anii 90. In loc de pat matrimonial erau doua paturi usor departate. Am fost foarte dezamagita si mi-am propus sa nu mai vanez oferte ieftine prin Boking.com.

Camera, cu toate ca era cu vedere la strada era izolata fonic bine si nu se auzea zgomot decat daca era fereastra deschisa. Caldura in camera a fost OK. S-a facut curatenie si s-au schimbat prosoapele zilnic, iar barul care era contracost era aprovizionat zilnic. In camera exista si miniseif.

Micul dejun era destul de diversificat- somon fume, sunca si kaiser prajite, omleta, carnati prajiti, gemuri, unt, margarina, branzeturi, rosii, castraveti, compot de pere, piersici, ananas, compot asortat, fructe proaspete- banane, struguri, kiwi, portocale, mandarine, lapte, trei feluri de iaurturi, cereale, branza cu smantana, pate de casa, salata de peste. La nici un hotel pe unde am mai stat nu am vazut atata mancare la mic dejun.

Personalul nu era prea vesel, adica nu prea vedeam zambete pe fata lor si nici nu salutau daca treceau pe langa tine.

Am servit cina la restaurantul hotelului- Zum Moser, unul din cele patru cate erau, si am fost placut impresionata de un ospatar care vorbea cu fiecare persoana de la mese in limba lor. Vorbea italiana, romana, engleza si germana. Era tare tipul! Acolo, la indicatia lui, am mancat cel mai bun snitel vienez de vitel. Ti se topea in gura de bun ce era.

In concluzie, pot spune, ca desi nu am avut camera care mi-am dorit-o, totul a fost foarte dragut la acest hotel.

Hotelul este aproape de faimoasa "Naschmarkt" (cea mai mare şi mai veche piaţă de legume şi fructe din Viena). De la statia de metrou Pilgramgasse se merge o statie pana la Kettenbruckeng. Noi ne-am dus seara cand doar restaurantele erau deschise. Nu ne-am riscat sa mancam pe acolo. Celebra piata seamana cu Oborul nostru inainte de renovare.

De la hotel se poate merge pe jos pana pe preaumblata strada pentru cumparaturi Mariahilfer.

Este o binecuvantare sa te gandesti ca atunci cand te intorci cu picioarele frante de oboseala hotelul e chiar la gura metroului.

In concluzie punctez foarte bine la acest hotel pentru:

- camera cu tot ce-ti trebuie, calduroasa, lenjerie si prosoape albe, impecabile.

- hol mare la receptie, confortabil, cu 6 lifturi,

-mic dejun indestulator atat pentru vegetarieni cat si pentru carnivori.

-bar parter agreabil si serviciu foarte bun cu niste prajituri de-ti venea sa le mananci pe toate o data.

- restaurant cu o servire ireprosabila si grija personalului pentru client

- hotel cu o locatie excelenta (langa statie metrou).

Ca minusuri nu pot spune decat de nerespectarea pachetului de rezervare, televizorul foarte mic, mocheta veche din camera si cam atat.

Trimis de kmy in 15.12.10 22:51:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul Ananas Viena- intrarea
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.90 EUR pe cameră

magdalena
    [15.12.10 23:03:32]

Una peste alta sa inteleg ca ar fi o alegere potrivita pentru Viena... Pacat ca nu au respectat conditiile din rezervare!

dannek
    [15.12.10 23:12:01]

Ai ales foarte bine hotelul foarte aproape de shopping de Mariahilfer, banuiesc ca nu ai fost la cumparaturi si in piata.

Tot prin booking am facut si eu anul trecut rezervare dar am avut noroc ca receptionerele erau romance si nu au fost probleme cu rezervare.

Ideea ca poti face rezervarea de pe mai multe siteuri nu numai de pe booking, dar m-au intrebat prima data de pe ce site am facut rezervarea.

Daca faceai rezervarea direct la hotel (ipotetic) pretul era altul???

Eu am prelungit inca o saptamina sederea rezervarea am facut-o la receptie si m-a costat cu citiva euro mai putin.

kmyAUTOR REVIEW
    [15.12.10 23:28:32]

@dannek

rezervarea direct la hotel era 560 euro, nu 300 cat am platit eu.

Piata am vazut-o noaptea cand erau stranse tarabele.

georgiana
    [15.12.10 23:32:11]

Imi pare rau ca nu a fost camera cea pe care ai asteptat-o in urma rezervarii. Bine ca in final ati fost multumiti de micul dejun si restul serviciilor.

dorgo
    [16.12.10 00:00:41]

cred ca la acest hotel de 4 stele numit Ananas, macar sucul de ananas era la liber...

kmyAUTOR REVIEW
    [16.12.10 00:02:20]

@dorgo

Compotul de ananas servit dimineata era din belsug. Stai sa vezi fotografiile!

Alina Morar
    [16.12.10 08:44:44]

Totusi e bine ca e in buricul targului si nu e foarte scump, nu?

Alina Morar, dannek, dorgo, georgiana, kmy, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂTrend Hotel Ananas: