ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
AUG-2007

Excursie - Brno - Moto-GP

Pe scurt, s-a intamplat in felul urmator: Ne-am facut o rezervare la un hotel din Bravislava (Hotel Baronka), pentru ca in jurul orasului Brno ar fi fost destul de greu de gasit cazare in perioada cursei de Moto GP. Avand in vedere ca din Bratislava pana in Brno sunt doar vreo 120 km, am stat in Bratislava. Rezervarea a fost facuta printr-o agentie turistica din Oradea din cate-mi amintesc si nu au fost probleme, totul a decurs şnur.

Am plecat sambata dimineata la 7 din Timisoara, pe la 13:00 eram deja la intrarea in Bratislava. Ne-am cazat, dupa care am iesit prin oras. Seara somn si dimineata la prima ora micul dejul si plecarea catre Brno. Acolo.. nebunie. Mii de motociclisti, mii de masini. Dar totul organizat foarte bine, am facut destul de putin (juma de ora) de la autostrada pana la parcarea circuitului, cu toate ca se mergea in coloana. Parcare care este de fapt un camp de pe care tocmai s-a recoltat graul sau ce o fi fost acolo, astfel ca ai mari sanse ca atunci cand te intorci sa-ti gasesti masina alba de praf. De la parcare se merge pe jos pe o poteca prin niste balarii/boscheti cam 15 minute, si se ajunge la circuit. Acolo.. alta nebunie: cozi imense la casele de bilete, dar merge repede. Odata intrati pe circuit, atmosfera de sarbatoare campeneasca: toata lumea cu catel cu purcel, din ce am vazut merge oricine, indiferent ca este sau nu pasionat de cursa. Se manca carnatzi prajitzi si se bea bere la greu. Bere de-aia de-a lor cu 12% alcool, nu orice.

Despre cursa in sine, va recomand sa va luati ceva bilete mai scumpe daca doriti sa intelegeti ceva. Sau cel putin sa mergeti de dimineata tare si sa va cautati un loc cat mai aproape posibil de un ecran de-ala mare. Biletele nu sunt foarte scumpe. Un bilet la general admission (la iarba) era 28 de euro, deci mult mai ieftin decat decat la Formula 1 la Hugaroring de exemplu unde cel mai ieftin bilet este 100 EUR. Si de asemenea mai recomand celor cu auzul sensibil sa isi ia niste dopuri pentru urechi. Motoarele de la clasa mare au un sunet care pentru unii poate fi deranjant. (la mine nu a fost cazul, dar sotiei nu i-a picat tocmai bine)

Dupa cele 3 curse, inapoi la masina, autostrada, si inapoi la Bratislava unde am stat inca o noapte (noaptea de duminica). Luni dimineata micul dejun si plecarea inapoi spre Timisoara.

Sper sa mai gasesc ceva poze prin calculator, sa atasez la acest review.

Trimis de cristi_an3000 in 09.02.09 12:10:27

VIZUALIZĂRI: 3047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x Campingul de langa parcarea circuitului. Am uitat sa mentionez ca daca vrei poti sa mergi cu rulota sau cu cortul.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂSporturi cu motor pe Automotodrom Brno: