SUS

OCT-2005
aprox.5000 euro fără cazare

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Melbourne, canguri şi koala

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
Kangaroo Jack - I come from the land down under

Câţi dintre noi nu am visat măcar o dată în viaţă să ajungem în Australia? Mirajul cangurilor şi al pufoşilor koala, misterioşii aborigeni, plajele însorite, toate ne duc cu gândul către un loc pe cât de îndepărtat, pe atât de fascinant.

Când spunem Australia, automat ne vine în minte celebra Operă din Sydney. Mergem însă 1000 km spre sud-vest şi dedicăm acest articol unui oraş cu totul deosebit, Melbourne.

Oraş cosmopolit, al bunului gust, al parcurilor şi grădinilor, al artelor şi sportului, pe scurt, Melbourne este locul ideal în care ai dori să-ţi petreci tot restul vieţii. Deoarece este aproape de capătul lumii, nu se ajunge foarte uşor aici. Din Europa îţi trebuie cam două zile, cu una sau mai multe escale ca să reuşeşti să pui piciorul pe pământ australian. Dar merită, pentru că odată ajuns în Melbourne, uiţi imediat de oboseală şi te gândeşti repede cu ce să începi.

Cel mai bun lucru e să te urci în vârful clădirii Rialto şi să vezi oraşul de sus. Vei observa că Melbourne are un City foarte ordonat, impunător prin clădirile sale înalte. Pe lângă acesta şerpuieşte alene râul Yarra, brăzdat deseori de mici ambarcaţiuni de croazieră sau, pe înserat, de câteva caiace. Nu departe se află complexul Crown, ce adăposteşte cel mai mare cazinou din emisfera sudică. Tot în acestă zonă este promenada oraşului, unde lumea iese seara pe malul apei (la o terasă sau un restaurant) şi admiră cocheta fântână luminată din faţa cazinoului sau aşteaptă cu sufletul la gură celebrele lansări de flăcări de la ora 20.

Australienii sunt pasionaţi de sport. Vom întâlni în Melbourne circuitul Grand Prix de Formula 1, arene sportive deosebite precum Telstra Dome sau Vodafone Arena - locul unde are loc turneul de tenis Australian Open.

Dacă se întâmplă să vă nimeriţi aici în prima marţi a lunii noiembrie veţi fi martori la Melbourne Cup. Mergeţi la hipodrom, unde se desfăşoară cursa de cai. Pentru locuitorii oraşului evenimentul este de o importanţă majoră (este decretat sărbătoare legală), iar în acea zi veţi putea vedea pe stradă oameni eleganţi, dichisiţi, la costume şi doamne ce de întrec a se afişa cu cele mai extravagante pălării şi rochii. Toţi se îndreaptă spre hipodrom.

Nu trebuie ratată o plimbare într-unul din numeroasele parcuri. Melbourne este considerat a fi oraşul cu cele mai multe parcuri din lume. Trebuie reţinut că în Australia nu există interdicţii cu privire la călcarea gazonului, aşa că o plimbare desculţi prin iarba proaspăt udată poate fi o adevărată binecuvântare. Şi asta nu se întâmplă doar în parcuri: la prânz, toată lumea iese din case sau birouri şi se instalează confortabil pe băncuţe, pe păturică sau direct pe iarbă şi îşi savurează pacheţelul la o discuţie prietenească cu cei dragi.

Dacă doriţi să faceţi cumpărături, cel mai bun loc din Melbourne este Victoria Market. Acolo veţi găsi absolut de toate, de la mâncăruri şi zarzavaturi la canguri de pluş, magneţi şi alte suveniruri de toate felurile, la preţuri accesibile. Şi în oraş există nenumărate magazine pline cu astfel de souveniruri.

Dar să vedem şi împrejurimile - pentru că Melbourne nu înseamnă numai City şi suburbii. Deşi ocupă mai puţin de trei procente din suprafaţa totală a Australiei, statul Victoria cuprinde o mare varietate de forme de relief şi peisaje. Locuri de o frumuseţe rară, plaje nesfârşite, munţi înzăpeziţi, chiar şi deşert - Victoria le are pe toate. Din Melbourne poţi face un tur de o zi pe Great Ocean Road, unde natura poate fi admirată în toată splendoarea ei la cei 12 Apostoli. Într-o singură zi poţi înota în apele Pacificului şi poţi schia (câteva ore mai târziu) pe culmile munţilor Grampians.

Şi fiindcă tot suntem în Australia, ar trebui să vedem un cangur, câţiva dingo şi măcar doi-trei koala. La Healesville Sanctuary, aflat în însorita Yarra Valley (la o oră de mers cu maşina) nu numai că îi poţi vedea, dar îi poţi atinge şi hrăni sub atenta supraveghere a îngrijitorilor. Aici poţi face cunoştinţă cu celebrul diavol tasmanian, a cărui ferocitate ne este semnalată de gardul ce-l înconjoară... aflat sub tensiune electrică. De asemenea, pot fi văzuţi şi admiraţi în Philip Island cei mai mici pinguini din lume ce se află în cursa lor către dunele de nisip (după o zi întreagă de pescuit în ocean).

Dar poate cel mai interesant tur în afara oraşului este cel al vinăriilor. Australia este renumită pentru vinurile sale iar Melbourne este înconjurat de numeroase podgorii, unde te poţi plimba liniştit printre butacii de viţă de vie, unde poţi degusta fără oprelişti din producţia proprie. Alb sau roşu, nu contează: voie bună să fie!

Ar mai fi multe de spus despre Melbourne. Amintim în treacăt de pitoreştile tramvaie, St. Kilda Pier, Flinders Street Station, Princess Bridge sau Shrine of Remembrance... şi, după cum spuneam la început, cu greu îţi vine să te desparţi de un asemenea oraş.

Mai multe fotografii în album link nefunctional.

Impresii încărcate de badge® in 14.12.2010 01:15:57

articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo
VIZUALIZARI: 4959

A fost prima sa vizită/vacanţă în AUSTRALIA & N.Z.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11900 PMA (din 21 voturi) nota2

[14.12.10 06:29:08]

Iata melodia propusa pentru aceste impresii!

- magdalena
[14.12.10 08:06:32]
Câţi dintre noi nu am visat măcar o dată în viaţă să ajungem în Australia?

Eu imi aduc aminte cum in anii '90, cand aparusera firmele de recrutare cum visam un job la Melbourne!

Copil naiv ce eram, mi-am facut copii dupa acte, am trimis, noroc ca nu m-a recrutat nimeni...

Dar dorinta de a ajunge aici nu a disparut, am fost putin, macar "calatorind" prin impresiile tale...

- biancuta
[14.12.10 09:50:41]

@badge, e o destinatie la care multi visam! Ma bucur insa ca pot vedea mai multe cu ajutorul impresiilor tale! Superbe poze, superba destinatie!

- popescu.borsa
[14.12.10 10:32:33]

Am primit de la un fin de botez, care traieste in Australia, o sticla de vin Barbaresco pe care nu m-am indurat sa o deschid. Azi i-a venit randul.

- mariana.olaru
[14.12.10 11:56:14]

Scurt, la obiect, dar nu sărac în informații, review-ul tău este cu siguranță un ghid admirabil pentru cei care vor călători la Melbourne. În ce mă privește, constientizez cu siguranță de 100% neputința de a ajunge vreodată acolo. Așa că mă bucur că pot citi despre acele locuri și le pot vedea astfel cu ochii minții. Mulțumesc pentru popasul în Melbourne pe care ni l-ai oferit mouă, tuturor!

- badge®
[14.12.10 12:16:37]

@magdalena - nu dispera, dacă îţi doreşti vei ajunge cu siguranţă :)

@popescu. borsa - hai noroc şi sănătate! Vinuri australiene găseşti şi pe aici. Avem şi noi un fin pe care l-am botezat chiar în Melbourne, e încă mic dar îl mai las să crească un pic şi nu îl iert: să sară cu sticla de vin la naşu';)

@mariana. olaru - pune mai bine un 90%. Nici eu nu credeam că primim viza, între timp condiţiile de acordare s-au mai relaxat, vecinii din NZ o dau pe aeroport... într-un viitor luminos, cine ştie...Articolul e scurt pentru că e primul pe care l-am scris acum 3 ani şi, spre marea mea satisfacţie a fost publicat în defuncta revistă Clever Travel a lui Răzvan Marc. Am vrut să-l păstrez original, fără completări, deşi acum aş avea mai multe de spus.

În orice caz, pentru mine cel puţin, Melbourne este oraşul ideal în care aş dori să trăiesc. Pe al doilea ar fi Londra. Dar Australia e atât de departe...

- celeste
[14.12.10 12:32:15]

Am un prieten de familie care spune mereu "totul e sa speri "... cred ca nu o sa ajung sa vad aceste locuri de o frumusete aparte niciodata... ai avut niste destinatii de vacanta deosebite si nu pot decat sa te felicit... bineinteles si pentru poze.

- dorgo
[15.12.10 18:30:00]

cunosc Australia din ceea ce ne-a prezentat regretatul Steeve pe Discovery si din ceea ce mi-a povestit tatal meu care a participat la Olimpiada de la Melbourne, cand eu, cred ca n-aveam mai mult de 8 ani...

- grecudoina
[01.12.11 18:35:12]

pt. ca sunt de curand intrata in acest club si am depanat excursia vietii mele in Australia+Noua-Zeelanda, pana cand am ajuns la Melbourne, am intrat sa vad ce s-a scris despre acest oras, si am avut surpriza placuta sa vad ca ai redat destul de bine si complect, acest oras si imprejurimile pana la Cape Otway pe Great Ocean Walk, eu am stat in aceasta tara 1 luna si mai mult de 2 zile nu stateam intr-un loc, coasta de sud am facut-o cu masina-rulota, poate ai sa intri pe Descopera Australia si vei gasii review-urile mele la aceasta destinatie astept si aprecieri, fiind o destinatie mai putin calcata de romani, eu am fost la un an dupa tine, iar aici am sa mai adaug cateva poze

1. PMA = Puncte Mulţumire-Apreciere = sistem de notare a contribuţiilor la informarea comunităţii. Vezi detalii aici TOP

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[19] foto. Click pe poze pentru a le mări

P06 [OCT-2005] Printre butacii de viță de vie

P07 [OCT-2005] Locul unde se țineau degustările

P08 [OCT-2005] Canguri la Healesville Sanctuary

fotografii din vacanta la Descopera MelbourneFoto VOTATĂ de mine!
P09 [OCT-2005] Hai noroc, wallaby!
# [50 PMA, fara bonus]

P16 [OCT-2005] Picnic în Grădina Botanică

P17 [OCT-2005] Monumentul Anzac al eroilor australieni

P18 [OCT-2005] Vedere panoramică de la Anzac Monument

fotografii din vacanta la Descopera MelbourneFoto VOTATĂ de mine!
P19 [OCT-2005] Alexandra Garden. Melbourne are cele mai multe grădini din lume.

[19] foto . Click pe oricare pentru a le mări