ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2010
ÎNSCRIS: 28.12.09
JUN-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

O vacanta placuta

Hotelul este intradevar de 5 * cu plus conditiile de cazare super mancarea excelenta. Singurul inconvenient a fost ca la piscina nu era animatie, nu era muzica, pe scurt daca vrei un loc unde sa te odihnesti acesta este locul ideal.

Trimis de maryph1999 in 13.12.10 10:44:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Adakule hotel

VIZUALIZĂRI: 2016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maryph1999); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

wyo*
[14.01.11 18:29:55]

mai multe detalii daca se poate.

[19.01.11 15:41:23]

Hotelul este situat undeva la iesire din Kusadasi (se ajunge cam greu la el dar cu putin ajutor din partea localnicilor ajungi la el) este construit nou din cate am inteles in 2007.

Cand am ajuns la hotel am ramas impresionata de primire, am fost tratati ca la un hotel de 5 stele (incepand de la parcarea masinilor pana la dusul bagajelor in camera). Nota 10 pentru ei. Am avut noroc sa fim cazati intr-o camera cu vedere la mare si a fost superb.

Restaurantul este foarte mare si cu mancare diversificata. Barul de la piscina este deschis pana noaptea tarziu (am inteles ca la alte hoteluri din Kusadasi la ora 12.00 se inchidea tot) si in fiecare seara dupa spectacolul de la amfiteatru, la bar se canta muzica live.

Hotelul este situat pe o stanca si ca sa ajungi la mare trebuie sa cobori multe scari dar vreau sa-ti spun ca au niste masinute ca cele de golf care transporta persoanele de sus de la hotel jos la plaja.

Restaurante ,,a la carte" sunt vreo 4 daca nu ma insel dar trebuie sa te duci sa faci programare. Am rezervat intr-o seara o masa la restaurant cu specific pescaresc si sincer nu mi-a parut rau. Toate restaurantele sunt cu vedere la mare si seara este superb sa vezi apusul de soare.

Pentru fumatori este o problema - se fumeaza intr-un singur loc - pe o terasa langa restaurant. Sotul meu a fost suparat pe acest lucru dar asta e. Singurul inconvenient a fost ca nu au animatie foarte buna la piscina sau am nimerit eu intr-o perioada cand erau la inceput. In concluzie eu am fost foarte multumita de hotel.

Daca mai doresti si alte detalii, cu toata placerea mai vorbim.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[23.01.11 17:38:02]

Buna @mary. As vrea sa te intreb daca pentru copii exista piscina, tobogane, sau alte facilitati? De asemenea daca plaja si marea sunt OK pentru copii sau lasa de dorit? Pana acum acesta este singurul hotel cu review-uri relativ bune, bine cotat si pe alte site-uri de calatorie, si unde nu am citit sa fie probleme de overbook-ing. Drumul pana la mare este OK sau un calvar fara masinuta?

Multumesc

[24.01.11 10:47:25]

Pentru copii exista topogane undeva mai jos de piscina. Problema e ca daca ai copil mic trebuie sa te duci acolo sa stai cu el. Eu am copil de 12 ani si tot stateam cu el pentru ca de la piscina nu se vad topoganele.

Drumul pana la mare, daca nu functioneaza masinutele, se parcurge pe scari. Sincer e ceva de urcat si de coborat. Eu personal nu am stat la mare mie imi place la piscina asa ca am fost scutita de a parcurge acest drum. La mare este foarte sigur pentru copii, au delimitata partea de mare care apartine hotelului, au hidrobiciclete si caiac-canoe gratuit (pentru adulti si copii) dar trebuie sa le prinzi libere. Noi am fost un grup mai mare si prindeam mereu cate o hidrobicicleta.

Partea buna la piscina mare este ca porneste de la un nivel foarte mic al apei pana la o adancime de 2 metri. Noi am stat langa pod si era apa foarte buna pentru copii, in jur de 1 m. E super piscina.

Acum sincer la cata mancare este acolo merita sa faci un pic de miscare pe scari pana la mare. Jos la mare este si bar si restaurant asa ca daca nu vrei sa urci la hotel pana seara este ok.

Am uitat sa ti spun ca plaja este cu nisip. Nu este nisipul fin ca la noi pe litoral dar este acceptabil, copii se pot juca. Anul trecut 90% din persoanele care stateau la mare erau romani, foarte putini stateau la piscina. Langa piscina mare mai este o piscina cu apa sarata si mai adanca unde se joaca polo. Daca mai ai intrebari te ajut cu toata placerea.

Tu ai mai fost in Kusadasi in concediu?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[24.01.11 19:33:21]

Multumesc mult pentru informatii.

Te-as mai intreba daca la restaurantele "a la carte" sunt probleme cu rezervarile? Nu am mai fost in Kusadasi (am fost in Antalya), asa ca poate poti sa-mi dai detalii despre traseu (daca ati mers pe cont propriu).

Multumesc.

[25.01.11 09:28:38]

Am mers pe cont propriu cu masina personala. Am plecat din Ploiesti la 4.00 dimineata ca sa traversam Bulgaria ziua. Cunoastem un drum mai scurt prin bulgaria pe unde nu exista politie sau radare (nu am platit nici rovigneta) si in 3 ore eram la granita cu Turcii. Nu trecem pe la Edarne, stim un alt punct de trecere prin care trecem foarte repede pentru ca nu este aglomerat. Acum 2 ani am platit viza, anul trecut s-a scos viza deci am facut o economie de 45 euro. La kanakkale am trecut cu feribotul (sunt 3 porturi de plecat cu feribotul -sa-l luati pe al doilea ca este mai ieftin) am mai mers vreo 100 km si am inoptat intr-o localitate de la malul marii Kucukkuyu

(avem un hotel in care stam in fiecare an - ne costa 30 euro /noapte cu mic dejun) Hotelul are si piscina si iesire la mare. Dimineata plecam spre Kusadasi si la ora 12.00 suntem la hotel. Am facut acest traseu de 2 ori si nu mi se pare greu. In Bulgaria sa nu folosesti GPS-ul pentru ca nu te ajuta cu nimic (au hartile varza si sigur te trezesti in mijlocul unui camp). In Turcia merge GPS-ul foarte bine dar trebuie sa-l ai setat pentru partea Asiatica (am mers anul trecut cu cineva care dupa ce a trecut cu feribotul GPS-ul nu a mai aratat nimic pentru ca era setat doar pentru Europa).

In legatura cu rezervarile la restaurantele ,,A la carte" nu exista nici o problema cu rezervarile. Poti sa rezervi in fiecare zi la cate un restaurant. Dar este mancare asa de diversificata in restaurantul mare incat sincer, o singura rezervare este deajuns. Noi am luat la restaurantul cu specific pescaresc si am fost foarte multumita.

Cred ca si anul acesta tot la Kusadasi ajung dar incerc alt hotel. Nu-mi place sa ma duc in acelasi loc de 2 ori.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[25.01.11 18:39:32]

Multumesc.

La turci se plateste vigneta sau sunt numai taxele de autostrada?

[26.01.11 15:49:28]

Vigneta se plateste doar la bulgari. La turci platesti taxele de autostrada dar sincera sa-ti spun nu stiu cat costa ca noi am dat de fiecare data alte sume. Normal se spune ca taxa de autostrada este 2 euro indiferent de Km. dar noi am dat si 2 lire turcesti si am trecut. anul trecut un prieten nu a avut marunt si ia dat taxatoarei 50 euro si ia dat rest 41 euro. Sa faca ala infart dupa ce a numarat restul. Deja mersese cativa km. si nu s-a mai intors. Asa ca sincer cred ca trebuie sa ai bani marunti la tine si cu 2 lire turcesti platesti taxa de autostrada. Acum ma amuz cand imi aduc aminte de acum 2 ani cand mi se parea ciudat sa trec dintr-o autostrada in alta autostrada (luam o gramada de tichete) si plateam la iesire doar 2 euro.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[26.01.11 17:29:36]

Multumesc

bobyrodin
[07.03.11 16:16:21]

Ne scrii si noua, te rog. "drumul mai scurt prin bulgaria pe unde nu exista politie sau radare " si hotelul din Kucukkuyu?

mary-criss
[03.05.11 19:05:55]

Buna. sunt mary_criss17 din buc. mai intrebat ceva intr-un mesaj. si acum iti raspund. Am cumparat bilete pt. Alanya de la agentia ***. 7 zile 510 E 3 persoane. la Hotel konakli club. 5* all incluse. (cumparate de pe 15 Ianuarie acum nu mai sunt bilete pt. alanya la agentia asta) si o sa plecam de pe 6 Iulie sa inoptam undeva ca e mult de mers. pa

[03.05.11 19:12:22]

@mary_criss17: mentionarea unor agentii -- oricat de obscure ar fi acestea -- este interzisa si pe acest site.

Vezi textul scris CU ROSU imediat dedesubt.

Avertisment, doar pentru ca esti la prima abatere.

mary-criss
[03.05.11 21:22:35]

scuze... imi pare rau nu se mai intimpla. am uitat ca nu am voie sa dau numele la agentie.

andi13, bobyrodin, ecaterina_t, mary-criss, maryph1999, wyo*
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: