ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
MAY-2010
team-building

Curs la Vila Universitatii din Stana de Vale

In luna mai a acestui an, chiar de 1 si 2 mai am participat, impreuna cu un grup de colegi, la un team-building organizat de catre Universitatea Oradea la Stana de Vale. Si fiind un curs organizat de Univ. , am fost cazati la vila Universitatii din Stana.

La Stana de Vale am sa revin intr-un alt review pt ca e pacat sa nu-i dedic mai mult spatiu, peisajele splendide meritand acest lucru din plin.

Am urcat spre Stana cu un autobuz vechi care ne-a lasat pe drum, cam la 3 km de vila, din cauza unor defectiuni la motor. Nu recomand nimanui sa urce spre Stana, mai ales iarna daca nu are o masina capabila de asa ceva. Noi a trebuit deci sa urcam pe jos ultima parte a drumului. Norocul nostru ca nu era frig si, fiind in grup, ni s-a parut ceva amuzant.

Ajunsi la vila am fost cazati in camere cu 4 sau 8 paturi. Cladirea e veche (fosta tabara "Gaudeamus") a fost partial modernizata, baile sunt dotate cu dus, faiantate si gresiate. E curat, ferestrele vechi au fost inlocuite cu unele termopan, usile au fost schimbate si ele.

Camerele nu au prea fost modernizate, singurele obiecte de mobilier innoite sunt paturile. Camerele cu 8 locuri au paturi etajate, lucru foarte apreciat de copiii veniti aici in tabara. Asternuturile sunt curate, peretii zugraviti simplu in alb, pe jos parchet laminat.

Holurile inca mai au lambriurile vechi din lemn, sala de mese la fel, plus niste perdele albe dantelate din vremuri mai bune. In sala de mese este totusi un TV cu care poti sa-ti mai omori timpul, in hol poti juca ping-pong. Vila mai are si 2 sali in care se pot desfasura cursuri.

Mancarea a fost bunicica, nu chiar de restaurant, cam de cantina. In curte este insa un gratar unde poti sa iti prajesti cate ceva. Noi ne-am dus mici, ceafa, cotlet si pulpe iar seara am mancat pe cinste la un foc de tabara.

In pauze am iesit la o plimbare in jurul cabanei, locurile fiind foarte frumoase. Pt ca se afla chiar la intrarea in Stana si pana in statiunea propriu-zisa fiind o distanta de cativa km, ne-am limitat la zona din imediata vecinatate avand ocazia sa pozam zapada ramasa de peste iarna din care rasarisera brandusele.

Pentru un curs de 2 zile cum am mers noi, sau o tabara de elev/studenti locul este minunat. Daca nu esti cu un grup singura solutie pt petrecerea timpului liber ar fi drumetiile, zonele sunt foarte frumoase. Am sa revin cu o descriere a Stanei de Vale. Pentru ca am fost cu un grup mai mare, din respect pt colegii mei nu voi posta decat acele poze care nu pot supara pe nimeni.

Trimis de luciaoradea in 12.12.10 13:55:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STÂNA DE VALE.

VIZUALIZĂRI: 5422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul de acces spre Stana

sandu.53
[12.12.10 19:49:58]

merita din cand in cand o asemenea iesire! locurile acestea sunt foarte frumoase si daca si grupul e vesel te poti si distra! un vot plin cu felicitari!

georgiana
[12.12.10 23:12:05]

Si eu am dormit o data la Stana de Vale, dar o vila a armatei, undeva in padure. Era vremea culesului de ciuperci!

hlli
[13.12.10 15:05:37]

Zapada este in zona acea chiar si pina in luna mai. Daca nu ai echipata masina pentru iarna, chiar te vezi in imposibilitate de a mai circula.

Imi amintesc de un revelion petrecut acolo. A nins, zapada s-a asternut intr-un strat gros. Totul a fost nemaipomenit de frumos pina in ziua in care am constatat ca vacanta se sfirsise... drumul era blocat... plugul pentru dezapezire nu mai facea fata... Si totusi trebuia sa plecam spre casa!!! Cum nu eram cu masina personala si alt mijloc de transport nu se arata, am pornit din statiune pe jos pina in sat, la Budureasa. Acolo am reusit sa ne alipim de un grup de turisti ce au renuntat, din cauza vremii, sa mai urce la Stana de Vale. Dar era cu asa mult timp in urma, eram asa de tineri incit chiar nu a fost un efort prea mare si nici nu ne-a dispacut prea mult.

Eu m-am simtit bine la Stana de Vale de fiecare data de cite ori am fost.

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[13.12.10 19:58:42]

@sandu53

Cel mai interesant si placut lucru la iesirea asta a fost compania. Conditiile nu mai sunt asa de importante cand ai cu cine te simti bine.

@georgiana

Cred ca era plin de ciuperci si de culegatori, nu? Asta e pt cunoscatori, eu nu ma pricep la ele, mai bine ii las pe altii...

@hlli

E periculos sa pleci la un astfel de drum fara echipament sau masina buna. Noi am ramas in drum cu toate ca nu era vreme rea, dar autocarul fiind vechi nu a rezistat. Urcusul e destul de greu... Stana e un loc foarte frumos si dupa parerea mea.

hlli
[14.12.10 18:23:21]

@luciaoradea, in vrema in care faceam astfel de "expeditii" eram cu mult mai tinara. Si pe linga echipamentul de munte (bocanci, skiuri) nu prea iti trebuiau multe. Era elanul (ca sa nu zic inconstienta) specific virstei si parca era destul.

Azi cind sunt mult mai multe posibilitati de deplasare, pe linga masina personala, lipseste ceva... dorinta de a fi mereu in "miscare". Preferintele in timp s-au schimbat, necesitatea de confort sporit a crescut, am devenit mai statica, mai comoda... mai pretentioasa.

Toate sunt la timpul lor!!!

creivean
[16.12.10 18:48:51]

Stâna de Vale, hmmm!!! Ce destinaţie faină şi accesibilă nouă. N-am mai fost de multişor.

În altă ordine de idei, acolo există o grămadă de vile ale unor instituţii, mai are Armata o vilă, Electrica, SRI (sau Jandarmeria), ca să nu mai vorbim de vilele tutty-frutty.

Trebuie că a fost un team-building interesant, într-o locaţie inedită...

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[16.12.10 18:59:16]

Da, @creivean, sa stii ca ne-am simtit bine, cadrul natural si compania placuta suplinind multe lipsuri ale cazarii.

georgiana, hlli, luciaoradea, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stâna de Vale: