ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2009
single

Casa Mila - La Pedrera, spectacolul lumii de pe acoperis

O zi de iarna in Bucuresti, cu un cer senin ca sticla si un aer de gheata.

Soarele zambeste cu toti dintii dar parca nu e rasul lui. Ce pot sa fac decat sa stau in casa si rememorez avand alaturi o cafea cu lapte clipele de vis petrecute anul trecut in Barcelona.

Imi iau inima in dinti si intru pe AFA ca sa ma eliberez prin scris de amintirea acelor zile minunate care imi revin constant in minte.

Si ce poate fi mai frumos in Barcelona decat sa te plimbi agale pe Passeig de Gracia, acest bulevard al gratiei urbane, unde poti intalni, la numarul 92, chiar pe colt, una dintre cele mai spactaculoase constructii din intreaga lume, Casa Mila, cu al sau acoperis de basm, La Pedrera.

Am avut ocazia de a vizita acest edificiu fantezist intr-o zi calda si usor innorata de august, asteptand sa intru alaturi alte cateva sute de turisti, la o coada ce trecea de coltul grandioase promenade catalane.

Biletul de intrare costa 12 euro, dar odata intrat in casa construita de Gaudi in 1912 realizezi ca isi merita banii, caci aceasta cladire construita de genialul arhitect la comanda lui Pere Mila, avocat si om de afaceri influent al inceputului de secol XX.

Poarta cladirii, ca o panza de paianjen trasa in fier negru, anticipeaza deja specificul gaudian, unul in care natura este stapana, iar fierul, betonul, marmura si celelalte materiale de constructii trebuie sa i se supuna, alcatuind un habitat insolit si fermecator.

La primul nivel se afla o serie de coloane inspirate de templele antichitatii, care sustin un tavan multicolor ca o spinare de reptila supranaturala, caci supranaturalul este cel ce domina acest spatiu recunoscut in toata lumea pentru frumusetea sa, inclus, ca si alte capodopere ale lui Gaudi, in anul 1984, in universala gradina a Patrimoniului Cultural UNESCO.

Scara de marmura, cu balustrada de fier forjat simbolizand mladitele unei paduri din povesti, te duce catre primul nivel al Casei Mila.

Aici, sub arcadele semieliptice, pot fi admirate diverse machete ale cladirii dar si ale altor lucrari renumeite ale marelui maestru Antoni Gaudi: Casa Battlo, Parc Guell, Sagrada Familia si altele.

Am zabovit aproape o ora la primul etaj dupa care am urcat pe o scara in forma de melc spre marele acoperis al lumii gaudiene, La Pedrera (trad. "Cariera de piatra").

Vazusem minunatia acestei terase in fotografii si la televizor, ea fiind magnetul care m-a atras sa vizitez acest loc, dar cand am iesit din casa scarii si l-am vazut cu ochii mei am ramas uluit.

Formele nemaintalnite si siluetele dragonilor de piatra m-au purtat intr-un taram de basm (daca as fi fost singur pe terasa recunosc ca mi-ar fi fost poate putin frica) care confirma faptul ca Gaudi a fost intai de toate un mare vizionar.

La Pedrera este ceva unic, e practic o punte de farfurie zburatoare care survoleaza bulevardul si orasul, iar dragonii-extraterestri sunt cei care ne tin captivi captivandu-ne in aceasta tara a lui Gaudi, magul atotputernic care dreseaza forma, culoarea si textura meterialului, spiritualizandu-l.

Imaginati-va ca am stat aproape doua ore pe acoperisul lumii, La Pedrera, fotografiind blocurile de piatra calcaroasa insufletite, dar si orasul care e aboslut superb de la inaltimea terasei (si nu numai!).

Am coborat apoi si am intrat si prin camerele unde a locuit familia Mila, am vazut toate piesele de mobilier care m-au readus la realitate, insa la realitatea anilor inceputului de secol XX, o realitate tihnita si plina de tabieturi placute.

Am iesit dupa aproape 4 ore de priviri nesatioase si doar atunci cand am pasit afara din cladire mi-am dat seama ca foamea si setea imi dadeau tarcoale.

Asa ca am mers vreo 200 de metri pana la cea mai apropiata pizzerie, unde o mexicanca simpatica m-a servit cu o Pizza Quattro Formaggi si o bere... Estrella Damm (12 euro).

Bucuresti, Decembrie, 2010... frigul s-a mai domolit putin iar eu mi-am ostoit un pic setea si dorul de vara si de Barcelona.

Pe curand!

Trimis de sandu.53 in 12.12.10 12:12:29

VIZUALIZĂRI: 5805 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Casa Mila, vazuta din vestibul.
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

luciaoradea [12.12.10 12:19:04] »

Minunat! Primul vot de la mine!

Grozav acest site, care m-a purtat la Viena, apoi Salzburg, am admirat targul de Craciun de acolo si apoi am citit acest review din Barcelona si mi-am imaginat ca sunt si eu acolo... Sper ca vor fi poze cu La Pedrera, am mai vazut si auzit de cladirile construite de Gaudi dar cred ca experienta traita acolo e incomparabila...

magdalena [12.12.10 12:38:31] »

Astept cu nerabdare sa vad si fotografiile! Reusesti de fiecare data sa ma incanti cu povestirile tale despre Barcelona!

biancuta [12.12.10 13:11:47] »

Ca de obicei, un review cu foarte multe informatii despre un oras care merita vizitat! Astept si eu fotografiile!

dorgo [12.12.10 17:39:29] »

@ sandu... Am vazut Spania prin review-urile tale, eu n-am fost decat la Valencia unde am vazut si o corrida... pozele cu taurii au iesit cam neclare... nici nu stiu daca merita sa le postez, poate anul viitor... dar deocamdata admir review-ul tau si capodoperele lui Gaudi...

corinne [12.12.10 18:49:54] »

Ne-ai innebunit pe toti cu impresiile tale despre Barcelona !

Superbe fotografii, punctate cu 2400 pct.

Felicitari pentru descriere!

ileanaxperta* [12.12.10 19:09:11] »

AmFostAcolo, la Barcelona, dar n-am reusit doar intr-o zi plina ce-i drept, sa vizitez si pe dinauntru Casa Pedrera, alta minune iesita din talentul lui Gaudi, multumindu-ma sa o trag doar intr-o poza din mersul bus-ului turistic. Dar citindu-ti randurile pot spune ca macar virtual, am vizitat-o. Felicitari!

TORA INGRID [13.12.10 07:28:17] »

Soarele Barcelonei ne-a incalzit si pe noi cateva momente. Rew-ul tau, evocand inca o data geniul lui Gaudi, e din cele de pus la inima.

raoulp55 [13.12.10 07:46:11] »

Fantastic! Acest review al tau si fotografiile superbe ma duc cu gandul la acest vizionar arhitect ce a lasat in urma o capodopera parca rupta din basmele copilariei, atunci cand totul este posibil, imaginatia nu are limite. Visele lui au devenit realitate prin truda si migala...

Frumusetea lumii este in fiecare dintre noi... ea trebuie pusa in valoare. Felicitari si mii de multumiri, @sandu. 53.

celeste [13.12.10 09:08:56] »

@sandu53, ai descris cum nu se poate mai bine acest minunat loc... felicitari.

ioned [13.12.10 09:33:39] »

@sandu53

Stii un hotel mediu2-3*, in apropiere de Rambla? Poate fi si langa Motjiuc s-au in cartierul vechi, langa port.

In afara de Rialto, NH Numancia si ce mai gasesti pe net. Din experienta ta.

Multumesc Anticipat

TORA INGRID [13.12.10 09:50:49] »

pot sa fac o sugestie? prietenele mele au stat chiar langa Rambla, intr-un apartament inchiriat, foarte decent, cu 100 euro/noapte tot apartamentul (care avea 4 incaperi = 8 persoane sau 4 cupluri), apartament gasit pe net, a venit proprietarul, le-a dat cheile, avea si bucatarie utilata in regula, mobilat si curat. E o solutie si in orice caz e o idee...

ioned [13.12.10 10:03:29] »

@ TORA INGRID

Multumesc pt. informatie. Incerc sa imi fac un plan pentru anul viitor. Un hotel in centru, sa fie aproape de port, faimosul Rambla, parcul Motjiuc, Gradina Zoo, cartierul gotic, portul. Ceva sa fie aproape, in zona.

sandu.53 [13.12.10 10:06:26] »

@ioned ti-am trimis un mesaj pe privat!

ioned [13.12.10 10:15:20] »

sandu. 53

Multumesc pentru informatie si ajutor.

Este util, cred ca raspunsul Torei si al tau, in privat, este cea mai buna alegere.

chelie_d [13.12.10 10:15:36] »

@ioned, daca vrei apartament pentru inchiriat in Barcelona,poti incerca si pe site-ul acesta:

click aici

webmaster10 [13.12.10 10:23:12] »

Retrase pma. std conform Regulamentului.

ioned [13.12.10 10:25:35] »

@chelie_d

Multumesc

Deja intru de pe un site pe celalalt, din ce vad este cea mai buna alternativa pentru o saptamana in Barcelona si am si vazut ceva in zona la care am vrut.

Multumesc tuturor pentru bunavointa.

sandu.53 [13.12.10 15:28:06] »

dragi prieteni, va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase exprimate prin ecouri... poate acest review este unul dintre cele in care am pus cel mai mult suflet si sper ca am reusit sa va transmit si voua cate un pic din emotiile si trairile mele legate de acest loc deosebit! acesta este si motivul pentru care si eu ca multi dintre voi, ma apuc din cand in cand sa scriu cateva randuri insotite de fotografii! imi face mare placere sa comunic cu voi o parte din bucuriile si trairile mele din vacantele petrecute uneori in locuri de-a dreptul deosebite! inchei simplu cu un multumesc frumos si ne vom reintalni curand cu noi impresii scrise cu aceiasi placere si bucurie! o zi cat mai buna in continuare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
lavylus [13.12.10 18:04:08] »

Frumoase fotografiile, dar mai ales review-ul tau... parca ar fi o poveste din jurnal! Imi place, felicitari! Poate acum intelegi cum e sa-ti dai silinta sa iasa perfect si din greseala/voit ti le spulbera....apropo de raspunsul pentru cititori

lavylus [13.12.10 18:55:41] »

Si un vot pe merit!

radu din cluj* [31.12.10 19:08:37] »

deosebit locul si special, o nota mare si pentru stilul frumos al scriiturii!!!

sandu.53 [31.12.10 20:47:40] »

multumesc frumos @radu din cluj si un sincer La Multi Ani! Un an mai bun si cu multe calatorii!

efuionut [10.01.11 10:46:02] »

TORA INGRID => as vrea mai multe detalii despre apartamentul acela deoarece plecam 3 cupluri in aprilie si am vrea sa inchiriem un apartament.

Daca stie altcineva oferte ok le primesc cu placere.

Ellada_sagapo [13.01.11 21:53:40] »

Nu-mi pot lua ochii de la poze! Frumoase, cata munca!

Felicitari pentru review!

mecut [22.05.11 00:17:01] »

@sandu. 53

Exceptional rw. ! Exceptionale fotografii!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [22.05.11 09:33:21] »

multumesc frumos @mecut!

webmaster [03.08.12 19:31:02] »

Mutat la rubrica "Locuri 'must see' in Barcelona" (nou-creata pe site)

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
biancuta, celeste, chelie_d, corinne, dorgo, efuionut, Ellada_sagapo, ileanaxperta*, lavylus, luciaoradea, magdalena, mecut, radu din cluj*, raoulp55, sandu.53, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must see' în Barcelona: