ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    SEP-2010

Castelul Hohensalzburg

Daca ati ajuns in Salzburg este imposibil sa nu observati Castelul Hohensalzburg – prin pozitia sa pe muntele Festungsberg domina intregul oras.

Pentru a vizita castelul in intregime si pentru a va putea bucura de tot ce va ofera este bine sa ii acordati cel putin o jumatate de zi.

Castelul Hohensalzburg este unul dintre cele mai mari castele medievale din Europa. Constructia lui a inceput, din ce am retinut, in jurul anului 1100.

Pentru a urca la castel puteti folosi un drum pietonal sau puteti lua funicularul. Numele oficial al funicularului este Festungsbahn. Ca si alte funiculare (cel din Praga de pe Petrin Hill de exemplu) si acesta este operat de cei care asigura si transportul in comun in oras, fiind parte integranta a acestuia.

Acest funicular a fost construit in jurul anului 1900; de atunci a suferit numeroase modificari, atat asupra sistemului de tractiune cat si asupra cabinelor folosite. In prezent funicularul este electric, vagonul folosit este foarte incapator - are un tavan din sticla astfel incat in timp ce urcati puteti admira atat orasul Salzburg cat si castelul. Durata urcarii/coborarii este in prezent de aproximativ un minut. Plecarile sunt la fiecare 10 minute.

Atat in statia de plecare, situata in imediata vecinatate a domului, cat si in castel exista magazine de suveniruri de unde va puteti cumpara obiecte „medievale” precum si marionete – in castel exista un muzeu al marionetelor.

Ajunsi sus va puteti opri mai intai la terasa situata langa statia funicularului, de unde puteti admira o superba panorama a orasului si a muntilor – preturile de aici nu sunt foarte mari – o bere, o cafea, apa minerala in jur de 12 euro.

Castelul gazduieste mai multe muzee – muzeul marionetelor amintit mai sus, muzeul fortaretei, muzeul Regimentelor Rainer, precum si o capela foarte frumoasa, capela St. George. Daca aveti timp la dispozitie puteti urca in turnurile castelului, puteti vizita fastuoasa sala de banchet sau puteti opta pentru un tur al galeriilor secrete ale castelului. Veti admira uniforme din diferite perioade ale istoriei, diferite tipuri de arme folosite, colectii foarte frumoase de vase de argint si de instrumente muzicale. Puteti face toate acestea singuri sau va puteti lasa ghidati de un audioguide, contra cost.

Pretul trecut reprezinta accesul in castel si urcarea/coborarea cu funicularul. Daca aveti cardul Salzburg sau cardul Salzburgerland aveti o intrare gratuita la castel (inclusiv funicularul).

Exista si bilete speciale, in anumite zile din ce am inteles, care includ un tur al castelului cu ghid si cina in restaurantul medieval din interior.

Site-ul castelului, util pentru a afla informatii despre orar si despre diferitele evenimente ce se petrec acolo este la adresa click aici

Coordonatele GPS ale castelului sunt 47° 47′ 42″ N, 13° 2′ 50″ E

Trimis de irma_ro* in 11.12.10 00:55:08
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Salzburg - Castelul Hohensalzburg - orasul vazut din castel

tina 25*
    [11.12.10 03:33:42]

@irma ro

frumos, review am fost la Salzburg, un loc minunat, unde te cuprinde o nostalgie de nedescris...

v-oi merge dinou in Martie, v-oi face poze si va promit si eu un review!

numai bine!

dorgo
    [11.12.10 09:28:49]

Cred ca pe-acolo, la Salzburg (orasul sarii?), s-au turnat unele scene din filmul "Sunetul muzicii" cu Julie Andrews... si eu, in Austria, vanam castele, dar m-au furat peisajele, mai ales pajistile versi si muntii acoperiti chiar si vara cu-o tichie de zapada, asa ca am uitat de castele... dar, merita odata sa lasi de-o parte muntii si sa faci un tur al castelelor... sunt aproape tot atat de interesante ca cele de pe Valea Loarei...

dannek
    [11.12.10 09:49:51]

Astept si fotografiile sa ma convingi 100%

luciaoradea
    [11.12.10 11:45:23]

Felicitari, frumoasa destinatie! Pozele grozave, mi-a placut in special soba din poza 12. La Budapesta ai urcat spre castelul regal cu funicularul?

[11.12.10 11:50:45]

@tina 25 stiu ce zici, astept review-ul tau

@dorgo da orasul este cunoscut si datorita acestui film; am vazut ca sunt excursii speciale de o zi facute exact pentru a vizita locatiile unde au avut loc filmarile

@dannek acum au fost validate si pozele

@luciaoradea din pacate cand am fost in Budapesta am avut la dispozitie doar o zi, in care am incercat sa vedem repede cat mai multe lucruri

va multumesc tuturor ca ati citit review-ul

pepsi70ro
    [11.12.10 11:53:48]

Desi am trecut pe langa Salzburg n-am stiut de existenta acestui castel, dar datorita impresiilor tale data viitoare nu-l mai ratez.

Pe langa el s-au adunat foarte multe lucruri interesante pe care vreau sa le vizitez in acest frumos oras.

Felicitari!

[11.12.10 12:08:02]

@pepsi70ro multumesc mult

noi am stat cateva zile in Salzburg in septembrie si nu am apucat sa ajungem la toate obiectivele de pe lista

trebuie cel putin 3-4 zile cred ca sa poti vedea tot ce ofera orasul

dannek
    [11.12.10 12:09:22]

M-ai convins trebuie sa il vizitez!

Alina Morar
    [11.12.10 12:10:56]

Eu, Salzburg-ul, l-am numit cel mai frumos oras din Austria. Nu stiu de ce imi place asa de mult. Viena e altceva... e o opera de arta... dar Salzburg-ul e mai rustic, mai cald, gen Brasov. (bine ar fi)

[11.12.10 12:12:00]

@dannek ma bucur;

pozele din pacate nu au reusit sa surprinda tot ce ofera acest frumos castel

popescu.borsa*
    [11.12.10 15:44:29]

Şi pe mine m-ai convins. Dacă o bere costă doar 12 €, plec în cea mai mare fugă. Sper să nu fie vorba de vreo ofertă limitată.

piti
    [11.12.10 16:01:37]

Intradevar filmul Sunetul muzicii s-a filmat in Salzburg dar si in localitati mai mici ca Mondsee si St. Gilgen, in doar 11 saptamani. Gradinile Mirabell au fost locul in care s-au desfasurat cateva scene celebre.

[11.12.10 16:34:43]

@Alina Morar exact asa am simtit si eu

@popescu. borsa o bere costa in jur de 6 euro, dar era o bere foarte buna, produsa in Salzburg

@piti cam asa stiam si eu

popescu.borsa*
    [11.12.10 16:42:15]

să înţeleg că împreună costă 12 euro? Tot am o nelămurire, cum merge apa minerală după bere. Despre vin ştim... ,,vinul după bere-i o plăcere''

magdalena
    [11.12.10 17:30:49]

Am vizitat multe castele si sigur ca o vizita in acest oras ma va conduce catre acest castel despre care am aflat aici!

ileanaxperta*
    [11.12.10 20:28:00]

AmFostAcolo si iarna, cand totul era imbracat de sarbatoare. O feerie, nu alta. Mi-a placut enorm la cetate, stradutele acelea atat de romantice... terasele intesate de mirosuri de vin fiert, de wursti si alte delicii culinare, ca si caldura specifica austriecilor, amabili si mereu zambitori, parca nu au nicio grija. Si privelistea de sus asupra integului oras dar si a muntilor usor inzapeziti ce imbratiseaza atat de perfect orasul Salzburg. Salzburg este alt oras superb al frumoasei Austrii.

Foarte utile si frumoase randuri. Felicitari!

[11.12.10 21:23:09]

@popescu. borsa eram doua persoane...

@magdalena multumesc ca ai citit impresiile mele

@ileanaxperta multumesc mult

mi-ar placea sa vad castelul si iarna, cred ca este superb totul

[23.03.20 09:41:16]

Mutat în rubrica "Castelul (Festung) Hohensalzburg, SALZBURG" (nou-creată pe sait)

[23.03.20 20:48:39]

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Alina Morar, dannek, dorgo, ileanaxperta*, irma_ro*, luciaoradea, magdalena, piti, popescu.borsa*, tina 25*
    Alte impresii din această RUBRICĂCastelul (Festung) Hohensalzburg: