ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2010
ÎNSCRIS: 07.09.10

O calatorie intr-o tara de vis ....

In acel vis despre care este vorba in titlul meu... se facea ca un grup de savanti americani si unul roman, cu care eram in niste relatii foarte apropiate - jucam bridge impreuna la un club din Manhatan la sfarsitul fiecarei saptamani- mi-au propus sa devin cobaiul lor bineinteles pentru o suma frumusica, ce imi punea la adapost familia in cazul unui esec al experimentului lor... erau cu totii determinati sa incerce pe mine ceea ce le reusise cu niste animalute mici, soricei, broscute, carasei, nevastuici si corcodei... si anume, sa ma congeleze si sa ma readuca la viata dupa cateva decenii bune... uitasem sa va spun... amicii mei cartofori, erau specialisti in criogenie la un renumit institut de cercetari... si pentru ca nu mi s-a parut deloc o idee rea, curios fiind din fire si dornic sa fiu deschizator de drumuri, cad la invoiala si ma internez pentru analize preliminare care vor spune in final daca sunt bun sau nu pentru experiment... nu va mai dau nici un amanunt despre procedurile urmate... este o cale foarte lunga si chiar plictisitoare... asa ca ajung direct la momentul in care, fericit ca trecusem toate testele fizice si nu numai, ma invita baietii aceia simpatici pe care-i facusem zob la bridge in toata aceasta perioada premergatoare scufundarii in azot lichid (intre noi fie vorba, de vreo trei ori, impreuna cu partenerul meu din vis, @bubumaia, ii facusem pe ceilalti doi... " de mare slem "...), asa ca aveam un tonus teribil de fain cand mi-au injectat niste glicerina pe la incheieruri ca sa nu mi se rupa vreun madular la revenirea la starea initiala, peste cinci decenii... care decenii au trecut, nu stiu cand si cum, eu fiind in stare de "hibernatus "... dar la trezire, fac cunostinta cu niste figuri noi, bineinteles, cei ce ma preluasera de la inaintasii lor... ma repun dansii in functiune si ma tin in carantina de acomodare vreo doua saptamani, perioada in care ma frichinesc ei in fel si chip, cu fel de fel de teste fizice si psihologice, imi arata filme cu fel de fel de peisaje si oameni, strazi si locuinte, mijloace de transport si magazine imi aduc la cunostinta fel de fel de lucruri si fapte pe care le considerau necesar a mi le spune pentru o mai buna acomodare cu mediul pe care eram nerabdator sa -l cunosc... si... ma pun in libertate, in sfarsit... mare a fost surpriza cand am facut primii pasi in lumea pe care o parasisem in urma cu cinci decenii... aveam sub picioare, nu bitumul pe care-l stiti, cel de pe strazile oraselor... ci un fel de cauciuc spongios care avea mai multe culori, dispuse longitudinal pe trotuarele ce erau mult mai late decat cele pe care le stim... erau de fapt niste benzi de circulatie pe care nu stateai in picioare ci pe niste fotolii comode, ergonomice, parca umlute cu un lichid care-ti facea mai suportabil demarajul si franarea... erau un fel de benzi transportoare de diferite viteze, pe care le puteai schimba din mers fara nici o problema... totul era gandit si coordonat astfel incat intentia fiecaruia de a schimba o banda sau alta era transmisa telepatic sistemului care facea corectarile de rigoare, astfel incat sa poata deveni posibila schimbarea dorita...

oamenii nu vorbeau intre ei, toti comunicau prin priviri, mimica, gesturi, intr-un mod impresionant... figurile lor nu mai erau acelea pe care le cunosteam -fara expresivitate, suparate, nervoase, intolerante, rautacioase ci aveau intiparita plcerea de a face BINE, de intr-ajutorare, de dragoste si respect pentru ceilalti, erau pline de romantism la cei tineri si de compasiune si intelegere la cei mai in varsta... se vedea ca nu era nimeni preocupat de necesitatile primare ale vietii, nu se ingramadea nimeni sa treaca in fata altora... pe partea carosabila a strazilor erau vehicule al caror motor nu se auzea... aveau fel de fel de forme si culori, circulau in liniste deplina; pe chipul conducatorilor se vedea placerea de a conduce... la trecerile de pietoni inlemneau cu totii, semafoarele si semnele de circulatie nu erau ascunse dupa arbori ci erau vizibile de la mare distanta, toate erau suspendate deasupra soselelor... Nu va spun ca strazile aveau un aspect frumos, ingrijit, orasul intreg era un adevarat parc... copiii erau protejati in spatii inchise, erau indrumati de parinti si bunici cu o dragoste ce se vedea pe chipul lor, plina de responsabilitate, vorbeau cu cei mici in soapta, sa nu-i deranjeze cumva pe ceilati trecatori... Multa verdeata, se vedea preocuparea pentru natura... disparusera cainii comunitari, nu se vedeau boschetari niciunde, nu va spun ca nu erau resturi de gunoi, de ambalaje luate de vant... de fapt, mi-am si explicat de ce... magazinele erau pline cu fel de fel de marfuri: haine, obiecte de uz casnic, corpuri de iluminat, articole igienico sanitare, incaltaminte... tot ce vrei si ce nu vrei... dar mancare, nu... de ce? pentru ca toata lumea manca in niste frumuseti de restaurante de cinci stele care se gaseau la tot pasul... la parterul tuturor locuintelor care... trebuie sa va spun... nu mai semanau deloc cu cutiile paralelipipedice pe care le stim cu totii- acele blocuri facute cu ghiotura si care nu au nici un farmec nu sunt personalizate in nici un fel... nuuuu erau niste constructii ce aveau aspect frumos, colorate cu gust in nuante de crem, alb, gri deschis, ferestrele erau frumos ornate cu flori, care mai de care mai frumoase... mi se face foame si intru intr-un restaurant... de la intrare ma intampina racoarea aerului conditionat si o frumoasa melodie care parca era un susur de parau de munte... abia se auzea... nimeni nu striga dupa vreun chelner; mesele de cate patru persoane... fiecare mananca ceea ce-si alege din niste vitrine imense... acolo fiecare farfurie, ornata cu gust, contine atatea calorii cat ai nevoie ca sa nu te ingrasi cumva... sa-ti dea energie pana la urmatoarea masa, pe care o vei lua peste alte 4-5 ore... imi aleg o farfurie care mi se pare a contine o bucata frumoasa de peste si salata verde alaturi... caut cu ochii o bere... nu vad... in schimb niste sucuri, numai naturale, imi fac cu ochiul... aleg o combinatie da ananas si piersici... ; la terminare vreau sa platesc dar o domnisoara bruneta, cocheta imi spune ca nu este cazul sa-mi fac probleme... in urma cu doua decenii guvernul a hotarat ca toata lumea sa manance gratuit cat pofteste... hmmmm... ce chestie... imi spun... ce guvern destept! oare cine o fi primul ministru? merg spre casa si ma gandesc... oare cum arata apartamentul meu --cei de la institul de criogenie imi dadusera cheile unui apartament intr-o locuinta de pe strada mea... era apartamentul in care aveam s-o regasesc pe Delia, sotia mea, care ma zguduia de zor sa ma trezesc... visam urat?

Ma trezesc si-i reprosez... -De ce m-ai trezit? -Tu stii ce frumos visam?

As putea sa continui... dar acum trebuie sa merg la culcare... daca voi continua visul... va voi povesti cu alta ocazie, fiti siguri...

Trimis de raoulp55 in 10.12.10 22:17:09

VIZUALIZĂRI: 1543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

dorgo
[11.12.10 13:24:34]

@ raoul p 55

Un superb vis SF! De ce nu te-ai dus iute dupa partida de bridge la George Lucas ca sa mai scoata un serial din Stars War? De-ai stii @ Raul, ca in creierul uman, portiunea raspunzatoare de altruism, generozitate, bunatate si intrajutorare e "groasa" doar cat o foita de tigare (neocortex) iar cea care raspunde de lupta pentru supravietuire, malitiozitate, smecherie si egoism, e cat o palma? (paleocortex). De 2 milioane de ani sunte "animale" iar de-abia de cateva mii de ani suntem "oameni"...

Criogenia? Exista cativa miliardari ce, in urna cu o jumatate de secol, precum Walt Disney, in 1952, s-au congelat in azot lichid, acesta din urma suferea de un cancer pulmonar in stadiu avansat si sperand ca la trezire sa fie vindecat. Dar, vai! Intr-o anumita perioada a conservarii, functionarii acelui centru de criogenie au uitat sa mai schimbe azotul lichid. Scandal mare! Si chiar daca Walt Disney ar fi trezit azi la viata... la decongelare unele celule din anumite organe nu rezista socului, se sparg, se altereaza ireversibil si primele sunt cele ale sistemului nervos... asadar parintele lui Michey si Goofy, ar avea nevoie si de un transplant de creier! Lucru imposibil d. p, d. v moral!

Oricum, felicitari pentru frumoasa ta povestire de anticipatie, mai ales ca prin librarii, acest fel de literatura a cam disparut!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
bubumaia
[11.12.10 15:02:12]

Bata-te sa te bata!! Ce vis te-a bantuit!

Jucam eu bridge? ! pai n-am fost in stare sa evoluez de la "natural" la "trefla nu stiu cum"... ca sa nu-ti mai spun ca Mitica Zanfir, cel care s-a straduit o vreme sa-mi toarne regulile, contractele, dona sau "furculita" in limbajul de banal jucator de whist, a esuat definitiv, debusolat si descurajat, intr-o toamna tarzie, la mine-n casa, cand credeam noi ca jucam bridge (primii pasi... eram un mare talent care a "murit" speranta!), impreuna cu Nichi Lehman si nu mai stiu cine... saracu Mitica, a uitat ca lua antibiotice si s-a dedulcit la niste tulburel de sezon... deranj mare... ei, si uite-asa, ceea ce trebuia sa fie o doar debutul unor intalniri de cursa lunga (ne povestea Mitica istoria unor batranei care se intalnesc, saptamanal, de vreo 35 de ani, in aceeasi formatie... or mai trai? !) s-a "varsat" dupa nici doua luni... ceea ce, ca sa incerc sa clarific mai pe inteles, daca mai si spui ca noi doi ii bateam pe oponenti, pai imi pierd si bruma de credibilitate pe care m-am straduit s-o cladesc pe site-ul asta... pe de alta parte, daca tot e vorba de un vis, crezi ca Delia ar fi avut ceva impotriva daca, undeva, discret, la un colt, visai si tu niste chestii de baieti... altminteri, draga @dorgo, tare as fi curios sa aflu un domeniu despre care chiar nu stii nimic, acolo... cresterea cangurilor de casa ori ultimele studii privind gaura aia neagra care ne ameninta confortul.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
raoulp55AUTOR REVIEW
[12.12.10 08:03:02]

@dorgo, prietene,

sunt din ce in ce mai ingrijorat pentru ceea ce ni se intampla, pentru acest regres la care nu mai pot asista cu bratele incrucisate... nu mai pot vedea cum in fiecare zi suntem mintiti, buzunariti, am ajuns bataia de joc a unor ticalosi care ne iau pana si speranta... si asta nu pot sa le iert...

Visele mele, sunt ale omului simplu care nu poate sa conceapa altceva decat un maine mai bun decat azi...

@bubumaia, prietene,

credibilitatea ta nu poate fi patata de visul meu in care te-am inclus si pe tine. Am simtit ca intre noi exista asemanari in gandire, aspiratii, pasiuni... nu mai vorbesc de educatie. Din prea plinul sufletului tau, mi-ai daruit si mie prin postarile tale de pe AFA.

Va multumesc tuturor pentru ingaduinta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
bessondm
[13.12.10 09:22:29]

@raoulp55 - visul este un loc in care ne putem inchipui orice, inclusiv ca traim intr-o societate perfecta, dar tu l-ai impins deja tare mult catre fictiune (treaba cu guvernul care da mancare gratis tuturor mi-a placut tare, ironia e faina si piscatoare)... Din pacate, trezirea din vis ne arata o alta realitate, mult mai cenusie, dar am vazut ca esti destul de ancorat in ea, incat imi dau seama ca inchipuirea de mai sus este doar speranta care ne-a ramas... Eu insa, nu mai sunt asa optimist.

PS - pentru un joc fain de bridge (la masa, nu online , te rog sa ma ai in vedere ca posibil partener..

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
vladex
[13.12.10 09:47:24]

ce guvern destept! oare cine o fi primul ministru?

Cum cine? Era guvernul Boc 132 )

Frumos vis ai avut. Daca mi s-ar intampla si mie sa visez asta, cand m-as trezi as cauta un calculator (daca o mai exista in forma actuala) si as accesa AFA sa vad ce mai scrie Santana.

raoulp55AUTOR REVIEW
[14.12.10 07:59:28]

Va multumesc tuturor celor care ati avut rabdarea de a citi fantasmagoriile mele... raman cu dorinta de a-i cunoaste mai bine pe cei cu care am impartasit impresii pe AFA.

Pana atunci, va doresc tuturor, sarbatori fericite!

bessondm, bubumaia, dorgo, raoulp55, vladex
Alte articole din această RUBRICĂ (Alte) Subiecte off-topic: