ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
FEB-2005
single

Haifa - orasul unde se afla a opta minune a lumii

Yafa sheli

14 februarie 2005. Ziua indragostitilor cand majoritatea barbatilor se gandesc la o seara romantica, al meu sot ma conducea la aeroport palid de emotia despartirii, pe o vreme in care iarna isi arata coltii din plin, ploaie, furtuna, fulgere si tunete. Eu, indiferenta la intemperii ma gandeam ca mai am putin si ajung in rai, la clima blanda mediteraneeana a Israelului. Visam de mult sa mai calc o data Pamantul Sfant, dar mai ales imi doream sa ajung sa iau lumina in ziua de Pasti de la Mormant, incercarea mea din 2000 considerand-o ratata deoarece nu ajunsesem decat pana la al treilea baraj al politiei israeliene.

In aeroport se anulau curse la greu datorita vremii, El-Al-ul zboara insa pe orice fel de vreme, asa ca dupa controlul de rigoare iata-ma in avion. Cat am rulat pe pista nu am simtit chiar atat de tare furtuna, dar cand am incercat sa decolam, am crezut ca se rupe avionul in doua, vibra din toate incheieturile si era unul mare, cu trei randuri de scaune. Se vedea ca pilotul face eforturi sa-l tina cu botul ridicat si dupa ce am trecut prin furtuna am rasuflat cu toti iusurati si am aplaudat. Nu stiu cum am eu norocul ca nimeresc tot langa aripa si cand o vad cum tremura jur ca e ultima oara cand zbor, dar dupa aterizare imi trece. Zborul a fost placut si scurt (2 ore si 30 min), in care am servit mancare, bautura si ceva shoping, de somn n-a mai fost timp.

Contactul cu aeroportul Ben Gurion a fost surprinzator, acum arata ca o statie spatiala, foarte modern, cu scari rulante pentru bagaje (pe care nu m-am putut abtine sa nu ma urc) si cu statie de unde poti lua trenul spre orase. Foarte practic, am luat trenul pana la Haifa unde ma astepta nepotul si nepoata mea. Orasul imi era necunoscut, deoarece in 2000 ma invartisem in jurul capitalei economice – Tel Aviv. Cazarea, la ei acasa, intr-un apartament cu vedere la mare in a carui sufragerie ma uita Dumnezeu intr-un fotoliu, cu o cafea in mana, admirand panorama spre Mediterana.

Numele Haifa inseamna „coasta minunata” din ebraica – Hof Yaffe deoarece este asezat pe colinele muntelui Carmel sau de la numele marelui preot Caiafas. Orasul este construit pe trei nivele: pe malul marii este partea veche, portul si coasta, apoi orasul de mijloc, Hadar HaCarmel care acum este centru comercial si orasul de sus, Carmel plin de vile exclusiviste. Sus de tot, aproape rupta de lume a fost construita Universitatea ca un turn de veghe asupra civilizatiei. De acolo ai o panorama splendida asupra orasului si a oraselelor satelit in continua dezvoltare – Kiriat Motzkin, Kiriat Bialik, Kiriat Haim. Pentru a evidentia aceste trei mari parti ale orasului, case mari de piatra, etajate, cu acoperisuri de tigla alterneaza cu turnuri moderne de sticla pe strazile in serpentina ale orasului. Ca sa intelegeti ce inseamna strazi in serpentina acolo am intrat intr-un bloc la etajul minus 2 (parcarea) si am iesit pe partea cealalta la etajul 5. Nu m-am dumirit din prima asa ca mi-au explicat gazdele: deoarece strada urca nu aveau cum sa darame muntele asa ca au facut iesirea din bloc cu 7 etaje mai sus.

Prima vizita pe care am facut-o dupa ce m-am acomodat a fost la Gradinile Baha’i, element emblematic al orasului, redeschis publicului in 2001, dupa 7 ani de munca asidua a arhitectilor si constructorilor. Gradinile sunt construite sub forma a 9 cercuri concentrice care arata ca niste valuri avand ca centru templul (dedicat intemeietorului Bab) ce are 40 metri inaltime, 58 coloane de marmura alba, 9 fatade care reprezinta cele 9 religii principale si cupola aurita. La intrarea in templu ne-a intampinat o adepta si ne-a dat un pliant despre religia Baha’i in limba romana (avea tiparite in vreo 15 limbi).

Parcul este impartit in doua de trepte din piatra alba strajuite de vase cu flori diverse si arbusti. Pe cele 19 terase intalnesti arbori de toate felurile (palmieri, chiparosi, portocali, maslini, pini), arbusti, flori, cactusi si fantani arteziene intr-o armonie perfecta. O zi intreaga ne-am plimbat nestingheriti (gratis, dar fara animale) gustand din portocalele (acre pt ca portocalii erau nealtoiti) sau din maslinele (amare ca naiba) cazute pe jos. Am facut poze in nestire fiindca nu-mi venea sa cred ca poate sa existe asa o minunatie de vegetatie in februarie. Nu degeaba a fost ridicata la rangul de “A opta minune a lumii”.

Urmatoarea iesire – Stella Maris la care am ajuns pe jos (dar poti ajunge si cu telefericul) – manastirea calugarilor carmeliti, care adaposteste in interior pestera Sf. Ilie. Aici se spune ca a locuit sfantul si urmasul sau Elisha si tot aici si-a gasit adapost Sfanta Familie cu pruncul Iisus la revenirea din Egipt. In interior sunt cateva statui frumoase dedicate Fecioarei Maria. Noi am mers pentru a participa la slujba de duminica pe care o oficia din 2 in 3 sapatamani (cum putea) parintele David, preot la Biserica Ortodoxa Romana de la Ierusalim. Parintele venea dupa amiaza si oficia aici pentru romanii care vroiau sa se spovedeasca, sa se impartaseasca sau sa se roage si nu puteau ajunge saptamanal la Ierusalim.

In Haifa mai pot fi vizitate Albadia - Muzeul Beduinilor, Galeria de Arta Beit-Hagefen (Centrul Arabo-Evreiesc), gradina botanica si zoologica. Cat am stat in Haifa am incercat sa prind cat mai mult din cotidianul vietii de zi cu zi, am batut la pas strazile, am mers la cele doua plaje (una in port si cealalta la iesirea din Tel Aviv), am colindat magazinele mari de firma dar si buticurile din Hadar, am mers in vizita intr-un Kibutz si am admirat de afara o sinagoga. Regret ca nu am ajuns la Rosh HaNicra (situata la punctul extrem nordic al litoralului israelian, la granita cu Libanul) unde este renumita pestera sub Mediterana la care poti ajunge numai cu telefericul. Din Haifa se pot organiza excursii de o zi spre orasul fortareata medieval Akko, spre Nazareth, locul unde a copilarit Iisus, spre nord unde se afla maestoasa stanca alba Rosh Hanikra, spre est unde se afla varful inzapezit al muntelui Hermon, la raul Iordan unde Sf. Ioan Botezatorul l-a botezat pe Iisus sau la Cana Galileii, locul unde a infaptuit minunea de a transforma apa in vin. Eu aveam doar un tzel: sa ajung la Ierusalim de Pasti, dar asta intr-un alt episod.

Trimis de ninaa in 10.12.10 16:51:14

VIZUALIZĂRI: 10152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aceasta era vederea din sufragerie peste Haifa.

dorgo
[10.12.10 17:30:25]

@ ninaa... intr-adevar una din minunile lumii antice erau "gradinile suspendate ale Semiramidei" iar Haiffa pare o gradina in terase a Israelului, o minune a lumii moderne... cand vad poze cu Haiffa simt deja gustul dulceag al vinului Carmel

[10.12.10 17:39:41]

@dorgo si mie imi place vinul Carmel, din pacate israelienii nu sunt mari bautori (exceptand aliaua rusa), nu beau decat un pahar de vin vineri seara cand intra in Shabat.

luciaoradea
[10.12.10 18:59:44]

Splendide pozele, grozava experienta! Gradinile Baha'i sunt exceptionale, m-a uimit in special poza 3 cu statuia paunului si portocalele din pom! Felicitari, ai votul meu sincer!

[10.12.10 20:21:03]

Poza P16 este din 2005 sau este de la incendiul de acum câteva zile?

2 dec 2010.

Aproximativ 40 de persoane au fost ucise de un incendiu forestier care face ravagii in Muntii Carmel, in apropierea orasului israelian Haifa, anunta BBC, citand serviciile de ambulnata.

Potrivit sursei, politia a evacuat mii de oameni, inclusiv sute de detinuti. Conform unor informatii, un autobuz care transporta 50 prizonieri s-a rasturnare si a fost prins de incendiu.

Zeci de echipaje de pompieri se lupta cu focul, in conditiile unui vant puternic, relateaza Jerusalem Post.

Potrivit BBC, pompierii au declarat ca nu pot controla flacarile.

4 dec 2010

Incendiul forestier din muntii Carmel, Israel, continua sa se extinda, ajungand la aproape un kilometru de orasul Haifa, confom pompierilor. 42 de perosane au murit si 17.000 au fost evacuate, relateza Reuters.

Flacarile ameninta cartierul Denia, de la periferia orasului Haifa si Institutul Tehnologic Tehnion, anunta postul de radio Kol Israel, citat de Agerpres.ro

Situatia se agraveaza din cauza vantului puternic, in ultimele ore aparand alte focare, pe care pompierii incearca sa le controleze

Rusia, Grecia, Cipru, Romania, Marea Britanie, Turcia, Franta, SUA, Italia, Spania, Elvetia, Croatia si Azerbaidjan au trimis aparate de zbor pentru a ajuta la stingerea incendiilor, iar Bulgaria a trimis 93 de pompieri

5 dec. 2010

Incendiul izbucnit in urma cu patru zile intr-o padure de langa Haifa, in Israel, este, in sfarsit, tinut sub control de pompieri, potrivit oficialilor.

Desi focul inca arde in unele zone, este tinut sub control, a declarat un oficial al pompierilor, Boaz Rakia, citat de The Press Association.

Acesta a adaugat ca cea mai mare parte a miilor de persoane evacuate se vor putea intoarce acasa.

[10.12.10 21:13:12]

Iata si o melodie care sper sa placa!

[10.12.10 22:48:36]

@popescu. borsa incendiul din poza este din 2005, un incendiu minor de altfel dar circulatia a fost inchisa pt cateva ore si populatia din zona evacuata.

[10.12.10 23:04:46]

@ninaa

Ştiam că-i din 2005, voiam să atrag atenţia asupra evenimentelor recente.

Se spune că în Ierusalim lumea se roagă, în Tel Aviv se distrează iar în Haifa lumea munceşte.

Am mai scris asta undeva. Nu-i nimic, repetiţia-i mama prostului.

Regret că nu pot vota de două ori. Aş fi vrut să vin cu super bonusul.

[10.12.10 23:25:27]

Merci wbm13, eu ma gandeam la alta melodie, de dragoste ce-i drept dar mult mai aproape de sufletul meu. Daca o poti schimba, te rog: http://www.trilulilu.ro/mirelad/29cad702b05da4

dannek
[10.12.10 23:27:47]

Ninaa splendid te invidiez ca ai ajuns in tara sfînta iar SB ce se cuvine!

[10.12.10 23:28:38]

Multumesc popescu. borsa. Atunci si acum incendiile au fost puse de o mana criminala, din pacate ultima oara soldate cu victime omenesti. Am vazut pozele pe un site. Infioratoare!

[10.12.10 23:40:18]

Nu te supăra ninaa dar trebuie să-i spun... că ai trăit în Ţara Sfântă. Nu am scris ,,lui dannek'' pentru că nu am avut inspiraţia cum poate fi evitată o greşeala gramaticală neplăcută.

[10.12.10 23:40:23]

Merci dannek, cam la cinci ani ma loveste dorul rau, cine a fost o data nu poate sa si-l scoata din suflet. Cum am mai spus, eu visez si noaptea Israelul cu bune si cu rele asa cum l-am cunoscut eu. Am vazut vile de milioane de dolari in orase de fitze gen Kfar Shmariahu sau Herzelyia Pituah. Am vazut si copii saraci de la periferie care cautau in cosuri de gunoi, dar foarte rar. Israelul nu e un stat care sa-si lase cetatenii sa moara de foame, au un sistem social foarte bine pus la punct. Tocmai de aceea nu prea poate oricine sa se stabileasca acolo, cetatenia se obtine foarte greu, trebuie sa aduci dovezi ca dupa mama esti evreu.

Intr-adevar eu am trait cateva luni, am lungit-o cum am putut de la mijlocul lui februarie pana la inceputul lui iunie. Din motive neelucidate ni se tot amana plecarea de la agentie, nu ca ne-am fi grabit sa ne intoarcem in Romania, stiam ce ne asteapta!

ascent
[10.12.10 23:44:51]

Felicitari pentru povestire si in special pentru poze! Mi-a placut mult poza 18, este deosebita!

[10.12.10 23:53:17]

În nici o poză nu apare palatul grânelor. Hambarul de cereale din port este o construcţie ce cu uşurinţă poate fi luat drept palat. Adevărul este că cerealele îşi merită un asemenea loc de cinste.

sandu.53
[11.12.10 08:18:12]

excelent review-ul! din cate stiu Haifa este considerat unul dintre cele mai frumoase orase din Israel si fotografiile tale demonstraza acest lucru. cat despre gradinile Baha'i din fotografii se vede clar ca sunt minunate! felicitari!

[11.12.10 10:21:29]

Merci @ascent si sandu. 53.

@popescu. borsa in port am mers de zeci de ori la plaja dar pt ca mergeam mai mult singura nu prea imi luam nici un aparat foto cu mine. Aveam doua, unul clasic, unul digital dar de o calitate slaba, se si vede diferenta intre pozele din 2005 si cele din 2010 postate de mine la alte review-uri. Nu cred ca l-am ratat, pur si simplu nu mi-a dat prin minte sa-l fotografiez...

Multe obiective nu le-am imortalizat, trecand zilnic pe langa ele nu mi se mai pareau speciale. Acum regret, dar poate la anul il conving pe nepotu-meu sa mai dam o raita la parintii lui si atunci o sa incarc site-ul cu mii de poze.

pepsi70ro
[11.12.10 10:43:40]

Si mie mi-a placut Haifa foarte mult, mi-am reamintit multe lucruri interesante citind impresiile tale deosebite, felicitari!

[11.12.10 10:50:23]

Am ataşat eu o poză dar va dura ceva până va fi validată. Sâmbăta lucrurile se mişcă mai greu.

După 1 ian. când se mai liniştesc apele şi febra concursului, voi scrie şi eu impresii din vacanţa în Israel, pe care am făcut-o în februarie anul acesta împreună cu copii mei.

[11.12.10 21:37:44]

@popescu. borsa de-abea astept sa citesc si impresiile tale despre Israel.

@pepsi70ro multumesc.

magdalena
[11.12.10 21:45:04]

Foarte frumos oras! Eu nu am inteles insa cum adica te-a condus sotul la aeroport si te-a lasat singura de Ziua Indragostitilor??

[11.12.10 21:45:07]

După 1 ian... nu vreau să pun impresiile despre Ţara Sfântă alături de cele de la muzeul agriculturii.

Apropo de agricultură.

Ai văzut poza pe care am pus-o eu... cu Palatul Grânelor, şi despre care vorbeam?

[11.12.10 21:58:43]

@popescu. borsa

Iti recomand sa pastram firul discutiei generat de acest review, trimiterile sau apropo-urile la alte subiecte sensibile de pe acest site nu pot aduce nimic util mai ales cand sunt facute cu o mistocareala pe care personal o consider ieftina.

Deci te rog sa ne rezumam la impresiile pentru care scrii ecouri iar celelalte amanunte lasa-le in seama noastra.

[11.12.10 22:36:37]

@magdalena nu el m-a lasat singura ci eu l-am lasat singur si suparat. Eu zburdam la gandul ca mai am putin si ajung acolo unde visam sa ajung de ceva vreme. Pentru mine a fost mai greu sa obtin viza deoarece mai fusesem o data cu viza de lucru si pe vremea aceea nu prea se eliberau vize de turist persoanelor care intrasera in tara cu statut de muncitor. Le era frica sa nu raman "la negru". Pana la urma am trecut cu bine de controale.

@popescu. borsa am vazut poza, este absolut superba. Vezi diferenta intre un aparat foto performant si unul de duzina (ca in cazul meu). Am o rugaminte insa, te respect, imi plac rw tale dar te rog nu mai ataca colegii de site in ecouri, spune-le personal intr-un mesaj privat ce nu-ti place la felul lor de a scrie. Mi se pare mai fair-play si cum tie iti place fotbalul, stii despre ce vorbesc, nu?

[11.12.10 22:43:14]

Şi fata mea s-a îndrăgostit de Israel... spune ce i-ar plăcea să trăiască acolo.

georgiana
[11.12.10 22:48:21]

Foarte util! Si poze de exceptie! Te felicit.

[11.12.10 22:59:45]

@popescu. borsa, ma bucur sa aud ca mai exista cineva careia i-a intrat Israelul in suflet. Are doua variante: ori se casatoreste, ori aduce dovada ca dupa mama este evreica. Alt mod de obtinere al cetateniei nu exista.

@georgiana multumesc.

[11.12.10 23:10:51]

ori se casatoreste, ori aduce dovada ca dupa mama este evreica

de ce după mamă şi nu după tată?

oricum nu îndeplineşte această condiţie, întreb doar de curiozitate.

Rămâne prima varianta. Cum poate să facă acest lucru şi să-si păstreze apartenenţa confesională la ortodoxism?

[12.12.10 15:18:29]

In prima varianta - prin casatorie trebuie sa se casatoreasca intr-o tzara unde se poate face casatoria civila. In Israel nu se oficiaza decat cununia religioasa si trebuie sa dovedesti ca esti un bun evreu ca sa ai dreptul la ea (vezi cununia dintre Raduleasca si Elan - numai dupa ce ea s-a botezat evreica). Dar se poate cununa civil in Romania sau oriunde si ramane cu religia ei. Oricum daca va gasi pe cineva care sa fie de acord cu astfel de casatorie, sigur nu va fi un evreu care toceste Tora.

In a doua varianta - dupa mama sa fie evreica, trebuie sa aduca dovada ca mama sau bunica au fost evreice dar s-au casatorit cu un barbat de alta religie. Asa e legea la ei, mama iti da dreptul sa fii recunoscut (mama nu poti sa ai decat una, tata poate sa fie oricine si cum ei au fost un popor asuprit se intelege de ce au cerinta asta).

[12.12.10 15:49:00]

Epoca matriarhatului încă nu s-a sfârşit.

Dacă era valabilă treaba cu tatăl, făceam ceva săpături. Bunica mea a lucrat înainte de război, servitoare în casa unei familie de evrei.

Trebuie să o conving să se orienteze spre Monaco.

Votez răspunsul tău ca util... poate pentru altcineva.

haiduc CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU
[12.12.10 22:09:06]

@ninaa

Am ajuns la review-ul asta din cauza lui pepsi70ro. : -))

Am vazut vizita si ajutorul famililor din Mihai Viteazu si mi-am amintit ca am citit undeva ca a vizitat la noi ca marinar si am dorit sa verific.

Ce norocos sant, ca am picat pe frumosul tau review.

Cunosti Haifa m-ai bine ca mine. Dar despre vin am noutati, in ultimii anii israelenii au invatat sa beie un pahar de vin nu numai vineri seara. Vinariile au aparut ca ciuperci dupa ploaie si sunt peste 200 de Boutique Vinării.

Ti se cuvine un super bonus, dar nu stiu cum sa-l dau asa ca ai numai votul meu.

Poate aranjam o mini-intalnire AFA in tara pribegiei mele care nu e m-ai periculoasa ca soselele romane noaptea cu tiruri care mana ca nebunii.

Adaug si cateva poze dela incendiul din Carmel unde si-au pierdut viata 43 de victime. Pozele negre sunt putin socante si trebuie deschise cu sageata.

click aici

Tuturor indragostitilor si membrilor va urez sarbatorii fericite!

[13.12.10 13:57:40]

@popescu. borsa, da poti sa spui si asa, la ei matriarhatul nu a luat sfarsit niciodata. Daca ai vreo banuiala ca ai ceva sange evreiesc, ia legatura cu cei de la Comunitatea Evreiasca din orasul tau sau din Bucuresti si ei te pot lamuri care mai sunt legile sa fii recunoscut.

[13.12.10 14:08:55]

Eu doar glumeam. Nu vreu să o fac de ruşine pe bunica.

[13.12.10 14:18:18]

@haiduc multumesc pentru aprecieri si pentru ca te-ai implicat in campania de ajutorare a familiilor nevoiase. Ma bucur ca ti-a placut review-ul meu, am mai scris unul despre Tara Sfanta la rubrica Descopera Israelul.

Am vazut pozele de la incendiul de anul acesta si sunt cutremuratoare. La cele negre trebuie sa fii tare sa poti sa le privesti, pacat de tineretea lor (am inteles ca erau cadeti la scoala de politie) si de durerea provocata mamelor indurerate.

Ai dreptate ca Israelul e o tzara mai sigura decat Romania chiar daca acolo mai sunt amenintari cu bombe. Aici te ameninta cocalarii cu cutitul pe strada pt o tigara, sau te calca pe trecerea de pietoni jmecherii de au luat permisul pe spaga, ori ne mor copii arsi in spitale ca un incompetent nu a legat doua fire la o priza cum trebuie. Sa nu privesti niciodata Israelul ca o tzara a pribegiei tale ci ca o tzara a evolutiei tale. Acolo ai posibilitatea sa evoluezi si material si spiritual si social.

Multa sanatate si cand vii acasa da un buzz sa te asteptam cu un vin fiert!

ascent, dannek, dorgo, georgiana, haiduc, luciaoradea, magdalena, ninaa, popescu.borsa*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Haifa:

• pagină generată în 0.061949014663696 sec