ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2008

Miracolul de la Fatima

In anul acela se desprimaverase devreme si in micul satuc Aljustel in care locuiau cateva zeci de familii, oamenii nu erau preocupati de razboiul care cotropise Europa. Localitatea era desprinsa de lume, asezata in apropierea comunei Fatima, la 125 km de Lisabona. Oamenii faceau cati copii le dadea Domnul si-i cresteau evlaviosi si cu frica de Dumnezeu. Erau saraci, majoritatea analfabeti, munceau pamantul arid si salbatec, cresteau oi si capre si cei tineri aveau aceasi traiectorie in viata ca bunicii si strabunicii lor. Familia Santos avea sapte copii. Dintre acestia Lucia, de mica avea insusiri aparte. Era foarte credincioasa, avea o extraordinara putere de convingere, avea o mare deschidere spre religie, ceruse sa mearga la scoala si invata bine si declarase in nenumarate randuri ca va deveni calugarita. Parintii o descurajau caci ar fi pierdut doua brate de munca. Asa se face ca in ziua de 13 mai 1917, pe cand avea zece ani, plecase de dimineata cu oile la pascut impreuna cu verii ei mai mici, Francisco de noua ani si Jacinta Marta de sapte. Pe colina Cova de Iria, au vazut intr-un maslin figura luminoasa a unei doamne care le-a vorbit despre rautatile lumii si despre calea spre izbavire. Le-a transmis cateva mesaje care puteau si trebuiau spuse omenirii si le-a incredintat previziuni care urmau sa ramana secrete. Le-a spus ca doi dintre copii vor veni curand la Ea si intradevar in 1919 cei doi micuti au fost rapusi de o gripa. Doamna, pe care Lucia a identificat-o ca fiind Fecioara Maria le-a spus copiior ca va reveni in fiecare luna pe data de 13. Unul din copii a spus parintilor si astfel s-a raspandit vestea acestei neobisnuite aparitii. In fiecare zi de 13 veneau din ce in ce mai multi oameni. Cum Doamna de Lumina se arata clar numai celor trei si putea fi auzita doar de Lucia, multi oameni au devenit neincrezatori considerand ca povestirile cu Fecioara Maria sunt o scorneala de copii. La 13 August Maria le-a spus copiilor ca va da multimii un semn. In urmatoarea luna, pe 13 septembrie in fata celor 30000 de oameni adunati la locul aparitiilor, pe cer s-a vazut un glob de lumina care s-a asezat deasupra maslinului din care a inceput sa ploua cu petale albe, globul disipandu-se apoi in directia soarelui. Fecioara a comunicat copiilor ca pe 13 Octombrie va fi ultima aparitie, ca a spus tot ce avea de spus si ca sa fie crezuta va produce un mare miracol. La data stabilita pe colina Cova de Iria s-au adunat 7oooo de oameni, cei mai multi credinciosi dar si unii care puneau la indoiala relatarile copiilor. Erau ziaristi, preoti, oameni de stiinta, autoritati veniti din toata lumea. In jurul pranzului un fulger stralucitor a brazdat cerul. Ploua marunt de doua zile. Copiii erau ingenunchiati in fata maslinului si asteptau aparitia Fecioarei. In momentul aparitiei numai de copii vazuta, cerul s-a inseninat brusc, soarele a aparut ca un glob de argint care a inceput sa se roteasca proiectand raze de toate culorile spectrului care ajungeau, incalzeau si luminau fetele oamenilor. Soarele a inceput sa execute un dans straniu, parea ca se pravaleste pe pamant iar se ridica, iar cadea, in timp ce multimea speriata ingenunchiase, spunea rugaciuni si era convinsa ca a venit sfarsitul lumii. Dansul soarelui a durat zece minute, cat timp Senhora de Luz s-a aratat si a vorbit copiilor. Atunci le-a incredintat o prevestire care nu a fost dezvaluita nici azi. Lumina stralucitoare a fost vazuta pana la 50 km. iar martorii oculari, credinciosi sau atei au relatat in acelas mod miracolul. Dupa 10 de ani de cercetari in care au fost audiate mii de persoane printre care si cei trei copii cu intrebari puse ca in timpul inchizitiei, Vaticanul, sceptic la inceput, a autorizat comemorarea evenimentului in fiecare an pe 13 mai (data primei aparitii) si 13 octombrie (ultima aparitie), considerand ca la Fatima s-a produs cel mai mare miracol al secolului trecut. Locurile sfinte sunt vizitate annual de milioane de pelerini iar la datele comemorative imensa piata din fata bisericii, de doua ori mai are decat cea de la San Pietro devine neincapatoare. Papa Ioan Paul al IIea a vizitat de doua ori Fatima (in 1982 suferind chiar acolo unul din atentate) iar actualul papa Benedict a vizitat-o anul acesta pe 13 mai.

Suferind de pneumonie si temandu-se ca va lua cu ea in mormant cele trei profetii ale Madonei, in 1944 Lucia s-a hotarat sa noteze tot ce-i spusese Fecioara Maria in 1917. Limbajul este arhaic, actiunile ce vor veni sunt mai mult sugerate si se presupune ca Lucia, dotata cu o memorie exceptionala, le-a scris asa cum le-a auzit. Le-a pus intr-un plic sigilat pe care l-a incredintat monseniorului Portugaliei dar Vaticanul abia in anii ’60 a acceptat sa-l primeasca. Plicul continea cele trei profetii ale Fecioarei. Lucia si-a inchinat toata viata Fecioarei Maria, retragandu-se in 1940 in manastirea Carmelitelor unde a inchis ochii in 2005 la varsta de 97 de ani. Cei doi copii au fost canonizati si reinmormantati in biserica din Fatima iar Lucia in curand va fi sanctificata.

Fecioara Maria a transmis omenirii mesaje in care spunea ca oamenii sa faca penitenta pentru indepartarea raului si sa se revina la dreapta credinta care era in pericol. Din cele trei profetii pe care Lucia le-a notat si le-a pus in plicul sigilat, doua au fost facute publice iar a treia doar partial abia in anul 2000, la peste 70 de ani de la miracol. Cinci papi, unul dupa altul, au deschis plicul si l-au sigilat la loc fara a dezvalui in integralitatea ei cea de a treia profetie Prima previziune se refera la o viziune asupra infernului in care vor ajunge cei care s-au abatut de la drumul drept si necesitatea pacii pe pamant, al doilea se refera la izbucnirea celui de al al doilea razboi mondial si proliferarea comunismului din URSS care urma sa zdruncine credinta in Dumnezeu iar al treilea a fost tinut ascuns cu strictete de Vatican pana in 2000. O parte din aceasta profetie se referea la tentativele de asasinare a papei Ioan Paul II, care au si avut loc in 1981 si 1982. A doua parte a celei de a treia profetii este inca secreta si chiar papa Ioan Paul al II-lea a declarat public ca este privitoare doar la Vatican. Se crede ca e vorba de viitorul crestinitatii in conditiile subminarii bisericii din interior (coruptie, pedofilie, spalare de bani, promovare in functii ecleziastice prin trafic de influenta si mita) care conduc la prabusirea bisericii catolice urmata de haos si anarhie in lumea crestina. O alta ipoteza este prezicerea unui cataclism de neevitat care ar urma sa vina. Oricare ar fi continutul acestei ultime parti a prezicerii, Vaticanul a declarat ca el nu va fi facut public niciodata. In privinta miracolului cu “ soarele dansand” s-au oferit multe explicatii legate de conditiile meteorologice, hipnoza colectiva dar toate teoriile au fost demontate chiar de oamenii de stiinta.

In locul in care s-a aratat Fecioara, pe un pamant sterp si intr-un peisaj neprietenos se ridica unul din cele mai importante centre de pelerinaj ale Europei care poate fi comparat cu Lourdes sau Saint Jacques de Compostella. Se intra printr-o imensa esplanada cu o capacitate de 300000 pelerini; in aceasta esplanada este marcat un coridor special prin care cei ce doresc sa faca penitenta se tarasc in genunchii goi si sangeranzi sute de metri pana in Capela Aparitiilor. In mijlocul esplanadei este statuia papei Pius al IX-lea si Monumentul Inimii Sacre a lui Iisus deasupra unui mic izvor din care pelerinul insetat isi poate ostoi setea. Biserica Fecioarei Noastre de la Fatima care domina si inchide pe o latura piata a fost construita in 1953 in stil neoclasic si are un turn de 70 m. fiind flancata de colonade monumentale asemanatoare celor de la San Pietro din Roma. In biserica se afla cincisprezece altare cu vitralii si mormintele celor doi copii sanctificati. Capela Aparitiilor a fost construita fara acoperis, in aer liber si aici se afla o statuie a Doamnei de Lumina. In coroana de pe cap a Fecioarei se afla glontul cu care fanatical asasin turc Mahomed Ali l-a strapuns pe Papa. Mai este expusa o bucata din zidul Berlinului ca simbol al raului adus omenirii de razboaie si impartiri teritoriale.

Coplesiti de unicitatea locului pe care l-am vazut am parasit Fatima, trecand prin micuta localitate Ajustel in care s-au nascut cei trei copii alesi. Am vizitat apoi manastirea Batalha, patrimoniu UNESCO, o adevarata bijuterie a stilului gotic, construita pe o colina inalta in anii 1350.

Trimis de Michi in 10.12.10 16:40:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 5181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Esplanada din fata bisericii, la Fatima.

[10.12.10 17:38:57]

una din poze a fost prea mica, nu a putut trece de validare. de asemenea au fost anulate punctele pt pozele preluate de pe net.

dorgo
[10.12.10 17:43:39]

Foarte bine descrisa acea aparitie divina de la Fatima, un fel de Maglavit in varianta portugheza... Lourdes si Saint Jacques de Compostella sunt recunoscute de Vatican, fiind pelerinaje catolice, iar lumea Occidentului e in proportie de 70-80 % catolica, pe-acolo a inflorit un adevarat turism religios in timpul pelerinajelor, au aparut o muiltime de hoteluri, campinguiri, restaurante, terase, etc, la Maglavit insa, pelerinajul s-a stins, pacat! , ar fi fost o resursa in plus la venitul local...

[10.12.10 18:31:31]

@dorgo, cand am fost noi in aprilie era destula liniste in jur, doar vreo doua tonete cu amintiri. Numai in orasel am putut cumpara un bibelou cu Fecioara Maria imbracata in alb. Probabil pe 13 mai si respectiv octombrie cand esplanada e plina de oameni se face si comert religios. Intrebarea pe care mi-o pun este de ce Lucia nu este inca sanctificata desi au trecut cinci ani de la moartea ei? Ceilalti doi copii au fost mai mult de decor si totusi au fost beatificati. Sa fie atat de grava a treia prezicere? De fapt si cele care au fost devoalate publicului au fost interpretate post-factum. Vaticanul a cedat in fata presiunii credinciosilor si a acceptat miracolul? Orisicum, Lucia a fost trecuta intr-un con de umbra.

luciaoradea
[10.12.10 18:52:20]

Felicitari pentru un review excelent!

Am fost foarte curioasa sa citesc si datorita numelui meu. Stiam ca Lucia a fost sanctificata insa nu cunosteam povestea aceasta. In calendarul ortodox sunt 2 zile in care se serbeaza Sf Lucia- in 7 iulie si 13 decembrie.

Problema cu Vaticanul mi se pare de mare actualitate si, daca e adevarat ca a treia profetie se refera la decaderea Bisericii Catolice nu ma mir ca nu a fost facuta publica.

popescu.borsa*
[10.12.10 19:21:59]

Mulţumim ,,Mama Michi''! Îti dorim Sarbatori Fericite şi multă sănătate. Te aşteptam cu noi review-uri la fel de frumoase ca acesta, şi ca toate celelalte.

anadragusin
[10.12.10 21:23:42]

Am marea onoare sa acord acestui review, SB-ul binemeritat, scris de un autor de exceptie. Este o poveste pe care cu siguranta le-o voi citi si copiilor mei. Multumim @Michi!

[10.12.10 21:46:36]

@anadragusin, m-ai emotionat; adevarul e ca prin scris imi aduc aminte, sortez pozele si retraiesc fiecare excursie.

Va multumesc tuturor pentru aprecieri.

costin1968
[11.12.10 22:02:28]

Michi...

ileanaxperta*
[12.12.10 19:29:00]

Impresii cu totul si cu totul deosebite. Aflu lucruri tot mai interesante, scrise cu multa sensibilitate pe care le transmiteti cu atata usurinta. Exista intr-adevar anumiti oameni inzestrati de catre Dumnezeu cu haruri divine. Ceea ce ati descris aici mi-a dat fiori atat de placere cat si de spasire in fata acestor personalitati. Va felicit cu toata sinceritatea si-mi doresc sa ajung si eu la Fatima.

Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!

catalinalupu
[13.12.10 09:18:09]

Stiam povestea...

Multumesc pentru promisiunea tinuta!

Sarbatori linistite si indestulate iti doresc draga Michi!

magdalena
[14.12.10 22:43:01]

Am ramas profund impresionata de aceasta povestire, stiam franturi, dar nu in totalitate!

georgiana
[16.12.10 20:26:54]

Daca tu ai fost coplesita de ''unicitatea locului'', ei afla ca eu si eu am ramas coplesita citind o astfel de povestire.

Fii mandra si recunoscatoare ca Dumnezeu ti-a dat puterea si privilegiul de a ajunge acolo, in acel loc divin, in care multi dintre noi nici macar nu pot visa.

Si tot el cred ca te-a ajutat acum, cand ai scris acest review, ti-a stat in spatele tau, peste umarul stang si-ti soptea cuvintele pe care sa le-asteni pentru noi.

Pentru ca ai reusit atat de frumos sa transmiti ce ai simtit acolo, incat mi-am imaginat fiecare pas pe care l-ai facut acolo!

Sa dea Domnul sa pot si eu, candva, sa ajung acolo! Mai ales ca noi iubim mult Biserica Catolica!

Un vot cu noroc,chiar daca are nr.13.

[16.12.10 22:48:21]

Cat va multumesc! Domnul sa va ocroteasca si Sarbatori Fericite!

Pami*
[04.10.12 14:51:31]

am trecut si eu acum citeva zile pe linga oraselul Fatima situat in mijlocul Portugaliei... si trebuie sa recunosc ca am simtit magia locului si am avut impresia - chiar daca doar pentru citeva zile - ca toate dorintele ce le-am avut in acel moment mi s-au indeplinit: -)

anadragusin, catalinalupu, costin1968, dorgo, georgiana, ileanaxperta*, luciaoradea, magdalena, Michi, Pami*, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Fatima: