ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2010
    DIN: sannicolau mare
    ÎNSCRIS: 16.11.10
    DEC-2009

Hotel Confort Traian

Am ajuns in Bucuresti anul trecut in preajma sarbatorilor, eram in tranzit, si am hotarat sa poposim o noapte la hotel, datorita vremii care a anulat avionul nostru spre Cipru.

Ne-am cazat la Hotel Confort Traian, in apropriere de Piata Unirii, la aproximativ 5 minute de centru, in vecinatatea sectorului 3 al capitalei.

Este un hotel amenajat modern, cu mult stil si rafinament. Serviciile au fost ireprosabile, iar personalul foarte amabil.

Am ajuns in jurul orei 18.00, ne-am cazat repejor, am primit o camera frumoasa, dupa cum veti putea vedea in pozele atasate, care vorbesc de la sine. Prima impresie a fost: ”elegant”!

Camera avea 2 paturi, 2 noptiere si la fiecare pat cate un intrerupator. Lenjeria era foarte frumoasa in alb si maro. La intrare in camera era un dulap mare, de culoare maro inchis, dotat cu umerase. Pe jos era mocheta, binenteles de culoare maro, pentru a se asorta, totul intr-un ambient placut si curat.

In fata paturilor era un birou, dotat cu televizor LCD, telefon, internet, o veioza galbena si o oglinda mare.

Camera a fost bine luminata, cu 2 ferestre mari de asemenea aranjate cu draperii mari si se asorta cu lenjeria. Si, de asemenea, dotata cu aer conditionat.

Sederea s-a dovedit a fi foarte placuta.

Cat despre baie, a fost curata, dotata cu cabina de dus, o oglinda mare, la intrare, uscator de par si sapun lichid la chiuveta.

La ultimul etaj al hotelului se afla un centru de conferinta, dotat cu 4 sali cu o capacitate de 300 de locuri, deci locul ideal pentru intalnirile de afaceri.

Cat despre bucatarie, va pot spune ca oricat de sceptici sau pretentiosi sunteti, nu veti rezista tentatiei de a incerca varietatea preparatelor din bucataria locala, cat si cea internationala.

Restaurantul hotelului este foarte frumos aranjat. Acesta are mese rotunde cu fata de masa alba, si tacamuri foarte ordonat asezate. Totul este invaluit intr-o nuanta de rosu, atat mocheta cat si tapiteria scaunelor (aviz romanticilor) !

Holurile sunt mari, pe jos sunt mochete de culoare rosie dupa cum veti putea observa in poze, decorate pentru sarbatori. Trebuie sa va impartasesc ca mi-a placut foarte mult modelul de candelabru de pe hol, motiv pentru care va atasez o fotografie care sa va convinga.

A fost o experienta placuta, nu am regretat intarzierea calatoriei spre Cipru, chiar mi-a parut rau ca a durat doar o zi. Oricum, va sfatuiesc ca e o buna alegere daca trebuie sa zaboviti cateva zile prin Bucuresti.

Trimis de ilincutei c* in 09.12.10 15:55:59

VIZUALIZĂRI: 1903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilincutei c*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 cele 2 paturi din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.05 EUR pe cameră

dartax
    [09.12.10 16:00:40]

Am gasit o pagina oficiala in engleza:

http://www.conforttraianhotelbucharest.com/, cea in romana este asociata altor hoteluri...

magdalena
    [09.12.10 19:04:34]

Nu cunosc cum sunt hotelurile din Bucuresti, dar uite cum aflu! Macar pot recomanda sau nu!

alex1968
    [09.12.10 19:31:47]

Am fost si eu la un simpozion la acest hotel, mi-a placut interiorul insa zona in care se afla nu prea m-a incantat. De curiozitate, cat a costat camera pe noapte? Cum a fost micul dejun (banuiesc ca a fost inclus in pret) ? Cand te-ai referit la "bucatarie" si la varietatea meniului presupun ca era vorba despre cina, nu despre micul dejun. Multumesc

ilincutei c*AUTOR REVIEW
    [14.12.10 17:43:21]

alex1968

Tariful depinde de camera. iar micul dejun de asemenea depinde poate fi inclus in pret, in caz contrar un mic dejun suedez costa 9 euro pe noapte.

Noi am avut o camera cu 54 euro si mic dejun inclus. Ai dreptate zona in care este este amplasat nu este de laudat... dar asta e...

dannek
    [31.12.10 15:53:39]

un hotel de notat in agenda!

gabibert
    [23.08.12 23:42:03]

Am stat in delegatie aproape o saptamana la acest hotel, in luna mai 2012. Am prelungit (achitat) "sejurul" cu inca 2 nopti in week-end (chiar de la inceput).

Camera era la 98 euro/noapte cu mic dejun inclus, dar in week-end este cu reducere. Daca nu ar fi fost reducerea, cred ca as fi cautat ceva mai ieftin. Mi s-a parut scump.

Intr-o zi am comandat pranzul pentru fetita mea. Supa crema de legume si cartofi piure cu piept de pui la gratar. Pana nu am gustat mancarea nu mi-am dat seama de ce fetita mea nu vrea sa manance. Supa nu era buna, iar cartofii piure, parca erau dulci, cu zahar. Efectiv nu se puteau manca. A fost singura data cand am facut greseala sa comand mancare la restaurant. Micul dejun - OK.

In prima zi "de prelungiri" dupa ora 12 cartela de acces in camera nu a mai functionat. Pentru ca erau doamnele de la curatenie pe palier, mi-au deschis imediat.

Pe la ora 16 sau 18 (fetita dormea) primim telefon de la receptie ca trebuia demult sa eliberam camera. Dupa ce am coborat la receptie cu factura pentru cele 2 zile in plus, achitate la receptie, si-au cerut scuze pentru deranj... pentru ca nu au evidentele cum trebuie.

Dotari: wi-fi free, TV LCD, aer conditionat, seif, minibar, uscator de par, parcare free - pazita.

[23.08.12 23:59:01]

@gabibert: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

alex1968, dannek, dartax, gabibert, ilincutei c*, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂRIN Central [ex Confort Traian]: