ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
DEC-2008

La doi ponei, am intalnit... doua caprioare...

Este unul dintre cele mai frumoase locuri de pe Valea Prahovei in care am stat de-a lungul timpului!

Am avut ocazia de a poposi in acest loc de doua ori, o data in toamna lui 2008, in luna octombrie si apoi intr-un week-end din luna decembrie 2008, cu putin timp inainte de sarbatoarea Craciunului. A doua oara am revenit pentru aniversarea zilei de nastere a unui prieten tocmai pentru ca ne-a placut foarte mult acest loc!

Pensiunea se afla in Poiana Tapului, în apropiere de DN1 si atunci pretul de cazare era convenabil (80 lei/camera/zi), in camere duble sau matrimoniale care au dotarile necesare - baie proprie cu apa calda permanent, televizor, frigider, incalzire centrala si mobila noua, in stil rustic.

Camerele in care am stat noi aveau terase de pe care am admirat o priveliste minunata a Muntilor Bucegi.

In plus in zona este foarte multa liniste iar pentru cei care merg iarna si vor sa schieze, la cativa km exista o partie de schi.

Daca doresti proprietarii iti pun la dispozitie o bucatarie moderna, bine utilata in care iti poti pregati cele necesare pentru a lua eventual masa!

Pensiunea dispune de o parcare proprie si de o terasa destul de mare unde daca vrei, poti sa utilizezi gratarele si in plus daca vremea iti permite poti sa te relaxezi stand la mesele si bancutele rustice. Proprietarii pensiunii sunt foarte amabili si reusesc sa te faca sa te simti ca acasa, incercand sa nu te deranzeze prea mult cu prezenta lor.

Una din atractiile pensiunii o reprezinta caprioarele de aici, care cu blandetea si gingasia lor bucura atat pe cei mari dar mai ales pe cei mici. Imaginea acestor animale te relaxeaza si te face sa te simti mai aproape de natura!

Am atasat si fotografii din cele doua perioade in care am fost la pensiune si sper ca imaginile sa fie mai elocvente decat review-ul!

Trimis de sandu.53 in 09.12.10 14:20:12

VIZUALIZĂRI: 3716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imaginea pensiunii in culorile toamnei.

magdalena
[09.12.10 14:36:28]

In Poiana Tapului noi nu am stat niciodata! Poti spune ceva de atractiile din zona? Poti face drumetii?

aLeXa10
[09.12.10 14:41:28]

Frumos review!

Stiu ca Poiana Tapului este o statiune micuta, foarte aproape de Busteni (2-3 km); in Busteni vara se poate pleca catre Babele sau Sfinx, iarna este partie de ski (Kalinderu), cu telescaun.

biancuta
[09.12.10 15:55:22]

Ce mult le-ar place fetelor mele aici, intre caprioare! Si eu am fost doar in trecere prin Poiana Tapului. De tinut minte aceasta pensiune!

georgiana
[09.12.10 16:22:15]

Foarte interesant, indeosebi titlul! Nici eu nu m-am cazat niciodata in Poiana Tapului, dar aveam un unchi care mergea in fiecare an aici la tratament!

celeste
[09.12.10 16:42:25]

@sandu53, sa stii ca nici eu... nu am fost la Poiana Tapului, de fiecare data sotul zicea ca nu prea avem ce face pe aici... dar acum o sa-l conving cand o sa-i arat... Doi ponei si doua... ba nu 3... caprioare.

dorgo
[09.12.10 18:17:58]

Din Poiana Tapului se vede cel mai bine crucea de pe Caraiman...

Felicitari!

ninaa
[09.12.10 19:14:08]

Noua ne place Busteniul (are farmecul lui), de acolo plecam sa facem cate un traseu usor spre Diham, spre Poiana Izvoarelor sau spre cascada Urlatoarea si apoi ne continuam traseul spre Poiana Tapului dar de cazat nu am incercat nicioadata acolo. Peisajele sunt superbe, nu mai vorbesc de cum arata cascada iarna! Credeti-ma, merita sa mergeti, aveti trasee... sa va tina picioarele! Toata Valea Prahovei este atragatoare, pacat ca trebuie sa stai atat de mult in trafic pana ajungi la destinatie.

Pensiunea arata bine deci este un obiectiv de retinut.

ascent
[09.12.10 20:24:52]

@ninaa - si noua ne place Busteniul, iar despre Poiana Izvoarelor deja am postat un review.. click aici

As putea spune ca este mult mai ieftina cazarea aici, fata Sinaia si chiar fata de Busteni!

Felicitari pentru povestire (pentru @sandu53) !

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.12.10 10:25:18]

La intrebarea despre drumetii o sa imi permit sa raspund eu. Din Poiana Tapului pleaca unul din cele mai accesibile trasee din Bucegi. Este vorba despre cel ce duce la Cascada Urlatoarea. Este marcat foarte bine, usor de urmarit si, mai ales, accesibil in orice anotimp, chiar si persoanelor neobisnuite cu efortul. De la cascada se poate merge spre Busteni pe o alta poteca din aceeasi categorie (plimbare) sau se poate urca pe platou dar aici se schimba datele problemei: echipament obligatoriu, treseu greu, inaccesibil pe vreme nefavorabila.

Cat despre localitate, am vazut ca in ultimul timp au aparut multe pensiuni si numarul turistilor este din ce in ce mai mare. E posibil sa fie o alternativa (mai convenabila) pentru Sinaia si Busteni. Ramane de vazut.

sandu.53AUTOR REVIEW
[10.12.10 12:05:12]

@multumesc tuturor, mie imi plac toate statiunile de pe Valea Prahovei... daca vreau un loc mai colindat si pentru o perioada mai scurta de stat, aleg Sinaia, daca vreau mai multa liniste imi place Busteniul, Azuga sau Poiana Tapului unde e drept cazarea e mai ieftina si mai putina aglomeratie! Imi place si Predealul aflat mai sus , si Timisul de Sus, unde ani buni am fost in tabara... toata zona pana spre Brasov este foarte frumoasa! multumesc @urjanclaudiu pentru completarea scrisa prin ecou, am apreciat-o ca atare!

corinne
[11.12.10 21:23:40]

Poiana Tapului pentru mine ramane statiunea cea mai des vizitata. Am fost acolo in fiecare an, la munte, iarna, dar am preferat intotdeauna cazarea la o vila particulara. Felicitari pentru descriere!

adriatica
[25.07.11 11:01:08]

Buna ziua! Solicit si eu informatii despre ,,Casa Sara ""din Poiana Tapului. Cine poate sa dea cateva informatii cu privire la aceasta locatie si conditiile de cazare, va rog sa posteza la sectiunea ,,Poiana Tapului" sau pe e- mail: ***

Va multumesc!

[25.07.11 12:17:45]

@adriatica, din moment ce nu exista impresii pe site despre pensiunea solicitata, cel mai probabil nu a petrecut nimeni un sejur acolo iar sansele sa iti raspunda cineva in rubrica dedicata altei unitati sunt cu atat mai mici.

Pe de alta parte, nu este permisa scrierea adresei personale pe site, aceasta a fost editata.

sandu.53AUTOR REVIEW
[25.07.11 12:33:28]

eu am vazut totusi un review pe site despre Casa Sara dar din Predeal... verifica sa nu fie o confuzie...

[25.07.11 12:43:10]

Intr-adevar, exista un review despre Vila Sara din Predeal -- click aici

Nu se specifica insa nici in review si nici pe site-ul oficial al vilei daca este in Poiana Tapului... (e posibil totusi, judecand dupa localizarea pe harta interactiva - click aici - imi pare ca NU e chiar in Predeal, ci in vecinatate)

adriatica
[25.07.11 13:05:14]

Multumesc pentru raspunsuri. Vila Sara din Predeal nu are legatura cu Casa Sara din Busteni-Poiana Tapului. Multumesc Webmaster pentru greseala sesizata in legatura cu publicarea e-mailului. Adriatica.

adriatica, aLeXa10, ascent, biancuta, celeste, corinne, dorgo, georgiana, magdalena, ninaa, sandu.53, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂVila Doi Ponei [Poiana Țapului]: