ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2009

Alpen Zoo - Gradina zoologica alpina din Innsbruck

Anul trecut, in timp ce ne indreptam dinspre Cascada Krimml spre Cortina D'Ampezzo si trecand prin Innsbruck, ne-am hotarat sa urcam si la Alpen Zoo. Am facut aceasta plimbare mai mult pentru copil, nu mai avea stare in masina (atunci avea doar 9 luni) si am considerat ca acesta ar fi cel mai bun loc, nu aglomeratia din centru.

Intrand in Innsbruck, am trecut si pe langa ceva centre comerciale, am trecut Raul Inn, care strabate acest oras, iar apoi am urcat pe serpentine, printre vile, pana la altitudinea de 727m, unde e situat Alpen Zoo.

Parcari gasiti in numar de doua, daca bine tin minte, era lume multa, am stat ceva timp la coada, la intrare am platit 7 sau 8 euro/persoana.

Nu mai tin minte exact cum sunt dispuse, exista peste 2000 de animale din 150 de specii alpine. Acest zoo este construit in panta, terasat, cu alei abrupte, scari si trotuare pentru persoanele cu handicap sau cum eram noi cu carucior de bebe, multe locuri de joaca pentru copii, terase, restaurante, foarta multa vegetatie, aranjamente atent lucrate.

In acest zoo am reusit sa vedem rasi, cerbi, lupi, vulpi, maimute, marmote, reptile, o sumedenie de pasari, dar atractia cea mai mare este zona ursilor bruni.

Acestia au parte de un spatiu foarte generos, amenajat corespunzator, in panta, cu stancarii, 2 iazuri, cascade, au si spatiu in interior, chiar si incalzire in pardoseala, unde dorm. Aici erau adunati cei mai multi turisti. Acesti ursi se pot vizita de pe doua niveluri. Sus, e o cladire - muzeu, daca bine tin minte, in care sunt statuete cu ursi, panouri cu informatii, locuri de odihna unde peretele despartitor e din sticla, dand impresia ca esti chiar langa urs. E fantastic. Niste prieteni care au vazut pozele s-au speriat, crezand ca acel urs e la un metru de noi. In poze nu se vedea acel perete de sticla.

Coborand la primul nivel, acesta fiind in aer liber, tot printr-un perete de sticla avem o priveliste asupra spatiului in care sunt acesti ursi, sunt multe banci unde turistii se pot odihni sau adaposti de soarele puternic, cum era atunci. Pe langa bucatile imense de carne, care sunt la discretie, in iazurile special amenajate au la dispozitie si pesti, cred ca pastravi erau.

Totul mi s-a parut extraordinar de bine amenajat, acestor ursi li s-a creat perfect habitatul lor natural, unde par destul de fericiti. In aceasta zona am poposit cel mai mult, timp in care am si admirat muntii din jurul Innsbruck-ului si orasul. De aici am vazut si trambulina olimpica, situata la o altitudine destul de mare.

Am vazut destul de multe telecabine care urcau pe versanti, cabane pe crestele muntilor.

Noi, la Alpen Zoo am mers cu masina, dar mai puteti ajunge cu autobusul sau cu funicularul. Detalii gasiti la adresa de web click aici

Timp de o ora ne-am tot plimbat si am admirat animalele, unele interesante, altele comune, aveau chiar o zona in care sunt vacute si oi.

Orasul Innsbruck mi s-a parut foarte frumos, oras inconjurat de munti, imi pare rau ca si anul trecut si in acest an l-am admirat doar din mers.

Daca popositi sau treceti prin acest oras va recomand, in vizitele voatre, sa includeti si Alpen Zoo. Nu e Tiergarten Schonbrunn, care dupa mine e pe primul loc, dar merita o plimbare si aici, mai ales cu copii.

Trimis de Alina Morar in 08.12.10 20:50:10

VIZUALIZĂRI: 5007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Foarte multa vegetatie intalnim in Alpen Zoo, parca am fi intr-o gardina botanica
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Alina MorarAUTOR REVIEW
[08.12.10 21:07:07]

Webmaster, poza 3 am incarcat-o de 2 ori, din greseala. De cateva zile merge foarte greu acest seit.

dorgo
[08.12.10 21:58:38]

@ alina... n-am stiut de zoo. noi am fost pe-acolo in urma cu 2 luni, am vrut sa vizitam trambulina olimpica, dar era inchis accesul din motive de... vant (foenul batea puternic), apoi ne-am invartit prin oras sa vedem de-o cazare mai ieftina... dar n-am gasit decat in Tirolul italian...

anadragusin
[08.12.10 22:05:36]

Prin vorbe mai convins. Astept pozele cu nerabdare. Felicitari pt. review!

ascent
[08.12.10 22:22:41]

Foarte frumoasa descrierea ta, felicitari! Mi se pare foarte interesant si faptul ca intre vizitatori si animale exista un perete din sticla.

dannek
[08.12.10 22:24:08]

Cit am colindat prin Austria nu am intilnit nici un Zoo dar m-ai convins ca data viitoare voi cauta special un Zoo

Alina MorarAUTOR REVIEW
[08.12.10 22:42:55]

Nici noi nu am stiut de existenta acestui Zoo. Efectiv vroiam sa ne plimbam printr-un loc mai aerisit, nu prin centru, asa ca i-am dat pe GPS sa ne duca la un zoo.

Peretele acela de sticla cred ca a facut totul in aceasta vizita. Toti turistii isi faceau poze cu ursii.

liviadavidescu
[09.12.10 06:43:11]

Nu am fost niciodata acolo, la Innsbruck, desi mi-as fi dorit. Iti multumesc pentru prilejul de a vedea si alte locuri decat cele"standard". Daca as putea ti-as da doua voturi, unul mare pt review si unul si mai mare pentru curajul de a face o astfel de caltorie cu un bebelus atat de mic. Cred ca pentru asta wm a inventat superbonusul... numai ca eu vin din pacate doar cu al sasele vot... Poate altadata.

Bravo tie si sotului tau! S-o tineti tot asa... adica sa aveti cat mai multe vacante cu cel mic... pana se face mare. la 16 ani deja o sa vrea sa plece singur... la Innnsbruck!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
popescu.borsa*
[09.12.10 09:49:30]

Eu vin cu al 10-lea vot si cu o nota identica.

Voi scrie şi eu impresii de la faţa locului dar numai după ce se încheie concursul anului 2010.

[09.12.10 10:31:45]

Retras PMA standard, conform regulamentului.

biancuta
[09.12.10 10:32:27]

Ce frumos si interesant e! Chiar mi-ar place sa ma duc si eu acolo! Foarte frumos e amenajata gradina zoo!

TORA INGRID
[09.12.10 11:13:04]

Am Fost si eu Acolo! Innsbruckul e destinatia mea preferata pentru schi, asa ca nu l-am vazut decat iarna, dar acum cand voi merge din nou am sa caut Zoo ce-ai descris. Oraselul e cochet, cum bine a mai spus altcineva (deja), si sa te plimbi in el, beneficiind de transportul cu tramvaiul, troleul sau autobuzele cu orar nemtesc e chiar o placere. Felicitari pentru rew.

magdalena
[09.12.10 14:39:39]

Un orasel despre care am auzit numai lucruri frumoase si de la niste amici care au fost acolo!

[16.02.15 08:57:45]

Mutat în rubrica "Alpen Zoo - grădină zoologică alpină, INNSBRUCK" (nou-creată. între timp, pe sait)

Alina Morar, anadragusin, ascent, biancuta, dannek, dorgo, liviadavidescu, magdalena, popescu.borsa*, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂAlpen Zoo - grădină zoologică alpină:

• pagină generată în 0.064779043197632 sec