ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 06.02.09
    DEC-2008

N-am mai fi plecat de-acolo!

"Cuba"

Vad ca nu a scris inca nimeni despre aceasta destinatie, hai sa sparg eu gheatza:), reproducand in principal un text scris pe un alt forum...

Ne-am dorit o destinatie mai exotica pentru vacanta de Revelion. Am studiat la inceput Republica Dominicana, destinatie de care am citit lucruri frumoase pe forumuri, insa pana la urma a fost sa fie Cuba, pentru ca s-a nimerit sa dam peste o oferta foarte buna la o agentie britanica (http: //www. firstchoice. co. uk/ - sigur o sa ii folosim si in viitor, foarte profesionisti). Ne-a costat la jumatate de pret fata de cat ne-at fi costat daca am fi plecat cu o agentie din Romania. Voucherele le-am primit voucherele. De fapt, le-am ridicat din aeroport fara nici o problema. In final - in jur de 1. 000 lire/persoana, 14 nopti, all inclusive, zbor inclus, 4 stele. In perioada asta excursiile sunt si mai ieftine (aprox. 800 lire) si cum a scazut si lira, se super-merita o excursie in Cuba.

Zborul a fost luuung (10 ore la dus si 8 ore la intors), dar avionul a fost OK, cu spatiu suficient pentru picioare (barbatul meu are 2 m si nu au fost probleme). Destul de racoare in avion si la dus si la intoarcere dar poti sa le ceri paturi. Destule filme si jocuri ca sa te tina ocupat pe durata zborului (chiar si fara sa platesti suplimentar cele 5 lire). Mancarea ok, dar ca in avion. Nu primesti alcool. Ar trebui sa luati la voi apa, ceai, suc, pentru ca ei se plimba de vreo doua ori cu ele si nu e suficient. Am primit apa sau suc/ceai/cafea doar la masa (masa principala si un snack/breackfast. In rest poti sa iti cumperi in avion cam orice.

Am fost in regiunea Gurdalavaca si am facut si 2 excursii – una la Havana si una “swimming with dolphins”. Ambele excursii sunt super, dar Havana ne-a impresionat in mod deosebit. am facut toate platile in euro sau lire si nu am folosit cardurile pentru ca aveau un comision foarte mare - 11. 24%. Pentru dolari comisionul la schimb valutar e 10%.

Statiunea e super. O gramada de restaurante si baruri, snack-baruri, mancare foarte buna si variata, bauturile la fel. Multe activitati gratuite: calarie, archery, shooting, catamaran, hidrobiciclete, snorkelling, caiac, spa, biciclete, etc... Iar plaja, o minunatie cu un nisip foarte alb si un ocean de un albastru incredibil. N-am mai fi plecat de acolo.

Dar mai presus de toate oamenii fac diferenta. Cubanezii sunt foarte calzi si tot timpul zambitori. Au un salariu foarte mic, aprox. 20 $/luna din care nu pot face mare lucru (acelasi salariu, cu mici variatii, il primesti chiar daca esti doctor, chiar daca esti vanzator). Si atunci fiecare face alte lucruri ca sa se descurce, vinde ceva, cumpara, revinde, pescuieste sau zambeste (spun ei ca scot bani si din zambet) si reuseste sa supravietuiasca. Si in ciuda greutatilor de zi cu zi ei sunt intotdeauna zambitori si pusi pe petrecere. Romanii ar avea ce invata de la ei.

Havana are un farmec aparte. Case foarte vechi si frumoase dar din pacate lasate in paragina, masini americane vechi si un spectacol al strazii de care nu te mai saturi. Legat de case, am inteles de la ei ca daca le renovezi si iesi in evidenta, vin “baietii lor cu ochi albastri” si te intreaba de unde ai avut bani de renovare pentru ca din ceea ce primesti de la ei clar nu ai cum. Situatia lor ne-a amintit de a noastra inainte de ’89.

Sper sa mai ajungem in Cuba pentru ca e o tara extraordinara, cu peisaje spectaculoase pe care stiu sa le puna in valoare printr-un turism exemplar, si cu oameni extraordinari.

As putea sa povestesc mult si bine dar nu vreau sa ma lungesc. In schimb, adaug cateva poze, fiindca fac cat 1000 de cuvinte, dupa cum se spune. Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie...

Trimis de alexa* in 06.02.09 09:16:27

VIZUALIZĂRI: 7360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirceap
    [15.02.09 14:51:54]

in ce perioada ai fost?

cam la cit a iesit in total excursia?

in ce perioada e mai ieftin?

tara e sigura si ncum se poate calatori prin tara?

[25.02.09 14:22:27]

Scuze de intarzierea raspunsului.

Excursia a costat cam 2000 lire. In statiune nu am dat bani decat pe bacsis. Ce am platit in plus au fost niste excursii optionale.

Perioada a fost 29 dec. - 12 ian. 2009

Mai ieftin am vazut ca era dupa sarbatori. Nu am studiat foarte mult preturile dar ideal e sa mergi intre Decembrie si Aprilie, in sezonul secetos.

Tara e foarte sigura, au o criminalitate foarte scazuta, dar depinde si de turist. Si exista zone cu o criminalitate mai crescuta, Santiago de exemplu.

Pentru calatorit in tara, se pot inchiria masini. In rest sunt excursii organizate, dar autobuze pe niste trasee prestabilite nu am vazut.

Daca mai ai intrebari ...

mirceap
    [26.02.09 10:51:10]

Am gasit si eu oferte pe cuba pe net, mai ales de la firme engleze, cam in jur de 900 lire/pers. cind ma hotarasc am sa te contactez, in legatura cu hotelul si alte chestii

[13.04.09 03:50:11]

Buna!

Cu ce ati mers la Havana? (e destul de departe). Cam cat costa excursiile optionale?

Cristian_h*
    [21.04.09 23:59:18]

Intr-un documentar pe Discovery Chanel era vorba de top 20 insule din lume, topul era in principal raportat la calitate servicii/pret pe locul 1 era Cuba, dupa cum vad nu intamplator!

[07.05.09 14:11:00]

Am fost in Havana cu avionul. Unul mic rau. Era cat un autocar. Excursia a costat cam 200 $ si a inclus zborul cu avionul, transport cu microbuzul de la/ pana la aeroport si intre obiective, ghid turistic, pranz. Durata zborului: aprox 1 h, iar durata excursiei: ne-a luat microbuzul dimineta la 6. 30 a. m. din fata hotelului si ne-a lasat inapoi la 12.00 PM. A meritat insa toti banii si oboseala.

[07.05.09 16:03:49]

Merci pt raspuns!

O alta agentie din Anglia e The Holiday Place. Stii ceva despre ei? Au niste oferte ce includ cazare atat la Havana, cat si la Varadero. Suna interesant.

Cei de la First Choice n-au raspuns la cererea de oferta! Voi cum ati luat llegatura cu ei?

Merci anticipat!

[07.05.09 18:08:18]

Nu stiam despre ei. Acum m-am uitat pe site si au niste oferte ok. Ideea e sa se poata face plata din Romania, pentru ca unele agentii de turism accepta plata doar cu carduri emise in tara respectiva.

La First Choice am facut direct rezervare pe site si am platit online, ne-am corespondat pe mail si telefonic, dupa ce am facut rezervarea si am ridicat de la sediul lor din aeroport biletele cu 1 zi inainte de plecare. Dar au fost foarte k ca organizare, inainte si in Cuba.

Nu stiu cand vrei sa pleci dar sa ai grija cu sezonul ploios. Tine cam din mai pana in noiembrie/decembrie. Ploua foarte mult si nu se merita sa mergi pana acolo si sa stai doar la bar si restaurant.

Daca mai ai intrebari ...

[11.05.09 23:15:03]

Merci mult pt informatii.

Daca mai am nelamuriri, voi indrazni sa-ti mai cer detalii.

O zi frumoasa!

anagh*
    [19.07.09 10:31:10]

buna

din aeroport din Anglia, nu? sau ai gasit o posibilitate sa incluzi totul, inclusiv drumul din Romania? cu ridicare din aeroport de la noi? multumesc deja pt info, mi-au picat numa bine.

Cristian_h*
    [20.11.09 20:37:28]

am prieteni care au fost in Cuba si mi-au spus ca acolo daca ai un casetofon si cateva baterii poti organiza adhoc oricand o petrecere, sa ne bucuram de imagini si muzica:

trilulilu.ro/deeutza18/1a345930005db4

webmasterXY*
    [20.11.09 20:42:54]

alexa, ce zici? ai fi putut incropi o petrecere pe melodia propusa de Cristian?

Deci, un simplu play in partea superioara a review-ul si va invit sa prindeti ritmul!

claudiu70
    [04.01.10 10:28:06]

Alexa , nu reusesc sa trec de pasul PASSENGERS la rezervare pt Cuba...Nu gasesc nici un buton care sa ma trimite inainte la PAYMENT?!? As dori daca se poate sa vorbesc cu tine la telefon, se poate? Vreau sa plec pe 26.01. Ce card ai folosit pentru plata?

zaqq*
    [06.02.10 16:20:20]

Buna la toata lumea,

Am incercat si eu sa fac o rezervare pe firstchoice.co.uk dar la fel ca si Claudiu70 nu pot trece de pasul PASSENGERS la PAYMENT.

Ce se intampla?

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc.

Mihai1972
    [18.04.10 13:51:45]

Alexa,

Good choice! Si eu am Cuba pe un shorting list! Vreau sa vad Cuba inainte de a muri Castro... ca dupa aia tara va fi invadata de mizerii americane.

Ref la Dominicana, am fost eu acolo. Crede ma ca am fost in multe plaje ale lumii, din Asia de SE (indonezia, malaysia, thailanda, vietnam, india) pina in America de Sud si trecind prin Caraibe... is the best! Dar doar PLAJE! NIMIC ALTCEVA. Cuba ofera mai putin din exotism natural si mai mult din exotism cultural... agree?

byatorres
    [16.08.10 13:03:00]

cum ai plecat cu first choice? eu nu pot cumpara excursia, imi zice ca trebuie sa am adresa de uk si card emis acolo ca sa pot efectua plata...

[11.01.12 12:59:41]

Ionut 31: Ai rezervat cu agentia aia de Anglia, The Holiday Place? Ca am vazut niste oferte foarte atractive si ma interesa si pe mine... Preturile care sunt la ei pe site includ si zborul din Londra/alt oras?

Dana

[11.01.12 13:30:40]

@danadineata:

Da! Am rezervat si am fost in Cuba prin ei. Sunt foarte seriosi. Plata am facut-o cu cardul de aici (iau un comision de cca 2%, dar e cel mai facil asa). Daca iti lasi datele pe site-ul lor, te suna ei sau iti dau mail in cateva zile. Da, preturile includ zborul din Londra/alt oras din UK si includ si transferurile locale aeroport-hotel si retur. Am fost foarte multumit de intreg sejurul. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu multa placere.

[11.01.12 13:50:13]

Merci frumos de raspuns... nu stiu exact ce destinatie o sa alegem, ca sunt atatea foarte convenabile incat mi-e greu sa ma decid... am vazut Bahamas la 1000 lire... si muuulte altele... trebuie sa studiez oferta in detaliu.

Inca o intrebare, in pretul de pe site este inclus: cazare+masa (ce scrie acolo) + avion (inclusiv taxe de aeroport) +transfer sau mai trebuie sa imi iau in calcul niste cheltuieli?

[11.01.12 23:12:03]

@danadineata:

In pretul prezent pe site este inclus zborul (cu un bagaj de cala si unul sau chiar doua bagaje de cabina pentru o persoana (nu mai tin minte exact cate kg, dar suficient), cu taxe de aeroport, etc). De asemenea, ai incluse masa (cum e trecut pe site), cazarea si transferurile. Suplimentar se plateste viza pentru Cuba (cca10-15 lire); viza ce e sub forma unor cartele dintr-o hartie putin mai groasa pe care le primesti acasa prin posta.

Mai ai de platit o taxa de iesire din Cuba (daca tin bine minte este cca 25 CUC (aproximativ 20 EURO)).

Precizez ca noi am zburat cu VIRGIN ATLANTIC si zborul a fost super, cu multe filme si jocuri incat nu am stiut cand a trecut timpul.

Despre Cuba: noi am fost o saptamana la Varadero si apoi 3-4 zile la Havana; cat am stat la Varadero am facut cateva excursii optionale (intre 35 si 100 EUR/pers/excursie). Iti recomand sa alegi ceva similar. Hotelurile la care am stat au fost foarte bune; la Havana iti recomand NH Parque Central, iar la Varadero Iberostar (a nu se confunda cu Iberostar Laguna Azul)

hlli
    [12.01.12 09:48:45]

@danadineata, vad ca @ionut_31 spune de taxe de viza platite pe aeroport, dar ar fi bine sa verifici acest lucru.

Am dorit si eu in 2009 sa-mi petrec un sejur in Cuba si am vazut pe site www.mae.ro ca pentru romani este necesara viza obtinuta in prealabil la ambasada Cubei. Din discutia telefonica cu ambasada Cubei am aflat ca aceasta viza se primeste pe loc la ambasada. Poate ca lucrurile s-au mai schimbat, desi nu cred, pentru ca in continuare pe site MAE este postata precizarea "Pentru cetăţenii români care călătoresc în Cuba este necesară obţinerea vizei de intrare. Nu există posibilitatea obţinerii vizei la frontieră. Viza se poate obţine de la ambasadele sau consulatele Cubei în străinătate. "

Sa auzim de bine!!!

[12.01.12 10:17:14]

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Inca sunt la faza de alegere a destinatiei, problema mea este ca as fi ales Cuba fara sa stau pe ganduri, dar nu vreau sa astept pana in decembrie (am auzit ca atunci incepe sezonul) pentru ca anul trecut nu am avut vacanta si nu mai rezist atat... A fost cineva in Cuba vara? Adica august sau septembrie... Nici nu as vrea sa aajung acolo si sa nu ies din camera de hotel ca ploua...

pingo_doce
    [04.12.12 15:23:10]

@alexa*: va rog sa-mi spuneti daca este necesara viza pt Cuba sau este valabil doar cardul turistic pe care il obtinem de la agentia de turism cu care am facut rezervarea. va multumesc

hlli
    [05.12.12 08:59:24]

@pingo_doce, dupa cum vezi review-ul este vechi din 2009 si se refera la o vacanta din 2008. De atunci poate multe s-au schimbat.

Ar fi bine sa verifici pe mae.ro daca pentru romani este necesara viza pentru Cuba.

In 2009, cand eu intentionam sa-mi petrec o vacanta in Cuba, era necesara viza. Am luat legatura telefonic cu ambasada Cubei de la Bucuresti si mi-au spus ca viza se acorda la ambasada pe loc.

Ce card turistic poate sa-ti dea agentia?

Sa auzim de bine!!!

[05.12.12 09:15:45]

@pingo_doce & @ALL: autorii (utilizatorii) ce au un asterix după nume (precum "alexa*") au, cel mai probabil, adresa de mail nefuncțională (programul a detectat că una sau mai multe înștiințări trimise pe adresa de mail folosită la înscriere au fost returnate cu mesaj de eroare)

Acest lucru înseamnă că - foarte probabil - autorul nu a primit înștiințarea trimisă automat (referitoare la solicitarea ta), ceea ce duce la o probabilitate mică de răspuns din partea lui/ei.

cian
    [12.03.15 18:33:18]

@alexa*

''As putea sa povestesc mult si bine dar nu vreau sa ma lungesc.''

Va rugam (si cred ca ceilalti care citesc vor fi de acord cu mine) sa va lungitzi... si sa scrietzi cit mai mult!

alexa*, anagh*, byatorres, cian, claudiu70, Cristian_h*, danadineata, hlli, ionut_31, Mihai1972, mirceap, pingo_doce, zaqq*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba: