ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2010
JUN-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Dolce far... niente...

As putea incepe prin a va spune ca notele pe care le-am dat pentru serviciile hotelului, cazare, servicii generale sunt doar corecte si in nici caz nu am exagerat in sens negativ.

Sejurul nostru a fost undeva in luna Iunie, catre sfarsit si a inclus 10 zile de cazare in hotelul ''La Fovorita" - click aici, cu regim de mic dejun si acces la piscina. Pretul pe camera /zi a fost undeva in jurul sumei de 450 E, printr-o agentie din Bucuresti, asta in conditiile in care noi am facut rezervarea in ultimul moment posibil.

Mai intai, cateva cuvinte despre hotel: desi pretul este unul deloc neglijabil, iar daca te uiti pe site-ul oficial al acestuia ai zice ca ajungi in Paradis, realitatea este... trista, si cu iz de gang. In brosura hotelului dar si pe site-ul acestuia sunt imagini frumoase ale hotelului insa toate sunt din holul de la etajul 1, care era unicul refacut. Problema este ca in acesti bani, platiti aici urma sa primim o camera extraordinara - care, dupa cum o sa vedeti si in poze, era de fapt ceva gen greu de iesit pe balcon de izmenele vecinilor, de gang. In interiorul camerei culoarea predominanta era movul, stiu, greu de inteles si cu atat mai greu de potrivit cu mobilierul din lemn lucios, culoarea ciresului dar mai ales cu televizorul cu rama alba. Bum. Baia, tot mov si lipsita de spatiu, aer proaspat, geam si adesea hartie igienica. Am impresia ca cele 2 prosoape erau cumva intr-o continua rotire.

Micul dejun era "greu", dar nu de retinut fiind acelasi in fiecare zi de la Dumnezeu si compus din maxim 5-6 lucruri. De remarcat erau ouale aproape prajite, sucul ''natural'' la plic si cele 3-4 feluri de cereale, la punguta sa nu poata fi depasita portia zilnica. Aaa, am uitat ca meniul mai cuprindea si cei mai prosti cremwusti prajiti... din istorie.

Din fericire, nu prea am stat in hotel, decat in momentul in care vroiam sa facem plaja sau sa dormim. Piscina, situata la ultimul etaj, era destul de frumoasa si curata, cu o vedere de ansamblu la mare si catre o parte din oras ce-i drept, superba.

Alte servicii nu existau decat poate barul de la piscina care era foarte scump si slab aprovizionat.

Practic in cele 10 zile in care am stat acolo, in Sorrento am vizitat aproape tot ce ne propusesem, aici enumerand urmatoarele: Insula Capri, Napoli, Coasta Amalfi, Positano, Ravello etc. In alte 2 zile am avut la dispozitie o barca, pe care am inchiriat-o din unul dintre cele 2-3 porturi din Sorrento si care ca ordine de idei costa in jur de 400-500 euro pe zi pentru 8-10 persoane cu skipper.

Cel mai mult ne-a placut in orasul Ravello, un oras de munte situat deasupra orasului Positano (daca nu cumva ma insel) si care desi era un oras de munte oferea o priveliste superba catre mare si o padure de pini. Daca cumva ajungeti acolo si eu unul va recomand asta, cel mai bine puteti manca la un restaurant tipic italienesc cu specificul zonei care se numeste Cantina Antica!!!

Deasemenea tot ca recomandare evitati mult laudatul Capri cat si orasul Napoli.

In ambele puteti gasi doar mizerie, agitatie, hoti, si nu in ultimul rand preturi inacceptabil de mari, nemotivat. Ex: in Capri poti gasi la pretul de 500 E / short Vilebroquin produs special cu emblema insulei Capri pe care in primul magazin de oriunde il gasesti cu 100 E.

Despre Napoli mai pot adauga inca cateva lucruri: tigani de ai lor multi de tot, nespalati si urat mirositori toti, un oras in care gunoiul este la el acasa pe orice strada aici incluzand si strazile de asa zisa promenada, zonele centrale, de shopping sau in jurul obiectivelor turistice.

Si ca sa concluzionez despre orasul Napoli, nu am vazut oras mai murdar in care calci efectiv pe gunoaie, practic, la orice pas.

Daca intentionati sa mergeti in zona de sud a Italiei, noi, eu va recomand zona asta in care am stat practic si noi (orasul Sorrento) care desi nu este ceva fantastic este oricum mult peste Napoli si imprejurimi.

Ca idee in Sorrento, terenul costa cca 20.000 E/ mp, un apartament intr-un imobil din anii' 20 cca 900.000 E, iar in Capri... un metru de teren cca 45.000 E.

La pas orasul este nu foarte mare, animat si zgomotos, plin de turisti care intr-un procent semnificativ (cca 90%) sunt americani, de la grupuri de elevi pana la cupluri de pensionari. Este singura localitate unde... probabil turistii rusi au fost infranti.

Acum aproape de final as vrea sa va enumar cateva restaurante in care noi ne-am simtit intr-adevar bine, unde am fost primiti si tratati extraordinar, locuri de unde am pastrat niste amintiri frumoase: primul este acest restaurant - hotel, superb care se numeste Bellevue Syrene click aici, deasemenea L'Antica Trattoria click aici din Sorrento, la hotelul - restaurant Grand Excelsior Vittoria click aici si despre care va pot spune ca arata mai bine ca in poze dar nu in ultimul rand la restaurantul o' Parrucchiano click aici sau un altul, da Fillipo click aici.

Despre ultimele 2 va mai pot spune ca sunt si foarte accesibile ca pret.

Celelalte restaurante sunt foarte scumpe dar prin calitatea servirii, prin eleganta locului dar mai ales prin frumusetea privelistii si atmosfera creata fac ca acestea sa merite.

Practic cam orice faci acolo este foarte scump, cel putin pentru noi, o simpla masa la pranz in 2, la o cantina oarecare, nu ne-a costat mai putin de 40-50 de euro. Unele dintre peisajele pe care le-am vazut erau intr-adevar extraordinare si pot spune, unice. Clima este perfecta in acea perioada a anului, ziua fiind undeva in jur de 32-35 °C.

In incheiere va pot lasa un link cu hotelurile de acolo click aici insa in momentul in care veti vrea sa va faceti un concediu acolo, eu v-as sfatui sa ocoliti hotelul La Favorita!!!

Trimis de Veioza in 07.12.10 23:01:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano, Roma, Cagliari etc

VIZUALIZĂRI: 3831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veioza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 De fapt era o "Zuppa di pesce"

santana* [08.12.10 08:09:43] »

La patru stele 450 de euro pe din doi mi se pare nu mult, ci exagerat, dar poate e un hotel exclusivist, ceva. Alminteri nu-mi explic preţul, fiindcă aproape toate hotelurile de patru stele din Italia au preţuri de 90 euro pe noapte "dubla".

Admin [08.12.10 13:42:44] »

Si mie mi se pare pretul iesit din comun, din verificari facute pe net rezulta un pret de 2850 pentru zece zile in iulie.

@Veioza: esti sigur de cifrele prezentate?

Andox [08.12.10 19:07:59] »

Plus avionul (probabil la clasa business), plus ceva de rontait prin aeroport = 4500 )

Cine are, are, cine n-are, n-are, ziceau niste prieteni de-ai mei.

ninaa [08.12.10 22:07:57] »

Cat de exclusivist sa fie frate, sa dea un car de bani pe o noapte. Pai cu banii astia ma inscriam la excursia aia in jurul lumii... vedeam si eu piramidele incasilor, egiptenilor, etc.

Totusi omul nu e multumit nici de cadrul natural iar mie mi-a placut din ce am vazut in fotografii. Eu am crezut ca de-aia a si dat atata banet, ca a vrut musai la Capri sau pe unde o mai fi fost...

Alina Morar [08.12.10 23:03:34] »

In fine... cat a fost... a fost. Eu am stat la cateva hoteluri din Italia si toate mi s-au parut foarte curate si frumoase, chiar si unul de 2 stele.

Imi plac peisajele.

Veioza, dar chiar nici peisajele pe care le-ai fotografiat nu ti-au placut?

Veioza [10.12.10 19:44:18] »

Buna seara si scuze pentru raspunsul destul de greoi insa nu prea am avut timp.

As vrea sa raspund tuturor: @ santana, nu stiu daca pretul pe care eu l-am pus acolo iti pare mare insa eu nu vorbeam aici de hoteluri de 4 stele si 90 de euro pe noapte; hotelul asta era unul dintre cele mai bine pozitionate si mai bine cotate in oras, cu o potentiala vedere la mare pentru care am platit (dar nu am avut-o), situat in Sorrento probabil cel mai scump oras (turistic) de pe coasta Amalfi - acestia fiind unii din factorii care au dus la > 90 e/ n.

@ Andox, da intr-adevar a fost avion la clasa intai, dupa cum am specificat si in review-ul initial pretul include atat cazare + mic dejun dar si avion + taxe cat si transfer de la aeroport la hotel si invers.

@Admin, nu stiu unde ai vazut tu pretul de 2850 de euro/ 10 zile dar sa stii ca pretul pe care eu l-am pus aici este si pretul pe care l-am platit, fie ca ma crezi tu fie ca nu si mai ales fie ca imi place sau nu chiar mie.

@ Ninaa, draga, cu 4500 de euro plecata in jurul lumii te intorci foarte repede, practic nu ajungi prea departe.

O excursie minima in jurul lumii din ce mai zic altii nu eu si din ce am mai citit dupa ecoul tau, pe internet, ar costa in jur de 10.000 euro. Minim. Cat despre cadrul natural iti pot spune ca fotografiile pe care le-am postat aici sunt dintre cele frumoase, in nici un caz nu cred ca ar fi fost potrivit sa pun poze cu izmenele colegilor nostri de gang atarnate la uscat. Dar uite ca o sa adaug cateva. Cred ca nici nu ai vrea sa stii cum pute in centrul acestui minunat Sorrento, in Capri sau mai ales in Napoli.

Ex: la o masa de pranz ne-am asezat la una dintre terasele din centru unde langa noi stateau relaxati niste americani. Sub una din mesele lor, am observat dupa ce initial ne-a atras atentia mirosul (GRAV), un sobolan mort. Acum totul depinde de asteptarile fiecaruia dintre noi.

@ Alina, ba da mi-au/ ne-au placut mult, insa aceste peisaje frumoase nu au salvat un concediu caruia daca ar trebui sa ii dau o nota, ar fi doar 6-7.

La cati bani dai acolo, pentru ca sa nu va faceti iluzii, cel putin orasul Sorrento este foarte scump - nu pleci incantat de vacanta avuta.

ninaa [13.12.10 15:27:11] »

@veioza cred ca ai inteleles ca am incercat sa-ti spun intr-un mod delicat ca ai cam aruncat banii pe fereastra. Dupa ce am vazut pozele cu "vederea la mare" m-ai convins si mai mult. Pacat. Celelalte, de la P02 pana la P11 sunt sunt superbe, ele au meritat banii, hotelul ai dreptate, nu.

kisuletz* [28.07.12 11:12:02] »

Se stie ca insula Capri este o insula exclusivista si doar oamenii cu bani isi permit o vacanta acolo. Dar asta nu inseamna ca noi, oamenii de rand nu putem sa ne gasim o cazare ieftina in Napoli si sa hoinarim o zi intreaga in Capri... Parerea mea este cu totul alta despre Insula Capri... MERITA vizitata!

Eu am facut un tur al insulei cu barca pe care am platit 10 euro si apoi am luat funicularul pentru a ajunge in Capri, apoi autobuzul pana in Anacapri.

Din cate am inteles ceea ce nu merita in Capri este vizita in Grota Azzuro... este destul de scumpa... vreo 12-15 euro... si o grota asemanatoare se afla pe Coasta Amalfi (del Santiago si costa 5 euro)... Pe mine una, vizita la vila San Michel m-a umplut de bucurie.

Si nu mirosea urat in Capri (dupa cum ai scris mai sus)... din contra este placut sa simti mirosul tuturor florilor... Sunt si cunoscuti pentru parfumurile florale realizate in Capri.

Parerea mea este ca inainte sa mergem intr-o locatie noua, este bine sa ne informam putin inainte. Dupa cum am mai spus Napoli este cunoscut ca fiind plin de gunoaie... mirosind a greu... deci, trebuia sa te astepti... dar Coasta Amalfi, Capri si imprejurimile acestui oras sunt minunate.

Iar referitor la preturi, recomand Pizzeria San Michel din Napoli (unde s-a filmat Eat, pray, love)... 5 euro pizza mozzarella dubla (super mare si super buna)... plus ca acesta pizzerie nu prevede pret pe serviciu realizat de ospatar...

Alina Morar, kisuletz*, ninaa, santana*, Veioza