ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2010
STATUS: CONSUL
OCT-2010
team-building

Hotel excelent in centrul Sofiei

Prin prisma serviciului am petrecut doua nopti la acest hotel de 5 stele din capitala Bulgariei. Acest hotel este situat in zona centrala a orasului Sofia si este o alegere inspirata, deoarece totul este realizat cu bun gust, iar servicile sunt foarte bune.

Hotelul are numeroase facilitati ca: piscina, cada cu jacuzzi, sauna, solar, sala de fitness, salon de masaj, internet in fiecare camera, bar, restaurant etc. Exista si cateva sali de conferinte de diferite capacitate, iar pe drumul spre piscina veti gasi un bar elegant cu canapele si fotolii din piele.

Camera dubla in care am stat este de dimensiuni apreciabile cu dulapuri mari (pe care le-as dori si la mine acasa!) cu oglinzi, cu seif. Exista si un birou mare unde puteti folosi laptopul, iar alaturi este televizorul la care puteti vedea destul de multe programe. Sub televizor este un minifrigider cu diferite bauturi cu preturi cam mari (cam peste tot este asa). Patul este foarte mare si mai ales, confortabil.

Baia este completa, cu foen, cu prosoape si halate de baie, sampon, spuma de baie etc. Cada are un panou de sticla care impiedica stropirea, iar despre problemele noastre romanesti (presiune, apa calda) nici nu are rost sa va mai spun. Prosoapele sunt schimbate zilnic (cele folosite) si de asemenea se face curat in fiecare zi.

Accesul la piscina si sauna este inclus. Langa bazin este si o cada cu hidro si aeromasaj, care se poate folosi gratuit. Apa in piscina era cam rece (pentru mine), dar cea din cada avea o temperatura ok. Alaturi este o sauna si uscata si umeda, pe aceasta din urma am folosit-o si eu. Pentru intrarea in apa este obligatorie casca, dar numai pentru cei care au parul peste 5 cm. Totul este foarte curat si bine intretinut.

Salonul unde se ia micul dejun este aranjat si decorat foarte frumos cu nuante de galben si portocaliu, iar tinuta celor care lucreaza aici este si ea asortata la aceste culori. Micul dejun este deosebit cu multe feluri de branzeturi (feta, telemea, cu mucegai, svaiter, cascaval etc), cateva sortimente de mezeluri (inclusiv o pulpa mare de prosciutto, din care iti taiai cat doreai, dar exista si gata feliata), fructe - gata curatate si feliate – ananas, grepfruit, pepene galben, plus zmeura, mure etc, iaurturi cu fructe sau simple, vreo 4-5 feluri de cereale, croissante si checuri (proaspat preparate in fiecare dimineata), ceaiuri, cafea, sucuri naturale (nu din cutie ci preparate acolo), apa plata si minerala, lapte. Cu alte cuvinte este extrem de diversificat si cred ca si cei mai pretentiosi vor fi multumiti.

Din cate am inteles de la colega mea de la marketing, pretul platit pentru o dubla a fost de 90 de euro, iar pentru o camera single de 70 de euro. Pretul mi se pare convenabil (comparand cu Romania, unde la 3 stele camera costa cam 70 euro), avand in vedere ceea ce am gasit la fata locului. In Sofia exista multe restaurante bune, la doua din ele servind si noi cina, dar la ambele am avut nevoie de programare, iar la unul din ele o mica formatie de cantareti bulgari, ne-a delectat (si impresionat placut) cu ''ciocarlia'' lui Enescu.

Trimis de BOGDAN DSN in 06.12.10 21:13:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera dubla,mare si confortabila

irma_ro*
[06.12.10 21:43:24]

un review foarte bun despre o locatie interesanta; cred ca este un hotel excelent pentru a vizita capitala Bulgariei

un vot, ca de fiecare data

[23.01.11 20:53:48]

Am inserat pretul de care ati beneficiat in caseta tehnica, in acest moment pe site-ul lor apare un pret mai mare.

Pe de alta parte am adaugat si coordonatele GPS, poti te rog confirma daca sunt corecte?

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
[24.01.11 08:35:19]

webmaster10 - pretul este pe noapte/camera dubla... cred ca ar trebui specificat acest lucru.

Referitor la GPS nu stiu daca sunt corecte sau nu, pentru ca pe noi ne-a asteptat cineva la intrarea in Sofia si ne-a condus la hotel. Nu am avut gps.

[24.01.11 08:37:55]

Done! Multumesc