ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2010
    DIN: sannicolau mare
    ÎNSCRIS: 16.11.10
    OCT-2008

Slecne Jazera - popas de recreere

Sunny Lakes, de asemenea cunoscut sub numele de Slecne Jazera, este una dintre cele mai populare statiuni din Slovacia. Situata in orasul Senec, la cca 25 de km de capitala Slovaciei, Bratislava. Statiune de vacanta, intr-un centru de agrement remarcat, care include apartamente moderne, teren de tenis, teren de joaca, parcare pazita, cu plata.

Am ajuns aici impreuna cu sotul meu, sora mea si cumnatul meu, in octombrie 2008. Am inchiriat impreuna un apartament pentru 3 zile, care a costat 47 euro pe noapte. Noi ii spuneam “casuta” deoarece era o casuta in care erau 2 apartamente. Unul avea intrarea in fata iar cel de-al doilea in lateral.

Apartamentul era destul de mare, compus din bucatarie, baie, dormitor.

De la intrarea in centrul de agrement pana la apartament era expus un “trenulet” pe roti, insa. Cu aceste “trenulete” le era prezentat turistilor orasul, si traditia continua si in ziua de azi. Aceste trenulete erau compuse din: “locomotiva” pe roti si “vagoane” 2 erau inauntru, iar 3 afara, la intrare. “Vagoanele” erau ca cele de tren, doar ca in loc de geamuri aveau un fel de jaluzele transparente, pentru a te proteja de ploaie. Un alt mijloc de transport era o dubita rosie, cu 3 roti. Folosita, probabil pentru a face proviziile pentru apartamente. De asemenea un loc special amenajat pentru copii, cu topogan, leagan.

Statiunea ofera diferite oportunuitati de cazare: pentru cei aventurieri, acestia pot inchiria corturi, iar restul se pot caza in bungalow-uri, apartamente moderne cabane sau pensiuni.

In centru exista locuri pentru copii: teren de fotbal, teren de volei, de tennis, servicii de inchiriere biciclete, role.

Lacul era destul de mare si curat iar in jurul acestuia s-a format o plaja de nisip. Pentru a te bucura de frumusetea sa, se pot inchiria barci pentru o scurta plimbare. Pe timp de vara, se organizeaza concursuri cu caiac canoe intre, orasele Slovaciei.

Statiunea de recreere este impartita in doua: partea de nord si partea de sud. Sunny Lakes ofera oportunitati pentru pescuit si sporturi nautice. Statiunea s-a format in jurul lacului. Zona de apa din lacuri, s-a format din unirea intr-unul singur a 5 lacuri mai mici.

Nu trebuie sa uitam despre Aquapark, care este atractia principala. Este deschis in fiecare zi de la orele 10 la 22. Iarna acesta are 8 bazine, iar vara numarul creste la 13 bazine. In complex gasim bufete, cocktail bar, sport bar, restaurante si nelipsitele topogane.

Singurul dezavantaj este ca magazinele sunt cam departe de statiune, cca 2 km.

A fost o experienta placuta pentru mine, este un loc ideal pentru petrecerea concediului si un loc pe care vi-l recomand cu drag fiecaruia dintre voi,

Trimis de ilincutei c* in 04.12.10 13:38:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVACIA.

VIZUALIZĂRI: 2466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilincutei c*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 lacul vazut din partea nordica

[04.12.10 14:22:35]

Mutat la rubrica "Descopera Bratislava" (deja existenta pe site) deoarece subiectul review-ului se afla la doar aprox 30 km de Bratislava; sters rubrica noua introdusa de autor

georgiana
    [04.12.10 16:26:35]

Fain review. Interesanta destinatie Slovacia, mai rar scrisa pe site, din cate am observat eu! Eu imi doresc de mult sa vad Bratislava, dar din pacate nu am reusit. Cu toate ca nu sunt asa de multi km de la noi.

Chiar imi amintesc de la granita cu Austria,am vazut un indicator de 30-40 km ,pana acolo,sau ceva aproximativ,deci e aproape.

sandu.53
    [05.12.10 16:04:03]

foarte bun review-ul, multe informatii utile despre o destinatie turistica mai putin cunoscuta, desi geografic este foarte aproape de Romania! felicitari!

magdalena
    [05.12.10 18:29:01]

Eu am fost in trecere in acest an prin Bratislava si mi-am dorit sa poposesc si uite ca e o varianta buna acest micut orasel de langa capitala Slovaciei.

dorgo
    [05.12.10 20:22:03]

@ felicitari! , nu cunosc Bratislava, am fost doar prin gara, cand schimbam un tren, demult, cand exista inca Cehoslovacia, tin minte insa ca daca ceream racoritoare sau bilet in limba maghiara se uitau urat lamine, dar daca le ceream in engleza, toti erau foarte amabili...

ilincutei c*AUTOR REVIEW
    [05.12.10 20:58:35]

multumesc tuturor pentru gandurile bune, sunt ca o incurajare!

pentru cei care sunt interesati sa ajunga pe aici, va sfatuiesc sa nu faceti confuzie intre Senec si Seneca, sunt doua orase diferite.

dorgo, georgiana, ilincutei c*, magdalena, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bratislava și împrejurimile: