ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2010
ÎNSCRIS: 13.07.10
DEC-2010

Nu inteleg diferenta intre 4 si 5 stele

... Da, am fost si noi acolo, eu cu sotul meu. este primul hotel asa zis de 5 stele la care am stat in Romania (sincera sa fiu, hotelurile de 4 stele gen Clermont sau Susai, sau chiar Cheile Gradistei ne-au placut mai mult). Ceea ce impresioneaza sunt intr-adevar spatiile foarte mari, dar noua ne-a lasat impresia de "kitsch becalian" - candelabre vopsite in auriu si alte chestii de genul asta.

Camerele sunt uriase, curate. La TV se prind cateva canale, internet cu cablu.

Restaurant - eram putini clienti, drept pentru care la micul dejun spuneam cam ce vrem sa mancam, aseptam destul de mult pana cand singurul ospatar disponibil reusea sa ne serveasca. Am mancat o data si seara, un meniu extravagant, nu foarte ieftin, dar destul de gustos (am mancat rulada de curcan). dupa gusturile noastre "neaose" nu se compara cu ce mananci la coliba haiducilor de exemplu. sotul meu a fost nemultumit - a mancat o supa de pui, care s-a dovedit a fi din plic, pentru care am platit 16 lei...

Spa - am ales hotelul pentru ca pe internet am vazut poze cu spa impresionante. in mod normal asa ar fi putut fi, impresionant. doua piscine, dintre care una cu un jacuzzi imens si cu un dus cu masaj cervical, jacuzzi, sauna uscata, sauna umeda. doar ca - surpriza! fiind putini in hotel (sper eu ca asta era motivul!) apa din piscine era imposibil de rece (la receptie argumentul a fost ca abia a fost schimbata si intr-o saptamana va fi ok! - bine, dar noi am platit si aceste servicii totusi)... sauna umeda era defecta, iar din minunatul spa ne-am ales doar cu jacuzzi si sauna uscata... drept pentru care intr-una din zile ne-am luat sarsanalele si ne-am dus la un spa minunat, la hotel orizont in Predeal, unde toate functionau...

Per ansamblu si noua ni s-a parut o lipsa de atentie la detalii, lipsa de interes fata de clienti atunci cand hotelul e aproape pustiu (cred ca mai degraba ar trebui inchis in situatiile astea) si mai presus de toate persista intrebarea (poate cineva ne da un raspuns documentat - ce ar trebui sa insemne 5 stele? nu am inteles inca...)

Trimis de svidea in 04.12.10 11:01:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV. A mai fost în/la: nenumarate locuri. cele mai relevante ar fi cheile gradistei - moeciu, clermont - covasna, susai - predeal

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (svidea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

creivean
    [05.12.10 19:17:16]

Bine de ştiut.

Iar, despre stele, s-a mai discutat pe aici, de multe ori diferenţele între 2 clasificări (de ex. între 4 şi 5 stele), sunt foarte mici. Cred că un astfel de hotel putea fi uşor clasificat şi la 4 şi la 5.

Uite eu ştiu un hotel ce ar merita 4 liniştit, dar patronul îl ţine la 3, deoarece aşa nu se sperie muşterii. Îţi garantez că acolo, vei găsi totul funcţional, cu parte de tratamente medicale, spa, piscine cu apă termală acoperite şi în aer liber, etc. Asta ca să-ţi dau un exepmlu. A, hotelul este Perla, în Băile 1 Mai (are review-uri pe sait aici ).

nicku32
    [13.05.11 17:59:09]

Scopul unei piscine este acela de a te relaxa, de a te destinde, nu de a-ti testa rezistenta fizica la... dardaiala.

Se pare ca nici la 5 stele hotelierii nostri nu vor sau nu pot sa priceapa. Degeaba imi pui la dispozitie o piscina olimpica, si un jacuzzi, daca apa are temperaturi siberiene; ce folos? Costurile sunt prea mari pt. a da drumul la instalatia de incalzire, nu sunt de ajuns 100 de euro pe noapte? Poate 200?

Si eu tocmai ma pregateam sa achizionez un pachet special de 7 nopti.

Acum trebuie sa ma mai gandesc...

nicku32
    Alte impresii din această RUBRICĂAurelius Împăratul Romanilor Hotel: