ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
NOV-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Roma toamna

Am fost la Roma intr-o mica excursie de ziua fiului meu. (de sambata pana marti)

Transport:

wizzair- Timisoara-Roma (Fiumicino), totul ok, orarul este f. bun intrucat ajungi in timpul zilei si ai transport spre centrul Romei. Zborul este ok, 1h si 30 min. fara intarzieri (doar ca nu inteleg de ce nu dau locuri in momentul in care cumperi bilet fiindca atunci cand se urca in avion se inghesuie toata lumea ca intr-un autobuz comunal sa prinda locuri unde vrea si nu intereseaza pe nimeni daca deranjeaza alta persoana) Bagajul de mana nu a fost controlat strict pe aeroportul din timisoara ceea ce a facut sa dureze un pic pana ce au inghesuit toate super bagajele deasupra scaunelor din avion ceea ce nu s-a intamplat la intoarcere unde italenii au fost f. stricti cu bagajele de mana inclusiv cu controlul in aeroport9 la intoarcere zborul a durat 1 h si 20 min.)

Atentie: la intoarcere iti recomanda sa te prezinti la aeroport cu 3 h inainte si cam au dreptate, mergi de te saturi pana la terminalul 2 -H03 de unde pleca avionul iar controllul dureaza ceva

De la Fiumicino noi a trebuit sa ajungem in P-ta. Republica unde era hotelul si am mers conform indicatiilo de pe forumuri cu trenul FM1 deci nu cu Leonard Express, sunt mai multe variante de a ajunge in centru de la aeroport:

1. shutlebus -15 eur/pers ne-a oferit un domn la iesire din aeroport

2. trenul Leonard express14/eur/per pana la Termini

3. varianta aleasa de noi -

Fiumicino-Parco Leonardo 1eur/pers (aici se afla si un mall unde puteti face ceva cumparaturi), altentie se valideaza biletele pe peron la aparatele galbene apoi

- Parco Leonardo-Ostiense 1,90eur/pers (aceste bilete se cumpara tot de la Fiumicino intrucat la Parco Leonardo nu este casa de bilete sau automat iar pt. validare se poate trece data si ora cu pixul- neaparat precizati cand cumparati biletele ca stati la cumparaturi la Parco Leonardo altfel va da bilet direct de la Fiumicino la Ostiense si costa 8eur/pers. in loc de 1+1.90=2,90 eur/pers.)

In gara Ostiense treceti din gara la statia de metrou Piramide de unde luati metroul (linia B) pana la Termini iar de acolo unde doriti sa ajungeti noi am luat metroul linia A spre Republica.

Noi am achizitionat Roma Pass de 25 eur care este comod dar depinde cat ai de umblat si ce muzee vizitezi, la primele 2 ai gratuit (in afara de Vatican) +transportul cu metroul, autobuzele si tranvaiul. Atentie este valabil 3 zile de cand l-ai utilizat prima data (noi am ajuns in 27.11si l-am folosit la metrou dupa -masa si a fost valabil pana in 29.11 la ora 24- nu 72 de ore).

Exista si abonamente pe mijloacele de transport in comun de 3 zile-11 eur (si acesta e valabil 3 zile si nu 72 ore, daca il iei dupamasa sau seara e considerat tot o zi si mai ai valabil urmatoarele 2 zile).

Biletul de metrou costa 1 eur si e valabil 75 min dar nu poti intra la un alt metrou in perioada de 75 min ci doar schimba cu un autobuz sau invers).

Cazare:

hotel Mascagni langa p-ta Republica, hotel de 4 stele care este un hotel f. bun, curat, mic dejun bufet suedez, camere mici dar f. curate (schimbau lenjeria zilnic) f. aproape de metrou, personal f. serviabil.

VATICAN

- am vizitat Vaticanul duminica 28.11.2010-fiind ultima zi de duminica din luna a fost gratuit si o coada pe masura. Am stat la coada vreo 1 ora si jumatate, a mers chiar repede dupa ce au inceput sa dea drumul. A meritat statul pe deplin, am ramas impresionati de ce am vazut- statuile, picturile, tapiseriile toate impresionante si greu de descris in cuvinte.

La basilica St. Pietro o alta coada impresionanta dar care s-a miscat destul de repede doar ca a plouat. Am vizitat catacombele 9unde sunt ingropati mai multi Papi si Regi ai Italiei-inclusiv mormantul lui Papa Ioan Paul unde statea multa lume de se ruga si il plangea). Basilica te lasa fara cuvinte prin frumusetea si maretia ei este un loc in care dorim sa revenim. Am vizitat si tezaurul.

Bazilica Sfantul Petru este una dintre cele mai mari biserici din lume, avand o lungime de 218 metri, inaltimea de peste 130 metri la nivelul cupolei si o suprafata totala de aproximativ 23.000 metri patrati. Ea a fost cladita de-a lungul mai multor secole, iar la construirea ei au participat unii dintre cei mai renumiti arhitecti precum Donato Bramante, Raffaello Sanzio, Michelangelo Buonarroti, Carlo Moderno si Gian Lorenzo Bernini.

La Pietà de Michelangelo in Bazilica San Pietro din Vatican, Roma. Grupul sculptural in marmura de Carrara este una dintre capodoperele din perioada Renasterii, reprezentand-o pe Fecioara Maria tinand pe brate corpul lui Iisus, dupa ce a fost coborat de pe cruce, scena fiind o tema recurenta in arta crestina.

PANTEONUL

Panteonul este un impresionant templu aflat in Roma. Ridicat pe post de templu al zeitatilor grecesti, acesta avea sa devina, in timp, biserica a crestinilor - "Biserica Sfanta Fecioara Maria si Toti Martirii". Datand din anul 125, acest templu este cea mai completa structura antica aflata in intregul oras, fiind totodata, cum e firesc, si unul dintre cele mai vizitate locuri ale capitalei. Aici e inmormantat Rafaelo. In secolul al XVI-lea, Michelangelo a venit in fata Panteonului pentru a-l studia in privinta datoriei la care era insarcinat. Domul Panteonului avea sa fie luat drept model pentru domul viitoarei Basilici a Sfantului Petru - al carei dom este mai mic decat cel al Panteonului cu doar 60 de centimetri.

Monumentul Naţional Vittorio Emanuele II

Cladirea din Piata Venetia (Piazza Venezia) este palatul Venetia (Monumentul National Vittorio Emanuele II). Constructia a fost dispusa  de Paul al II- lea (1461-1471) venetian si generos donator, pe vremea cand era cardinal. Palatul Venetia a fost primul mare palat renascentist din Roma. Este un monument dedicat primului rege al Italiei unificate. A fost proiectat de Giuseppe Sacconi în anul 1895, şi inaugurat în anul 1911, dar finalizat abia în anul 1935. Este construit din marmură albă, are o lăţime de 135 m. Sculptorul Venetian Chiaradia a lucrat 20 de ani la statuia regelui care a fost terminata dupa, moartea sa, de Gallori (1901) si are o inălţime de 70 de m. Găzduieşte Mormântul Soldatului Necunoscut, cu o flacără eternă    Acest monument a fost controversat deoarece a distrus o mare parte din Colina capitoliului.

PIAZZA NAVONA

Aceasta zona este dominata de arhitectura la 3 fantani din Piazza Navona ce ofera o proveliste deosebita, de bisericile construite in stil baroc si nu numai.

PIAZZA DI SPAGNA

Numele sau se datoreaza existentei in zona a Ambasadei Spaniei.

FONTANA DI TREVI

Fontana di Trevi este cea mai cunoscuta si probabil cea mai frumoasa fantana din intregul oras Roma. Acest monument impresionant domina micuta piata Trevi situata in cartierul Quirinale. Fontana di Trevi se afla la capatul unui apeduct construit in anul 19 i. Ch. ce se numeste Aqua Virgo. Acest apeduct aduce apa de la izvoarele Salone (aproximativ 20km departare de Roma) si aprovizioneaza fantanile din centrul istoric al Romei cu apa.

Figura centrala a fantanii Trevi este Neptun, zeul marii, care se afla intr-un car de lupta ce are forma unei scoici, tras de doi caluti de mare. Unul dintre cai este naravas iar celalalt este calm si supus. Acestia simbolizeaza dispozitia fluctuanta a marii.

La stanga lui Neptun se gaseste o statuie ce reprezinta abundenta, iar cea din dreapta reprezinta sanatatea perfecta. Deasupra sculpturilor se gasesc basoreliefuri, unul din ele infatisand-o pe Agripa, fata dupa care a fost denumit apeductul.

Apa de pe fundul fantanii reprezinta marea. Legenda spune ca cel ce arunca o moneda in apa se va intoarce la Roma. Aceasta moneda trebuie aruncata peste umar cu spatele la fantana.

Aici ne-am reintors fiindca ne-a placut f. mult inclusiv stradutele din vecinatate.

COLLOSEUM

El este probabil cea mai impresionantă clădire-ruină a Imperiului Roman. Cunoscut iniţial sub numele de Amfiteatrul Flavian, Colosseumul era cea mai mare construcţie a vremurilor sale şi astăzi este cel mai mare amfiteatru antic care poate fi vizitat. Dar dupa ce am vizitat Vaticanul nu am fost prea impresionati.

Columna lui Traian

Monumentul se află în Forul lui Traian, în imediata apropiere - la nord - de Forul roman. Terminat în 113, basorelieful în formă de spirală comemorează victoria lui Traian în campania sa de cucerire a Daciei. Columna are o înălţime de aproximativ 30 de metri şi conţine 18 blocuri masive de marmură de Carrara, fiecare cântărind 40 de tone. Ma asteptam sa para mai mare dar langa Monumentul Naţional Vittorio Emanuele II pare o jucarie.

Forul roman, via apia etc.

BASILICA SFANTA MARIA MAGGIORE

Este o veche basilica catolica din Roma. Este cea mai mare biserica din Roma dedicata Fecioarei Maria. Este una dintre cele patru basilici papale din Roma, fiind adesea folosita de Papa.

Sub sanctuarul basilicii Sfanta Maria Maggiore se afla cripta Betleem, unde sunt ingropate multe din figurile semnificative ale Bisericii Romano-Catolice. O bucatica de relicva dintr-o iesle este considerata a fi chiar din ieslea Nasterii Domnului.

MASA:

Langa Vaticam am luat o mare tapa, un restaurant unde ne-am lasat atrasi de chelner dar daca era la noi cred ca nu avea nici autorizatie de functionare. Nu am mancat aproape nimic de 50 eur.

Langa hotelul unde am stat pe Via Nationlale aproape de P-ta Republica la Restaurantul Zeus unde sunt chelneri romani am fost serviti f. bine, mancare buna si la preturi bune (aveau un meniu Zeus de 18 eur unde primeai aperitiv, apoi spaghete apoi carne cu ciuperci, desert, paine, apa si cafea sau capucino, tot aici aveau si tiramisu f. bun)

Roma este f. frumoasa merita vazuta, vrem sa ne reintoarcem primavara sa o vedem si inflorita, italienii se aseamana cu romanii sau noi cu ei{cel putin la curatenie) ei sunt mai eleganti dar nu sunt nemti si nu vor fi vreodata.

Trimis de simov in 02.12.10 17:46:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Lignano, Venetia, Verona, Trieste, Bolzano, Lacul garda

VIZUALIZĂRI: 3826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cathzel
    [02.12.10 20:40:55]

Foarte frumos ai povestit. Abia astept sa merg la Roma, am bilete de avion pt februarie 2010, tot un weekend.

Cum ecu cazarea, unde ati stat voi cat costa?

Cum sa caut ceva cazare, e mai bine in centru sau aproape de aeroport? Noi ajungem seara in Roma.

kmy
    [02.12.10 21:37:21]

Foarte util reviewul tau. O sa-l mai citesc inainte de-a pleca la Roma.

kathy15
    [02.12.10 21:46:27]

Foarte interesant si frumos review-ul! Abia astept sa merg si eu la Roma... O sa merg in martie tot cu wizzair si vroiam sa intreb legat de bagajul de mana, exista anumite interdictii? (adica sa nu avem voie sa luam lichide sau aparatul foto, etc... eu nu am mai fost cu avionul si nu stiu cum e)

anadragusin
    [03.12.10 03:31:16]

Interesanta vizita voastra la Roma. Un adevarat ghid pentru potentiali turisti, cu multe amanunte utile. Felicitari pt. review!!!

simovAUTOR REVIEW
    [03.12.10 09:17:18]

noi am ajuns pe la ora 2,30 la Roma si am avut timp sa ajungem la hotel, noua ne-a placut sa stam in centru fiindca seara ne mai plimbam. hotelul a costat 370 eur/tripla -3 nopti cu mic dejun.

simovAUTOR REVIEW
    [03.12.10 09:21:33]

Nu ai voie mai mult de 100 ml de lichid in bagajul de mana si doar un singur bagaj de ex. nu poseta si rucsac ci doar un bagaj. Recomand un bagaj la cala care nu e asa scump 63 ron pe sens si rezolva multe.

kathy15
    [03.12.10 15:46:29]

Multumesc pentru informatii!

corinne
    [03.12.10 17:11:57]

Multe informatii utile, frumos prezentate. Un vis al meu este sa vizitez Roma... si ghidul tau o sa-mi foloseasca.

Felicitari!

eduardpetrut
    [13.03.13 17:20:32]

buna ziua!!

vin cu o completare la aceasta impresie.

In acest moment se pot cumpara nilete din Parco Leonardo catre Pyramide (Ostiense)

deci in mall la mijloc exista un centru de informatii unde vis-a-vis de el este un automat care vinde pe baza de card.

Daca nu vreti sa folositi cardul la acelasi birou de informatii iesiti din mall, prin stanga biroului de informatii (cum il priviti) iesiti in curtea complexului unde mergeti drept inainte iar in capatul aleei (dupa ce treceti de o piateta rotunda) pe partea dreapta este o cafenea ce are un magazin tabaco care vind si bilete de tren pentru orice directie

anadragusin, cathzel, corinne, eduardpetrut, kathy15, kmy, simov
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: