ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
ÎNSCRIS: 18.11.10
JUN-2010

Către satisfăcător

China 2010 - pas cu pas (episodul 12)

Fishing Junks At Sunset

Articolul este parte a serialului China 2010 - pas cu pas ce continuă cu episodul 12 - Panda şi drumul spre Shanghai

episodul anterior il gasiti aici

Înainte de a pleca din Xian mergem la o rezervaţie din afara oraşului, aflată la 100 km. De la hostel am cumpărat un tur, vrem să vedem câţiva panda. Trenul e după masă şi vrem să ne umplem timpul. Oricum e mai bine decât în Xian. Am primit în preţ un şofer de microbuz care a avut şi rol de ghid. Nu s-a comparat cu cel din Beijing dar şi-a dat toată silinţa şi l-am apreciat. Pe drum prindem un mic blocaj care ne întârzie, dar ajungem. Rezervaţia este de fapt o grădină zoologică destul de rudimentară şi prost întreţinută, probabil că suferă la capitolul fonduri. Principala atracţie o reprezintă 20 de panda gigant, destul de scumpi la vedere. Norocul nostru a fost vremea destul de rece care a scos câţiva din bârlog. Nu am reuşit să admirăm decât doi adulţi timp de câteva minute. Vedete au fost însă doi pandalici de 2 ani pe care i-am hrănit cu mere (tot de-ale lor, marca Fuji) şi drept mulţumire au stat în tihnă la fotografiat, spre bucuria noastră. În provincia Shaanxi, unde ne aflam, trăiesc puţini panda, majoritatea sunt cantonaţi în Sichuan. Restul animalelor nu beneficiau însă de acelaşi spaţiu, nici măcar master Shifu (Red Panda), puţin cam răşpălit, ostracizat într-o cuşcă metalică subdimensionată, asemănătoare celor din grădinile noastre zoologice. În altă cuşcă similară erau înghesuite câteva maimuţe dintr-o specie care (jur) semănau izbitor cu Michael Jackson. Îniţial am încercat să le fac un prim plan (erau atârnate de gard, cu privirea către noi) însă şoferul-ghid ne-a avertizat să fim precauţi pentru că obişnuiesc să împroaşte cu pipi turiştii. Cum mi s-a părut că luaseră deja poziţia de "tragere", am renunţat rapid la poză.

După un prânz într-un restaurant de 2 lei (inclus şi el în preţul turului), aflat într-o localitate obscură al cărei nume nu l-am reţinut, grupul nostru s-a întors în Xian, la timp pentru plecare. Urmează 24 de ore de mers cu trenul spre Shanghai, la vagon hardsleeper. Spre deosebire de softsleeper, acesta este cu o clasă mai jos, cu paturi suprapuse câte 3, de tip open space (fără uşi, necompartimentat), la fel ca o cameră de cazarmă. Renate e uşor stresată de acest amănunt, mai ales că ieri i-a văzut pe "călători". Ţinând cont că trenul vine din Tibet, cred că vom avea parte de o experienţă inedită.

Ne urcăm în tren, la prima vedere vagonul este curat, dar e o căldură... aerul condiţionat nu merge. Paturile noastre sunt la nivelul 3, despărţite de un panou. E bine şi aşa, suntem totuşi alăturaţi. Nu e chiar rău, e curat, deşi patul meu e nefăcut, cu lenjeria de la celălalt pasager. Observ că nu sunt singurul în această situaţie, dar nimeni nu se stresează. Iau iniţiativa şi îi explic naşei ce are de făcut însă după 2-3 eschivări din partea ei ajung la concluzia că vorbesc de unul singur, căci habar n-are de engleză şi nici eu de chineză. În consecinţă nu reuşesc să o fac pe naşă să schimbe aşternutul, nici măcar prin semne. Dă-o-n măsa, am dormit în cabane mai mizerabile. Important e că Renate are patul făcut şi e mulţumită. Trenul pleacă, aerul condiţionat porneşte. Atmosfera e foarte destinsă, încă este zi, avem o măsuţă pe hol unde stăm la taifas şi studiem totul în jurul nostru. E şi un vagon restaurant prin apropiere, căci periodic vine unul cu un căruţ cu bucate şi beuturi. Pe geam ni se înfăţişează imagini muntoase spectaculoase, cu vârfuri conice împădurite. Trecem pe lângă multe fabrici şi cariere în munte. În vagon e din ce în ce mai multă animaţie. Chinezoii scot supele, se duc la capătul vagonului unde au un aparat cu care încălzesc apa şi bagă la maţe. Îşi iau cina în linişte. Avem vecini ok, nu sunt ţărănoii din gară, sunt decenţi, nu vorbesc tare, se poartă civilizat, lucru care ne mulţumeşte. Călătoria devine plăcută, ne simţim ca în documentarele Globetrekker de pe Travel. Mai târziu, când toată lumea trage pe dreapta, Renate se duce şi ea la culcare, dar mie încă nu îmi este somn, aşa că am scris următoarea cronică:

Portretul chinezului de rând

Suntem pe drum, în tren, am plecat din Xian şi ne îndreptăm spre Shanghai. E beznă acum, pentru că, fix la ora 22, chinezoii au dat stingerea pentru toată lumea. Luminile s-au stins şi fiecare s-a cocoţat la coteţul lui. Ale noastre sunt la cucurigu, la nivelul 3, cele mai de sus. E curat, iar vecinii noştri nu sunt gălăgioşi. Sunt familişti, au şi copii. Unul a început să zbiere când s-a stins lumina. Dacă îl prindea pe Mao în viaţă, vedea el pe dreq', se obişnuia repede cu bezna.

Avem vreo 23 de ore de mers. Ne-am îmbarcat la 17.30 şi până pe la 21 chinezoii au mâncat continuu, îndeosebi supe la cutie... câtă supă e acum în burţile lor... ia uite, unii sforăie... mai devreme unul trase și niște vânturi.

În gară roia de chinezi, parcă era exod. Toţi sunt agitaţi, vorbesc continuu şi tare, hămăie la telefon să audă şi cel din capătul celălalt al gării. Sunt mulţi de tot, se mişcă repede şi pretutindeni. Parcă sunt ca turbaţii ăia din "I Am Legend".

A... să vedeţi puradeii. Cei mititei, până în 3 ani, sunt simpatici. Nu poartă scutece, au nişte pantalonaşi scurţi, rupţi în cur şi cu gaură la puţă sau, după caz, fofo. A făcut pe el, direct pe gaură, afară. Dacă ai ghinionul să fii pe traiectorie, asta e. Mai ales în locurile publice mă uit unde mă aşez. Dacă a fost înainte una cu un plod în braţe, care a făcut un kk mic... ? Că nu se deranjează să cureţe după el. Apa e mai 'eftină decât scutecul.

În plus, sunt căpăţânoşi. Au o baniţă disproporţionată faţă de corp de zici că acum au aterizat. Pe măsură ce cresc devin mai normali. Dar sunt răsfăţaţi (deh, politica unicului copil, nu există fraţi), fac urât dacă nu le convine ceva.

Acum să descriem un pic chinezul adult. Nu sunt chiar aşa de scunzi cum s-ar părea, am văzut destui înalţi, chiar şi femei. Ele sunt 99% pocitanii. Rar vezi una drăguţă, dar şi atunci pierde la capitolul corp, pentru că are picioarele ori paranteze, ori în X. Încă nu-mi dau seama, văzând vreuna mai aranjată, dacă e frumoasă sau nu în accepțiunea unui chinez. Ei sunt un soi aparte. Deşi au fost campanii pentru renunţarea la flegma publică, nu s-a ajuns la niciun rezultat. Mergi pe stradă şi deodată auzi un hârâit puternic - domnul chinez îşi curăţă plămânii şi pregăteşte torpila, după care o înfige la 2 metri în asfalt, în faţa lui. O trage cu atâta patos încât ai crede că vrea să rupă betonul în două. Cei mai "civilizaţi" o trântesc direct la coşul de gunoi. Inutil să vă descriu ce se aude în buda publică, după ce închide uşa după el. Parcă sunt în menajerie...

La capitolul ţoale: dezastru. Majoritatea sunt adunaţi de pe gârlă. Nişte ieftineli de angro pe ei... chiar şi cei cu uniforme publice arată deşuchiaţi, în afară de miliţience şi soldaţii de la Oraşul Interzis, care sunt impecabili.

În general, contactul cu un străin e un eveniment major care le provoacă emoţii sincere. Nu sunt prea comunicativi (majoritatea nu ştiu engleză sau o vorbesc foarte prost), iar fătucile sunt topite şi se hlizesc ca nişte capre dacă un caucazian le bagă mai mult în seamă. Cei de la obiectivele turistice sunt enervant de agresivi. Că vor să-ţi fie ghid sau să-ţi vândă ceva, se bagă în sufletul tău de-ţi vine să-i iei la palme.

Şi totuşi... după o aşa descriere, poate mulţi se vor întreba: ce naiba căutăm noi aici... ? Pentru că totuşi China are o istorie şi o cultură veche de peste 5.000 de ani. Pentru că am văzut multe lucruri de calitate aici. Pentru că, din păcate, chinezul de azi este produsul ultimilor 70 de ani, format în era lui Mao, sărac, supus şi muncitor, fără nicio personalitate sau un ego al său. Spiritul de turmă e la el acasă, nimeni nu face nimic de capul său. Şi turismul este organizat. E jenant să treci pe lângă un grup şi să-i vezi încolonaţi 2 câte 2, ca la grădiniţă, pentru a intra la un palat. Nu au cărţi sau ghiduri scrise la ei, sunt mereu adunaţi în jurul ghidului care le hămăie protocolar istoria obiectivului.

Şi încă ceva foarte urât: nu am văzut popor mai pus pe furtişag în relaţia cu un străin. Dacă ar putea, te-ar fura pe faţă. Ba nu au rest, ba şi-l însuşesc cu nonşalanţă, zâmbindu-ţi că e ok. La preţuri te umflă de 3-4 ori chiar şi în magazinele cu preţuri afişate. Nici marocanii sau turcii nu făceau aşa ceva. Pentru o naţie care are pretenţia de a deveni noua putere mondială e jignitor la adresa restului lumii. Chiar şi aşa, experienţa de a vedea China merită cu vârf şi îndesat.

S-a cam făcut târziu, poate reuşesc să închid un ochi, că mâine e altă zi şi nu e de pierdut. În plus, mă gândesc că poate ne trezesc ăştia de dimineaţă cu imnul naţional.

Numa' bine.

Albumul complet de fotografii îl găsiţi aici

Urmează episodul 13 - Sosirea în Shanghai

Trimis de badge® in 02.12.10 00:21:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: China, Hong Kong, Macao

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La 100km de Xian, într-o rezervație
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Cristian_h*
[02.12.10 06:26:50]

@badger, nu stiu ce o sa fac cand se vor termina aceste episoade, super lectura, atat de plastic si cu atat de mult umor ai descris portretul chinezului contemporan, nu pot sa spun decat jos palaria!

Recitind ce ai scris stau si ma intreb cum aratam noi imediat dupa revolutie in ochi unui occidental dupa 50 de ani de comunism!

[02.12.10 06:43:11]

Am atasat melodia de mai sus, se poate insa schimba!

ionescunic
[02.12.10 07:06:57]

Foarte tare, cred ca devin cititor fidel al seriei tale despre china , desi nu exista nici macar o sansa cat de mica de a ajunge acolo.

Iti multumesc pentru text cat si pentru ajutor!

santana*
[02.12.10 07:51:54]

Cătălin, spune-mi te rog dacă în periplul tău în China ai ajuns şi la Marele Zid şi trimite rogu-te un link să vad şi eu fotografiile. Vorba colegului ionescunic, cine ştie dacă voi ajunge vreodată acolo!

mariana
[02.12.10 07:59:04]

@santana, cauta cateva episoade in urma si gasesti pozele cu zidul.

Mai baieti, dati si voi o cafea daca tot ne-am facut abonament la aceste episoade? Maine sa-mi pastrati si mie pentru-ca o sa fiu pe traseu la ora asta!

santana*
[02.12.10 08:02:09]

@mariana

mulţam fain, la această lipsă a mea de aplicaţii în domeniu, adaugă şi faptul că-l citesc pe Cătălin cu mult înainte de validarea fotografiilor.

mariana
[02.12.10 08:05:13]

Aici ma vad nevoita sa-ti dau dreptate. Tare bine ar fi sa vedem si pozele o data cu cele scrise ,poate in timp o sa se poata si asta.

sandu.53
[02.12.10 08:32:20]

interesant, captivant, excelent scris... mi-a placut mult si acest episod, trebuie sa verific sa nu-mi fi scapat din cele vechi vreunul, dar azi pot acorda puncte cu felicitari!

[02.12.10 09:15:30]

@Cristian_h - lasă că sunt multe articole interesante pe site care merită citite la fel de intens. Poate pe primăvară să recidivez cu o serie Japonia 2008 - pas cu pas, că şi acolo a fost distracţie... Ref. la portret, mai mult ca sigur că aşa eram şi noi priviţi acum 20 de ani.

@ionescunic - îţi iei inima în dinţi într-o zi şi spui: Acum! Noi ne-am hotărât pentru Australia în 5 minute. Iar acolo a fost cu vize, dosare, interviuri etc. Sorry că n-am reuşit să stăm mai mult la taifas, dar sigur cu altă ocazie.

@santana, @mariana - la finalul fiecărui articol dau link către albumul nostru de pe Picasa, acolo veţi găsi tot ce doriţi să vedeţi, chiar şi în avans.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Alex_Macedo
[02.12.10 09:40:31]

... ţin minte, în Suedia... primăria tăia panglica la un cartier nou construit, adevărat în stil rusesc, cu blocuri erecte de 8-10 etaje, aliniate, elegant cu parcări subterane pentru fiecare apartament, proaspete şi în stand-by pentru noua colonie chineză care se forma şi se... multiplica în oraş. Un conaţional tocmai se mutase şi era disperat cum în liftul nou-nouţ, orezarii scuipau ca pe stradă ca şi în casa scării, dealtfel!... noi românii, avem o chestie d'asta de dramatism exagerat dar, m-am dus să văd cu ochii mei tărăşenia... am crezut că am aterizat în Bangladesh, pe nu ştiu ce coclau insalubru... şi iată că acum, se confirmă înca odata ceva ce nu am crezut atunci!!

... şi aici se confirmă!!... şi m-am ars de mai multe ori, mai ales în aşa-zisele, fast-food-uri chinezeşti şi în România şi în Ungaria şi dealtfel, în toată Europa!... totul e evident la gramaj care este afişat dar, numai aşa de dragul legii care impune... 300 de grame de orice... am cerut şi pus în farfurie de plastic aşaaaa... ochiometric, cam cât pumnul meu... aşa avea porţia 300g, cum mă pregăteam eu sa le dau 300 de hârleţi în ochii lor cu căutătură piezişă!

... pentru hazu'tău de a spune lucrurilor pe nume şi de la mine un click, p'un vot cu superbonus cu tot!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
TEOANCA
[02.12.10 10:43:29]

@badger sau Catalin

Ai remarcat cred, ca @santana nu este de acord cu username-ul tau. Ti-a spus pe nume. Daca ai citi macar cateva din ecourile postate de el, ai realiza ca asta e mare lucru

Cu riscul de a fi criticata de colegi trebuie sa-ti spun ca deja, cand deschid AFA si vad o postare de a ta intai votez. Citesc abia cand am timp dar nu am nici o indoiala ca votul meu a fost dat din altruism. Iar cu pozele sunt in urma raaaaaaaaaau. Muncesc din greu, strang bani sa vad China...

In alta ordine de idei, m-am distrat copios citind impresiile despre chinezi. Si... m-am gandit! La cum le-ai descris pe bietele fete, nu mi-as dori sa ne intalnim vreodata face to face

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[02.12.10 10:57:47]

@TEOANCA - atâta timp cât eşti printre ei doar în vacanţă nu cred că te deranjează prea mult cum arată. Nu pot să spun că am găsit mai mult de 2-3 care să-mi placă. Stai să le vezi şi pe japoneze... dintre toate asiaticele, pot spune că singaporezele sunt într-adevăr frumoase, asta şi datorită nivelului ridicat de trai (sunt aranjate, îmbrăcate şi fardate impecabil).

AndreiVladut
[02.12.10 15:24:33]

Sehr gut: D. Interesant si o posibila destinatie

ceasornicarul
[03.12.10 11:18:54]

Sper sa nu fie o exagerare din partea ta in legatura cu comportamentul lor dar sunt foarte surprins, neplacut bineinteles de tot ce scrii legat de modul lor de a trai, creste copiii si aici ma refer in primul rand la bunul simt, care se pare lipseste cu desavarsire la ei. Nu-mi vine sa cred chair lasa cacuta pe scaune? Sunt praf saracii, vorba ta daca ori ajunge astia sa domine lumea ceea ce nu este exclus, probabil Ferentari va fi noul Primaverii al Bucurestiului. Dar eu tot voi incerca sa ajung in China.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[03.12.10 11:53:28]

Ce interes aş avea să exagerez... ? Am văzut unul în sala de aşteptare în gara din Xian scăpând un pp pe el (de fapt pe fotoliu), l-a luat bunică-sa şi l-a şters sumar, la fel şi fotoliul... oricum astea nu sunt detalii care să te facă să renunţi, şi noi avem multe puncte comune cu ei.

Alex_Macedo, AndreiVladut, badge®, ceasornicarul, mariana, sandu.53, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind China - o lume aparte: