ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2010
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 20.10.09
NOV-2010

In sfarsit turism si la noi...

ducu bertzi floare de colt

Prin bunavointa unui coleg de forum, am beneficiat de un sejur de 4 nopti gratuite la aceasta pensiune (cazare). Evident, ca inainte de-a pleca catre aceasta destinatie, am "studiat" ultimele descrieri, precum si site-ul pensiunii, plecand la drum cu un sentiment de liniste, ca totul va fi ok. Dupa mai multe "tatonari" cu proprietarii pensiunii, am reusit sa stabilim perioada in care puteam beneficia de premiul primit, fiind stabilit in intervalul 15-19 noiembrie, iar prognozele meteo ne indicau o vreme excelenta pt. o astfel de iesire.

In consecinta, in cursul zilei de luni, am pornit la drum destul de tarziu, din Cluj Napoca, pe traseul Turda-Sebes-Obarsia Lotrului-Ranca, bazandu-ma si pe sfatul dl-ui Adelin, care spunea ca drumul e ok acum. Si a avut dreptate, pt. ca desi Transalpina este o sosea dificila iarna, faptul ca a fost recent asfaltata (mare parte) si ca vremea era deosebit de calda (~15-20 grade), pot spune ca am avut parte de o calatoria foarte pitoreasca si usoara. Evident ca eram dotati cu cauciucuri de iarna (noi), lanturi si tractiunea 4*4, de care speram totusi sa nu avem nevoie. Singurul motiv de mahnire a fost faptul ca pornirea tarzie, precum si sesiunile prelungite de poze de pe traseu, au facut ca ultima parte a traseului (adica cea mai interesanta) sa o parcurgem intr-o bezna toatala, ajungand la pensiune undeva in jurul oreai 19. Va recomand sa va organizati mai bine decat noi :))), pt. ca la lumina zilei se pune in valoare farmecul zonei, in unele portiuni ruland la o altitudine de 2.200 m (cf. GPS-ului).

Sunt multe posturi legate de aceasta pensiune, astfel incat nu as insista prea mult asupra ei, ci mai degraba as imparti aceasta descriere in 2 capitole si anume:

1) Pensiunea

Cazarea:

- Conditii: sincer la pretul de 75 lei/camera, dati-mi voie sa spun ca am fost placut impresionat de conditiile din camere (dimensiunea, balconul, mobilierul, baia, consumabilele, prosoapele schimbate zilnic... le stiam de la colegii de forum); Daca ar fi mai multe zone din tara cu astfel de tarife decente (mult mai aproape de veniturile noastre), evident ca as opta sa-mi cunosc mai bine tara... si sa fac baie la marea noastra, iar de schiat sa merg pe ale noastre partii; pana atunci insa... vanez ofertele speciale si decente de la noi :))))... putine, dar uite ca mai sunt;

- Dotarile: sala de sport ne-a incantat, insa din pacate se vede ca au trecut pe acolo oameni care nu prea au avut grija de acele echipamente; la inceput cainii au reprezentat un motiv de teama, insa pe parcurs s-au dovedit buni prieteni, insotindu-ne in drumetii; ne-am bucurat ca si juniorul a avut parte de activitati la pensiune, pt. ca parcurile de joaca din jurul pensiunii chiar daca nu sunt 100% finalizate, i-au permis sa-si descarce energia; accesul la internet, ne-a ajutat sa trecem mai usor peste ziua in care a fost mai rece combinat cu ploaie si vant.

- Mancarea: In timpul celor 4.5 zile, am mancat mai multe feluri (toate mesle le-am servit la pensiune), toate foarte bine pregatite, ciorba de perisoare fiind cea care ne-a dat gata... zilnic; micul dejun de tip bufet suedez a fost foarte ok; din pacate aprovizionarea se face mai greoi, insa periodicitatea ei se datoreaza si faptului ca eram oarecum in extrasezon (nu ca nu am avut ce manca, ci ca unele feluri nu au mai putut fi "repetate" in ultimele zile).

- Site-ul a fost cel care m-a ajutat foarte mult, atat prin localizarea ei la sosire (coordonatele GPS au fost foarte utile avand in vedere bezna in care am ajuns in prima seara) cat si prin locatiile de vizitat in zona.

2) Zona Ranca

Sunt cateva locuri de vizitat, noi reusind in cele cateva zile sa trecem pe la Obarsia Lotrului (la sosire), Pestera Muierii, Polovragi (pestera si manastirea) si Cheile Oltetului. Zilnic am mai iesit la cate o plimbare de 3-5 km pe jos, insa trebuie sa fiu sincer si sa recunosc ca in perioadele in care nu exista zapada pt. a practica sporturile de iarna, dupa 2-3 zile in zona, cam toata activitatea se poate rezuma la cele din pensiune si din jurul ei. Cand e insa zapada (noi am reusit s-o zarim insa doar pt. 1 zi, pe un pisc indepartat), situatia sunt sigur ca se schimba, iar apropierea pensiunii de una din partii este un avantaj serios.

Cred ca toamna (nu toamna tarzie cum am fost noi, ci cand se schimba culorile naturii)) si iarna este pusa mai bine in valoare aceasta zona superba din tara.

Din pacate nu am reusit sa socializam prea mult, insa tin sa multumesc personalului, care au facut totul ca sejurul nostru sa fie cat mai reusit.

Ca si concluzie finala: o zona superba cu conditii de cazare foarte bune (am vazut pensiuni care aveau chiar pret mai mic cu mic dejun inclus, e drept insa ca nu am vazut pt. ce anume... ; oricum preturi decente fata de alte zone montane mai "consacrate" din tara si sper sa nu se alinieze prea curand la cele din aceste zone mai cunoscute).

Trimis de atti_sz in 01.12.10 20:17:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Vatra Dornei, Durau, Felix, Stana de Vale, Singeorz Bai, Brasov, Baisoara, etc.

VIZUALIZĂRI: 1635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atti_sz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe drum catre Ranca

creivean
    [01.12.10 20:31:20]

Pentru că eu am fost cel ce v-a cedat (cu drag) acest sejur, am o singură nemulţumire. Că nu ţi-am acordat primul vot )

Mă bucur că am putut contribui şi eu la un sejur bun pentru voi, în care se pare că v-aţi încărcat bateriile şi ozonat plămânii. Plus, ai redescoperit şi tu, turismul bun, care se practică şi în România.

Am totuşi o întrebare. De ce aţi stat doar 4 nopţi, că doar sejurul era de 5?

Felicitările mele.

[01.12.10 20:34:17]

Juniorul a trebuit sa mearga duminica la ziua unei fetite, asa ca am decis sa pierdem o noapte din sejur, ca sa putem onora si acea invitatie.

Flaviu
    [01.12.10 20:39:32]

@atti sz

Pentru că astazi este 1 Decembrie iar username-ul tău ne spune că eşti de etnie maghiară, dă-mi voie să te felicit în cel mai călduros şi sincer mod pentru acurateţea şi frumuseţea cu care scrii în limba română!

Destui români neaoşi nu reuşesc acest lucru, din păcate.

Bravos pentru review!

Servus!

[01.12.10 20:46:56]

Multumesc pt. felicitare, adevarul este ca scriu si vorbesc foarte bine lb.romana (hmmm... mi-au murit laudatorii? )), pe de o parte pt. ca in zona copilariei mele (Sighisoara), am avut un cerc foarte mare de prieteni romani, pe de alta parte liceul urmat la Tg. Mures a fost in lb romana, iar aceste lucruri s-au simtit in modul in care m-am format si ulterior in modul in care ma exprim.

Sa nu uitam ca am fost asimilat ))... pt. ca sotia mea este o... Ioana ))

creivean
    [01.12.10 20:51:25]

Alo, clujeniii, de ceilalţi români nu ziceţi nimic?

La Mulţi Ani Români, La Mulţi Ani România!!!

[01.12.10 20:55:51]

Intr-adevar avem o tara foarte frumoasa, care merita felicitata: La Multi Ani Romania!!!

Fie ca sa ajunga cat mai curand acolo unde-i e locul: intre perlele turistice ale lumii.

Flaviu
    [01.12.10 20:57:44]

@All

La Mulţi Ani!

gregorio
    [01.12.10 21:31:26]

Felicitari pentru tot ceea ce ai scris. Noi am fost la pensiune in aprilie... am nimerit o vreme groaznica... am scris in review-ul meu... de atunci am ramas cu dorinta de a reveni in conditii mult mai omenesti (dpdv meteo).

La multi ani tuturor romanilor!

crima
    [01.12.10 22:21:05]

Din pacate nu am reusit sa socializam prea mult

Asa este, asta am gandit si eu, ma gandeam de ce...

Si inca ma gandesc... Vorba doamnei Mioara: "Oameni si oameni"...

Noi suntem vecinii de la camera 4, cei care mancam la masa din fata voastra. Cei care va salutau si cei care va raspundeau la salut (si nu doar din complezenta)... Iar voi sunteti (sigur) cei care ne salutau si cei care ne raspundeati la salut (si, sigur, nu doar din complezenta)...

Pe cand, altii, atunci cand ii salutam, parea ca ii deranjam si abia daca raspundeau, asa, cu juma' de gura... Sa ne salute ei? Nicio sansa...

Probabil ca din acest motiv am incercat sa nu ne "deranjam" reciproc si poate ca rau am facut. Atunci cand ati vrut sa intrati la tenis de masa ati ezitat... Eram noi... Am vrut sa va propun un "dublu"... Am ezitat...

Vorbeati cu cineva de pesteri, drumetii... Am vrut sa va propun sa mergem impreuna... Am ezitat...

Si noi am fi socializat mai mult, dar atunci cand un M-class iti scuipa seminte-n cap, parca ti se taie... Noi eram cu un amarat de Logan...

Alina Morar
    [01.12.10 22:29:04]

Bine ai revenit si vad ca v-ati relaxat si simtit bine.

[01.12.10 23:22:56]

Sincer, regret ca nu am intrat la un tenis dublu, asta era intentia, insa m-am gandit ca poate ca va simtiti mai liberi/lejeri in intimitate si am ales sa ne plimbam si apoi sa ne jucam tenis. Adevarul e, ca nu ai de unde stii gandurile fiecarui om cu care interactionez si poate exista o mica posibilitate ca cineva sa caute linistea, astfel incat intentia de apropiere sa-ti fie deranjanta. Pe de alta parte, cine nu risca... ramane fara prieteni )

E drept ca am salutat pe toata lumea (chiar daca nu ni se intorceau tot timpul saluturile, nu aveam motiv de suparare, ca doar eram in concediu), am initiat si cateva discutii cu alti meseni in prima seara, insa am avut acel sentiment ca toata lumea ar dori intimitate si liniste, asa ca am continuat discutiile doar cu personalul pensiunii.

Chiar ar fo fost interesanta excursia comuna in zona, mai ales ca am fost doar noi 3, doar pe la obiective intersectandu-ne cu cate o familie cazata la pensiune. Era bine sa avem mai mult curaj din ambele parti, insa a fost o lectie si am s-o tin minte.

Apropo: nu judeca oamenii dupa masini, eu nu o fac, pt. ca si Loganul este o realizare pe care multi oameni nu si-o pot permite. Conjunctura face ca eu sa am o masina un pic mai scumpa, insa departe de acel Mercedes de care aminteai )) (cu ei am povestit mai des, sa stii ) )

Andox
    [01.12.10 23:33:45]

Apropo de zapada, duminica 26.11 se putea schia la Ranca. Iar daca nu aveai cauciucuri de iarna nu prea puteai trece de zona releului (de altfel era si Politia care te oprea). Iar inspre Papusa nici vorba.

Pacat ca am ajuns dupa ce s-a intunecat iar aparatul meu este cam varza, ca va puneam si cateva poze.

O sa incerc sa pun totusi 1-2 facute fara blitz.

[02.12.10 07:39:52]

Putina muzica nu strica, nu?

Alina Morar, atti_sz, chelie_d, crima, Flaviu, gregorio
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: