ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2010
STATUS: CONSUL
JUL-2010

Scurtă plimbare în Poprad

Petula Clark-Downtown

Oraşul Poprad, de pe râul cu acelaşi nume, cu ai săi ceva mai mult de 50.000 de locuitori, este un oraş mic, abia al zecelea din Slovacia, dar este un oraş plin de farmec, pe care am ajuns să-l vizitez doar pentru că, în drumul nostru spre Cracovia, am decis să facem o oprire de o noapte aici.

Cum la Pension Aqualand (click aici), unde rezervaserăm o cameră am ajuns după-amiaza, am avut timp să facem o plimbare şi în oraş. De la pensiune până în centrul oraşului sunt ceva mai puţin de 500 m, aşa că am plecat pe jos, pe strada Štefánikova, pe care se află pensiunea până la intersecţia cu Levočská, unde am făcut la stânga şi, după câteva zeci de metri, am ajuns în Staré Mesto, oraşul vechi.

Aici, surpriză! Lăsând la o parte micile amănunte, sentimentul de deja vu era dominant. şi asta pentru că, la fel ca în Košice (click aici) şi Prešov (click aici), oraşul vechi este concentrat într-o piaţă de formă lenticulară, cuprinsă între braţele unei străzi pietonale.

La fel ca în Košice şi Prešov, centrul istoric este grupat în jurul unui aşezământ ecleziastic cu o vechime considerabilă. La fel ca în Košice şi Prešov şi în centrul istoric din Poprad există o coloană ridicată în memoria victimelor unei epidemii de ciumă.

La fel ca în Košice şi Prešov, piaţa lenticulară este încojurată de case burgeze, din secolele al XVIII-lea şi al XIX-lea.

Evident, sunt şi diferenţe. Piaţa de formă lenticulară nu se mai numeşte Hlavná ulica (Strada Mare), ci Námestie svätého Egídia, Piaţa Sf. Egidius şi nu mai este orientată pe direcţia nord-sud, ci pe direcţia est-vest.

Dar să o luăm în ordine. Am ajuns în estul Pieţei Sf. Egidius, unde este un mic parc, cu o fântână arteziană, încadrată din trei părţi de câte un portal.

Pe cea de-a patra latură, cea dinspre vest, se află Rímskokatolícky Kostol svätého Egídia, Biserica Romano-Catolică Sf. Egidius, un monument arhitectural deosebit, datând de la mijlocul secolului al XIII-lea. Este construită în stil gotic, ca şi cloponiţa de alături, care poartă încă şi acum clopotele originale. Din păcate, aşa cum citim pe un anunţ pus pe uşa bisericii, în lunile iulie şi august, aceasta nu se poate vizita în interior decât joia şi vinerea, de la 16 la 18. Evident, ca urmare, nici vorbă să putem urca în turn.

La fel ca în Prešov, şi aici, în oraşul vechi, există nu numai o biserică romano-catolică, dar şi una protestantă: Evanjelický Kostol Svätej Trojice, Biserica Evanghelică Sf. Treime. Aceasta este mai recentă, datând din prima jumătate a secolului al XIX-lea.

Alături, nelipsita coloană Immaculata, construită din gresie, în stil baroc, în 1728, pentru a comemora victimele epidemiei de ciumă din 1710.

Piaţa este mai mică decât cea din Prešov şi mult mai mică decât cea din Košice, drept urmare am ajuns repede în capătul vestic al acesteia, de unde ne-am întors pe cealaltă latură a ei. Aici am dat şi de un magazin de suveniruri, care era deschis, deşi era sâmbătă după-amiază.

Ajungând din nou la biserica Sf. Egidius găsim pe zidul de nord al acesteia o placă pusă în memoria lui Joseph Bonka, un tânăr împuşcat de soldaţii armatei sovietice "eliberatoare", la invazia Cehoslovaciei, la 20 august 1968 de trupele Tratatului de la Varşovia (aici şi aici).

Pe laturile pieţei se găsesc case frumoase, nu foarte înalte, în stil clasic, sau baroc.

Am încheiat plimbarea în micul oraş Poprad (mic, dar cu o vechime atestată de peste 800 de ani) la o terasă din centrul istoric, unde am constatat acelaşi lucru pe care l-am constatat şi la Košice: berea din Slovacia este fabricată în Cehia!

Plimbarea noastră în Poprad a fost scurtă, pentru că noi am ales oraşul doar ca un loc de popas în drumul spre Cracovia. Ajunşi aici, am constatat însă că zona este foarte bine dezvoltată din punct de vedere turistic şi poate reprezenta fără niciun dubiu o destinaţie de vacanţă cu multiple valenţe şi posibilităţi de distracţie şi relaxare. Aşa cum am precizat în review-ul despre cazarea de la Pension Aqualand, din Poprad, merită să-ţi faci aici un sejur complet, atât vara, cât şi iarna, pentru că aici există numeroase posibiliăţi de distracţie: parcul Aquacity (click aici), satul Spisska Sobota, foarte aproape de Aquacity, declarat zonă cu monumente protejate prin lege, staţiunile de schi din apropiere, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, despre care a scris şi mariana, aici, obiectivele turistice din apropiere înscrise pe Lista Patrimoniului Mondial - UNESCO, Spišský Hrad, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie şi Žehra, despre care am scris aici. Chiar şi celebra staţiune de iarnă din Polonia, Zakopane este destul de aproape, la mai puţin de 70 km.

Dacă ţinem seama că la Poprad este şi un aeroport, astfel că se poate ajunge aici şi cu avionul, este evident că oraşul de la poalele munţilor Tatra are tot ce-i trebuie ca să reprezinte o destinaţie turistică de succes.

Trimis de Costi in 01.12.10 09:51:51

VIZUALIZĂRI: 3655 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Latura de est a Pieţei Sf. Egidius, din Poprad
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

CostiAUTOR REVIEW
[01.12.10 11:05:20]

Rog ataşarea la review a melodiei de la această adresă:

Mulţumesc

[01.12.10 11:15:21]

iata si muzica solicitata!

badge®
[01.12.10 11:40:44]

Spišský Hrad arată nemaipomenit și este vizibil de departe. Nu îmi aduc aminte multe despre Poprad (doar l-am tranzitat) dar zona spre Tatra - Zakopane este spectaculoasă.

popescu.borsa*
[01.12.10 22:02:58]

Am făcut si eu traseul pe care l-ai făcut tu, doar ca in sens invers : Liov, Cracovia, Zakopane, Poprad, Kosice, Tokay. Am traversat munţii Tatra printr-o zăpada mult mai înaltă decât maşina... am avut cauciucuri de iarna.

cristinapop
[02.12.10 13:29:19]