ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2009

Restaurant Mandarinos (Nidri) - Cina la malul marii

Pegky Zina - Otan pefti ena asteri

Daca alegeti ca destinatie turistica insula Lefkada, de la Marea Ionica, nu ratati o seara in portul Nidri! Este situat in partea de est a insulei, la doar 17 km de capitala si este cea mai mare statiune din insula. Dupa ce ati ajuns, cautati un loc de parcare…nu-i o treaba chiar atat de simpla, daca doresti sa fii cat mai in centru. Apoi, va puteti plimba pe strada principala, foarte aglomerata de altfel, admirand pensiunile, tavernele, sau intrati in magazine in cautarea suvenirului potrivit. Cel putin asa faceam noi. Dupa aceea, ne intorceam de unde am plecat, dar nu prin oras, ci pe faleza. Aerul este deosebit aici, iar, combinatia munte-mare la un loc iti creeaza o stare de dispozitie excelenta.

Eram cazati in Kalamitzi, la Vila Fantastico, iar ultima seara a sejurului nostru de 2 saptamani, de anul trecut, ne-am gandit sa ne-o petrecem in acesta statiune care ne-a cucerit. Imi placea la nebunie portul cu palmieri inalti si faleza larga. Seara erau foarte multi turisti la plimbare. De pe chei se vedeau si insulele invecinate: Skorpios, Madouri, Meganisi si alte cateva zeci de insulite, la care n-am de unde le sti numele. In mijlocul falezei se inalta impunatoarea statuie a celebrului armator grec Aristotel Onassis. Portul, destul de mare este plin de yachturi si de tot felul de alte ambarcatiuni. De aici se pleaca si in croaziera catre celelalte insule din jur. Este si fery-boat. Nidri este un port destul de aglomerat si plin de viata.

Seara, cand se insereaza, iar felinare se-aprind in port, totul capata alt farmec. Cat este de lung portul Nidri, tot atat de lung este si randul tavernelor, asezate cu fata catre mare. Esti intr-o mare dilemma daca vrei sa servesti cina si vrei sa alegi vreuna. Am facut doua ture, inspectandu-le pe toate. Cam tot aceleasi sortimente de preparate culinare peste tot. Atunci, cum sa te hotarasti la una? La ora cinei sunt foarte pline, trebuie sa fii atent si sa sosesti inainte de a se insera, daca nu trebuie sa astepti pana se ridica cineva. Noi am ales ‘’Taverna Mandarinos’’, dupa ce ne-a cucerit ambiata data de decorul ei, muzica greceasca care canta acolo si atmosfera vesela. Este amplasat pe malul marii, fix cu fata catre locul de unde vin si pleaca fery-boat-urile. Este un restaurant foarte popular, indragit in special de danezi. Proprietarului Nickos, nu-i scapa nimic din ‘’tot ce misca’’ la taverna lui, e omul ‘’vede tot’’!

In scurt timp a venit un chelner dragut si ne-a adus lista meniu, la fiecare. Aveau preparate din peste si carne din bucataria internationala, din cea greceasca si cateva feluri pentru vegetarieni. Eu am ales pentru prima data octopus gril (caracatita la gratar), pentru ca de mult ma gandeam sa degust si aceast preparat, dar inca nu sosise momentul. Sotul meu a comandat coaste de miel la gratar si vreau sa specific ca pana in Grecia el niciodata nu vroia sa manance carne de miel. Acolo, insa am reusit sa-l conving prima oara in Zakynthos si de atunci vad ca i-a placut foarte mult si tot alege destul de des acest preparat!

Dupa ce ne-a luat comanda, am avut prilejul sa observam mai bine interiorul tavernei, foarte bine iluminat si plin de flori exotice. Ma uitam la ce minuni comandau danezii, vecinii nostri de la mese. Habar n-am ce ciudatenii erau acelea, dar…sincer, mi-ar fi placut sa le gust pe toate. Sunt o mare gurmanda, de fapt v-am mai repetat-o de 100 de ori!

A venit destul de repede mancarea comandata, eu am primit o portie formata din 2 tentacule de caracatita, cu garnitura de cartofi prajiti, lamaie si rosii. Sotul meu-era si mai castigat-adica avea in farfurie 4-5 bucati de coaste de miel, cartofi taranesti, orez, lamaie si rosii. De baut, doar apa minerala, pentru ca soferul era el, iar eu nu am dorit altceva. Am achitat in total 20 de euro.

Concluzia:

Sotul meu a fost foarte multumit de mancare. Eu…nu stiu ce sa zic, fiind alegera mea! Nu pot sa spun ca sunt innebunita dupa caracatita de atunci, dar nici ca mi-a displacut. Pur si simplu e un fel de mancare, pe care l-am incercat atunci si gata, nu l-am mai repetat. Sunt un pic pusa in dificultate, totusi, nu cred ca e cazul sa cobor nota care o voi acorda, pentru ca nu mi-a displacut nimic acolo.

Asadar, daca ajungeti in Nidri si va ajunge foamea prin port, va rog sa retineti numele acestei taverne, care ofera o gama de preparate, combinate cu servicii excelente. E un loc primitor, cu o atmosfera prietenoasa si relaxanta, care te face sa te simti ca acasa!

Trimis de georgiana in 30.11.10 15:21:13

VIZUALIZĂRI: 7517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Mandarinos,din Nidri
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

georgiana [30.11.10 15:22:48] »

Webmaster 13,

As dori sa-mi atasezi urmatoarea melodie:

Merci.

vladex [30.11.10 15:27:31] »

Frumos descris, felicitari.

Am reusit sa scriu inaintea lui @valimi )))))

popescu.borsa* [30.11.10 15:29:04] »

Sunt un mare fan al fructelor de mare. Preferatele mele sunt calamarii la gratar si scoicile.

vladex

Ai scris dar n-ai marcat.

valimi [30.11.10 15:32:22] »

@vladex - "doamna valimi", pentu tine...

Vot pentru review-ul georgianei.

vladex [30.11.10 15:37:18] »

Doamna??? Nu cred.

Dom' Popescu, recunosc. Am indreptat gresala.

georgiana [30.11.10 15:51:01] »

Nu trebuie sa votati daca nu ati citit sau daca nu va place review-ul meu!

popescu.borsa* [30.11.10 15:53:33] »

@vladex

Greşeala recunoscuta, pe de-a-ntregul iertata.

Nu eu am emis pretenţii de politeţuri

webmaster99 [30.11.10 15:57:25] »

Poate nu ar fi rau sa revenim la delicatesele grecesti!

dorgo [30.11.10 15:59:15] »

@ georgiana... review-ul imi place, dar nu ma omor dupa fructele de mare, sunt bune doar daca le asezonezi bine cu o cantitate mare de condimente si bei vin cat sa nu le mai simti gustul... eu sunt cu puiu', porcu si curcanu'...

dannek [30.11.10 16:09:51] »

La greci sunt foarte scumpe fructele de mare si pestele, de parca ei ar locui in virf de munte, mai ieftine sunt la noi, diferenta este ca la ei sunt proaspete si l anoi majoritatea congelate.

ilincutei c* [30.11.10 16:18:03] »

foarte frumos! eu nu ma dau in vant dupa carnea de miel, oricum ar fi preparata, dar nu sunt eu in masura sa critic, (nici nu vreau). super! frumoasa zona, astept cu nerabdare si pozele, dar sunt sigura ca sunt pe masura!!!

webmaster13 [30.11.10 16:20:51] »

Iata si muzica!

amota [30.11.10 17:01:42] »

Foarte bine surprinsa atmosfera greceasca. Trebuie sa recunosc ca sunt in asentimentul tau in ceea ce priveste caracatita.

Cand am fost in Grecia, am incercat si eu tot felul de fruncte de mare si alte "ciudatenii", printre care si caracatita. Mi-a cam ramas intre dinti cauciucul tentaculelor si cred la fel ca si tine, ca trebuie multa lamaie pentru a-i drege gustul. Fiica mea, care avea pe atunci 8-9 ani a incercat si ea acelasi fel de mancare. Ei i-a placut si a recidivat!

Eu am renuntat la aceasta delicatesa si cred ca nu-l voi mai incerca prea curand .

Felicitari pentru review si un vot!

Vacante placute!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
sandu.53 [30.11.10 17:29:46] »

si mie imi place sa merg la taverne unde se asculta si muzica greceasca... iar de preparate, abia astept sa vina sezonul cald, clar o sa merg in Grecia si o sa mananc numai coaste de miel la gratar cu o bere rece Mythos! felicitari pentru faptul ca ne reamintesti niste amintiri asa de frumoase! muzica excelenta!

luciaoradea [30.11.10 20:00:12] »

Bine scris, frumoasa muzica! In ceea ce priveste meniul nici eu nu agreez nici fructele de mare si nici mielul. Insa imaginile sunt superbe, in special poza nr. 22!

Ellada_sagapo [30.11.10 20:53:20] »

Ce DOR imi e de Nidri! Cum am iubit eu acel loc!

E magic!

Desi stateam in Kalamitsi, am fost multe ori in Nidri. Nu mai conta distanta.

Am prins chiar si luna plina. Superb loc! Mie mi s-a parut ca aduce cu Insulele Filipine.

Caracatita insa nu am mai incercat de cand am mancat spaghete cu fructe de mare in Italia si mi s-au parut groaznice. Poate ca in combinatia cu pastele si toate cele... dar am zis ca asa ceva nu mai bag in gura!

Pentru mine Grecia ramane: beef stifado, mousaka, pastitsio, SOUVLAKI (hai ca mi s-a facut pofta si poate dau o fuga la "La Grecu" - am norocul de a avea un fast-food cu specific grecesc in Pitesti si chiar o comunitate elena destul de mare)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
ileanaxperta* [30.11.10 22:36:10] »

La cata foame am acum in mine, cred ca as manca si fructe de mare... de care nu am "indraznit" pana acum (poate pt. unii, spre rusinea mea) sa incerc sa mananc...

Dar stiu pe stomacul meu ca in Grecia se poate manca tot ce-ti pofteste inimioara, intr-o atmosfera destinsa, intr-un local mereu aranjat cu gust si in stil traditional grecesc, cu ospatari care te imbie si-ti zambesc mereu.

Cred ca plec sa mananc totusi ceva daca nu vreau sa intru cu totul in platoul cu acele apetisante coaste de miel... ei, da!! din acelea parca as manca...

Bravo, georgiana, inca o masa luata la marginea marii, cu muntele in spate, undeva, la greci... of!!! voi reusi la anul sa mai ajung si eu pe acolo??? ... oriunde, la greci sa fie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
ascent [30.11.10 22:43:01] »

Tentacule de caracatita! ? ! Cum sunt? Dar ai spus deja ca nu mai repeti consumatia...

artemisa24 [30.11.10 22:50:41] »

M-as intoarce oricand in Ellada chiar si pentru o portie de kalamar.

Albastrul marii si muzica ei imi reinvie placute amintiri...

dananecula [01.12.10 00:29:15] »

Draga Georgi, tu macar stiai ca vei manca acea delicatesa de octopus gril, dar eu in Japonia, dupa ce am mancat niste bile-crochete aratoase, de credeam ca-s din cascaval sau cartofi, am aflat ulterior ca erau de caracatita. Si zau daca n-au fost chiar gustoase. Dar sincer, daca as fi stiut inainte ce sunt si daca mi-ar fi dat japonezii 1 milion de yeni tot n-as fi pus gura pe ele

Deci, de obicei, e bine sa afli dupa... ce tocmai ai terminat de mancat ))

Mersi de pont, Georgi! Gata, am gasit solutia cum sa-l fac pe sotul Adi al meu sa invete sa manance carne de miel. Il duc la anu' in Zakynthos si-mpac si capra si varza. Adica si mielu' si sotu'... aaaa... adica prindem 2 iepuri dintr-un foc: si iesire in Grecia pentru prima data si gratar de miel tot pentru prima data. 2 in 1, asa-i? Ce parere ai?

Pana atunci mersi fain de pont si... felicitari!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
trandafir 1970 [01.12.10 16:25:49] »

Lamb chops as manca oricand, dar la caracatita si eu spun pas! Poate difera de bucatar, fiecare cum prepara octopus-ul ala cu gauri ! Dar nu spun ca nu voi mai incerca...

lucia55 [02.12.10 23:58:16] »

frumos review... carnea de miel imi place... caracatita... mi se face parul maciuca... nu mi-ar intra pe gat felul asta de mancare. Felicitari, georiana... votat!

popescu.borsa* [03.12.10 05:31:10] »

Adevarul este ca nu oricine stie sa aprecieze fructele de mare. Trebuie sa ai o anumita finete.

vitza [05.03.11 21:01:59] »

As avea si eu o intrebare daca se poate... noi nu avem masina si am vrea sa mergem in Lefkada. daca am merge cu autocarul in unde ar trebui sa stam, in ce statiune, ca sa putem inchria un scuter sau o masina sa vedem minunatele plaje? cat de mare este insula? multumesc!

18 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
amota, artemisa24, ascent, dananecula, dannek, dorgo, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, ilincutei c*, lucia55, luciaoradea, popescu.borsa*, sandu.53, trandafir 1970, valimi, vitza, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Nidri: