ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2010
    ÎNSCRIS: 15.01.09
    APR-2010

Restaurantele Trofea Grill din Budapesta

Ati ajuns la Budapesta?

Daca vreti sa aveti parte de extaz gastronomic, vizitati si nu numai, restaurantele ce poarta denumirea Trofea Grill!

Aici va bucurati de bucataria de la jumatatea distantei intre traditie si modernitate. In farfurii? Colorate si rafinate, cele mai diverse feluri de mancare! Si asta nu e totul! In fata restaurantelor te intampina anuntul deloc de neglijat: "Oricat poti manca si bea la un pret fix! "

Considerat cel mai bun bufet restaurant din Budapesta, intr-o ambianta placuta, Trofea Grill ofera 100 de sortimente de mancare din bucataria ungara sau internationala.

Printre acestea: 9 feluri de supa, aperitive calde sau reci, salate, carne marinata pentru gratar, sau vegetale la gratar, peste (somon, pastrav...), vanat, feluri principale cu carne de porc, rata, miel, pui, vita, paste, desert, fructe, inghetata... Preturile includ si bauturile: sampanie, vin rosu si alb, bere blonda sau bruna, bauturi soft, sucuri din fructe, cafea, ceai, cappuccino, apa minerala...

Masa de pranz (intre orele 12- 17) in zilele de luni- vineri costa 2890 sau 2999 HUF (aproximativ 10 euro), depinde de locatia restaurantului, iar cina (intre orele 17.3o si 24. oo) in aceleasi zile costa 3890 sau 4499 HUF. La sfarsit de saptamana preturile mai urca nitel: cina v-ar costa 4590 sau 4999 HUF. Copilasii sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm (!) primesc un discount de 50% in timpul saptamanii, iar in zilele de week-end mananca gratuit!!! (maxim 2 copii cu un adult sau maxim 3 copii cu doi adulti).

Exista si dinner discount: de luni pana sambata- 1000 HUF/ persoana la ora 21. oo sau duminica la ora 17. oo.

Si inca un pont sa va vand: daca ii prezentati chelnerului un fluturas cu oferta restaurantului (pe care l-ati putea primi pe strada de la un reprezentant) va veti bucura impreuna cu toti cei care va insotesc la masa, de un pahar de vin din faimosul Tokaji Aszu!

In fiecare zi de miercuri, incepand de la ora 19. oo pana la miezul noptii veti asista la un program folcloric cu dansatori si muzica gipsy. Nu uitati sa gustati si din pizza crocanta pregatita in cuptorul cu foc de lemne sau cand ajungeti la desert, profiterolul!

Acum am sa va dau si adresele celor trei restaurante Trofea Grill unde mi-am astamparat foamea dupa hoinareala prelungita in Budapesta. Le pun in ordinea preferintelor mele: -- Trofea Grill in districtul VI. Kiraly ut. 30-32, langa Piata Deak si Bazilica Sf. Stefan (un local foarte placut si primitor!); Trofea Grill in districtul II. Margit krt. 2, in Buda, imediat ce coborati de pe podul Margareta pe partea stanga, prima cladire de la coltul stazii si Trofea Grill in districtul XIII. Visegradi ut. 50/a, langa piata Lehel si Insula Margareta. Toate trei se gasesc in centrul Budapestei.

Sper ca v-am facut pofta si nu veti ocoli restaurantele si cine stie, poate chiar ne-am putea intalni peste doua saptamani la Budapesta!

Trimis de Alina53* in 30.11.10 11:59:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 8652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Restaurantul Trofea Grill,langa podul Margareta

webmaster77 [30.11.10 14:01:53] »

Mutat la rubrica "Restaurante, baruri si terase" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

dorgo [30.11.10 14:48:45] »

@Alina, foarte importanta informatia cu Trofe Grill, caci eu am intrat la Budapesta, in luna trecuta, intr-un restaurant cam gol, in centru, era pe undeva pe langa Opera, si am comandat un piept de pui grill cu garnitura de orez, o salata asortata si un fresh de portocale si m-a costat 24 de euro...

oxy* [30.11.10 15:15:41] »

Buna informatie si utila. Felicitari!

georgiana [30.11.10 19:40:48] »

Foarte interesanta treaba cu discoun-tul copiilor sub 1,50 m sau 12 ani! NU am mai auzit. Dar, oare cum fac, vin cu cm si-i masoara?

Preparatele arata fain in poze. Cum ti se par dulciurile lor? Mie in afara de islere, nu prea mi le plac.

creivean [30.11.10 20:43:46] »

Hmm... Înainte de a pleca la Budapesta astă vară, am cerut şi eu mai multe lămuriri despre locurile unde se poate lua masa, dar nu am primit nici un răspuns concret. M-am descurcat la faţa locului, iar la întoarcere am inaugurat rubrica asta, ca să poată orice user să-şi fixeze câteva locuri de luat masa (încă mai am 2 review-uri de postat, când 'oi avea timp). Dacă ştiam de restaurantele astea, sigur le treceam pragul. Dar, mai ajung eu la Budapesta la anu'.

Mulţumesc pentru pont.

badge® [30.11.10 21:44:30] »

Alina, restaurantul din prima poza nu e cumva vis-a-vis de Nagyvásárcsarnok, piața din clădirea aia frumos aranjată... ? Acum 2 luni treceam pe lângă el, dacă citeam review-ul înainte, cu siguranță aș fi intrat la 10 euro...

Tipul restaurantelor All you can eat l-am mai întâlnit la Londra și Copenhaga (cred că și în alte părți, dar momentan doar de ele îmi amintesc). Mănânci de rupi...

Alina53* [01.12.10 10:34:22] »

@badge - Nu, Nagyvasarcsarnok este in dreptul Podului Libertatii, iar restaurantul din prima poza este in Buda, imediat la coborarea de pe Podul Margareta, cam vis-a-vis de Parlament. Si in Galati a aparut restaurantul Ambasador, langa Teatrul Nae Leonard cu bucatarie Super All Inclusive, cu specialitati la gratar servite la masa, direct de pe sabie! Aici intre orele 11: oo-22: oo cu 30 de lei mananci cat poti!

Alina53* [01.12.10 10:49:05] »

@georgiana- Nu stiu exact cum ii masoara, poate au la intrare un semn fixat la 1,5 m asa cum crestam si eu in tocul usii cand eram mica... Sau mai degraba, la cat de multi clienti au, pentru unguri nu conteaza o gurita in plus...

ninaa [03.12.10 14:17:56] »

Nu cred ca o sa ajung prea curand in Ungaria dar macar pot sa le vand pontul prietenilor si rudelor care mi-au povestit numai chestii de groaza vis-a-vis de nota de plata. Cea mai frecventa practica, in momentul cand comanzi iti aduce o lista de preturi si cand ceri nota, mai ales cand te aude vorbind romaneste primesti alta lista cu preturi umflate. Daca ii contrazici trimit 2 bodyguarzi la masa si te acuza ca nu te-ai uitat tu bine, ca ai probleme cu vederea... De aceea rw tau mi se pare interesant si neaparat de retinut numele locatiei...

oxy* [03.12.10 16:09:01] »

Sa nu crezi balivernele spuse despre Ungaria de diversi pelicani. Am Fost Acolo... si ungurii sunt super comercianti, foarte amabili. Atat timp cat dai banu esti omul lor-nu conteaza ca esti roman sau patagonez. Mintile infierbantate (cu nationalisme si iredentisme) sunt si in Romania si in Ungaria si peste tot in lumea asta.

Iar preturile sunt chiar mai mici decat in Romanica.

Gonzales [10.07.11 16:28:04] »

Felicitari pentru acest review: foarte util atat pentru turistii maturi, cat si pentru tinerii studenti (si nu numai) care vor sa vada si altceva decat ofera cultura noastra.

Alina53*, badge®, dorgo, georgiana, Gonzales, ninaa, oxy*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Budapesta? :