ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    JUN-2010

O zi superba in Cambridge

Daca va aflati in Anglia pentru o excursie de cateva zile, merita sa dedicati o zi pentru a vedea acest superb oras universitar - Cambridge. Din Londra se poate ajunge cu trenul in aproximativ 1 ora - sunt trenuri ce pleaca din din gara King's Cross (de la aeroportul Heathrow este metrou direct pana la gara), iar cu masina de la aeroport in aproximativ 2-3 ore (in functie de trafic) pe autostrada.

Puteti opta pentru o excursie in Cambridge chiar daca sunteti insotiti de copii - se pot face multe lucruri educative - cateva vizite la muzee - am scris despre asta aici click aici si aici click aici, dar se pot face si multe lucruri distractive - o excursie cu barca pe raul Cam este o atractie oricand atat pentru adulti cat si pentru copii - am scris despre aceasta activitate aici click aici.

Insa aflati in Cambridge, principala atractie va fi pentru oricine vizitarea numeroaselor si impunatoarelor colegii - un scurt ghid al colegiilor vizitate de mine exista aici click aici.

Tot aici puteti vizita si editura Cambridge University Press - aici se tiparesc foarte multe carti tehnice si academice, de o calitate foarte buna.

Vizitand colegiile, veti ajunge fara indoiala si pe strada Trumpington. Ajunsi aici nu trebuie sa ratati ceasul grasshopper - ceasul lacusta in traducere. Numele ii vine de la lacusta care este elementul dominat in design-ul acestui ceas - lacusta reprezinta mecanismul care converteste miscarea pendul in miscarea de rotatie pentru acest ceas. Lacusta pare a fi cronofaga - pare sa manance secundele indicate de acest ceas. Pentru constructia lui a fost alocata o suma de aproximativ un milion de lire - este placat in intregime cu aur.

Ceasul este parte din colegiul Corpus Christi, colegiu situat in imediata vecinatate a catedralei King's College si se vrea a fi un simbol al trecerii timpului.

Pentru o masa specific englezeasca aveti la dispozitie in Cambridge multe terase si pub-uri unde puteti incerca faimoasele placinte cu carne, sau poate fish and chips - cartofi prajiti cu peste. Cele mai dragute terase sunt cele situate de o parte si de alta a podurilor peste raul Cam.

Podurile in sine reprezinta alta atractie - sunt in total 23 de poduri, dintre care cele mai cunoscute sunt Mathematical Bridge - exista o fabula conform careia podul ar fi fost construit de Sir Isaac Newton, Bridge of Sighs - puntea suspinelor - asemanator cu cel din Venetia prin faptul ca este acoperit.

Exista de asemenea foarte multe cafenele si berarii, deschise pana seara tarziu.

In Cambridge exista de asemenea cateva parcuri bine intretinute si multe magazine de suveniruri.

Pentru cei pasionati de cumparaturi sunt si doua mall-uri destul de mari - Grafton Centre si Cambridge Centre, situate central - trebuie insa sa urmariti programul lor - la sfarsit de saptamana magazinele se inchid devreme.

Pentru o planificare cat mai buna puteti afla cateva informatii utile despre ce puteti vedea si ce puteti face de aici: click aici.

Trimis de irma_ro* in 30.11.10 00:39:21

VIZUALIZĂRI: 4432 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Cambridge - Cambridgeshire - ceasul grasshopper situat langa King's College
    [1 PMA]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

RobertCodescu [30.11.10 09:37:31] »

WOW! Mi-am notat sugestiile tale si pentru review, sugestii si poze o sa achit la Caserie cei 400 PMA taxa de informare! MULTUMESC MULT de review!!!

irma_ro* [30.11.10 09:51:47] »

@RobertCodescu multumesc mult si eu pentru aprecieri

cristinapop [30.11.10 10:56:31] »

foarte frumos, felicitari

georgiana [30.11.10 12:16:32] »

Te consider una din persoanele fericite, daca ai avut norocul sa ajungi acolo si ne-ai povestit si noua atat de frumos!

irma_ro* [30.11.10 12:20:38] »

@georgiana multumesc mult

ileanaxperta* [30.11.10 12:39:28] »

Foarte utile informatiile tale. Frumos povestit totul si ai surprins in poze foarte bine si semnificativ campusul. Poza 10 mi-a amintit de croazierele facute de mine...

Poate voi reusi sa ajung si eu in Anglia, sunt oferte in care se fac vizite si aici, in Cambridge. Felicitari si un vot si de la mine cu urarea vacante reusite oriunde si oricand.

irma_ro* [30.11.10 13:14:40] »

@ileanaxperta iti multumesc mult pentru aprecieri; am incercat sa fac un rezumat cat mai clar si cat mai util pentru o zi petrecuta in acest oras

webmaster7 [30.11.10 13:23:05] »

Retras PMA standard, conform regulamentului.

biancuta [30.11.10 14:23:23] »

Anglia este pentru mine o destinatie de viitor, review-ul tau este insa foarte util, pentru care-l apreciez cu 400 pma! Frumoase poze! Felicitari!

irma_ro* [30.11.10 14:34:20] »

@webmaster7 da, este cred al 6-lea review din luna iunie, dar trebuia sa fac si un astfel de rezumat

@biancuta multumesc mult; pentru mine Anglia este mereu o destinatie trecuta pe lista

dannek [30.11.10 16:05:44] »

Anglia este altceva, nu este Europa, nimic nu potriveste este o experienta inedita.

Scotia cred ca este si ea la fel de frumoasa! Nu ai ajuns pina acolo!

irma_ro* [30.11.10 16:10:22] »

@dannek din pacate nu am ajuns pana in Scotia, dar este trecuta pe lista mea si sper sa ajung acolo; perioada petrecuta acolo a fost din pacate mult prea scurta pentru a putea vedea toate lucrurile frumoase pe care Marea Britanie le ofera

popescu.borsa* [29.12.10 12:45:59] »

În Anglia am vizitat doar Canterbury şi Londra, poate data aviatoare ajung şi la Cambridge.

biancuta, dannek, georgiana, ileanaxperta*, irma_ro*, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Cambridge: