ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2010
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    SEP-2009
    2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

O zi in Canterbury / Martiriul lui Tomas Becket

În luna septembrie a anului trecut, la insistenta băiatului meu de 14 ani, am plecat intr-o vacanta la Londra, deşi se ştie ca toamna nu este cea mai potrivita perioada pentru a vizita Marea Britanie. Totuşi am avut noroc si din 14 zile cât a durat excursia noastră, care bineînţeles ca nu s-a limitat doar la Londra, a plouat o singura zi, pe care însă am petrecut-o la National Gallery.

Am traversat Canalul Mânecii, de la Calais la Folkestone (lângă Dover) prin Eurotunnel la care aveam făcută o rezervare anterioara dintr-un Internet Cafe din Bruges.

Ca o curiozitate, vreau sa spun ca preţul pentru o traversare one way costa (cca 100 €), mai mult decât o călătorie dus-întors pentru aceeaşi zi (cca. 70 €). Daca faceţi rezervare dus-întors dar la interval de câteva zile preţul este in jur de 180 €. …deci este de preferat sa faceţi doua rezervări dus-întors. Preturile sunt pentru autoturism înmatriculat in Romania. Cele cu numere de Franţa, Marea Britanie, Germania, Belgia, si Olanda plătesc preturi mai mici pentru faptul ca tarile din care provin, au avut contribuţie la construirea tunelului.

Ajuns in Anglia, trebuie sa fac fata unei confruntări inedite, şofatul pe partea stânga a şoselelor. Cu foarte mari emoţii si frica totodată conduc ca in primele zile după ce mi-am luat permisul, eveniment petrecut cândva foarte demult.

Anglia este o tara unde indicatoarele rutiere sunt din abundenta si nu prea ai voie sa greşeşti drumul, si totuşi intr-un giratoriu unde maşinile se învârt in sens invers decât la noi a trebuit sa fac doua ture până să mă dumiresc cum şi unde trebuie sa ies.

Primul oraş pe care l-am vizitat a fost Canterbury. Aici voiam sa vad Catedrala in care a fost asasinat arhiepiscopul Tomas Becket din ordinul regelui Henric al II-lea Plantagenet in anul 1170, pentru ca s-a opus încercării acestuia de a prelua conducerea bisericii. Aceasta a fost tema unui film remarcabil din vremea copilăriei mele, avânt o distribuţie de excepţie …Richard Burton şi Peter O’Toole.

Becket avea sa fie ,,asasinat’’ a doua oara distrugându-i-se mormântul si rămăşitele lumeşti, din ordinul unui alt rege al Angliei Henric al VIII-lea (Dinastia Tudor).

Locul este marcat printr-o candela aşezată pe paviment. Arhiepiscopii de azi săvârşesc slujba de Euharistie (Împărtăşanie) de pe acest loc pentru a comemora martiriul lui Becket.

A fost sanctificat atât de biserica Anglicana cat si de cea Catolica.

Am mai vrut sa vizitam Şcoala Regala, fosta Abaţie Sf. Augustin- Canterbury dar acest lucru se poate face doar din exterior, nefiind permis accesul turiştilor in Curtea scolii.

Am făcut câteva poze cu Regele Aethelbert Kent (540-616) si soţia sa regina Bertha (565-612). Aceştia au fost si ei sanctificaţi pentru aportul la creştinarea regatului.

Spre seara, când ne-am întors la maşină am găsit pe parbriz o amenda de 35 £ pe care nu am plătit-o nici până in ,,zilele noastre’’.

Drumul de la Canterbury la Londra a fost uşor pentru ca am luat autostrada si pentru ca deja mă obişnuisem cât de cât.

Trimis de popescu.borsa* in 29.11.10 17:56:07

VIZUALIZĂRI: 3850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Anglia - Canterbury - Biserica Catolica St. Tomas din Canterbury

georgiana
    [29.11.10 18:13:34]

Foarte util! Si primul vot,sa fie cu noroc.

Am citit fascinata o multime de lucruri noi, sper sa-mi fie de folos cat de curand. Ai fost un norocos ca ai putut sta acolo 14 zile si ca din 14 a plouat doar una.

Eu in Londra, anul trecut in octombrie, din 3 zile, a plouat tot 3! Despre cazare, ne scrii un alt review, ca m-ar interesa?

Ma tot intreb de ce ai ales sa mergi cu masina si nu cu avionul? Ai mai dorit sa opresti si in alte locuri importante din Europa?

[29.11.10 18:22:53]

Am stat doar 5 zile in Anglia. Vacanta a mai cuprins Bruges, Paris, Chartres, Reims, Strasburg, Munchen si Budapesta. Fara masina nu se poate.

Flaviu
    [29.11.10 18:26:34]

@popescu. borsa

Asta da călătorie cu autoturismul! Chiar îmi doream să cunosc pe cineva care a fost cu maşina până în Anglia. Mor să simt pulsul Londrei dar eu nu am o relaţie "cordială" cu avioanele iar cu maşina... parcă m-aş abţine.

Ai intrat şi în centrul Londrei cu maşina? Ştiam că sunt taxe destul de mari. Cum e traficul pe acolo? Cred că aş fi penibil să te întreb despre starea drumurilor de acolo.

Bravos!

[29.11.10 18:52:22]

Ne-am cazat la un hotel Holiday Inn din cartierul Greenwick. Am circulat cu metroul, autobusul supraetajat, trenul si chiar cu taxi Black Cab. Intr-o zi am traversat oraşul cu maşina mea si am trecut pe sub Tamisa prin Blackwall Tunnel. Nu am plătit nimic. Ştiu ca trebuie plătita o taxa pentru intrarea in centru iar parcările te rup. De preferat metroul, … din câte î-mi amintesc, un bilet pentru o zi, costa vreo 5 £.

Traficul in centru nu este exagerat, tocmai din cauza taxei. La Blabkwall Tunnel am prins un ambuteiaj.

Flaviu
    [29.11.10 19:02:48]

Mulţumesc pentru răspuns!

sandu.53
    [29.11.10 20:37:56]

excelent review, mie mi-a placut foarte mult, iar pozele nu au facut alceva decat sa intregeasca atmosfera britanica! bravo!

dorgo
    [29.11.10 21:42:27]

@ popescu. borsa

... ba se poate face distanta si pe jos... dar trebuie sa fi "Badea Cartan" si sa ai 8 perechi de opinci de rezerva, atat cat i-a trebuit "dacului ce-a coborat de pe Columna lui Traian" ca sa strabata distanta de la Cartisoara pana la Roma in cateva luni de mers pe jos si dormit pe camp invelit in cojocul lui gros de cioban...

Felictari pentru review!

biancuta
    [30.11.10 10:01:55]

Felicitari pentru pretioasele informatii si pentru ca ai fost acolo! Imi dau seama ca ti-a fost dificil cu sofatul pe partea stanga si ti-a luat ceva timp sa te obisnuiesti!

magdalena
    [12.12.10 13:07:17]

Se pare ca noi ne descurcam mai bine cu sofatul invers decat englezii! Cunosc un englez care este stabilit in Romania si nu incearca acest lucru!

Si cu amenda cum ramane? ...

Locuri si fotografii, frumoase despre tara mea preferata.

[12.12.10 14:04:44]

@magdalena

Neapartenenţa la spaţiul Shengen are acest mic avantaj, nu avem convenţii bilaterale în privinţa amenzilor. Unde mai pui că nici Anglia nu face parte din spaţiul Shengen cu toate că este membră a UE.

Amenzile pentru parcare se dau de către administraţiile locale, probabil cele de circulaţie pe care le dă poliţia au un regim diferit, deşi nu prea cred.

Circul foarte mult cu maşina prin Europa dar nu plătesc amenzile decât dacă sunt oprit în trafic şi poliţistul scoate chitanţierul. Nu ţin cont de radarele fixe si nici de amenzile pentru parcare.

În Atena, într-o vineri după amiază mi-au săltat maşina din faţa Muzeului Naţional de Arheologie. Pentru a nu fi nevoit să aştept până luni am plătit o taxă de urgenţa în sumă de 300 €. Cu asta am compensat toate celelalte amenzi pe care le-am... driblat.

magdalena
    [13.12.10 10:37:15]

@popescu. borsa, niste tip-uri bune!

[26.08.13 15:25:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Canterbury» (nou-creată, între timp, pe sait)

[22.02.14 22:41:15]

@popescu. borsa: tipic românesc... Nu e de mirare ca avem "reputatie buna " in Europa.....

[02.03.14 19:26:33]

@Bea: Asa-s romanii, au ceva tipic romanesc. Tu probabil ca ai in tine ceva tipic frantuzesc ce te face sa dai cuvantului "romanesc" un sens peiorativ.

[02.03.14 20:11:31]

@popescu. borsa: nu-s asa toți romanii... mai sunt si romani onesti in lume, care își plătesc parcările, amenzile, si tse comporta civilizat oriunde se duc. Putini, insa mai exista.

[03.03.14 20:28:51]

@Bea: Iti doresc spor la plata amenzilor si inceteaza cu jignirile la adresa persoanelor pe care nu le cunosti!

[03.03.14 20:31:42]

diferența e a eu nu conduc ca o nebuna si încă nu am luat nicio amenda i străinătate. Cat despre parcari, daca avem pretenția sa avem parcări normale, mi se pare de nu simt sa dai un ban pentru serviciile ce ți se oferă... părerea mea...

Bea, biancuta, dorgo, Flaviu, georgiana, magdalena, popescu.borsa*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Canterbury: