ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2010
STATUS: CONSUL
JUL-2010

Pension Aqualand, o pensiune de nota 10

Eagles - Hotel California

Trebuie să spun de la început că am ales ca loc de popas oraşul Poprad doar în tranzit în drumul nostru spre unul din obiectivele majore ale circuitului, Cracovia.

Adoptasem ca strategie în acest circuit politica paşilor mărunţi, cu opriri dese şi cu parcursuri automobilistice scurte. Ca urmare, căutând pe booking.com un loc de cazare între Košice şi Cracovia, cel mai potrivit şi convenabil loc l-am găsit la Pension Aqualand, din Poprad, o pensiune mică, cu numai 9 camere.

Era, aşa cum spuneam, doar un punct de tranzit, pentru o noapte, iar prezentarea de pe pagina locaţiei se arăta foarte promiţătoare. Nu mai ţin minte exact nota de atunci, dată de clienţi, oricum nu poate diferi cu mult faţă de cea de acum, care este 9, lucru foarte rar întâlnit.

Nu este cazul să reiau cele scrise pe site, cei ce sunt interesaţi o pot face mergând ei înşişi la această adresă.

Am găsit însă o caracterizare (mai este vizibilă şi acum) făcută de un cuplu britanic, caracterizare ce pentru mine, ştiut fiind cât de pretenţioşi sunt englezii, a fost suficientă pentru a alege să stau aici:

Acesta este unul din cele mai bune locuri în care am stat vreodată. La sosire, ni s-a dat de ales dintre mai multe camere, dintre care una era imensă, cu o cameră de zi separată şi bucătărie. Avea tot ceea ce era necesar şi a fost foarte confortabilă. Micul dejun a fost excelent şi ieftin. Locatia este perfectă, spre centrul oraşului este doar o scurtă plimbare de-a lungul râului, iar Aqualand e doar la două minute de mers pe jos. [... ]. Personalul de aici este minunat, foarte îndatoritor, prietenos şi ospitalier şi vorbeşte engleza perfect. Aş sta cu siguranţă şi altă dată aici şi recomand foarte mult acest loc.

Trebuie să vă spun că sunt cu totul de acord cu cele scrise de turiştii englezi.

Exact aşa ni s-a întâmplat şi nouă la sosire. Ne-a întâmpinat o domnişoară foarte amabilă, cu zâmbetul pe buze, volubilă, care vorba foarte bine engleza şi care însă nu ne-a prezentat mai multe camere, ci ne-a dus direct la un apartament, compus din hol, dormitor, living şi baie.

Ne-a dat cheia, ne-a explicat care sunt regulile casei, ne-a dat câteva informaţii despre oraş şi ne-a asigurat că ne stă la dispoziţie pentu orice alte probleme am avea.

Pentru noi a fost o adevărată surpriză, pentru că, la preţul de 40 € pe noapte, nu ne aşteptam decât la o cameră dublă obişnuită.

Mai mult decât atât, dormitorul avea un pat dublu, foarte larg, dar şi un pat simplu, deci, dacă ajungeţi acolo, puteţi sta mai mulţi în acest apartament. Un şifonier şi două noptiere, din lemn natur, ca şi paturile, completează mobilierul camerei.

Livingul, foarte spaţios, avea o canapea mare, pe care să stai comod şi să te uiţi la televizorul LCD cu receptor de satelit şi cu DVD-player. Tot aici ai tot ce este necesar într-o bucătărie, inclusiv vesela. Alături de chiuvetă se găsesc o plită electrică, un fierbător electric şi un cuptor cu microunde. Nu lipseşte nici frigiderul, suficient de încăpător.

Baia este largă şi are o cadă mare, lipsită însă de o draperie, care să împiedice apa de la duş să curgă pe podeaua sălii de baie. Dar, cum totul, până la tavan, este îmbrăcat în faianţă (într-o combinaţie de alb, portocaliu şi albastru), câteva picături de apă pe jos nu reprezintă mare lucru.

Întreaga clădire este de o curăţenie exemplară. În holul de la recepţie, nu foarte larg, se află o canapea şi o masă cu un calculator conectat la internet, acesta fiind accesibil şi wireless, în toată pensiunea, pentru cine dispune de un laptop. Tot în hol este şi o bibliotecă cu cărţi în limbile slovacă şi engleză, câteva statuete şi alte suveniruri aduse din Africa şi câteva aparate de fotografiat şi casetofoane vechi, alcătuind un mic muzeu.

Aceste obiecte aparţin patronilor pensiunii (care este o afacere privată de familie), şi ele îmi spun mie că aceştia sunt nişte oameni "cu carte", nişte intelectuali care, după schimbările politice (Revoluţia de catifea) din 1989, s-au apucat de afaceri. Şi, cel puţin aceasta, care este subiectul discuţiei de aici, este cu siguranţă una de succes.

În acest hol, unde se află şi recepţia, se intră nu direct din exterior, ci trecând printr-o terasă închisă, folosită şi pentru servirea micului dejun. Acesta nu este inclus în preţul camerei, dar este păcat să nu beneficiezi de el, pentru că, la preţul de 5 € de persoană, ai parte de tot ce doreşti: crenvurşti, mezeluri, ouă fierte, salate de legume, unt, gem, miere, lapte, cereale, sucuri, ceai, cafea, toate servite ca în marile hoteluri.

Seara, după ora 8, intrarea prin terasă se închide, accesul făcându-se pe o intrare directă, ce dă în casa scărilor şi pentru care ni s-a dat o cheie, odată cu cea de la cameră.

De altfel, check-in-ul se face numai după-amiaza, de la 3 la 8, iar check-out-ul dimineaţa, între 8 şi 11.

Pensiunea beneficiază de un spaţiu de parcare gratuit, suficient de mare.

Se poate plăti doar cash, dar cum slovacii au trecut la euro, asta nu e o problemă prea complicată.

Şi acum, să vă spun chestia cea mai tare: de la fereastra livingului în care am stat, se vedea, la doi paşi, direct în curtea parcului Aquacity Poprad, despre care a scris TEOANCA, aici şi despre care, cei interesaţi, puteţi afla mai multe de pe site-ul oficial

Mai mult decât atât, dacă staţi la Pension Aqualand, aveţi şi reducere 30% la Aquacity.

Din păcate, noi nu am avut timp să mergem la Aquacity, abia am avut timp să vizităm oraşul, dar, după ce am stat la Pension Aqualand, am ajuns la concluzia că merită să-ţi faci aici un sejur complet, fie vara, fie iarna, pentru că nu ai cum să te plictiseşti. Asta pentru că, în imediata apropiere se află acest complex Aquacity, dar şi pentru că există posibilitatea să faci schi (Poprad este situat la poalele munţilor Tatra), în staţiunile din apropiere, din munţii Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, unde se poate ajunge cu un tramvai.

Despre aceste locuri a scris şi mariana, aici

Nici celebra staţiune de iarnă din Polonia, Zakopane nu este prea departe, sunt mai puţin de 70 km până acolo.

În plus, în zonă sunt numeroase alte obiective turistice, cum sunt Spisska Sobota, foarte aproape de Pension Aqualand, sau, ceva mai departe, Spišský Hrad, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie şi Žehra ,,înscrise pe Lista Patrimoniului Mondial - UNESCO şi despre care am scris aici.

Să mai spunem şi faptul că la Poprad este un aeroport, astfel că se poate ajunge aici şi cu avionul.

În concluzie, acesta este un loc în care m-aş mai duce oricând, să stau mai mult timp, pentru că merită!

Trimis de Costi in 29.11.10 14:06:59

VIZUALIZĂRI: 3691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pension Aqualand, din Poprad, văzută din spaţiul vere din faţă
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

TEOANCA [29.11.10 15:19:29] »

Mi-ai amintit de concediile minunate de acolo.

Treceam pe langa pensiune de cate ori mergeam in oras si am vrut de cateva ori sa intram sa intrebam de preturi. Banuiam ca sunt mult mai mici decat in hotelul nostru.

Chiar merita. Muntii Tatra se vad de aici in toata splendoarea.

Poti sa iei camere aici in pensiune si sa intri in Aquacity doar pentru cateva ore.

Iti multumesc ca mi-ai amintit

ilincutei c* [29.11.10 16:50:26] »

frumos review iar pozele m-au convins total. un vot cu plus.

cristinapop [30.11.10 10:57:14] »

foarte frumos, felicitari, si cu superbonus

Costi [01.12.10 10:55:01] »

Rog webmasterul cu muzica să ataşeze la review următorul fond muzical:

webmaster13 [01.12.10 11:13:56] »

Done!

dananecula [11.07.11 23:29:25] »

@Costi

Am gasit la marele fix review-ul acesta al tau foarte amplu si complet.

Despre Aquacity Poprad mi se aprinsesera calcaile de cand am citit frumoasele review-uri ale lui TEOANCA, dar cand am vazut cat sunt preturile la Aquacity Hotel, mai ales acum in plin sezon, am batut in retragere. Ulterior am aflat ca ar mai exista si o pensiune cu inceput de Aqua... (multumesc mult de pont, prietenii stiu de ce si fiind o fire perseverenta si sapand netul in lung si-n lat, ti-am descoperit review-ul si m-am bucurat mult.

Copii mei studiaza de ieri cu lux de amanunte toate posibilitatile de distractie de la Aquacity Poprad si ma intreaba cand plecam

Cateva intrebari as mai avea, daca poti sa ma lamuresti, draga Costi:

- pranzul si cina unde le-ati servit ? Exista ceva restaurante in apropiere ?

- pe site-ul pensiunii am vazut ca se pomeneste parca undeva de-un barbeque - sa inteleg ca-ti poti prepara singur mancarea sau poti comanda gazdelor?

- 2 adulti si 2 copii au suficient spatiu pentru odihna in camera+living. Baiatul nostru cel mare, desi are doar 14 ani, deja are 1.82 m si... inca mai are de crescut. Mi-e teama ca nu va incape in nici unul din paturi

dananecula [15.08.11 01:45:49] »

@Costi

Pentru ca review-ul tau ne-a fost deosebit de folositor in alegerea destinatiei de cazare la Poprad, iti multumesc inca o data pe aceasta cale si-ti pot impartasi impresiile mele de la aceeasi pensiune Aqualand, chiar si din acelasi apartament in care ati poposit si voi anul trecut click aici

dananecula [15.08.11 01:48:39] »

Exact asa este Costi. Si eu am facut poze tot de la aceeasi ferestra

Noi chiar in aceesi zi cand am ajuns 5 ore le-am petrecut la Aqua Park, atat de nerabdatori erau copii! Daca esti curios sa vezi ce minunatii se ascundeau acolo poti citi aici depsre Aquacity Poprad, vazut prin ochii mei click aici

webmaster70 [31.01.15 14:54:59] »

@Costi - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Costi [31.01.15 19:36:18] »

@webmaster26 -

Da, e corect.