ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    NOV-2010

Restaurantul- vapor Kaptan M.

In una din zilele pe care le-am petrecut in Galati, am iesit in oras sa mancam la acest restaurant amenajat pe un vapor. Daca alta data am fost la restaurantul vapor Europa, acum am decis sa mergem la fratele sau, restaurantul Kaptan.

Ambele vase apartin aceluias proprietar, dar spre deosebire de cel numit Europa, care nu mai are demult motor si deci nu se poate deplasa, restaurantul Kaptan este un vaporas in toata regula, cu care se pot face croaziere de o ora sau de doua, in timpul carora se poate servi masa.

Eu personal am avut ghinion, caci fiind prea putina lume la acea ora in restaurant, croaziera ne-a fost refuzata, mai ales ca ceilati consumatori erau galateni si nu doreau sa faca o plimbare ci doar sa manance.

Restaurantul – vapor Kaptan este ancorat pe Dunare si la el se ajunge de pe faleza, trecand prin holul celuilat vapor, Europa. Se traverseaza inca un mic ponton ce leaga cele doua vase si gata.

Restaurantul este impartit in doua zone distincte; in partea stanga sunt mese cu canapele si fotolii din piele ecologica acoperite iarna cu balnite de oaie (oare de ce nu au pus niste pernute asortate?) si zona din stanga cu mese si scaune.

Am ales sa stam la o masa cu scaune si un ospartar prompt a si venit sa ne aduca meniul. Oferta este voarte diversificata; pot fi servite atat prepareta din peste, scoici si calamari, dar si prepartate din carne de pui, de vita sau de porc. Tot ce am ales eu a avut ca tema, pestele, sau alte inotatoare. Am inceput cu o salata de hamsii marinati, cu cartofi, ceapa masline si ou, apoi am continuat cu crap cu cartofi natur si am incheiat cu scoici in sos de usturoi. Nu doar ce mi-a fost adus mie, a fost bine gatit si proaspat, ci toate preparatele s-au ridicat la aceeasi inaltime. Preturile mi s-au parut corecte raportat la ce ne-a fost servit.

La un moment dat, o salupa facea ture pe Dunare, parca special sa imi dea mie senzatii tari in timpul mesei, caci la doua-trei minute dupa ce trecea prin dreptul nostru, valurile ajungeau la vaporul nostru si ne leganau. Prima oara am a vut o senzatie putin ciudata, dar mai apoi nu ma mai deranja si mi-am dat seama ca as fi putut manca linistita si daca vasul nostru s-ar fi deplasat.

Daca la inceput noi eram singuri pe vas, incet incet au mai venit si alti clienti si se vede traba ca atat atmosfera cat si mancarea sunt apreciate de turisti si de localnici. De cum am pus piciorul pe punte, ospatarul ce ne servea si care cred ca era si barman, a dat drumul la muzica, incat timpul petrecut acolo a fost cat se poate de placut. Noi nu am baut nimic alcoolic, dar nici preturile de la bautura nu mi s-au parut mari.

Eu personal am plecat multumita si cu siguranta voi reveni pe acest restaurant-vapor sau pe fratele sau (au acelasi meniu si aceleasi preturi).

Trimis de Diaura* in 27.11.10 12:24:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GALAȚI.

VIZUALIZĂRI: 7217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Galati - restaurantul vapor Europa ,pe Dunare

haraba
    [27.11.10 12:49:19]

buna ziua

interesant review dar ar trebui sa precizati si preturi pentru o impresie mai buna asupra calitatii restaurantului

v-am acordat 400 PMA

pepsi70ro
    [27.11.10 12:54:18]

Unii s-au obisnuit atat de mult sa serveasca masa cand sunt valuri incat daca se duc undeva unde nu se "misca ceva" li se pare ciudat iar "caderea" este prea in viteza

Felicitari pentru review, mi-ai adus aminte de acest restaurant la care am servit si eu intr-o vreme cand eram cu nava la Galati.

[27.11.10 13:16:05]

@haraba, vei vedea o parte din lista cu preturi in fotografii (mai asteapta un pic sa le valideze un web.)

magdalena
    [27.11.10 14:01:07]

@diaura, spune-mi, cat faci din Bucuresti pana in Galati?? Trebuie musai sa ajung aici!

[27.11.10 14:25:25]

@magdalena, In trei ore ajungi in Galati, faci o croaziera de doua ore in care manannci ceva bun, t mai plimbi un pic prin oras daca vrei si seara poti fi inapoi acasa.

pepsi70ro
    [27.11.10 14:35:30]

Uitasem sa te intre @Diaura, mai erau pitipoance pe-acolo? Cand am fost eu abia am avut loc de ele, mai bine spus abia am scapat de ele

[27.11.10 14:40:21]

@pepsi70ro Nu, nu erau. Nu stiu daca ora esa de vina, dar nici alta data, cand am fost seara pe restaurantul-vapor Europa, nu am vazut.

creivean
    [28.11.10 15:35:36]

Foarte, foarte interesantă experienţă. Gurmandul din mine spune: vreau şi eu... . Mai ales că, n-am rău de mare şi cu digestia stau încă bine, aşa că, am notat.

dorgo
    [11.12.10 12:18:58]

pe canalele mici, aceste salupe care fac raliuri si slalomuri precum motociclistii pe sosea, pot rasturna inocentele barcute pescaresti din cauza valurilor pe care le produc...

Ellada_sagapo
    [13.01.11 21:18:56]

Frumoase poze, inedit si placut loc de servit masa, iar preturile sunt ok.

Tinand cont ca ma pot imagina pe un vapor in Ellada mea iubita acest restaurant isi merita toti banii!

Diaura*, dorgo, Ellada_sagapo, haraba, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Galați? :