ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 13.06.10
    NOV-2010

Valea Mariei- un concediu perfect!

Enya - My! My! Time Flies!

Cea mai grea misiune de pana acum, de cand scriu eu pe acest site, este chiar aceasta! S-au scris atat de multe despre Valea Mariei incat este f greu sa mai adaugi ceva! Si totusi...

Cu un car de nervi, cu tensiuni acumulate, cu stres la maxim, cu bumbaceli cu de ce nu ai luat si aia, de ce nu am plecat mai devreme, o sa se inopteze pana ajungem... am plecat catre necunoscut! Nu va ascund faptul ca desi s-au scris atatea parca totusi un pic de rezerva tot ramanea, nu mai castigasem niciodata un premiu si parca tot nu credeam!

Dupa amiaza insa ne zambea! Temperatura: 21-22 grade! Stateam in tricou si nu imi venea sa cred ca e inceput de nov... si ca sunt in drum spre munte...

Teoretic traseul catre munte incepe din Bucuresti, eu consider ca incepe abia la Novaci! Pentru cei care au fost asta nu e o surpriza cred... abia de acolo simti ca patrunzi in munte, ca te pierzi printre nori, ca drumul te duce catre absolut!

Simfonia de culori ce se infatiseaza privirii nu poate fi descrisa, va spun doar ca nici cel mai iscusit pictor nu ar putea picta asa ceva! Apusul pe Transalpina este un "eveniment" al culorii ce in fiecare zi face alta premiera! (o sa las insa fotografiile sa vorbeasaca, atat cat pot spune si ele).

Deja stiam ca nu mai poate sa fie prea mult pana la Ranca, o vazusem de sus si eram nerabdatori! Parasind drumul principal incepem sa ne relaxam dupa serpentinele in ac de par, lasam geamul jos, tragem aer in piept si spunem: Ranca, de ce nu am stiut pana acum de tine! Dar pana sa imi termin gandul iubitul meu baga niste dulai in seama si nu ramane nesalutat (au muscat bara, va vine sa credeti? :)) au lasat urmele coltilor pe bara!).

In fine Valea Mariei! Loc de PARCARE? Cat vrei, fara nici o problema! Parcam si mergem sa vedem care e treaba! Odata patrunsi in RESTAURANT ne rotim privirea si ramanem muti: cochet, rustic, elegant, linistit, cu muzica in surdina si cu o fata zambitoare- d-na Mioara! Ne saluta si ne conduce spre camera noastra! Am rugat-o daca se elibereaza cumva ceva la et 1 sa ne anunte (iubitul meu are o operatie la genunchi), bineinteles ca adusesem tot bagajul in camera si era uimiti de interior, pana sa descoperim insa toate colturile camerei se aud batai in usa! D-na Mioara deja ne anunta ca putem sa coboram la camera 3!

Ii multumim si acum inca o data pentru amabilitate, promtitudinea chiar ne-a uimit!

CAMERA este f mare, patul imens cu saltea confortabila, noptiere cu veioze (ar fi bine ca unii sa invete sa le utilizeze, ca s-au si grabit sa scrie unii ca nu functioneaza!), dulap de haine (in care chiar au incaput toate hainele si chiar am avut suficiente umerase!), canapeaua extensibila de pe care poti sa admiri, stand la caldura, peisajul superb (de remarcat ca la geam aveam floricele-BRAVO!), cablu cu cate programe vrei si nu vrei (nu e de neglijat cand ai 2-3 zile de ploaie), mici surprize!

As mai vrea sa mentionez un aspect, colegii de la camera 4 au spus ca se auzea muzica din restaurant care ii deranja, noi stateam chiar deasupra restaurantului si o singura data am auzit muzica si asta probabil fiinca nu era volumul dat pe mic cand au deschis, s-a redus apoi si a disparut fara sa ne deranjeze! Oricum salutari celor de la camera 4 si ne cerem si noi la randul nostru scuze ca i-am deranjat! Eram dupa prima zi pertrecuta cu Sorin si Ana (o sa va spun o alta poveste despre asta) si daca nu asa se leaga prietenii atunci cum? a doua zi urma sa plecam si nu ne venea sa ne despartim de ei!

BAIA- spatioasa, stralucind de curatenie, mirosind frumos (unii au mai scris si alte lucruri), cu spatiile dintre cabina de dus si perete cat se poate de in regula (o sa postez si foto cand am mai mult timp), cu uscator de par si cu prosoape ca puiul de gaina, cu minisapunuri si gel de dus ca la hotelurile mai rasarite, te face sa spui waw, nu mai mentionez betisoarele si dischetele demachiante care credeam ca sunt o poveste (uitate poate de cineva! :)) !)

TERASA- deliciul unde faceam in fiecare zi aerosoli! :) ! daca stai macar o ora /zi un sejur pe acea terasa se schimba culoarea din obraji! Va garantez! :) ! iar pentru asta ai tot ce iti trebuie masuta (cu scrumiera pt fumatori), 2 scaune si nu in ultimul rand airchair-ul care e cea mai buna gaselnita a lui Adelin... sau... : D... daca ma gandesc bine cred ca are mai multe... :)) ! gaselnite! Peisajul care se asterne in fata ta iti da impresia ca e un colaj dintr-o poveste asternut acolo la picioarele tale parca inadins! In fiecare zi vezi altceva, in fiecare zi am fotografiat acelasi lucru si totusi altceva! Alte culori, alti nori si totusi aceesi vale... Valea Mariei! Nu se poate ca cineva sa aleaga mai bine o deschidere spre natura! Felicitari familiei Maria! Nu stiu de unde atata inspiratie, sau poate stiu... dintr-un suflet mare! :) !

MANCAREA- la superlativ! iar daca au fost pe aici carcotasi nu ii credeti! Portiile sunt f mari si desi spui gata, felul urmator te imbie la o noua degustare si apoi se repeta si mai abitir povestea pt desert! Ce am remarcat dintre feluri si e de neratat la Valea Mariei... tochitura gorjeneasca, ciorba cu perisoare, ciorba de fasole cu ciolan, de burta (chiar daca eu nu mananc am gustat si e prima data cand am zis ca as manca daca ar gati-o toti la fel), prajitura de casa cu mar si nu in ultimul rand inghetata facuta de d-na Ani! Multumim pt toate! Si acum reamintindu-mi inghit in sec! :) ! Hm... si cum la orice mancare buna merge si un vinisor sa stiti ca e tare bun vinul casei, perfect pt o seara de stat la taclale cu noi prieteni! Pentru mai putin bautori (de alcool) recomand cu caldura siropurile de brad si capsuni! Si ca sa nu va ploua de tot in gura sa stiti ca muraturile sunt si ele un deliciu! (mai ales ardeiul umplut cu varza) !

Salutara este ideea cu aparatele de exercitii fizice si masa de ping-pong! (o alta gaselnita!) Pe langa faptul ca e un loc in plus in care poti sa iti petreci timpul cand afara ploua, te si menti in forma dupa atatea mancaruri bune! In plus o idee si mai buna au fost canapele de relaxare de acolo pe care te poti tolani cand ai obosit prea rau sau pur si simplu mai stai la o sueta cu o prietena! De asemenea am admirat faptul ca nu au uitat ca aici e nevoie de baie/dus!

SERVIREA: prompta, plina de zambete! :) ! Multumim d-na Mioara si Adina, ne-ati facut sa ne simtim f bine! Iar daca am intarziat mai mult va cerem scuze! :) !

CURATENIA: totul sclipeste! In cele sase zile ne-au fost schimbate zilnic prosoapele la baie (am rugat la un moment dat sa nu le mai ia in fiecare zi... dar va inchipuiti ca au continuat la fel), ne-a fost schimbata lenjeria de pat, ne-a fost luat gunoiul zilnicsi cel mai important, nici nu stiu cand au facut toate astea!

CALDURA: atmosfera in camera imi aducea aminte de casa bunicilor, placut, atat cat sa nu simti ca transpiri, dar totusi sa simti ca e cald!

Caldura din sufletul personalului insa cred ca a depasit de mult "limita maxima"! :)) ! Daca ar fi peste tot unde mergi in concediu oamenii la fel de placuti parca am mai inainta cu turimul macar un veac! :) Nu te astepti sa iti vb cineva atat de familiar, sa te intrebe cineva "cum ai dormit? " asa cum o face mama cand stie ca ti-ai schimbat locul... :) ! Felicitari si tineti-o tot asa!

PARERI DE RAU:

1) ca sa terminat atat de repede,

2) ca nu am reusit sa il cunostem pe Adelin si familia sa decat in treacat

3) ca nu au venit constantenii mai devreme

4) ca desi ne-am chinuit sa ii salvam o parte din pastravi au murit

5) ca nu am reusit sa vizitam mai mult

6) ca Valea Mariei nu e mai aproape de Bucuresti

7) ca s-a terminat asa repede si trebuie sa plecam... si lista continua...

Poate va intrebati de ce a fost totusi un concediu perfect? PENTRU CA NE-AM SIMTIT MINUNAT!

Va multumim tuturor celor de la Valea Mariei si va promitem sa revenim!

Poate asta e cea mai clara dovada ca Valea Mariei asa cum v-am scris! :) !

Trimis de aida.alecu* in 26.11.10 23:01:17

VIZUALIZĂRI: 1668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aida.alecu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 cum arata cerul in drum spre Ranca

[26.11.10 23:17:26]

Vai de mine, cum zboara timpul, va spune Enya prin melodia atasata!

Va las sa o ascultati!

magdalena
    [27.11.10 08:05:54]

Ar trebui sa imi fac si eu timp pentru a scrie despre aceasta pensiune unde m-am simtit excelent!

[27.11.10 11:55:42]

Multam pt melodie! Sper sa se valideze si foto curand!

[27.11.10 12:10:41]

Sper sa se valideze si foto curand!

Au sosit deja, cu un nou record de validare.

[27.11.10 12:20:44]

adica s-au validat toate? !

[27.11.10 12:24:51]

Da' ce, nu se vad?

[27.11.10 12:42:05]

Sa sti ca ma incurajezi! Pe mine nu ma intereseaza sa fie punctate, ma intereseaza sa vada lumea cum e acolo! Am o groaza de foto (500-600) si nu stiu pe care sa le las si pe care sa le postez, unele le-am facut special pt AFA (cele din baie), dar mai am inca de scris despre zona!

sandu.53
    [27.11.10 13:55:53]

excelent review iar fotografiile sunt minunate! ai avut noroc si cu o vreme frumoasa, caci in octombrie am inteles ca a fost urat rau! felicitari!

[27.11.10 18:00:04]

sandu53 Vezi doar partea buna pe care am vrut eu sa o arat! ! a plouat 2 zile si jumatate (luni, marti si miercuri dimin. nici cainele nu iti venea sa il scoti afara!), nu ne-am sperit, am profitat cat am putut de restul zilelor! Oricum si ploaia are farmecul ei la Valea Mariei!

danyepz
    [27.11.10 21:19:38]

Excelent rw, insa asteptam cu mare interes si continuarea

Salutari si sanatate multa.

lavylus
    [30.11.10 16:34:56]

Un vot si de la mine! Frumos e suficient? daca nu... excelent!

aida.alecu*, danyepz, lavylus, magdalena, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: