ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13,9

O plimbare incantatoare pe canalele fermecatoare si romantice ale Brugge-ului

Romance d'amour

Dupa plimbarea perpedes atat de interesanta si fascinanta pe strazile mai largi sau mai inguste si intortocheate ale minunatului Bugge, dupa vizitarea atator obiective turistice, iata-ne ca asteptam sa luam un vaporas pentru a ne introduce intr-o alta lume magica a acestui loc; o plimbare mult asteptata de noi toti pe canalele Brugge-ului.

Ghida a cumparat bilete de grup, ne-a costat 10 euro/pers. indiferent adult sau copil. Am asteptat putin pentru a cobora ceilalti pasageri si dupa cateva minute iata-ne impreuna cu tot grupul nostru in alta aventura. Vaporasul ne-a cuprins exact pe toti si am pornit in alta plimbare prin Brugge, de data aceasta, pe apa. Vaporasul a fost descoperit si astfel am reusit sa ne bucuram cu totii de vremea care a tinut de data aceasta cu noi. Soarele in prima parte a zilei a fost timid tare, mai bine spus nelasat sa apara din patura groasa de nori cenusii si amenintatori de ploaie. Dar acum, cand noi eram in barca, a reusit sa se strecoare printre bolovanii pufosi de pe cer si ne-a mangaiat usor cu razele lui calduroase de vara. Si astfel am reusit sa facem multe, multe poze iara si iara si sa ne umplem plamanii de un aer atat de curat si nepoluat... deh, aici se practica pedalarea pe biciclete mai mult decat “pedalarea” pe autoturisme... Dar mai ales ne-am umplut inimile de atata frumusete si imagini de neuitat ale acestui orasel numit pe drept cuvant "mica Venetie a Nordului"...

Plimbarea pe canale trebuie sa fie pentru toti turistii un “must see” dar mai mult cred eu cu tarie, un “must feel”. Pentru ca vaporasul te poarta linistit pe canale, intr-o noua lume, plutitoare de asta data, printre casele cu ferestre ca-n povesti, cu gradini pline de flori, cu garduri vii pe malul apei si de jur-imprejurul caselor, cu cate o bancuta pentru odihna foarte aproape de apa. Si noi am trecut pe sub poduri frumos maiestrite, mai scunde sau mai inalte. Iar localnicii sau poate alti turisti ne priveau de sus cu zambete si chiar unii ne-au facut cu mana in semn de salut. Unii dintre noi, printre care, bineinteles si eu, le-am raspuns cu binete si aceleasi zambete largi pe fetele noastre vesele si bucuroase. Normal, cum sa nu fi coplesit de o mare fericire cand plutesti usor, bine mersi, leganat de micile valuri pe care vaporasul nostru le lasa cu indulgenta pe intinderea apelor! Si nu eram doar noi in aceasta croaziera minunata. Ne-am intalnit pe canale si cu alte barci sau vaporase si ne-am privit si facut poze unii altora si ne-am salutat si cu ei. Pe traseu am revazut multe dintre cladirile acelea din caramida rosie sau altele noi, cu arhitecturi mai deosebite, unele chiar foarte distincte. Le-am facut poze, multe poze. Apoi am trecut pe langa un parc cu multa verdeata si flori, unde fie stateau la soare, incalzindu-se si ele, multe rate si lebede. Sau altele mai curajoase, incalzite deja de soarele timid, pluteau sau inotau pe ape, facand deliciul unei parade plutitoare. Unele lebede s-au apropiat atat de mult de vaporasul nostru ca puteam intinde cu usurinta mana si chiar le-am fi putut atinge daca ele nu s-ar fi speriat...

La un moment dat, vaporasul a iesit “in larg”, adica s-a desprins din inghesuiala canalelor condensate si inguste din centrul orasului si a iesit intr-un spatiu larg. Superb! De acolo ni s-a infatisat o alta fata a superbului oras, cu un canal larg, ca un estuar. Si am fost martorii unei plimbari mai mult decat incantatoare, perfecte, intrucat acum eram mai la lumina, unde totul stralucea sub razele blande ale soarelui ce-si facuse cu greu aparitia lui totala dintre norii amenintatori de ploaie. Daca pana acum mai avusesem ceva umbra, datorita canalelor mici si inguste, cu multe poduri mai la tot pasul si cu multi copaci si verdeata, acum eram cu totul “descoperiti”. A fost splendid; am vazut alte strazi ale orasului, cu alte cladiri insirate si lipite unele de altele, cu constructii asemanatoare sau diferite, cu colorit variat, nu ca in centrul vechi, unde acolo persista caramida rosie, dat atat de fermecatoare. Am trecut pe langa niste restaurante foarte chic, se vedeau ca sunt elegante inca de la intrare. Iar oamenii, din nou trebuie sa scriu, erau foarte detasati, linistiti, zambitori. Majoritatea calatoreau pe bicicletele lor. Aerul acela, soarele, buna dispozitie, linistea deranjata doar de torsul in surdina al motorului de la vaporas, apele orasului, tot ce ne inconjura a facut sa ma simt atat de bine. Iar imaginatia mea de altfel tare "puioasa" a dat semnalul la visare; ce mirifa trebuie sa fie o astfel de plimbare pe seara, cand deasupra, pe cerul de indigo incep sa sclipeasca usor luminitele argintii ale stelelor, cand totul devine mai ascuns si din ce in ce mai intunecos. Iar pe canale se scurg alene barcute intesate de indragostiti... Oare stiu ei ce surprize minunate ii asteapta? ! Oare stiu ei ca totul in jurul lor ii indeamna la visare, la iubire si la o plimbare intr-o lume noua si fermecatoare pe ape line? !... Mmmm... ce sentimente trebuie sa-i incerce pe ei, indragostitii... Off!!!... Totul a fost ca un basm frumos pe care ai dori sa-l traiesti la nesfarsit, sa te lasi dus alene, plutind usor pe ape, fara sa te mai deranjeze nimeni si nimic... Sa simti ca esti doar tu si Brugge-ul cel de pe apa...

Dar ora dedicata acestei minunate plimbari pe plutitorul Brugge s-a scurs prea repede, am ajuns la locul de inceput al croazierei noastre si uite asa, am fost nevoiti sa parasim atat canalele misterioase cat si mica Venetie a Nordului atat de fermecatoare. Ne-am imbarcat iarasi in autocar si la drum mai departe, spre alte locuri incantatoare...

Si v-am povestit si eu toate acestea, pentru ca, precum multi, multi altii, si eu AmFostAcolo!!!

Va multumesc pentru ca m-ati citit.

Cu mult drag pentru voi, sin speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

PS Pentru a intelege mai bine Brugge cu tot farmecul sau inconfundabil si ca sa intelegeti mai bine cat de mult mi-a placut acest oras, va recomand sa cititi si celelalte 2 impresii ale mele scrise mai inainte: Brugge, o perla rara ce straluceste pe coroana regala si Unde miracolul sfant si arta suprema se unesc intr-un singur oras.

Trimis de ileanaxperta* in 26.11.10 19:28:34

VIZUALIZĂRI: 5107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Asteptam sa ne imbarcam pt. minunata croaziera pe canalele din Brugge
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[26.11.10 20:15:03]

Am atasat aceasta piesa, nu din intamplare, este interpretata de Francis Goya, de origine belgian pe numele sau adevarat Francis Weyden!

Sper sa placa!

creivean
    [26.11.10 23:29:43]

@ileanaxperta

În ultimele zile m-ai zăpăcit. Ba citesc despre Maramureş, mâine, review-uri din Germania, azi din Belgia, uff... abia mai ţin pasul. Eu încă n-am reuşit să-mi scriu toate review-urile din concediul din August şi din vizita la mare din Septembrie.

Mi-ar place şi mie o astfel de plimbare, după ce am luat gustul croazierelor, cu cea pe care am făcut-o astă vară în Budapesta (am scris review aici ).

Felicitările mele sincere pentru toate review-urile tale (la unele nu am găsit cuvintele necesare pentru a-mi arăta recunoştinţa).

trandafir 1970
    [27.11.10 00:42:17]

E greu sa tinem pasul cu tine, draga Ileanaxperta, fantastice sunt toate destinatiile tale!

Eu ma bucur pentru toti care au facut calatorii, fiecare cred ca ne dorim inca de la inceputul anului la vacante de vis, iar tu esti printre putinii care iti indeplinesti visele de la inceput de an!

Vorba lui @creievean, e greu de tinut pasul cu tine, dar o luam asa, incetisor, recuperam noi! O zi necitita de pe Afa este ca o zi de vara fara soare, nu mai imi iau acea "hrana spirituala" necitind review-uri, care mai de care mai interesante! Daca nu scriu un ecou, cu siguranta insa votul meu este acolo, timid, langa celelalte!

Ma bucur pentru fiecare rand scris, o particica din bucuria pe care o ai cand descoperi locuri noi si oameni deosebiti ni se transmite si noua!

anadragusin
    [27.11.10 10:45:47]

Cu o deosebita placere acord SB-ul unui review deosebit. Cu siguranta ca n-am pierdut niciunul din episoadele tale. Felicitari!

[27.11.10 15:00:03]

Din pacate, regulamentul ne spune ca trebuie sa retragem PMA standard alocate acestui review.

Voturile au compensat insa cu varf si indesat aceasta pierdere.

motaneata
    [27.11.10 18:29:41]

Intr-adevar, Brugge este un oras foarte frumos. Cred ca cine nu a vazut Brugge, are de ce sa-i para rau.

Si eu AmFostAcolo (chiar de doua ori, la diferenta de 15 ani), si mi-a placut enorm.

O excursie care sa cuprinda Brugge si Amsterdam este si mai interesanta, mai ales daca ai timp sa le vizitezi pe indelete.

Mi-a placut review-ul tau si il consider util pentru cei care inca nu au vazut acest oras, cat si pentru cei care l-au vazut si au acum ocazia sa si-l reaminteasca.

Nota: sunt surprins sa constat ca destinatii de exceptie (cum sunt cele mentionate de tine: Brugge, Koln, Valea Rinului) si review-uri utile (ca al tau) primesc doar 3-4 ecouri si nu destule aprecieri, in timp ce "balarii" despre o spelunca de langa Roman, sau "filozofari" despre nimic, trezesc extazul unor cititori, care nu reusesc sa treaca de la turismul virtual la cel real.

Este trist sa constat ca multi prefera "manelele" si prea putini "muzica".

Ellada_sagapo
    [27.11.10 19:21:54]

"Must feel" a fost - datorita descrierii tale!

Sa dea Domnul sa-l simtim si cu pasii nu numai cu mintea si inima!

Frumoasa si melodia!

pepsi70ro
    [27.11.10 19:29:04]

Vrand-nevrand trebuie sa-i dau dreptate lui @motaneata, este un review de exceptie despre o destinatie interesanta plina de istorie si farmec pentru care meriti toata aprecierea.

Impresiile fiind scrise cu acelasi stil elegant si inconfundabil devin de doua ori mai interesante.

Felicitari!

Cristian_h*
    [27.11.10 19:43:56]

Atentie daca ajungeti aici pe 21 iulie si nu aveti rezervare, este foarte probabil sa nu gasiti camere la hotel, atunci este ziua nationala a Belgiei si de fiecare data se organizeaza tot felul de manifestari in Brugge, asa am patit si eu, atunci peste 20.000 de oameni s-au tinut cateva minute de maini, formand un lant uman care a strabatut tot orasul!

Felicitari Ileana, frumos review!

dorgo
    [28.11.10 13:58:44]

Felicitari pt review!

Daca-mi permiteti o mica poanta... "Ma bucur ca, dupa intamplarile de la Viena, lebedele incep din nou sa se apropie de noi, romanii, si nu ne mai poarta deloc pica... ". Brugge este o Venetie a Nordului pe care olandezii, cred ca sunt un pic invidiosi ca n-o au ei, chiar daca au mult mai multe canale decat veciniii lor. Belgienii si olandezii de rand, "middle class", mi s-au parut a fi oameni foarte prietenosi si saritori carora le place tara noastra, unii chiar s-au mutat "la pensie" pe-aici.

georgiana
    [29.11.10 15:21:47]

Am citit cu placere si m-am bucurat sa constat cat de bine te-ai simtit in aceste oras frumos, cu oameni detasati, linistiti si zambitori.

O altfel de''Venetie''...

Mi-a placut foarte mult melodia, dar mai ales cele 30 de fotografii.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [29.11.10 20:43:28]

@web 13, multumesc pt fondul muzical. Nu mai stiu ce/cum sa scriu ca mereu le "aranjezi" cum nu se poate mai bine.

@creivean, daca te-am zapacit, este perfect pt. mine, sper ca si pt. tine, nu? ! ). Chiar acesta este si scopul meu: pt. "zapaceli turistice" sunt eu... xperta, este specialitatea mea... Am vazut ca faci foarte bine fata acestor feluri de "zapaciri" turistice si sunt convinsa ca stii la fel de bine si de gluma. Nu? ! . Si -ti multumesc mult pt. aprecierile tale dintotdeauna.

@trandafir1970, tine, draga mea pasul cu mine, ca esti tanara si dornica de calatorii in lumea larga, deci la drum...intreaga lume te asteapta.

@anadragusin, multumesc mult pt. aprecieri si ma bucur ca citesti impresiile mele, este reciproca "citania".

@motaneata, iti multumesc mult pt. aprecieri, iar problema pe care o pui tu este una reala, traim in Romania si acestia suntem noi, poporul, in cea mai mare parte... o spun si eu cu acelasi gust amar.

@elada sagapo, pepsi70ro, cristian h, dorgo, georgiana, va multumesc mult pt. aprecierile voaste si pt.completari si ma bucur ca va plac locurile descrise de mine aici. Va doresc la toti sa va realizati toate vacantele acolo unde va doriti intotdeauna. Numai bine tuturor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    MCM
    [17.03.12 01:03:09]

este minunat cum povestesti, am retrait toate plimbarile din Brugge odata cu povestea ta.

Bravo

anadragusin, anamariusmatei, dorgo, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, MCM, motaneata, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brugge și împrejurimile: