ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2010
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    JUL-2010
    4 AD. + 1 de 14 ani COPII

Pula, cu vestigiile romane din Croatia

Vara aceasta am fost intr-o vacanta prelungita împreuna cu familia mea, dar si cu un prieten cu care fac celelalte vacante de peste an. Îmi place foarte mult sa călătoresc iar ai mei nu prea reuşesc sa ţină pasul cu mine. Programul lor nu este la fel de lejer ca el meu. Anul acesta am făcut deja 7 vacante externe, iar anul încă nu s-a terminat.

Vacanta a fost programata pentru Muntenegru dar a suferit modificări ce ne-au purtat paşii prin Dubruvnik, Makarska, Pula, Rovinjz, (Croatia) si prin Budapesta, Debrecen, Hajduszoboszlo (Ungaria). Astăzi vreau sa scriu despre cel mai vechi oraş al Istriei si anume Pula. Sper sa nu se inflameze iar pudibonderiştii sa (i) tului.

Eu am mai fost aici, si in urma cu un an împreună cu băiatul meu si cu doi prieteni. Atunci am adus acasă foarte multe suveniruri reprezentative pentru oraş si mai ales pentru noi românii. Din cauza ca nu le-am adus fetelor (soţia si fata mea) tricouri inscripţionate cu numele oraşului, a trebuit sa ne abatem acum din drum, si sa prelungim vacanta cu doua zile. Nu regret pentru ca am avut astfel ocazia sa vizitez si un alt oraş al Istriei, despre care ştiam ca este o bijuterie pe coasta Marii Adriatice.

Luna iulie si august litoralul Croaţiei este invadat de milioane de turişti italieni, germani, maghiari, cehi, slovaci si in ultimul timp români. Dacă nu ai rezervare pentru cazare este foarte probabil sa-ti mănânci o buna parte din timp, in căutarea unui acoperiş si a unui pat. Am păţit acest lucru la Makarska unde la ore amiezii, pe o zăpuşeala nebuna, băteam din poarta in poarta, insă afara succes.

Nedorindu-ne repetarea episodului Makarska am decis sa căutam cazare intr-o localitate învecinata cu oraşul Pula de unde sa ne fie uşor accesibil ambele obiective (Rovinj si Pula). Am ales localitatea Fazana. Oprim la intrare in orăşel unde intr-o baraca, era amenajat centru de informare turistica ce se ocupa si de rezolvarea problemelor de cazare. După nici 15 min. suntem preluaţi de un domn simpatic ce vorbea foarte bine engleza si italiana si venise după noi cu o motoreta. Condiţiile de cazare foarte bune aşa ca batem palma şi hai la plajă. Apa mult mai calda decât in Macedonia si Makarska cu toate ca acum ne aflam mai la nord. Ce sa înţelegi… necunoscute sunt căile (curenţii) apei.

Seara mergem la oraş, fetele îşi cumpără mult doritele tricouri iar in piaţa din faţa primăriei si a Templului lui Augustin, ne bucuram (mai ale Titus, băiatul meu) de un concert rock al unei formaţii locale dar si de câteva pahare de bere (mai ales eu).

A doua zi, vremea nu foarte prielnică pentru plaja, ne aduce iar in oraş, unde acum avem timp suficient pentru a vizita magazinele, obiectivele turistice si gastronomice. Mă voi opri doar asupra celor turistice.

In apropiere de Portul Pula se afla Amfiteatrul, unul dintre cele mai bine conservate amfiteatre romane. A fost construit in sec. I din ordinul Împaratului Claudius. Forma lui se aseamănă foarte mult cu cea a Colosseumului din Roma. Acesta putea găzdui 20.000 de spectatori avizi de cruzimea luptelor cu gladiatori. În Evul Mediu aici se organizau turniruri iar astăzi se ţin concerta si diferite spectacole. În perioada în care am fost noi aici, se desfăşura un Festival de Film, in fata a doar 5000 de spectatori, capacitatea actuala a amfiteatrului.

,,Porta Aurea’’, situata la partea de est a oraşului (antic), a fost ridicata in anii 29-27 î. Hr. de către familia Sergius in onoarea a trei membri ai familiei, care au deţinut poziţii importante in Pula, la acel moment. Peste aceasta poată se sprijină Arcul de Triumf bogat ornamentat si cândva îmbrăcat in aur de unde şi numele ,,Porta Aurea’’.

Templul lui Augustin este şi el, un foarte bine conservat monument mărturie, a civilizaţiei romane. A fost dedicat împăratului Octavian, care se şti ca s-a autoînălţat la rang de Zeu (Augustus). A fost construit intre ani 2 î. Hr. si 14 d. Hr. deci in timpul vieţii Împăratului, ce a condus destinele lumii intre 27 î. Hr si 14 î. Hr. Este construit pe un prostyle (podium). Coloanele corintice aşezate in dreptunghi 8m pe 17m formează tetrastylul templului.

In vecinătatea acestui templu se afla Cladirea Primariei ce datează din sec XVII si are faţada in stil renascentist.

Catedrala Înălţării Maicii Domnului sa construit pe fundaţia unei biserici romane iar în sec XV a fost reconstruita in stil gotic. Turnul clopotniţă a fost ridicat în sec XVII folosindu-se pietre din Amfiteatrul Roman. Să le fie ruşine.

Trimis de popescu.borsa* in 26.11.10 13:36:19

VIZUALIZĂRI: 11056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Croatia - Pula - Rockerul si fericitele detinatoate a unui tricou emblematic.

sandu.53
    [26.11.10 13:41:17]

in fine cineva spune lucrurilor pe nume... sper ca ai si o poza cu celebrul tricou, care cred ca valoreaza foarte mult in Romania... ca intotdeauna iti apreciez umorul dar si informatiile oferite!sunt primul la vot, felicitari si... poze?

Flaviu
    [26.11.10 13:50:20]

@popescu. borsa

Pe zi (a se citi 'review') ce trece, scrii tot mai fain!

Ţine-o tot aşa!

O zi bună!

catalinalupu
    [26.11.10 15:37:53]

"Anul acesta am făcut deja 7 vacante externe, iar anul încă nu s-a terminat. "... ma bucur pentru ca... va urma. Astept continuarea actiunilor.

[26.11.10 16:07:01]

Rog webmaster daca este posibil sa ataseze acest clip

http://www.youtube.com/watch? v=9p4ooLOY27g

[26.11.10 16:37:20]

adaugat pasajul solicitat

dorgo
    [26.11.10 16:48:36]

@ la poza 19, se poate spune ca e un final nu prea fericit nici pentru femei... oricum, a devenit un fapt banal si cunoscut de multi ani, ca multe romance cu simtul umorului, trimit ilustrate acasa pe care scriu o singura propozitie... "Salutari din P... ", poate ca croatii ar trebui sa se autosesizeze si sa le aiba deja gata tiparite in romaneste, s-ar vinde bine...

georgiana
    [26.11.10 17:09:33]

Foarte interesant si util review!

Intr-adevar, pozele cu amfiteatru din Pula se aseamana foarte mult cu Coloseumul din Roma. Iar Templul lui Augustin pare foarte bine conservat, tinand cont de vechimea lui.

Marturisesc ca am privit pozele si am tot zambit( oare,o fi voie ?? !), stiam de existenta acestui oras din Croatia de foarte mult timp si culmea, prima data am auzit de el de la un preot catolic, cand cineva din grup era sa scape o injuratura.

Despre preturile de acolo, ce ne poti spune?

[26.11.10 17:13:06]

Marturisesc ca am privit pozele si am tot zambit (o fi voie ?? !), [... ]

De zambit e voie, bineinteles; pentru hlizit insa ma tem ca va trebui sa-ti caut un alt locsor

Avand in vedere si zarva de aseara, s-ar putea spune ca ti-o cauti cu lumanarea - pana la urma iaca, ai gasit-o. Doua zile pauza.

liviadavidescu
    [26.11.10 17:14:22]

@popescu. borsa,

Sincer acest review ma pune intr-o mare dificultate.

Daca il apreciez, si sincer am apreciat continutul (nu stiam ca acolo exista atatea vestigii romane de mare anvergura) si stilul literar (in vizibila imbunatatire)... tot ramane loc de interpretari- vezi tricourile doamnelor si indicatoarele de intrare si iesire din localitate.

Daca nu il apreciez, e si mai rau, inseamna ca... sunt pe invers...

Prefer sa ies din aceasta dilema punandu-te pe tine in dificulte: ai aflat cumva ce inseamna numele localitatii... la ei?

Poate avem vreo revelatie...

[26.11.10 17:24:30]

Pentru cazare am platit 40 Euro camera dubla si 50 Euro tripla, pentru fiecare noapte. Mancarea si bautura destul de scumpa, pentru cineva care tocmai vine din Muntenegru. O masa ,,subtire'', cu doua feluri de mîncare + vin sau bere te scoate la 20 Euro de persoana. Carburantii cu 10 centi peste preturile din România.

Cristian_h*
    [26.11.10 17:28:15]

Cred ca pozele la care se refera @liviadavidescu ar trebui sa stea acasa intr-un album pentru a fi aratate prietenilor si a face haz impreuna cu acestea. Cu toate ca stiu sa gust o gluma buna, eu cred (strict parerea mea) ca ideea de a fi postate aici pe AFA nu este una stralucita!

[26.11.10 17:33:38]

@liviadavidescu

Numele localitatii vine din italiana, Pola = Câmp.

@Cristian_h

Poate doamnele, trebuia sa stea si ele acasa in album, nu sa umble imbracate asa provocator prin oras.

Indicatoarele insa vor fi greu de bagat in album. Cred ca trebuie sesizata administratia localitatii.

[26.11.10 18:13:46]

@liviadavidescu

Unii localnici spun ca Pula inseamna salariu iar Pola jumătate. Mai rau decat trei sferturi.

Şi la noi exista expresia ,,O jumate... intreaga''

[26.11.10 19:08:24]

Gasesc nelalocul lui e acest site un asemenea tip de umor, trivial si frivol, in opinia mea mai potrivit la bodega, la un pahar de unire / la propriu & figurat / cu Dorel & colegii de santier.

popescu.borsa - imi pare ca atentionarile anterioare nu te-au ajutat sa intelegi ca exprimarile frivole nu sunt tolerate pe acest site. Nu stiu daca aceste doua zile de suspendare vor avea darul sa fie mai convingatoare - om vedea.

[26.11.10 21:13:53]

Perversul de pe Tg. Ocna v-a zgariat antebratul. Nu trebuie iertat... ce naiba... ori suntem golani, ori nu suntem.

[26.11.10 21:30:11]

@tac pac

Tradu te rog in limba romana afirmatia de mai sus. Daca este una off-topic, sau una licentioasa iti recomand sa-mi dai PM.

Multumesc si grija mare la off-topic si limbaj.

[26.11.10 21:44:34]

Dati Search pe You Tube ,,Perversa de pe Tg ocna ,,

Foarte interteresant review... cu doua suspendari. Ce zici de a 3-a?

[26.11.10 21:52:24]

Cat dureaza o suspendare? doua zile? 48 de ore? 12880 de minute?

[26.11.10 21:58:52]

@tac pac

Ai luat cartonas galben, la cerere, dupa off-topic repetat, cu toate ca ai fost avertizat.

Cat dureaza ai sa afli singur.

Daca continuam cu discutiile off-topic, se vor lua masuri si mai drastice.

Later Edit : Am fost tentat sa sterg toate ecourile off-topic, dar dupa ce am observat ca @popescu.borsa scrie de pe aceleasi IP-uri ( nu unul ) cu @tac pac, primul fiind clona celui de-al doilea ( avand in vedere ordinea inscrierii pe sait ), am renuntat. Merita sa-i ramana la review, tot off-topicul creat de el.

[27.11.10 12:54:47]

contul tac pac a fost banata - este o clona a userului popescu. borsa.

TraianS
    [29.01.11 23:43:17]

Tari pozele si "reviewul". Numai acolo se fac tricourile astea?

Trebuie sa merg si eu acolo.

RobertCodescu
    [06.03.11 08:11:29]

Votat mai ales pentru curajul pe care l-ai avut de a spune prietenilor unde... ti-ai petrecut concediul!!!

[13.08.11 23:47:47]

Vă rog să înlocuiţi videoclipul cu unul personal, mai apropiat de firul epic al povestirii:

http://youtu. be/sVAgyNLAWUE

catalinalupu, dorgo, Flaviu, georgiana, liviadavidescu, popescu.borsa*, sandu.53, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Pola-Brijuni: